AW před zápasem PL s ManCity

Arséne Wenger čelil ve středu v londýnském Colney dotazům novinářů. Jejich dotazy i reakci našeho Bosse si můžete přečíst níže.

o náladě v týmu…
Jsme velmi zklamaní, protože jsme prohráli důležitý zápas. Musíme se zaprvé všichni otřepat z tohoto zklamání a poté se připravit na následující výzvu.

o tom, co musíme od nedělního zápasu udělat ve čtvrtek proti City jinak…
Cítil jsem, že do stavu 2-0 šlo o velmi těsný zápas. Když se podíváte na ten zápas, v závěru mělo City tři střely na branku a my dvě. Celkově musíme obrátit rozhodující momenty v náš prospěch a hrát s větší volností než jsme hráli v neděli. Myslím, že jsme hráli trochu s obavami a je důležité, abychom do zápasu vstoupili s důrazem, který je součástí naší hry a filozofie.

jak povzbudil hráče po nedělním zápase…
I to, že občas nezískáte výsledek, který chcete, je součást naší práce. Součástí naší práce je ale také na to zareagovat a soustředit se na další zápas. Musíme si to dobře zanalyzovat, soustředit se na následující utkání a odpovědět společně jako celek, což je součást filozofie našeho klubu.

o kritice a jeho odpovědi…
Podívejte, musíme s tím žít. Je to součást moderní hry. Ti, co to komentují, dělají svou práci, s tím se musíme smířit. Důležité je pro nás na to zareagovat, analyzovat si zápas a odpovědět společně. Všechno ostatní je součást hry, s tím musíme žít. Nepomůže nám to vyhrát nebo prohrát další zápas. Pomůže nám ale to, když společně na toto zareagujeme.

co mu dodává víru v jeho hráče…
Víru? Odvoláváte se pouze na zápasy, které jsme prohráli, ale mnoho jsme jich naopak vyhráli. Zapomínáte na to, že jsme byli ve finále. Nikdo nás tam jen tak nepozval. Museli jsme velmi tvrdě bojovat, vyřadili jsme Chelsea v dvouzápasovém semifinále. To dokazuje, že tým má kvalitu a může bojovat s ostatními. Byly to dva náročné zápasy. Nehráli jsme proti lehkému soupeři na cestě do finále. Pak také musíte vidět, že jsme hráli proti týmu, který v lize dominuje o 15 bodů, takže když jdete do takového finále, nikdo vám nemůže garantovat, že jej vyhrajete. Můžete vyhrát nebo prohrát – nemusíte si to přiznat, ale je to součásti hry.

o jeho pozici…
Má je pozice je má pozice. Upřímně, o to se nyní starám jako o poslední věc. Má starost je soustředit se, aby byl tým připraven na zítřejší zápas.

zda po skončení sezóny proběhne nějaké zhodnocení…
Zrovna jsem vám to řekl, teď jsem vám dal odpověď o tom, jak přemýšlím. Je to příští zápas. Jsme v pozici, kdy se soustředíme jen na další zápas. Taky se vás neptám, zda bude vaše práce po sezóně hodnocena.

zda očekává, že bude u kormidla i v příští sezóně…
Zrovna jsem vám na to odpověděl. Pokud to chcete ujasnit, můžu se znovu opakovat. Přesně tak, pro ujasnění. Nespali byste kvůli tomu, kdyby byla má pozice nejistá nebo ne? Ne. Zajímavé na fotbale jsou výkony na hřišti, hra, kterou uvidíte ve čtvrtek večer. To je důležité. Všechno ostatní možná plní titulky novin, ale není to skutečně zajímavé.

zda může přijmou to, že když nyní nic neříká, nechává prostě otevřené dveře pro spekulace…
Ne, podívejte, jsem prostě překvapen, že musím odpovídat pořád na ty stejné věci. Jsem zde 21 let, utišil jsem celý svět, aby respektoval můj kontrakt. Takže jsem stále udiven, že musím odpovídat na takové otázky.

o smlouvě pro Jacka Wilshera…
Jednání pokračují.

zda věří, v podpis…
Ano, ale rozhodnutí závisí na něm. Nakonec musíte respektovat rozhodnutí hráče. Naše touha je jasná, vyjádřená, vyčíslená, poté musí najít uspokojení i samotný hráč.

o tom, že je šťastný, že se tým vzdal držení míče a zda to uvidíme i zítra…
Podívejte, udělali jsme to i v semifinále a vyšlo to. Jen bych chtěl připomenout, že držení míče bylo 57-43, takže to bylo vyrovnanější než říkáte. V semifinále jsme také měli méně míč v držení a soupeře porazili, takže to bylo matematicky podobné. Naše zápasy jsme dobře zanalyzovali, vždycky jsme míč neměli, nemůžete je totiž naprosto od míče odříznout, jedná se o top tým. Jak jsem už řekl, dominují v lize a mají k tomu i důvod. Musíte to přijmout. Jsem docela překvapen, jak to lidé analyzují. Vypadá to, jako bychom prohráli proti poslednímu týmu z páté divize. My ale prohráli s týmem, který dominuje anglickému fotbalu v tuto chvíli. Ano, jsme nešťastní, ano, jsme zklamaní, ano, nejsme spokojení s naším výkonem. Ale musíme to chápat v okolnostech, musíme se na to podívat s odstupem a pak to přenést do dalšího zápasu. Myslím, že nám chyběla trochu perspektiva v naší analýze.

o prohře s Ostersudnsem…
Zase jde o okolnosti. První zápas jsme vyhráli 3-0, chtěli jsme zvítězit i v druhém zápase a já přijímám, že jsme v neděli zažili velké zklamání, ale nemůžete do toho zatáhnout zápas s Ostersundsem, protože jsme se kvalifikovali.

zda byl ten zápas důležitý z hlediska vytvoření dobrého pocitu…
Ano, ale jak jsem vám řekl, důležité je to, co se stane klubu a týmu. Moje individuální nebo osobní budoucnost nebo jak dlouho zůstanu v klubu, je méně důležité.

zda je nyní lepším manažerem, než před pěti lety…
To je otázka pro mě a stejně tak i pro vás – nezapomeňte na to. Jak to posuzujete, jen podle výsledků, kvalitu práce? Práce manažera je dostat ze svého týmu to nejlepší a jak to můžete hodnotit, jak to oceníte? Můžu vám říct jen to, že se snažím být lepším manažerem, než jakým jsem byl před pěti lety, a že do toho vkládám veškeré úsilí. Jestli mi potom řeknete, že nesouhlasíte, pak tomu budu rozumět, ale stojí za tím úsilí, srdce a tvrdá práce.

o úsilí, které hráči proti City předvedli…
Ano, samozřejmě tomu dali vše. Jsem tady již dost dlouho na to, abych věděl, že když prohrajete velký zápas, lidé budou vždycky říkat, že do toho hráči nedali vše, že to tak moc nechtěli – to je běžná odpověď, kterou dostanete. Musíte si zanalyzovat, zda jde opravdu o tak vážný problém ve hře, prohráli jsme díky tomu – nejsem o tom přesvědčen. Když ve výsledku je tak velký rozdíl jako 3-0, vždy to budí takový dojem. Podle mě to ale nebyl hlavní důvod.

o kritice hráčů ohledně odchozeného zápasu…
Ano, ale to byste mohli najít na obou stranách. Vždy si můžete ze zápasu vzít pouze jeden obrázek, který ospravedlňuje to, co říkáte, najdete to v každém zápase, u obou týmů, momenty, kdy se hráč nehoní za míčem. Musíte ale zjistit, proč to tak je, udělal předtím dva sprinty a byl vyčerpaný na návrat nebo se mu prostě nechtělo? To je rozdíl. S touto kritikou musíme žít a musíme na to společně odpovědět. Dostali jsme se do finále a tam se jen tak náhodou nedostanete, musíte si to tvrdě vybojovat a my to dokázali. Nehráli jsme proti lehkým soupeřům a v semifinále jsme porazili Chelsea. Ukázali jsme, že umíme bojovat. Rovněž nezapomínejme, že City je velmi kvalitní tým.

o tom, co bude příští sezónu s ohledem na kvalifikaci do LM…
O tom nechci pokaždé mluvit, už jsem na to odpovídal. Ano, odpověď už zazněla. Našim cílem je kvalifikovat se samozřejmě mezi nejlepší čtyřku.

zda je pod tlakem, aby se dostal do TOP4…
Chci, abychom se soustředili na týmovou odpověď v zítřejším zápase, předvedli dobrý výkon a utkání vyhráli.

/arsenal.com/