Alex Oxlade-Chamberlain – Měl by zůstat, nebo odejít?

Nadcházející letní přestupové období bude okolo několika hráčů Gunners velký kolotoč. Alespoň co se týče spekulací a potenciálních odchodů. Kromě častých bulvárních informací ohledně Alexise a Mesuta Özila se také diskutuje o změně působiště Alexe Oxlade-Chamberlaina. Měl by anglický záložník klub opustit, nebo v něm zůstat? Na netradiční blog se ohledně tohoto tématu zaměřil Keenos. 

Jeden rok. Přesně tolik zbývá do vypršení smlouvy Alexe Oxlade-Chamberlaina. Nejen tato krátká délka kontraktu začíná vířit spekulace o jeho možném odchodu.

Nedávno jsem se na WhatsApp zúčastnil skupinové debaty. Tématem byla právě jeho smlouva. Kamarád si přál, aby Alex zůstal v klubu, který by měl udělat vše pro to, aby ho udržel. Naopak můj názor byl přesně opačný. Pokud nesouhlasí s navrženými podmínkami Arsenalu, může si klidně odejít.

Tady je shrnutí naší diskuze…

Dejte mu, co požaduje

Alexi Oxladu-Chamberlainovi by měl být nabídnutý nový kontrakt. A jsem si jistý tím, že už se tak stalo. Nastává však problém v podobě patové situace, stejně jako jsme toho svědky v mnoha záležitostech při vyjednávání smlouvy. Na jedné straně přijde klub s určitou nabídkou, na té druhé chce fotbalista něco jiného. Jejich požadavky se tedy navzájem nepotkají.

Pokud bude chtít Oxlade-Chamberlain 500 000 liber týdně, měli bychom mu vyhovět? Zcela jasně ne.

Když tuto částku vydělíme, bral by 250 000 liber týdně. Měli bychom mu platit tolik? Odpověď znovu není kladná.

Opětovně to vydělme, nyní vzniká částka 125 OOO liber týdne. Podobně si na tom v této chvíli stojí Alexis Sánchez a Mesut Özil. Z Oxlade-Chamberlaina by to udělalo třetího nejlépe vydělávajícího hráče našeho týmu. Je naším třetím nejlepším hráčem? Není. Dokonce ani není pravidelným členem základní jedenáctky.

Závěrem jsme se shodli na částce 100 000 liber týdně. Tedy částce, kterou po podepsání nové smlouvy pobírá Hector Bellerin.

Podle Total Sportek se na stejném platu pohybují Petr Čech a Olivier Giroud. Bylo by to tedy méně, než pobírají Aaron Ramsey a Theo Walcott, kteří jsou však častějšími členy základní sestavy. Naopak by to bylo o trochu více, než Shkodran Mustafi, Jack Wilshere, Granit Xhaka a Santi Cazorla.

Řekl bych, že 100 000 liber týdně by se mu mělo nabídnout, i když si kladu otázku, jestli je vážně o 30 000 liber týdně hodnotnější než Danny Welbeck…

Nejde tedy o to zaplatit Alexi Oxladu-Chamberlainovi tolik, kolik chce, aby tu zůstal. Jde více o to, zaplatit mu tolik, jakou má hodnotu.

Pokud se podíváte na historii Manchesteru City v platech, tak zjistíte, že své hráče přepláceli. Stačí se podívat se na nedávné případy Scota Sinclaira a Jacka Rodwella. Samiru Nasrimu nabídli 120 000 liber týdně jenom pro to, aby ho přetáhli z Arsenalu. Raheem Sterling bere 180 000 liber týdně.

Pokud Manchester City (nebo Chelsea) přijdou s bláznivou nabídkou platu na Oxlade-Chamberlaina, měl by ji Arsenal přijmout? Jasně ne.

Plat 100 000 liber týdně je vrchol jeho týdenní hodnoty. Pokud to odmítne, aby se připojil k Chelsea nebo Manchesteru City, kde by bral 125 000, 150 000 liber týdně, nebo pokud nabídnou více a podají nabídku nad jeho tržní hodnotu, potom bychom to neměli přijmout.

Neměli bychom mu dát tolik, kolik chce, měli bychom ho platit tak, jakou si myslíme, že má hodnotu.

V minulé sezóně našel formu

Vypadá to, že Alex Oxlade-Chamberlain prožil v Arsenalu fantastický uplynulý rok. Není to však pouhé zdání?

V lize ve skutečnosti odehrál pouhých šestnáct zápasů, ve kterých vstřelil dvě branky. Z mého pohledu nebyla uplynulá sezóna nijak odlišná oproti pěti předešlým.

Ano, ročník 2016/2017 byl pro Alexe již šestým u Gunners. A byla to sezóna, která ztotožňovala celé jeho zdejší působení.

Nekonzistentní výkony zastínily nádechy kouzelnosti, navíc není schopný hrát dva zápasy týdně. Jakmile se dostane do série šesti zápasů v řadě, utrpí lehké zranění.

Je schopný přejít hráče, ale poté se dostane do slepé uličky, nebo narazí na velké množství hráčů. Když je na míči, tak jde zpozorovat jeho jednoznačný talent, ale jeho rozhodnutí jsou mizerná a jeho bilance v počtu gólů a asistencí není dostatečně vyhovující.

Uplynulá sezóna byla pro něj pravděpodobně tou nejpovedenější v dresu Arsenalu. Šestnáct ligových startů však není známka stálého hráče prvního týmu, i přesto jsme ochotni ho tak platit. A bude chtít potenciálně více?

Jeden z důvodů, proč uvažoval o změně týmu, je jistota pravidelného hraní. Kdekoliv. Sám moc dobře ví, že šestnáct zápasů není dostatek pro hráče, kterému bude v srpnu čtyřiadvacet let. Dostal by však šanci v prvním týmu Chelsea nebo Manchesteru City? Dokonce by měl problémy si zajistit místo v Liverpoolu.

A to vstřelil pouhé dva góly…

Za dosavadní účinkování v Arsenalu se dosud neuchytil natrvalo na jedné pozici. Hráčem pro všechno, mistrem ničeho.

Svoji pozici našel minulou sezónu

Oxlade-Chamberlain byl ke konci sezóny excelentní na pravém křídle. Potenciálně již své místo v Arsenalu již našel. Arsenal mu možná konečně nabídne místo v prvním týmu, které tak žádá.

S tím se však pojí řada problémů…

  1. Na pozici pravého křídla odehrál jen pět zápasů. Je to skutečně dostatečný ukazatel na to říci: Alexi, tady máš 100 000 liber týdne, na této pozici budeš pro nás v příští sezóna první volba.
  2. Chce Alex Oxlade-Chamberlain hrát na pravém křídle? V minulosti zcela jasně říkal, že by chtěl hrát ve středu záložní řady. Anglický hráč však není pro Arsenal na této pozici dostatečně kvalitní. Vidí se snad sám, že se přesune do středu zálohy, kde se osvědčí?
  3. Bude hrát Arsenal v příští sezóně na tři obránce? Pokud nastane návrat na čtyři obránce, tak jelikož není pravý bek, tak se znovu objeví na křídle v hierarchii za Theo Walcottem.

Je však lepší než Theo Walcott

Je skutečně lepší než Theo Walcott? Nesnáším, když to lidé říkají, protože často to ukazuje, kdo preferuje důležitost herního stylu.

Rozumím tomu, že Theo Walcott není šálek kávy pro každého. Není hráč, na kterého je radost hledět. Příšerně nahrává, svými dovednostmi nedokáže přejít protihráče a často ztrácí balóny. Co je však důležité, střílí branky a má asistence.

Na druhou stranu, na Alexe Oxlade-Chamberlaina se kouká velmi pěkně. Vypadá, že je neustále v jednom kole, s protihráči si v soubojích dělá, co chce, ale nikdy nestřílí góly a zřídkakdy si připíše nějakou tu asistenci.

Můj kamarád chtěl, abychom podepsali Douglasa Costu z Bayernu Mnichov, který měl nahradit Thea Walcotta.

Douglas Costa rovněž vypadá při hře brilantně, ale ve skutečnosti je velmi málo produktivní. V minulé sezóně vstřelil pouze sedm branek. Ukazuje se jako rychlý hráč, dokáže přejít hráče u lajny přešlapovačkami, ale pokud to nevede k něčemu prospěšnému, k brankám, nebo asistencím, tak je to docela zbytečné. Zvýší to reklamní výnosy na Youtube, teenageři jsou z nadšení.

Já se však považuji za někoho, kdo hledí na statistiky a Theo Walcott v nich Alexi Oxladu-Chamberlainovi natírá prdel.

V minulé sezóně vstřelil Walcott ve všech soutěžích devatenáct branek. Alex Oxlade-Chamberlain, ve své „nejlepší sezóně“, pouze sedm branek. V Premier League to bylo 10 branek oproti 2 brankám.

V lize potřeboval Walcott v průměru na gól 192 minut, Alex Oxlade-Chamberlain 781 minut.

Argument, že Oxlade-Chamberlain je mladší, že má potenciál na zlepšení, je nyní už mimo téma. V srpnu mu bude čtyřiadvacet let. Je na čase se projevit.

Pokud se vrátíme na hru se čtyřmi obránci, není pochyb o tom, že v duelu mezi Walcottem a Oxladem-Chamberlainem uspěje na pravém křídle Walcott. Pro soupeře bude představovat větší hrozbu.

Nechci, aby Alex Oxlade-Chamberlain z klubu odešel. Chci, abychom mu nabídli novou smlouvu. Můj názor je však podobný, který jsem měl několik letních přestupových období zpátky ohledně Jacka Wilshera. Je čas, aby byl konzistentní a aby zůstal bez zranění.

Není tak kvalitním hráčem, není až tak důležitým hráčem, aby klub zaháněl do kouta ohledně platu. Pokud chce více než 100 000 liber týdně, ví, kudy má jít. Může si užít vysedávání na lavičce Manchester City nebo Chelsea. Užít si, že s Liverpoolem nic nevyhraje.

Oxlade-Chamberlain potřebuje zůstat v Arsenalu. Ale podmínky musí určit Arsenal, ne Oxlade-Chamberlain.

Článek se neshoduje s názory autora, jedná se o překlad ze zahraničního webu. Prolink v úvodním odstavci.