Blog: Arsenal – Sunderland v číslech

Přináším Vám překlad jednoho blogu zaměřeného převážně na čísla. Enjoy…

Klíčový údaj: 982

Arsenal měl celkově 982 doteků s míčem, zatímco Sunderland pouze 445. Z těch 982 doteků ztratil Arsenal držení 18x a měl pouze 80 nepřesných přihrávek. Pro porovnání, Barcelona při debaklu Cordoby 8-0 (2. května) měla ten den pouze 902 doteků s míčem.

Pokud zapátráme dál v této kategorii, zjistíme, že Santi Cazorla měl snad nejvíce doteků, co jsem kdy viděl, 173. Ještě bláznivější je to, že Ramsey jich měl 152. Tihle dva měli celkem 325 dotyků s míčem! To je 3,6 dotyků na minutu a vzpomeňte na tu ztrátu spousty minut kdykoli, kdy je odkop od brány nebo něco podobného.

Ale v jistém smyslu byste tohle očekávali. Oba hráči hráli ve středu zálohy Arsenalu a rozdělovali míče pro celý tým. Takže jejich doteky, přihrávky a další méně útočné statistiky budou vysoké. Stejně jako jejich úspěšnost přihrávek, oba měli přes 90 %. Sunderland tyto dva ve skutečnosti ani nenapadal, když měli míč. Faktem je, že dohromady měli pouze 3 z 18 ztrát Arsenalu.

Bohužel ale také postrádali trochu přímočarosti. 325 doteků, 6 střel a 4 klíčové přihrávky. S ohledem na to, že byli v podstatě celých 90 minut na hranici vápna Sunderlandu, očekával bych větší ofenzivní produktivitu.

Jedním z hlavních problémů zápasu byla statická hra Oliviera Girouda. S držením míče, které měl Arsenal v útočné třetině (428 ze 799 přihrávek Arsenalu proběhlo právě zde) jsem byl šokován, že Giroud měl pouze 39 doteků s míčem. To je pouze o 13 více, než měl David Ospina. Z toho 3x se Giroud dotkl při úvodním hvizdu a jednou v obraně. Takže měl v podstatě o 9 dotyků více než Ospina. Dnes vypadal Olie, více než kterýkoliv hráč, velmi unavený, a to se projevilo i na tomto čísle.

S Giroudem imitujícím strom, většina útočného snažení přišla od Ozila a Sancheze, kteří byli v pořadí doteků třetí a čtvrtý.

Ozil vytvořil celkem 7 šancí, všechny ze hry. To, že jsou všechny ze hry, je poněkud neobvyklé. Proti Chelski měl Ozil stejný počet doteků jako dnes proti Sunderlandu, ale vytvořil pouze 3 šance a z toho jedna byla z rohu. Takže vidět takové vysoké číslo přímo ze hry je divné. Chtěl bych také poukázat na to, že 3 z těchto šancí byli hluboko ve vápně Sunderlandu.

Příjemce spousty přihrávek, Alexis Sanchez, vystřelil 7x, ale pouze jednou na bránu – z dálky se vlečící nuda po zeleném koberci. Lidé Alexise kritizují, že často ztrácí míč, ale dnes byl o něj připraven pouze 3x. Měl 13 nepřesných přihrávek (některé z nich byly opravdu otřesné), ale všechny se odehrály v útočné třetině hřiště. A vytvořil šanci, podle mého největší příležitost Arsenalu v celém zápase, pro Jacka Wilshera, tu mu však vzal Pantylemons.

Arsenal si vlastně vytvořil spoustu šancí ve vápně soupeře a dost z nich na hranici malého vápna. Vzpomeňte na Rosického, Wilshera, Walcotta a Sancheze, všichni měli dobrou příležitost na rohu malého vápna. Pro soupeře je to nebezpečná oblast, ze které se dá dostat branka. Sunderland dovolil Arsenalu odtud vystřelit 10x. Nejvíce frustrující na tom je fakt, že spousty z nich ani netrefily cíl, pouze 2. Myslím, že pokud by Arsenal zaměstnal Pantylemonse vícekrát než jen dvakrát, mluvili bychom zcela jistě o jiném výsledku.

Ale navzdory všem těm držení míče, střelám, dobrým pozicím, které Arsenal ke střelám měl, Arsenal neskóroval a jeho marnostratnost zachránila Sunderland před sestupem. Nebylo by srandovní, kdyby místo nich spadl Newcastle?

Mám podezření, že všechny ty nepřesnosti byli způsobeny únavou. Arsenal nedal branku pouze 6x v této sezóně. Tři z nich přišli po výhře 2-1 v FA Cupu nad Readingem. Zajímalo by mě, zda tým vložil veškerou svou energii (fyzickou i psychickou) do toho, aby se dostal do finále tohoto poháru a od té doby jsou tak trochu přejetí?

Doufám, že jim ještě trošku v nádrži na velký den zbylo.

Special Edition: Walcott a Wilshere

Jediným pohledem zjistíte, že Walcottův přínos je téměř přesným opakem Sancheze nebo Ozila. Zatímco tito dva hráči potřebují být dost na míči, aby hru ovlivnili, Walcott si v tomto počíná velmi ekonomicky. Takže, Walcott měl pouze 21 dotyků za 28 minut, ale připsal si 3 střely, z toho dvě na bránu. Měl také jednu obrovskou příležitost dát branku.

Připsal si také 10/11 přihrávek, vytvořil střelu a 3/5 průniků. Vše v poslední třetině hřiště. Vypadá to, že se Walcott pomalu dostává do plných otáček. A to je věc, kterou je skvělé mít ve finále FA Cupu!

Wilshere si připsal první start v základu od návratu po odporném zákroku Paddy McNaira a vypadal poněkud ze cviku. Měl úspěšnost přihrávek pouze 76 % (druhý nejnižší, hned za Giroudem) a zmeškal několik střel kvůli svému pohybu, zato si ale připsal dva nejlepší pasy zápasu skrz obranu . Každý na jednu stranu malého vápna. Také měl jednu z největších šancí po již výše zmíněném pasu od Alexise.

Stejně je zajímavé, že nejsvěžejší hráči byli zapletení do obou největších šancí Arsenalu.

OoooooSPINA! Skvělý zákrok od Ospiny! Ten zákrok konečny prstů po Fletcherově střele zachránil Arsenalu bod.