Blog: Dobýt Evropu a odejít. Nebude to ale kontraproduktivní?

Co se dá s letošní sezónou ještě udělat? Zápasy v domácí lize jsou při současném rozpoložení všech klubů pro Arsenal lehce nadbytečné, stále ovšem zbývá jiskřička naděje v Evropské lize a vidina Ligy mistrů v následující sezóně. A pak ideální odchod Arséne Wengera za potlesku. Nebylo by to však až příliš hrající ve prospěch Wengera?

Fanoušci jsou ve velké depresi, rozhořčeni, na zápas proti lídrovi tabulky a nejlepšímu anglickému celku současnosti dorazili v chabém počtu. Sebevědomí hráčů upadá na teplotu venkovního počasí a kritika na současného trenéra Arsenalu je čím dál tím ohlušující. Dokonce se říká, že takhle špatně na tom nebyl londýnský tým posledních třicet let.

Shrneme-li si dosavadní ročník, není to pro náš oblíbený klub příliš uklidňující souhrn. Trofej anglické Premier League zůstala zapovězena ještě před ukončením první poloviny sezóny, momentální ztráta na Manchester City narostla na hrozivých třicet bodů. Realistická účast ve vysněné TOP 4 se zdála být passé už před osmadvacátým kolem, aktuální náskok čtvrtého Tottenhamu je deset bodů, s lepším skóre ale jedenáct. Pátá Chelsea poté má nadhled osmi bodů, také další konkurent ale disponuje prospěšnějším rozdílem vstřelených a obdržených branek.

FA Cup skončil pro Arsenal hned po prvním zápase, evidentní podcenění druholigového protivníka na jeho půdě stála Gunners minimální opakování zápasu. V Evropské lize dostávali příležitost spíše hráči druhého sledu, s nimi to až na pohodlné výhry proti Borisovu doma a na hřišti Östersundsu také velká sláva nebyla. Útěchou tak mohl být pro fanoušky pohár z domácího Ligového poháru, ani ten se však nepovedlo získat, navíc po špatném finálovém tápaní.

Tohle jsou holá fakta. Sečte-li se to s výkony a několika letošními ostudnými výsledky, věrní příslušníci klubu jsou po zásluze rozhněvaní. Co je ale horší, většina z nich už je rezignovaná a připravená na další sezónu a čtvrt velkého trápení. Ledaže by se v klubu něco razantně změnilo.

Jedno pořekadlo totiž praví: Ryba smrdí od hlavy. A nejinak tomu je u Arsenalu. K čemu je u klubu osoba, která na zápasy Arsenalu sotva kouká v televizi? Kolikrát ročně se takový člověk může dostat do přímého kontaktu s dalšími členy vedení či samotným Arséne Wengerem? Natož sem tam zajít za hráči?

Ať se jedná o sebelepší osobu, nejde, prostě nejde, aby se dokázal plně vcítit a pochopit, jak se dané záležitosti uvnitř klubu mají. Přes telefony a komunikace se zásadní věci těžko vyřeší.

Klíčové dny. Ustojí je Wenger?
To je ale záležitost na daleko hlubší analýzu. Momentální otázky jsou položené jinak. Co se dá s probíhající zpackanou sezónou ještě udělat? Vydrží Wenger do jejího konce u kormidla a jak to celé dopadne?

V neděli čeká Arsenal utkání na Brightonu. Nováček letošního ročníku je sice na dvanácté pozici, na první sestupové místo má ovšem jen nepatrný náskok. Manchester City, Liverpool i Chelsea si z tamního místa odvezli pohodlnou výhru, takže podle předpokladů bychom ani my neměli mít s následujícím protivníkem žádné problémy. Proti stojí ale hodně faktů, od venkovní formy až po špatnou psychickou stabilitu poslední doby. Právě tu je potřeba zvrátit na svoji stranu, hned ve čtvrtek se bude konat duel na San Siru a proti rozjetý AC Milán.

Italský celek se krátce po jmenování Gennara Gattusa dostal do skutečné fazóny, když naposledy prohrál ještě loni před Štědrým dnem. Od té doby vyhrál deset zápasů, v dalších třech si připsal remízu. Ve zmíněných utkáních inkasoval pouze čtyřikrát, což Arsenal téměř zvládl za první půlhodinu čtvrtečního střetnutí proti Manchesteru City.

Kdy jindy se z podobných okamžiků dostat? Zápas proti City nám ukázal další stinné chvíle, ale místy se objevily momenty, ve kterých jsme soupeře pár minut přehrávali. Ukázalo se, že fotbal hrát umíme a kromě Aubameyanga s Monrealem budeme mít na dvojutkání proti velkoklubu stále k dispozici hráče, kteří jsou za to schopni vzít a s výsledkem něco udělat.

Pro Arséne Wengera bude osmifinále Evropské ligy ohromně klíčové. Nebude-li úspěšné, vlna odporu ještě poroste a Wenger nebude mít letos už jak dokázat, že je správným mužem na svém místě. Utkání na Emirates budou poloprázdná a jeho pozice v klubu výrazně pod mediálním tlakem, zvláště poté ale pod tlakem rozzuřených fanoušků.

Zvládne-li ho, okolo klubu se lehce uvolní atmosféra a bude příležitost dokončit sezónu v lize pod menším tlakem. Hráči by se v tom případě mohli lépe soustředit na své výkony a předvádět lepší hru, než jak tomu bylo v posledních utkáních. Jelikož klub čeká na větší vítězství ve větším poháru již dlouho, fanoušci by v Evropské lize hnali svěřence a mohli tak být správnou oporou.

Byl by zisk Evropské ligy prospěšný?
V případě úspěšného přejití přes AC by v soutěži stále patrně zbývaly věhlasné týmy, včetně Atlética Madrid, Borussie Dortmund, nebo Lyonu. Co jméno, to pořádné lákadlo. I přesto ale jako jeden z mála věřím, že by úspěch i možnou zásluhou lepšího losu mohl přijít a druhořadou evropskou soutěž zajišťující vítězi Ligu mistrů v příštím ročník tak vyhrát. Po zranění se do sestavy v daném období vrátí Lacazette, který snad i díky odpočinku znovu najde své sebevědomí a góly.

Vítězství v Evropské lize bych Wengerovi nesmírně přál, už jen z důvodu, aby získal vůbec svoji první evropský trofej a ukázal fanouškům, že se v něm přeci jen trochu mýlili. Na druhou stranu by ovšem takový skvělý výsledek mohl být pro Arsenal nebezpečný. Wenger by pocítil zadostiučinění a viděl v sobě kvality na následující sezónu. Klub ale v posledních dvou letech v lize viditelně upadá, bilance proti TOP celkům je ve většině případů žalostná a kromě famózních závěrů sezón nedokáže tým déle udržet šňůru delších kvalitních výsledků a výkonů.

Největší problém poté vidím v slabé psychické odolnosti. Co se týče alespoň tohoto ročníku, přijde mi, že jakmile tým dostane gól a hlavně v důležitém utkání, rychle se sesype a už neví, co má hrát. Ano, jsou tu výjimky jako domácí utkání proti Liverpoolu či Chelsea, ale skutečně se jedná o pár ojedinělých momentů. To je u výběru s takovou historií žalostně málo.

Wengerovi se často vyčítá, že je v klubu už jenom pro peníze. S tím nesouhlasím. V jeho věku mi to přijde prostě a jednoduše bizarní, aby řešil takové záležitosti. Jedná se jednoho z nejlépe placených manažerů Premier League, ale to je pro změnu téma na jinou debatu.

Slýchám často rovněž názory, jak hráči už bojkotují jeho osobu a chtějí ho z klubu vyštípat. Tenhle bod je pro mě snad ještě více nepochopitelný. V mnoha klubech se podobné skutečnosti dějí, ačkoliv to neuznávám, ale zrovna Wengera? Co se dá různě pročítat, jeho osobu hráči respektují a jsem schopný tvrdit, že za ním dokonce plně stojí. Především poté kdyby se o to pokoušeli, pro některé by jeho odchod mohl znamenat balení kufrů, nebo pořádně teplé oblečení na zahřívání lavičky.

Tak či onak se řítíme do důležitých týdnů, které možná napoví, jak to s klubem bude vypadat v následujících sezónách. Nejideálnější variantu bych viděl v zisku Evropské ligy a následného předčasného ukončení smlouvy pro Wengera, který by ještě jakž takž z klubu odešel s respektem a obdivem. Ačkoliv jeho uplynulé ročníky už nejsou dvakrát líbivé, Arsenal i celý anglický fotbal dokázal povznést na jinou úroveň. Kvůli své velké hrdosti však naráží na nadávky, které jsou dost za hranou a zbytečné, trochu si za to může alei sám. Odejde z klubu nakonec s pohárem a respektem, nebo se potopí to mlhy posledních dní?

Tags:

Komentáře

 1. Koscielny (karma: 882) #1

  Dobře napsáno. Já bohužel jsem se v poslední době dostal do takového stavu, že pokud by vypadnutí z EL znamenalo odchod Wengera, tak bych zvolil tuto možnost. Protože kdybychom náhodou celou tuto soutěž vyhráli, tak vedení by ho nevyhodilo a on by prostě neodešel a zase bychom se vůbec nepohnuli z místa, respektive by naše výkony měli sestupnou tendenci. I když naše vedení je schopné všeho, ale přece jen vypadnutí z EL a celkové výkony by snad vytvořili dostatečný tlak na to, aby konečně bylo vykonáno rozhodnutí, po kterém většina fans volá už dlouhá léta. Škoda, že to dospělo do takového stavu. Na konci minulé sezony mohl odejít se ziskem FA Cupu a každý by mu zatleskal, dnes je situace taková, že ES je poloprázdné i na zápas s nejlepším mužstvem PL za poslední roky (počasí do toho netahejme, když byli schopni dorazit fans City, tak myslím, že fans Arsenalu mohli taky, kdyby chtěli, ale nemám jím to za zlé, já bych taky váhal jestli tam po nedělním trapasu vůbec jít).

 2. Japanas (karma: 3529) #1

  No, ono to trochu vypadá a vyzní, že bychom si třeba i mohli vybrat, jestli výhru v EL a tím pádem LM příští rok, ale s Wengerem na střídačce, protože by v sobě viděl kvalitu, jak je psáno výše…….nebo nevýhru v El, ale ukončení působení AW u týmu.
  Troufnu si odhadnout (stejně jako před minulými zápasy), že tady o žádné dilema nepůjde.
  V prvním těžším utkání EL smázne Miláno náš klub bez větších problémů a ukončí sezónu již v březnu.
  No a potom teprve začnou ty otazníky. Myslím, že v jakékoliv sportovní soutěži by v ambiciózním klubu po takto předvedené sezóně (ne první) skončilo devět trenérů z deseti již v průběhu sezóny a ten desátý nejpozději po posledním utkání sezóny. Ne tak v Arsenalu. Po včerejším utkání by přece nebylo v normálně vedeném klubu s přirozenou hierarchií možné, aby manažer znovu ještě přišel na tiskovku a přednášel světu ty své šílenosti o tom, kdy se zlomilo utkání a ve kterých pasážích zápasu jsme byli lepší nebo horší…nebo něco o nejbojovnějším výkonu sezóny. V každém ambiciózním normálně vedeném klubu by přišel na tiskovku ředitel klubu a oznámil zásadní změny v klubu a plánované kroky k záchraně situace.
  Arsenal není aktuálně ambiciózní klub s přirozenou hierarchií (bez urážky, rád se nechám poučit o opaku). Dokonce bych řekl, že v klubu je aktuálně tolik demokracie a přirozených a smysluplných kroků vedení, jako v některých středoafrických diktaturách (bez urážky, rád se nechám přesvědčit o opaku).
  Proto nelze věřit, že o ukončení kontraktu rozhoduje umístění v PL, úspěch v pohárech,
  výhra nebo vyřazení v EL, natož předváděná hra nebo dokonce spokojenost fans.
  Co o ukončení kontraktu rozhoduje ? Minimálně minulou i tuto sezónu o tom intenzivně přemýšlím. A nevím. Co si myslíte vy ?
  Roky jsem skákal do stropu u každé výhry, u každého gólu, u každé hezké akce…..teď, když vidím, že ego je dlouhodobě nad klubem a co to dělá s klubem, je mi jedno, jak dopadnou zbývající zápasy, Brighton, EL,….přeji si jen co nejdřívější odstoupení AW. To je vše….

  • Radek (karma: 2925) #1

   Já si právě nemyslím, že od Milána dostaneme na prdel, ale máme v silách je porazit. Doufejme v uzdravení Lacy na odvetu, protože momentálně nevěřím Dannymu, ačkoliv proti City měl svůj lepší zápas. Bude to vyrovnaný duel.
   Co se vedení klubu týče, ono fakt kolikrát vypadá, že hlavní je dobrá finanční situace zapříčiněná i AW plus jakž takž se držet v evropské špičce.
   Možná Wenger nechal celou dobu na sebe vše stahovat a nadávat od fanoušků, novinářů, i když chyba byla ve vedení a on za podobné situace nemohl, ale protože si místa vážil, chodilo tak. Proto mi vyznívá vše tak, že Wenger si díky tomu o odchodu řekne sám.

   • SwebI (karma: 114) #1

    Sorry, nechcem byt osobny a pod., no na tomto webe patris teda k riadnym snilkom. Ty si myslis, ze Lacazette pride po zraneni a v odvete s AC nas spasi? Toto su uz nenormalne konstrukcie. Milano nam nemusi dat 5ku ako Bayern, no postup by si za sucasnych okolnosti malo v pohode postrazit. Proti City sme videli, co robi s hracmi psychika, hrali jednoducho super futbal. Za co Wenger moze, je nasadzovanie hracov a ich ne/rotacia, motivacia, taktika. Alebo si myslis, ze do pripravy na zapas zasahuje Wengerovo vedenie?

 3. killerhammer (karma: 3452) #1

  Príde mi až grotestkné, že po každom vypadnutí z turnaja po neuveriteľne zlom výkone (FA Cup, finále Carabao atď), sa nafixujeme ešte na ďalší a veríme v zázrak 🙂
  Treba jasne napísať, že v aktuálnej forme nemáme šancu vyhrať EL !
  Už Miláno pre nás bude ťažký súper (však nemáme útok !) a to máme štastie, že sme nedostali Atletico.
  Scenár na úrovni zázraku by bol taký, že teraz sa nakopneme na Brightone (psychika robí veľa), zvládneme away v Milane (remíza) a potom spravíme sériu viťazstiev v lige aj EL.
  Podľa mňa je toto úplné sci-fi a už v nedeľu alebo najneskôr vo štvrtok môže byť definitívne po nás.
  Vedenie by už malo mať pripravené odvolanie Wengera (u nás nereálne 😉 ).

 4. Jakiee (karma: 1558) #1

  Blog fajn, myšlienka je jasná. A v podstate sa to zhoduje s mojimi myslienkami.

  A teraz moj názor. Plne sa stotožňujem s komentarom Japanasa. Proste nemôže vedenie zostať po takejto dlhej trapenke stále ticho. Jasne, za dverami sa teoreticky mohlo nieco riešiť ale ruku na srdce, fakt si myslíme ze sa s AW rozpravali a dali mu povedzme nejaké podmienky AW? Uz tu dávno nemal byť. Ano, nieco v minulosti pre Arsenal spravil a aj ked som momentalne na neho uz priam alergicky nikdy na to nezabudnem. Tie veci uz ale skratka patria do histórie. My ale potrebujeme mega-silno-extremne-galakticky impuls.. a vlastne mozno len jednu „trápnu“ zmenu. Na pozícii managera.

  EL je pre mňa utopia. Neviem si predstaviť, ze prejdeme cez AC. Neprehrali dva mesiace, po prichode GG zacali hrať aj ovela viac pohladny futbal co som videl asi 3 zapasy v tv a hlavne, oni su psychicky niekde úplne inde nez my. Momentalne na nich nemáme. Nie herne, nie psychicky, nie sebavedomím. Individuality mame možno o trocha lepšie ale ako vidime ani ti nam nepomaha. Ano mali by sme ich zdolať podla mien ale nie nezdolame ich. Proste tomu neverim.

 5. Martin (karma: 0) #1

  Ja nevim, ale ten clanek me ma nabadat k tomu, abych chtel zisk poharu v EL? A.ja rikam proc? Neni to poprve, co je takto prokaucovana sezona. Neni to poprve,.co vypadavame ze vsech soutezi. Letos teda ten rekord trhame jeste driv nez kdy jindy. A stejne tak by nebylo poprve, kdy by wenger mohl skoncit.jeste jakz takz s gracii. Treba po FA cupu. Po vitezstvi v EL.by nastaly tradicni kecy a wenger.ve svem mysleni by se jen citil, jako stale jediny mozny spasitel. A takova ta veta, ze kdyz wenger odejde, ze odejste se cti? Jaka ta veta ma vyznam, kdyz je omilana dobrych 5 let? On uz s zadnou cti neodejde. Momentalne je to nrjvetsi skudce naseho fotbalu, ktery umyslne taha tym stale niz. To si zadnr uznani.nezaslouzi. Za minulost si jiz ovace zaslouzil a v nemale mire. Ted by mela spravne prijit ta druha stranka. Nevidim zadny duvod proc by mel byt od toho omilostnen. Kazi vikendy ci hraci dny jiz spoustu let milionu fanouskum. A to s egem jeho vlastnim nulove nepochybitelnosti a to je neomluvitelne. Pro me je to clovek, ktery.na sklonku kariery ukazal svuj sebestredny ,,charakter,, a takovy clovek si uznani ani politovani nezaslouzi. Okamzite by mel vypadnout…

  • EVi (karma: 204) #1

   Nejsem si jistý, ale co jsem tak poslouchal, tak příští sezona bez Evropy nebude. Vítěz Carabao Cupu postupuje automaticky do EL. Jelikož postupuje City jako mistr automaticky do LM, tak to padá na nás. Takže minimálně EL je, podle toho co jsem zaslechl, jistá. Bohužel či bohudík? Nejsem si jist… 😀

 6. EVi (karma: 204) #1

  Výborný článek. Nejvíce se mi líbí pořekadlo, ryba smrdí od hlavy. To je trefné. Pamatujete, když čukotka vyhrála LM s asistentem trenéra, jak válcovali soupeře od soupeře a výkonostně na tom byli stejně jak City letos? Myslím, že také vyhráli titul pouze s jednou porážkou za sezónu. Trenéry střídali jak na houpačce, a tým neměli našlapaný jako ropáci. A o to jde, ikdyž nemám Abramoviče v oblibě, kdo by taky měl, že? Ale svým přístupem v klubu nutil hráče ke stoprocentním výkonům. Chodí na zápasy, má hlavní slovo, pouští peníze a věnuje se svýmu klubu na plno. Vyvíjí tím na zaměstnance svýho klubu pořádný tlak a ti mu to většinou vrátí kvalitně odvedenou práci. Podobně naladěného majitele potřebuje Arsenal. Aktivního fanouška a dozorčí osobnost v jednom.

 7. venca (karma: 20) #1

  Můj odhad zbytku sezóny je velmi pesimistický. Skoro si říkám, jestli není chyba ještě víc zde kazit náladu (pokud to jde).
  a) vypadneme s AC Milán (i když těsně)
  b) prohrajeme na Old Trafford s Mourinhem
  c) porazí nás pár týmů bojujících o přežití v PL, takže žádný posun nenastane
  d) Wenger zůstane i příští rok
  Budu rád, když se alespoň třikrát zmýlím. A klidně mi potom připomeňte, že jsem byl dnes úplně mimo 🙂

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.