Blog: Království za střelu

Jednou z prvních věcí, které hledáme (statistici) u střelce gólů, je počet střel. Celkový počet střel používám jako rychlý způsob hodnocení mladých hráčů. Pokud umějí v sezoně nasbírat 80-100 střel, bez ohledu na to, kolik gólů vstřelí, pak je velká šance, že se z hráče stane velký talent.

Pokud se podívám na hráče U21 z pěti největších lig v loňské sezóně, v počtu střel byli nejlepší: Haaland (93), Mason Greenwood (67) a Lil Chili (61). Na 4. místě je Fabio Silva se 48, což je dobré číslo vzhledem k tomu, že odehrál 1357 minut. A když roztřídím střely na 90 minut (s minimem 10 zápasů), nejlepší hráči jsou Youssoufa Moukoko (BvB), Pellegri (Monako), Haaland, Greenwood, Silva, Bialek (Wolfsburg) a Gabriel Martinelli.

Nikoho nepřekvapí, že ke vstřelení branky musíte střílet a že nejlepší hráči na světě zaznamenávají nejvíce střel (Messi v minulé sezóně 197 střel a C. Ronaldo 168 střel). Arsenal zaznamenal v minulé sezóně celkem 455 střel. To je o 90 více než Messi a Ronaldo dohromady. Kromě toho Barcelona v minulé sezóně „pouze“ nasbírala 583 střel. Obecně je střelba o něco nižší, protože týmy zjistily, že střely z větší vzdálenosti mají menší pravděpodobnost vstřelení gólu a proto od nich ustupují.

Zpět k danému tématu: jak jsem řekl, často se nejprve dívám na celkový počet střel jako na ukazatel formy klubu a toho, zda se hráči daří. Pokud vidím hráče, jehož počet střel prudce klesá, je velká šance, že hráč stárne. I když je také možné, že mu jeho spoluhráči příliš nepomáhají.

V minulé sezóně Arsenal zaznamenal celkem 455 střel (zdroj: FBREF. Jiné zdroje se liší). To byl vzestup oproti sezóně před tím, kdy Gunners zaznamenali 407 střel – což je nejmenší celkový počet střel, které jsem viděl od týmu Arsenalu od roku 1995. A vrátil nás do první sezóny s Unaiem Emerym, kde Arsenal vystřelil 467 střel.

Předpokládám, že se zeptáte, ve Wengerově nejhorší sezóně Arsenal zaznamenal 593 střel. A je důležité si pamatovat, že Wenger byl jedním z prvních, kdo trénoval své týmy ve výběru střel, takže Arsenal v této sezóně nasbíral 369 střel z vápna a v minulé sezóně Artetovi hráči 293 střel z vápna. Pokles střel a kvalita střel v Arsenalu je ohromující: počet očekávaných gólů Arsenalu v minulé sezóně byl 52, v poslední Wengerově sezóně to bylo 72.

To, co vidíme u dvou hlavních útočníků Arsenalu, napodobuje tento obrovský pokles vytváření šancí a celkových počet střel.

V minulé sezóně Lacazette vystřelil celkem 42 střel bez penalt (45 střel celkem). To je jeho nejmenší počet střel nasbíraných od 2012/13 v Lyonu. Aubameyang mezitím v minulé sezóně vystřelil 55 střel bez penalt. To je jeho nejmenší počet střel od 2010/2011, kdy byl v Monaku. Nejlepším střelcem v Arsenalu v minulé sezóně byl ve skutečnosti Bukayo Saka. Pepe byl v týmu na 3. místě se 48 střelami, o jednu méně než v loňském roce a méně než polovinou počtu střel, které zaznamenal ve své poslední sezóně v Lille (100 střel bez penalt, celkem 110).

Může se stát, že všichni tito hráči střílejí méně, protože máme v týmu příliš mnoho dobrých hráčů. Pokud by tomu tak bylo, očekávali bychom, že celkový počet střel zůstane vysoký a počet jednotlivých střel hráče poklesne, ale to, co vidíme v Arsenalu, je pokles celkového počtu střel a pokles střel hráčů. Děje se to proto, že Arsenal nemá dostatek kreativních hráčů.

Bukayo Saka nejen že vede v počtu střel, ale vede také v klíčových přihrávkách (key pass, přihrávka, která vede k střele) s 38. V minulé sezóně to byl Pepe s 39 a druhý Ozil 36, přestože hrál pouze 16 celých utkání. Jedním z důvodů, proč Arsenal utratil tolik peněz za to, aby získal Williana, je skutečnost, že byl během své kariéry celkem dobrým tvůrcem šancí a za poslední tři roky v Chelsea měl průměrně 73 klíčových přihrávek za sezónu. Toto číslo v minulé sezóně kleslo na 29. Což vysvětluje, proč se ho Arsenal letos zoufale snaží zbavit a proč ho nikdo nechce.

V závěrečné Wengerově sezóně měl Ozil 79 klíčových přihrávek s očekávanou asistencí 7,4. Na druhém místě se umístil Alexis Sanchez, který za Arsenal odehrál 16 zápasů, ale měl 48 klíčových přihrávek. Dokonce i Granit Xhaka měl v té sezóně více klíčových pasů než Bukayo Saka v této sezóně (41). Je neuvěřitelné, jak daleko se klub dostal od odchodu Arsena Wengera. My fanoušci často mluvíme o tom, jak se klubu nepodařilo nahradit určité hráče, ale pro mě je největším neúspěchem za poslední tři roky to, že klub správně nenahradil Arsena Wengera. Možná se z Artety může stát skvělý útočný trenér, ale vzhledem k výsledkům za posledních 18 měsíců má před sebou spoustu práce.

K tomu všemu ještě jedna vráska: spousta lidí chce, aby Arsenal prodal Lacazetta, ale všiml jsem si, že ve statistikách to vypadá, že je to útočník, který se právě chystá vstoupit do svých nejlepších let. Když se podívám na to, kolik gólů bych od Lacazette očekával, kdyby zaznamenal 100 střel bez penalt, vezmeme-li jeho očekávané góly (xG) za střelu a vynásobíme je 100, je to 24 gólů.

Nemohu zaručit, že vystřelí 100 krát, ani že dá 100 gólů. Ale jeho výběr střel se zlepšuje a ve věku 30 let jeho očekávané góly na střelu se blíží vrcholu. Mezitím čísla Aubameyanga klesají.

Aubameyang vypadá, že byl na vrcholu v sezóně 2017/18. Od té doby to byl trvalý pokles kvality střel a prudký pokles (v této sezóně) v počtu střel. Útočník může trpět jedním nebo druhým případem a stále má slušný počet gólů, ale velkým problémem je pokles šancí a kvalita šance.

To znamená, že si nejsem jistý, jestli bych poradil Arsenalu, aby prodal nebo ponechal některého z hráčů. Oba hráči mají více než 30 let a pokud si je necháme, budou se snižovat jejich počty branek. Ale oba hráče bude obtížné prodat kvůli jejich věku a platu. Předpokládám, že by to záleželo na tom, zda některý z hráčů dostal nabídku od jiného týmu.

Zdá se mi však, že si Arsenal ponechá oba. V takovém případě je možné, že Arteta najde styl hry, kde vystřelíme 14-15krát za zápas, přičemž si zachová naši obranou hru. Emile Smith Rowe je obrovský talent, který se bude jen zlepšovat. A Arsenal by se měl snažit koupit dalšího útočného záložníka. Pokud bude Smith Rowe hrát celou sezónu v poslední třetině hřiště, myslím si, že uvidíme, jak se Arsenal vrací nad 500 střel za sezónu. A pokud uvidíme nárůst vytvořených šancí, měli bychom vidět nárůst šancí pro všechny útočníky, což by mělo znamenat více branek.

Z dlouhodobého hlediska bude muset Arsenal nahradit Aubu i Lacazetta. Očekávám, že v plánu je růst Baloguna a Martinelliho do těchto rolí a oba hráči vypadají velmi dobře. Měli bychom také očekávat, že od této sezóny uvidíme od Pepeho více. Líbí se mi, že v posledním roce pracoval na hře oběma nohama, což mi ukazuje hráče, který bere své řemeslo vážně.

Se vším, co bylo řečeno, je můj recept pro opětovné umístění Arsenalu do první čtyřky jednoduchý:

  • Dát Smith Roweovi celou sezónu
  • Udržet Saku zdravého a nechat ho hrát vepředu (nikdy víc wing backa)
  • Přivést dalšího útočného záložníka
  • Dát Pepemu čas na hřišti
  • Rozvíjet Martinelliho a Baloguna
  • Vytvořit pro Lacu a Aubu více šancí

Tento blog byl přeložen z 7amkickoff.