Blog: Nejhorší nákupy Arsenalu posledních 10 let

Přestupové období je v plném proudu a protože do nové sezóny zbývá ještě pár týdnů, rozhodl jsem se sepsat článek o nejhorších přešlapech Arsenalu na přestupovém trhu za poslední dekádu. Na některé níže zmíněné hráče jste nejspíš už úplně zapomněli a já se předem omlouvám, že vám je připomínám. Rozhodl jsem se také, že nebudu dělat žebříček. Vy si ho však v diskuzi klidně udělejte, případně i doplňte o další hráče, které sem podle vás patří nebo rozporujte stávající výběr. 🙂

Nicolas Pepe (podpis: 1. srpna 2019, věk při přestupu: 24)
Křídelník z Pobřeží Slonoviny přišel s opravdu velkým očekáváním. Arsenal za hráče vysolil 72 milionů liber, což je dodnes rekordní suma v klubových dějinách. Bohužel si bývalý hráč Lille nedokázal pod Unaiem Emerym ani Mikelem Artetou najít konzistentní formu a byl postupně vytlačen ze sestavy Bukayem Sakou. Často mu byla vyčítána nedostatečná obranná práce a i malá efektivita v útočné fázi. Toto léto se velmi spekuluje o jeho odchodu.
Zápasy: 112
Góly: 27
Asistence: 21

Willian (podpis: 14. srpna 2020, věk při přestupu: 32)
Brazilský křídelník přišel zadarmo z Chelsea. Na první pohled nešlo o zlý obchod, protože hráč měl za sebou slušnou sezónu a vůbec úspěšné angažmá v dresu Blues. Nicméně to, co následovalo pak, byl horor. Hráč se ploužil po hřišti, byl statický a do týmu nic nepřidával. Manažer mu však dával neustále i přes špatné výkony příležitosti. Na konci sezóny pak nastalo nevyhnutelné. Brazilec se po sezóně stěhoval do rodné země.
Zápasy: 37
Góly: 1
Asistence: 7

Stephan Lichtsteiner
(podpis: 1. července 2018, věk při přestupu: 34)
Švýcarský pravý bek dorazil na Emirates jako volný hráč a záskok za Hectora Bellerína. Před tím dlouhých sedm let hrál za Starou Dámu v Itálii. A ačkoliv je obvyklé, že si hráči na sklonku kariéry chodí prodloužit kariéru právě do Itálie, Lichtsteiner se rozhodl pro Anglii. Ve svém věku už nebyl dostatečně fyzicky vybavený, aby stíhal tempo Premier League a po sezóně odešel do Augsburgu, kde ukončil po roce kariéru.
Zápasy: 23
Góly: 1
Asistence: 1

Dennis Suaréz (podpis: 31. 1. 2019, věk při přestupu: 25)
Jestli byl nějaký přestup (v tomto případě hostování) obzvlášť smolný, tak to byl rozhodně tento. Potřebovali jsme uprostřed sezóny posílit zálohu a Unai Emery se rozhodl zapůjčit nepotřebného záložníka Barcelony, Dennise Suaréze. Španěl se však zranil hned ve svém 2. zápase a během půlročního hostování se nedokázal vylízat ze svých zdravotních problémů a naskakoval jen občas na pár minut. Nakonec se vrátil do Barcy a následně byl prodán do Celty Vigo.
Zápasy: 6
Góly: 0
Asistence: 0
Minuty: 95

Henrik Mkhitaryan (22. ledna 2018, přestoupil ve věku: 29)
Armenský playmaker přišel do klubu netradiční cestou, když se Manchester United domluvil s Arsenalem na výměně za Alexise Sanchéze. Oba hráči byli ve svých působištích nespokojení a tohle byl na první pohled elegantní způsob, který měl uspokojit všechny strany. Bylo to však úplně naopak. Alexisovy výkony šly strmě dolů a Henrik více méně předváděl to samé co v United, tedy byl pouze stínem hráče, který zářil v Dortmundu. Po roce a půl odešel Mkhitaryan hostovat do AS Řím, kde nakonec zůstal natrvalo.
Zápasy: 59
G´oly: 9
Asistence: 13

Shkodran Mustafi (podpis: 30. sprna 2016, přestoupil ve věku: 24)
Mustafi byl pro ty, co ho už vytlačili z paměti, legendární obránce Arsenalu, jenž přišel za necelých 37 milionů liber z Valencie. Arsene Wenger se tehdy na poslední chvíli rozhodl rozbít prasátko a pořídit nového parťáka pro Laurenta Koscielny. Pokud se vám částka nezdá moc vysoká, tak vězte že tehdy se jednalo o 4. nejdražší přestup v historii klubu (dnes 10.). Mustafiho výkony byly tak mimořádné, že se ho dokázal klub zbavit jen tak, že ho po třech a půl letech musel věnovat zadarmo Schalke. Skaut, který ho doporučil, si dodnes rve vlasy. 🙂
Zápasy: 151
Góly: 9
Asistence: 5

Yaya Sanogo (podpis: 1. července 2013, přestoupil ve věku: 20)
„Ajajaj“ si asi právě říkáte. Ano, je to on. Vysmátý frantík přišel jako volný hráč z Auxerre. AW v něm něco viděl, ale muselo to být ukryto hodně hluboko nebo to Yaya před námi dobře schovával. I přesto však mladý útočník nastoupil k překvapivě hodně zápasům v konkurenci Girouda, Welbecka a Walcotta. Naštěstí pro nás, putoval po sezoně po několika hostováních, než odešel jako volný hráč do Toulouse.
Zápasy: 20
Góly: 1
Asistence: 2

Chu-Young Park (podpis: 30. sprna 2011, podpis ve věku: 26)
Jestli některé věci nedávají logiku, tak nákupy asijských hráčů pod Arsenem Wengerem. Jedním z těchto příkladů je např. Park, který přišel ke kanonýrům v létě před sezónou 11/12. To bylo to bolavé léto, kdy si Fabregas vynutil návrat do Barcelony a Nasri s Clichym pláchli do Man City. Potom jsme dostali nakládačku od United a teprve poté (!) se AW rozhodl začít nakupovat. Během posledních dvou dnů přišli do Arsenalu Arteta, Mertesacker, Santos a právě Park. Ten si během sezóny zásluhou perfektních výkonů van Persieho prakticky nekopl do míče a v další sezóně po jeho odchodu, šel hostovat do Celty Vigo a Watfordu. Nikde se ale neprosadil a z Arsenalu odešel jako volný hráč v roce 2014.
Zápasy: 7
Góly: 1
Asistence 0
Minuty: 310

André Santos (31. srpna 2011, přestoupil ve věku: 28)
Brazilský levý obránce nebo možná spíše wing-back přišel ve stejnou dobu jako Park, ale ač dostal mnohem více příležitostí, nedokázal si zvyknout na ostrovní fotbal. Měl problémy s bráněním a spekulovalo se o tom, že má nadváhu. Moment, který ho však v mých očích definitivně odepsal byl ten, když si v 2. sezoně v zápase s Man United vyměnil o poločase dres s van Persiem, který byl tehdy považován valnou většinou fanoušků za zrádce klubu. Celé to bylo ještě peprnější, protože v poločase United vedli zásluhou výše zmíněného útočníka. Santos ještě v zimě odešel na hostování do Brazílie a v létě odešel natrvalo.
Zápasy: 33
Góly: 3
Asistence: 0