Blog – shrnutí přestupového období

Máme za sebou další letní přestupové období a je na čase si zhodnotit, co se povedlo, co ne a a jestli klub adresoval veškeré problémy kádru. Blog bude stavěn podle jednotlivých bloků na hřišti. Začneme odzadu.

Brankář

Pozici brankáře jsme měli na konci sezóny skvěle pořešenou. Měli jsme dva excelentní brankáře v podobě Bernda Lena a Emiho Martineze. Hlavně druhý jmenovaný minulý ročník vstal z popela jako bájný fénix a po zranění svého kolegy válel na celé čáře. Bohužel, můj favorit nakonec odešel do Aston Villy, kde září a při debutu hned vychytal čisté konto a navrch ještě zneškodnil penaltu. V posledním kole dalším dobrým výkonem přispěl k historické výhře 7:2 nad Liverpoolem. Po jeho odchodu koupil Arsenal velkou neznámou v podobě Alexe Rúnarssona. Mladý Islanďan od té doby nenastoupil ani do jednoho zápasu a Mikel Arteta mu nedal šanci ani v Ligovém poháru, ačkoliv v obou kolech jsme měli těžkého soupeře. Vzhledem k faktu, že v dalším kole nás čeká Manchester City, nejspíš Alexe uvidíme až ve skupinové fázi Evropské ligy. Do té doby můžeme jen hádat, jestli se tento risk vyplatit nebo ne.

Příchod: Rúnar Alex Rúnarsson (1,8 m. liber)
Odchod: Emi Martinéz (15,66 m. liber)

Verdikt: Celkově jsme si pohoršili. V případě zranění Lena nemáme prověřenou náhradu. Macey a Rúnarsson budou bojovat o místo dvojky, ale ani jeden z nich není pro Lena konkurence.

Obrana

Zde byla situace zdaleka nejhorší. Ač se povedlo manažerovi na konci sezóny stabilizovat výsledky, obrana je plná hráčů, kteří jsou náchylní k chybám a vůbec jim schází konzistence výkonů. Během přestupového okna mělo několik hráčů na kahánku. Hodně se spekulovalo o odchodu Maitlanda-Nilese, Sokratise a Kolasinace. Mustafi měl jediné „štěstí“ v tom, že byl zraněný a byl tak naprosto neprodejný. Nakonec neodešel ani jeden z výše jmenovaných. Arsenal má tedy 8 středních obránců na 2-3 pozice a znamená to také, že část z nich odejde příští rok zadarmo. Těžko říct, jestli za všechno může Covid-19 nebo jen hráči nechtěli slevovat ze svého platu. Pravdou však zůstává, že finanční situaci klubu se zrovna neulehčilo.

Jediným NOVÝM obráncem, který do Arsenalu přestoupil, byl Gabriel. Jeho příchod rozhodně kvituji. Zatím se jeví poměrně solidně, ale je třeba vše brát s rezervou a zhodnotit ho až na konci sezony. Co se mi na něm líbí je fakt, že je mu jen 22 let, má tak velký prostor k růstu.

Pokud jde o staronové příchody Pabla Marí a Cedrica Soarese, nejsem z nich příliš nadšený. Marí odehrál dohromady 1 a 1/4 zápasu a absolutně netuším čím si vysloužil stálou smlouvu v klubu. Asi jen tím, že jeho agent byl blízký přítel Raula Sanlehi, který si kvůli penězům neváhal ušpinit ruce. Cedric mi přišel svým přestupem také poměrně zbytečný, protože v současném rozestavení mohl s Bellerínem v klidu rotovat Ainsley Maitland-Niles. Budiž mu k dobru, že přestoupil zadarmo.

Do klubu také konečně dorazil slavný William Saliba, který se ze záhadných důvodů stal pro většinu fanoušků spasitelem, novým Tony Adamsem kříženým se Solem Campbellem a bůh ví kým ještě. A to jen proto, že stál hodně peněz a bylo mu 18, když ho Arsenal loni koupil a poté ho nechal hostovat v St. Etienne ještě na rok. Jak se však ukazuje, Arteta ho bere pouze jako hráče pro budoucnost a necpe ho do týmu za každou cenu. Snaží se ho pomalu zapracovávat a dávat mu zatím šanci jen v týmu do 23 let. Jsem zvědavý, co z něj nakonec bude. Jestli to budou peníze vyhozené z okna nebo má opravdu tak obrovský potenciál, jak jsme si mysleli.

Příchody: Gabriel (23,4 m. liber) Pablo Marí (7,2 m. liber), Cedric Soares (volný př.), William Saliba (konec hostování)
Odchody: Mavropanos (hostování)

Verdikt: Arsenal přivedl nadějného stopera, ale nezbavil se nadbytečných hráčů. Ti pak odejdou příští rok zadarmo a klub na nich bude tratit (Sokratis, Mustafi a Luiz). Škoda.

Záloha

Další zapeklitá část týmu, která potřebovala přestavbu. Ač Arteta na začátku přípravy tvrdil, že všichni hráči začínají s čistým štítem, pořád mám pocit, že to neplatí úplně pro všechny. Jak si jinak vysvětlit absenci Mattea Guendouziho a Mesuta Özila? To ani jeden týden nepředvedli dostatečně dobré výkony v tréninku, aby se zúčastnili aspoň ligového poháru? Zvláštní. Ne, že bych oba hráče nějak zbožňoval, ale zrovna na tyhle bezvýznamné zápasy bych je rád viděl. Minimálně by mohli zvýšit svou cenu na přestupovém trhu. Tito hráči byli tedy za mě, jasnými kandidáty na přestup. Kromě nich jsem počítal i s odchodem Mohammeda Elneny. Po návratu Ceballose do Realu Madrid bylo tedy jasné, že posílení ve středu pole je nutností.

Jenže neočekávané se stalo skutečností. Mo Elneny se předvedl v přípravě naprosto výborně a formu si přenesl i do ligové sezony. Klub přivedl zpátky znovu Ceballose a v poslední den přestupového období přivedl obrovskou posilu v podobě Thomase Partey. Člověk by mohl sice namítat, že to mohli udělat již mnohem dřív, ale zřejmě do poslední chvíle preferovali kreativnějšího Aouara, jehož přestup ztroskotal na přestupové částce.

Co se klubu ale zase nepovedlo byly odchody. Özil je zřejmě kvůli svému obrovskému platu neprodejný. Guendouzi odešel zase pouze hostovat a nakonec šel hostovat i Lucas Torreira. Takže místo toho, abychom za tyto hráče inkasovali desítky milionů, tak buď nehrají a ztrácejí na hodnotě a nebo hrají někde jinde a také ztrácejí na hodnotě, protože pokud se výrazně nepředvedou, jediné co se příští rok změní, je zbývající délka jejich kontraktu.

Příchody: Ceballos (hostování), Thomas Partey (50 m. liber), Elneny (konec hostování)
Odchody: Guendouzi (hostování), Torreira (hostování), Mkhitaryan (volný přestup)

Verdikt: Posílení ve středu jednoznačně přišlo, ač by klub potřeboval ještě jednoho kreativního hráče. Klubu se znovu nepodařilo prodat hráče navíc. Özil odejde příští léto zadarmo.

Útok

V útoku Arsenal posílit téměř nepotřeboval. Klubu se nicméně podařilo přivést po skončení smlouvy Williana, což se ukázalo jako výhodná alternativa k Pepemu. Ač nad délkou smlouvy bychom mohli 32-letého pro Brazilce polemizovat, rozhodně do týmu přivedl zkušenosti a vítěznou mentalitu. Dobrou zprávou také je, že v klubu zůstal Lacazette o jehož osudu se také spekulovalo. Mám pocit, že Eddie Nketiah ještě není tak dobrý, aby mohl Aubameyangovi krýt záda. Když už je řeč o našem kapitánovi, klubu se jej podařilo uvázat několikaletou smlouvou a pojistil si tak služby nejlepšího hráče Premier League na další léta.

Verdikt: Arsenal jednoznačně posílil o zkušeného mazáka. Udržel Aubameyanga podpisem nové smlouvy a ukončil tak dlouhou ságu o jeho budoucnosti.

A jak letošní přestupové období vidíte vy? Považujete ho za úspěšné? Měl by klub přivést někoho, kdo by se zabýval pouze prodeji hráčů? Zvládá Edu svoji pozici nebo ne?