Blog: Skrytý život Arsena Wengera

 AUTOR: Oliver Holt

 Co manažer, to jiný druh člověka – a existuje jich mnoho ve fotbale – kteří by začali ukazovat prstem na problémy v klubu.

 Před třiceti lety natočil režisér Robert Altman film s názvem Secret Honor, který se týká ex-prezidenta USA Richarda Nixona a skandálu Watergate.

Secret Honor ukázal na možnost, že Nixon připravil Watergate sám, takže jeho pád zničil plány businessmanů, kteří ho ovládali a měli zájem, aby pokračovala válka ve Vietnamu.

Utrpěl veřejnou ostudu a přijal ji, aby zastavil další ztráty na životech Američanů . Vybral si „skrytou čest“. Obětoval se.

Bylo to přitažené za vlasy. Šlechetná gesto, které bylo těžko pochopit, vzhledem k velikosti jeho veřejné ostudy.

Asi si říkáte, že tu není žádná relevance k fotbalu. Ne teď, když mají lidé tendenci házet vinu rychleji než když se kopne do míče.

Ne teď, když žijeme ve věku informací všeho druhu a přehnaného sebevědomí, kde myšlenka skryté cti se jeví čím dál podivnější.

Až na to, že si myslím, že Arsene Wenger se v Arsenalu rozhodl pro „skrytou čest“.

Myslím si, že mlčí tam, kde by ostatní manažeři už dávno ukázali prstem na jejich klub. Myslím, že mlčí tam, kde by si ostatní manažeři stěžovali na exekutivu. Myslím, že přijímá ostrou kritiku i když si ji ve skutečnosti vůbec nezaslouží.

Jistě, také pořád slýchávám tvrzení, kolik peněz má Arsenal v rezervě. A slyším lidi říkat, že problém je Wenger, že je prostě příliš tvrdohlavý aby ty peníze utratil.

Ale představa, že by mohl jít a koupit nejlepší hráče na světě, kdyby chtěl, ale rozhodne se sedět s rukama v klíně je mylná.

Arsenal platí velké mzdy, všichni to víme, takže to není tak, že by se Wenger filosoficky bránil utrácení klubové hotovosti.

Ale, navzdory vágním tvrzením výkonného ředitele Ivana Gazidise, nikdo neví, kolik má Wenger skutečně k dispozici na útratu.

Co však víme, je, že v posledních 20 letech je Arsenal až 15. v seznamu největších výdajů v Premier League. Je za Chelsea, Manchesterem City, Manchesterem United a Liverpoolem. To je dané

Ale utratil také¨méně než West Ham, West Brom, Stoke, Everton, Fulham a Sunderland.

To je realita, se kterou musí Wenger pracovat. Jednoduchou pravdou je, že finančně se Arsenal prostě nemůže rovnat s týmy, které všichni považují za jeho přímé soupeře.

Realita je taková, že tyto týmy jsou stále považovány za jeho přímé konkurenty jen proto, že nějakým způsobem Wenger stále dokáže držet Arsenal v blízké vzdálenosti od nich.

Zatímco jeho konkurenti se válejí v moři marnotratnosti, Wengerův úspěch postavil nový stadion pro Arsenal.

A jakmile byl postaven, držel se politikou fiskální obezřetnosti a pomohl splatit dluhy za výstavbu.

Tak za co si Wenger zaslouží všechnu vinu? Proč nejsou kladeny další otázky většinovému akcionáři Kroenkemu?

Proč není vyvíjen větší tlak na amerického majitele klubu, aby svému manažerovi poskytl takový obnos peněz, se kterými by byl realistický boj o titul?

Namísto toho dávají někteří fanoušci Arsenalu volný průchod své frustraci vůči nejlepšímu manažerovi, kterého kdy měli.

A přes to všechno, Wenger to přijal. Nikdy si nestěžoval na peníze. Nikdy si nestěžoval na Kroenkeho, Gazidise nebo hierarchii klubu.

Posledních pár let musí cítil hněv, který začíná růst na The Emirates, když přišel o mnoho ze svých hvězd.

Cítil deziluzi, když každý další rok klub upadal, aniž vyhrál trofej.

A ještě nikdy si nestěžoval. Stále se drží na špici, takže jak uvádějí jiní, Arsenal se kvalifikoval do Champions League pokaždé za 16 let Wengerovy éry.

Uprostřed kritiky zaměřené na něj kvůli špatnému postavení v ligové tabulce, Arsenal končil své působení ve skupinové fázi ligy mistrů nedůležitým zápasem proti Olympiacosu v Aténách a postoupil do vyřazovací fáze.

Do vyřazovací fáze, kde nebudou Manchester City a taky Chelsea.

Pro mnoho z nás se jeví naprosto jasně, že Wenger je největším klubovým kladem. Za dlouhý čas.

To je důvod, proč se o něj ucházel Real Madrid. To je důvod, proč se PSG aktuálně snaží o jeho příchod.

Bez něj, bez jeho energie, bez jeho výjimečnosti, pokud bude Arsenal dodržovat stejnou fiskální politiku jako doteď, by Arsenal končil pravidelně mimo top 4. 

Ale protože Wenger klub až příliš miluje, nechal vše na sobě, protože miluje Arsenal až příliš na to, aby začal válku v klubu.

Vybral si „skrytou čest“ a za to si zaslouží náš obdiv, ne naše opovržení.

 

Oliver Holt

 

 

 

/mirror.co.uk/