Blog čtenářů : Sedm problémů

 

Zdravím všechny fanoušky Arsenalu, úvodem bych chtěl říci, že toto je můj první blog. Nehodlám nikomu v žádném případě vnucovat svůj názor, ale pouze vám chci nastínit, co si myslím o současné situaci našeho milovaného klubu a vybít si tak frustraci z této sezony.

Pohled do historie:

Sám jsem fanouškem Arsenalu od sezony 2006-2007. Arsenal byl tehdy ještě z větší části týmem, co rok před tím dokráčel až do finále Ligy Mistrů. Další sezona však pro Gunners dopadla velmi zle. Především kvůli zraněním, které provázeli tehdy našeho kapitána. Celý Arsenal byl tehdy velmi závislý na hře jednoho muže a tím byl Thierry Henry. Kvůli jeho vleklým zraněním nastřílel na jeho poměry chudých 12 branek. To se velmi podepsalo na sezoně kanonýrů, která skončila bez trofeje.

Podle novinářů bylo největším problémem tehdejšího Arsenalu to, že když měl někdo míč, tak ho posílal vždy na našeho kapitána a sám nedokázal převzít zodpovědnost a sám vystřelit. Arsenal hrál často na Henryho jako jediného útočníka a v mnoha zápasech na něj posílali ostatní hráči nakopávané balony, což neslavilo velký úspěch.

Po vypadnutí ze všech pohárů přišel tým i o svou legendu, která odešla do Barcelony, aby vyhrála poslední pohár, který mu chyběl do sbírky. Toto rozhodnutí nesl těžce  jistě každý fanoušek. V týmu zůstali hráči jako Lehmann, Almunia, Touré, Gallas, Clichy, Sagna, Gilberto Silva, Flamini, Denilson, Rosický, Fabregas, Walcott, Hleb či Adebayor s Robinem Van Persie. Na první pohled by si člověk řekl, že to nebyla žádná hrůza, jak se mohlo zdát. Noviny však říkali, že bez koupě pořádného útočníka si Arsenal neškrtne. Přišel však pouze Eduardo a novináři i fanoušci byli tímto rozhodnutím velmi překvapeni.

Všichni víme, jak to tehdy dopadlo. Hráči se semkli a ukázali, že i bez Henryho to jde. Adebayor se rozstřílel a zálohu táhla neohrožená čtveřice Rosický, Flamini, Fabregas a Hleb. Jenže ke konci sezony, jak se to již u nás stalo zvykem, se vše pokazilo. Rosický si poranil podkolenní šlachu a Eduardovi zlomili nohu. Arsenal skončil nakonec v lize třetí a ze všech ostatních soutěží vypadl. Musíme však říct, že na titul Arsenalu scházelo jen několik bodů a většinu soutěže byl na první místě s náskokem většinou 5 bodů před United a Chelsea. Tehdy jsem věřil, že další sezonu to musí vyjít.

Návrat do současnosti:

Uplynulo 5 let od sezony 2006/2007. V Arsenalu z hráčů kteří zde byli, zůstalo jen velmi málo. Almunia, Rosický, Walcott, Sagna, Van Persie a svým způsobem i Djourou, který tehdy byl ještě mladík a putoval po hostováních. Když si to tak vezmeme, tak samotný tým přešel skoro kompletní obměnou. Ze současných hráčů, kteří jsou v týmu déle, tak v základní jedenáctce nastupuje pravidelně jen Sagna, Walcott a RvP. V tom vidím PRVNÍ z více problémů současného Arsenalu. Rozprodání  prakticky celého kádru za pár let.

Kromě toho, že kostra týmu se prakticky rozpadla, tak tu máme zásadnější (DRUHÝ) problém. Nemáme rovnováhu mezi technicky a fyzicky založenými hráči. Techničtí hráči jednoznačně převládají. Svým způsobem to je dané i tím, že Arsenal se snaží o hru na jeden dotyk. Jenže kombinovat dokáži i fyzicky založená mužstva, tak proč by nemohl Arsenal?

TŘETÍ problém je nízká agresivita naší sestavy. Přijde mi, že jen pár hráčů jde do zápasu bez bázně a nebojí se soubojů a nenechají si nic líbit. Jmenuji například obrannou dvojici Koscielny a Vermaelen. Určitě jste si všimli, že když je někdo z útočníků fauloval a došlápl si na ně, tak si nenechali nic líbit a řekli jim od plic, co si myslí a nezůstalo jen u toho. K takovým hráčům se dá přidat i Song nebo Frimpong, který to však někdy přežene.

ČTVRTÝ problém je ve výšce hráčů. Máme snad nejmenší hráče z celé ligy. Průměr mužstva se pohybuje  pod 180cm. Z výšky našich hráčů pak pramení inkasované branky ze standartních situací. Spousta rohů našich soupeřů nekončí gólem jen proto, že neusměrní míč mezi tři tyče.

PÁTÝ problém vězí v tom, že naše záloha nesmírně utrpěla odchodem Fabregase a Nasriho. I když jsem svým způsobem rád, že odešli a ukázali tak svůj charakter. Fabregas, který své Barceloně loni daroval na Nou Campu gól na 1:0 svou nezodpovědnou patičkou a navlečením dresu po vítězství Španělska, to má u mě definitivně spočítané. Nasri ani nestačil splatit dluh k Wengerovi za jeho důvěru a odešel si nahrabat peníze do City.

Náhrady za tyto pouze fotbalově kvalitní hráče však nezacelili díru v záložní řadě. Přišel na hostování sice Benayoun, ale ten  si však do balonu pořádně ani nekopl a sám si už stěžoval na nedostatek příležitostí na Twitteru. Naopak Arteta mi svým stylem hry připomíná spíše tolik nenáviděného Denilsona než Fabregase. Na dvacet jeho nahrávek dozadu nebo do strany padne jedna přihrávka dopředu. Uznávám však, že je mnohem gólovější než jeho brazilský kolega. Co říct k Gervinhovi? Počáteční nadšení, kdy vstřelil dva goly ve svém prvním přípravném zápase se postupně změnilo v jedno velké zklamání.  Pořád mě nepřesvědčil o svých kvalitách. Asi pro něj musel být přechod z Francie do Anglie obrovským šokem, jinak si nedokážu vysvětlit jeho nízkou efektivitu. Nechci být k němu přehnaně kritický, jsem naopak rád že se konečně někdo z našeho týmu snaží hrát 1 na 1, kdyby mu to alespoň někdy vyšlo!!! Počet ztracených míčů tohoto hráče je naprosto katastrofální.

V týmu sice zůstali v záloze hráči jako Rosický, Arshavin, Ramsey, Wilshere nebo Diaby ti však nedokázali zacelit tu díru. Arshavin sedí na lavičce, přitom jako podhrotový hráč (což je jeho přirozená pozice podotýkám) by byl velmi platný. To jsem si nevycucal z prstů. Šlo to vidět v zápase v League Cupu. Wilshere a Diaby jsou naneštěstí dlouhodobě zranění a Ramsey dostává stále velmi mnoho šancí i když nenaplňuje svůj potenciál. To je však způsobeno vysokým tlakem na jeho osobu. Je po dlouhodobém zranění a i když se třeba snaží o kreativní přihrávky a naběhá toho velmi hodně, tak díky své nervozitě častokrát vyřeší situaci nejhůř jak může. Rosický, který v poslední době hraje ve středu zálohy se mi naopak velmi líbí, ale po dobře zahraném zápase ho Wenger hodí na kraj a tam je poloviční. Navíc už má své léta a díky jeho střelecké neefektivitě není ideální náhradou.

ŠESTÝ problém vězí především v tom, že nemáme kvalitní náhradníky. Nejvíce to je patrné právě v záloze, kdy hráči nedokázali, jak jsem se rozepsal v předchozím bodu, nahradit hráče, kteří odešli. Dále pak na pravé straně obrany, kde odešel Eboué, což byla velká chyba. Je tam sice nezkušený Jenkinson, toho však potkaly zdravotní potíže. Největší slabinou pak je záloha za RvP. Chamakhovi se stalo, kdo ví co. Pokaždé když dostane šanci, tak pokazí úplně všechno. Na jeho obranu musím říct, že nehraje pravidelně a těch šancí dostal jako šafránu. I tak však kvalit RvP nedosahuje ani z poloviny. Ještě mnohem hůř je na tom ovšem Park. Tento nákup byl letošní nejhorší. Přišlo by mi logičtější při zranění obou (RvP a Chamakha) dát do útoku Walcotta. To se však zatím naštěstí nestalo a Park s největší pravděpodobností v létě odejde, aby si aspoň trochu zahrál, než půjde na vojnu.

SEDMÝ a poslední problém vidím v muži, který nejdéle vede tento klub. Arsene Wenger je ten problém. Mám ho moc rád. Je to velký manager a chovám k němu neměrnou úctu za to, co dokázal. Jenže postupně víc a víc se divím jeho rozhodnutím. Velký problém nastal už v létě, kdy nakupoval za 5 minut dvanáct, takže se posily musely zapracovávat v průběhu sezony. Dále pak ve většině případů, kdy stavěl dokola hráče, kteří i několik zápasů po sobě zahráli špatně. Myslím tím především Walcotta a Ramseyho. Proč by nemohl někdy nastoupit místo nich Arshavin a Benayoun? Proč neupravit rozestavení či taktiku? PROČ?

Závěr:

Tento stav týmu přímo volá po změně. Vůbec bych se nebránil obměně týmu. Proč neprodat 10 nekvalitních hráčů a přivést naopak zkušené, zapálené a kvalitní hráče?! Nebál bych se upravit taktiku a rozestavení. Neberte to jako projev neúcty k týmu. Budu fandit Arsenalu až do srmti. Jen chci vidět snahu vedení a i samotných hráčů na hřišti udělat s týmem krok kupředu. Budu vděčný za všechny reakce. Děkuji za pozornost.

Gundinho

/blog vyjadřuje osobní názory autora a nebyl redakčně krácen ani upravován/