By the numbers: Burnley 0-1 Arsenal

Nebylo to pěkné, ale vítězství je vítězství. Druhé čisté konto v řadě a Arsenal se dere tabulkou nahoru (s šancí, být příští týden na tom stejně jako Sp*rs).

Nemůžete si příliš stěžovat na to, že jsme porazili Burnley, jsou totiž velmi neoblíbený soupeř.

A teď pár čísel:

40 – Pokusů Burnley o centr (34 přímo ze hry), 9 úspěšných, 6 z nich vedlo ke střele.

18 – Vyhraných obranných hlavičkových soubojů Arsenalem (z celkových 41 pokusů).

7 – Vyhraných obranných hlavičkových soubojů Arsenalem ve vlastním vápně (z celkových 6 pokusů).

5 – Vyhraných obranných hlavičkových soubojů u Bena Whitea (z 9) a u Gabriela (z 10), Takehiro Tomiyasu měl 3 ze 3.

21 – odhlavičkovaných míčů (headed clearances) Arsenalem, 6 White a 5 Gabriel.

Potom, co jsme sledovali stopery Arsenalu marně bojovat s Ivanem Toneym a Romelu Lukakuem, jsem měl velké obavy z hrozby, kterou Ashley Barnes a Chris Wood představují. Celkově si myslím, že White a Gabriel zápas zvládli opravdu dobře. Barnes (3/7) i Wood (5/11) vyhráli méně než 50% svých vzdušných soubojů. Celkově se Burnley snažilo poslat spoustu přihrávek do vápna Arsenalu (51 a 42 tam prošlo), ale příliš potíží to pro Arsenal neznamenalo protože pouze 15 jich bylo zkompletováno.

13 – Střel pro Arsenal.

7% – Průměrné xG Arsenalu na střelu v tomto zápase.

74 – Střel pro Arsenal v této sezóně (4. nejvyšší počet v lize – před nedělními zápasy).

8% – Průměrné xG Arsenalu na střelu v této sezóně.

8 – Střel pro Arsenal s xG vyšší než 15% v této sezóně (z toho 2 v tomto zápase).

17 – Střel z tzv. ‚Prime‘ lokace (půlkruh ve vzdálenosti 11 yardů, cca 10 metrů, od středu branky), z toho 3 v tomto zápase.

Stále jsou u Arsenalu oblasti, které vzbuzují obavy. Arsenal většinou neměl problém vystřelit (zatím průměrně přes 14 střel na zápas, i přes 1 střelu proti ManCity), ale kvalita těchto střel byla velmi chabá. Čísla Arsenalu dostat míč do vápna jsou velmi dobrá (51x, 3. nejlepší v lize před nedělními zápasy), ale trochu pokulhávají ve schopnosti dostat míč do nebezpečných oblastí, když zkompletovali pouze 25 přihrávek do oblasti 15 yardů (cca 13,7 metrů) od středu brány.

Může to vyplývat z rychlosti, jakou Arsenal útočí, všeobecně pomalejší útoky znamenají uspořádanější obranu. Důvodem, že se týmy opět vrací ke čtyřem obráncům je především to, že pro soupeře je pak těžší dostat se do nebezpečných pozic a vytvořit si šanci. Arsenal držel míč až příliš v části hřiště, které nepředstavovalo velké nebezpečí, v útočné třetině si připsal pouze 140 doteků s míčem (Burnley mělo 203) a měl více doteků s míčem ve vlastní obrané třetině než kdekoliv jinde (298). Toto bylo zcela zjevné v druhé půli, kdy Burnley drželo míč v útočné třetině (přestože to vedlo k centrům, které Arsenal zvládl).

67 – Defenzivních presinků pro Arsenal, nejméně v PL od doby, kdy StatsBomb tyto data sbírá (což je sezóna 2017-18).

24 – Defenzivních presinků v obranné třetině pro Arsenal, nejméně od 28. února 2021 při vítězství 3-1 nad Leicesterem.

Nejsem si stoprocentně jistý, co z těchto čísel vyčíst, možná Burnley hrálo tak přímočaře, že Arsenal neměl šanci je vůbec presovat, ale Burnley zároveň drželo míč tak blízko vápna Arsenalu, že by mělo být nevyhnutelné, aby měl Arsenal hojný počet příležitostí soupeře napadat.

Nedostatek defenzivních akcí v útočné třetině jsou pochopitelné, Burnley hraje přímočaře a nedává soupeřům příliš šancí. Ale nedostatek defenzivních akcí v prostřední a obranné třetině je trochu znepokojující a může být v přímé souvislosti s výběrem Martina Odegaarda a Emila Smith Rowea do sestavy na pozici středních záložníků.

Celkově mě výsledek neznepokojuje, získat vítězství na Turf Moor není nikdy lehké. V sezóně nás ještě ale stále čeká spousta otázek, které musí být zodpovězeny.