Co se ještě stane?

Konec přestupního období se blíží a již v pátek o půlnoci se definitivně uzavře přestupové okno.

Pojďme si za pomoci křišťálové koule, kterou obvykle používám jenom ve čtvrtek k hádání sestavy a kterou musím kvůli preview před Liverpoolem co nevidět zaslat Patrickovi, zkusit říct, co můžeme v posledních třech dnech očekávat.

Vyjděme z toho, co je nám známo. Arsenal má aktuálně na soupisce prvního týmu 28 hráčů a další 3 na hostování. Je tedy jasné, že prvním krokem bude úklid – nepoužívané nářadí se bude stěhovat ze skříně pryč, ať už na zápůjčku nebo trvale. První na ráně je zcela jistě Nicklas Bendtner, který sám vyjádřil touhu za Arsenal již nenastupovat, následují v těsném závěsu Andrej Aršavin, Ju-Young Park a Seb Squillaci, možná i Chamakh.

Zrekapitulujme si zranění. Nejdéle budeme zřejmě postrádat Jacka Wilsherea, toho můžeme na hřišti očekávat koncem října, možná až v listopadu. Bacary Sagna, Emmanuel Frimpong, Tomáš Rosický, tahle trojice se do zápasů zapojí někdy koncem září nebo na začátku října. Oproti tomu si můžeme postavit termíny zápasů – do poloviny října odehrajeme 8 zápasů, mezi které jsou vloženy dva reprezentační týdny. Na jednu stranu tedy získáme čas na rekonvalescenci marodů, na stranu druhou o to větší zátěž padne na zdravé hráče. Sečteno, podtrženo – na zdravé hráče-reprezentanty čeká při plném nasazení od 1.září do 16.října 14 zápasů, tedy jeden zápas za cca 4 dny. Není asi třeba rozebírat, jaké důsledky obvykle neseme za podobné vytížení hráčů.

Máme za sebou fakta a můžeme začít spekulovat. Arsene Wenger zatím živí představy, že na přestupním trhu rozhodně neskončil a zdá se, že čeká na správnou cenu u několika hráčů. Vytipujme si pozice, které bude obsazovat.

Brankáři

V tuto chvíli, ač decimováni zraněními, nejsou naší slabinou. Szczesny je jasná jednička, záda mu kryje Fabianski a Mannone, v rezervě je k dispozici velmi nadějný Martinez. Pokud si Fabianski nevynutí přestup v touze po pravidelném zápasovém vytížení, tady změnu neočekávejme.

Obrana

Disponujeme čtyřmi stopery, kteří již mají zkušenosti s Premier League, v rezervě dorůstá Miquel, který už má také zkušenosti z prvního týmu. Navíc kromě Pera Mertesackera mohou všichni čtyři ostatní nastoupit i na okrajích, nemíním ovšem rozebírat s jakou úspěšností. Na krajích obrany máme pro pravou stranu Sagnu, Jenkinsona, nalevo Gibbse a Santose. V rezervě jsou k dispozici Yennaris, Meade a na pravé straně může hrát také univerzál Coquelin. Ovšem okraje obrany jsou místo, kam čekám, že Wenger zaměří svoji pozornost. Jenkinson potřebuje nabrat zkušenosti, ideálně na hostování, Santos možná po odchodu ofenzivních hráčů odehraje více zápasů na pozici křídla. Nabízí se tedy, že Wenger přivede jednoho hráče, ideálně univerzála, který preferuje pravou stranu, ale dokáže odehrát svůj part vlevo, na stoperu či ve středu zálohy. Podle stavu zraněných to manažerovi umožní v průběhu září uvolnit na hostování Jenkinsona či Coquelina.

Záloha

Po odchodu Songa nám chybí silový hráč ve středu zálohy. Záměrně neříkám, že defenzivní záložník, protože čistokrevného DM jsem v Songovi poslední sezónu neviděl. Máme k dispozici středové záložníky, kteří jsou schopni hrát roli box-to-box hráčů, máme k dispozici záložníky schopné odehrát vhodně defenzivní roli, ale záložník schopný silou odstavit protivníka, udržet se „na míči“ a případně i zastrašit soupeře, nám chybí. Ano, je tu fyzicky slušně disponovaný Diaby, ale tomu chybí herní praxe a můžeme jen hádat, jak se na něm podepsala série zranění a dlouhá doba bez fotbalu. Defenzivní party si slušně odehrají Arteta, Coquelin, bránit umí i Ramsey či Rosický. Ale až do návratu Frimponga bude v záloze chybět „hrubá síla“. Tady hledejme možnost pro druhé posílení – příchod defenzivního záložníka, ideálně právě někoho se silovějším pojetím hry, aby doplnil elegantního Artetu.

Ofenziva v záloze nyní leží na Cazorlovy. Jeho roli může převzít Podolski, může za něj zaskočit Oxlade-Chamberlain či s výhradami i Ramsey, ale netrpělivě budeme spíše očekávat, v jaké formě se vrátí Tomáš Rosický. Zde vidíme další prostor pro posílení – Arsene Wenger možná přivede podhrotového hráče.

Útok

Po předpokládaných odchodech Bendtnera, Ju-younga, Aršavina a Chamakha, se zatím neuzavřenou smlouv Walcotta, je tohle naše největší slabina. A s dvěma bezgólovými remízami v zádech i místo, na které bude zvnějšku směřovat nejvíce kritiky. Wenger sice přivedl dva hotové hráče – typického hrotového útočníka Girouda a Podolskiho, který může hrát na křídle, na hrotu či jako podhrot, přesto zde ale odchody, byť jen ve fázi spekulací, zatím převažují nad příchody. Wenger zřejmě přivede hráče, který může hrát pod hrotem či na křídle a udělá vše, co bude považovat za nutné a rozumné, aby udržel Walcotta.

Shrnu-li své spekulování, můžeme čekat, že nejvíce novinek nám přinese až čtvrtek a pátek. Domnívám se, že odejdou na trvalý přestup Bendtner a Ju-Young, na hostování zamíří Chamakh. Poslední den přestupového období nás nejspíš opustí i Seb Squillaci, možná i Andrej Aršavin.

Můj tip zní , že přijde jeden defenzivní hráč jako rezerva na pravou stranu a do zálohy a jeden ofenzivní hráč na křídlo.