Fan’s View: Denílson

Na našem fóru jsem narazil na skvěle napsaný příspěvek o Denílsonovi, který jsme se sem rozhodli po redakční poradě dát…, autorem je uživatel No Name.

Denílson je každopádně velmi kvalitní hráč, který se rozhodně v našem klubu neztratí. Své kvality už mnohokrát prokázal ať už v reprezantaci Brazílie, kam byl několikrát pozván, stejně jako byl kapitánem 21. To samo o sobě ukazuje na jeho morální vlastnosti jako člověka. Je vidět, že se nebojí zodpovědnosti ani tlaku řídit v 21 letech zálohu klubu jako je Arsenal, při formě jakou náš tým letos ukazuje. To, že za ním stojí i Mr. Wenger jasně ukazuje, že práce, kterou na trávníku odvádí je v jeho očích velmi dobrá.

Největší problém Denielsona je právě v jeho pozici na hřišti. Je to defenzivní, nebo ofenzivní záložník? Do Arsenalu přišel jako defenzivní záložník reprezentace do 21 let. Ale letos při všech zraněních má tvořit hru našeho týmu. Je na to v 21 letech připraven? Kolik znáte playmakerů v největších klubech světa, kteří mají méně než 25? Odpověď se nabízí: Fabregas! Jenže on je přírodní unikát. Jeden z tísíce, jehož schopnosti jsou mimo dosah jeho vrstevníků.
Je zřejmé, že Deni neovládá dribling. Nikdy jej neuvidíme, jak projde přes 3 hráče a zavěsí nebo pošle spoluhráče do šance. Jeho síla je v kombinaci a přihrávkách. Jenomže z leva má Songa a z prava většinou Eboueho, kteří se do tohoto schematu jaksi nehodí. Sami jste mohli sledovat, že s příchodem Aršavina se jeho hra zlepšila.

Statistiky hovoří o tom, že Denielson hraje velmi dobře. Účelně, příliš nekazi, jeho hra je vyrovnaná dopředu i dozadu. Systém naší hry je založen na rychlých krátkých nahrávkách a nábězích. Bohužel se to v letošní sezoně z nejrůznějších důvodů nedaří realizovat ani Denimu ani nijak výrazně Fabremu. Důvod je nasnadě: jednak odchody, jednak zranění hráči, jednak beton téměř všech týmů proti kterým nastupujeme a jednak pokles formy jednotlivců, čehož nejzářivějším příkladem je Adebayor. Proto nemůže Deni hrát balony směrem k brance soupeře, protože často není komu je dát. Což samozřejmě degraduje jeho výkon i následné hodnocení u fans.

Shrnutí? Nečekejme od takto mladého hráče, který hraje v podstatě svou první sezonu za A-tým, že bude tahounem a nejlepším na hřišti. Není to rozený režisér a jeho dosavadní fotbalový vývoj se ani tímto směrem neubíral. I přes všechny tyto překážky se se svou rolí pere statečně a tak jek nejlépe umí. Další věcí je, má li komu poslat nahrávku dopředu, když mu nikdo ze zálohy nenabíhá a na útočnících visí obránci. Záhoha soupeře je většinou zalezana před 16 a tady se kolmé nahrávky dávaji jen velmi obtížně. A jak se jinak dostat do zajištěné obrany? Správně, přes křídla. Takže asi proto Deni rozehrává převážně do stran. A asi proto je s ním Arséne spokojen.

howgh