GGM 32: Vaessen ohromil Juventus v Turíne

A je tu jeden z ďalších najlepších momentov Arsenalu…

Pred rokom 1980 európska cesta do Juventusu zvyčajne znamenala pre britské kluby len jediná vec. Prehra.

Pre Arsenal to bola výzva, keď nastupovali z tunelu na hrozný štadión Juventusu do druhého zápasu European Cup Winners' Cup Semi-Final v roku 1980. The Gunners vtedy postúpovali postupne po víťaztvach nad Fenerbahce, Magdeburg a IFK Gothenburg. Prvý zápas na Highbury s Juve skončil 1:1.

Výsledok bol dobrým znamením pre Talianov. Ale hráči ako Pat Rice, Liam Brady a David O’Leary boli seberovnými súpermi. 15 minút do konca zápasu svietil výsledok na svetelnej tabuli 0:0, čo znamenalo prípadný postup Juventusu, keďže dali gól na Highbury.

Vtedajší manažér Arsenalu Terry Neil poslal na ihrisko 18-ročného útočníka Paula Vaessena.

Paul neskôr povedal: Pamätám si jeho slová: "Choď Paul a skóruj pre nás." A ja som povedal: "Yeah, OK."

Teoreticky spravil len toto. Graham Rix spravil krásne sólo až do šestnástky, prihral späť a Vaessen hlavou umiestnil loptu za chrbát Dina Zoffu. Všetko za necelé dve minúty.
"Nikdy nezabudnem na to ticho čo nastalo keď som skóroval." -hovorí Vaessen. "Delobuchy, bubny, skandovanie… všetko sa zastavilo. Pre mňa to bolo záhadné."

Prvý krát podlahol Juventus s britským tímom na domácom ihrisku. Arsenal prepísal históriu, ale nič nezmenilo na fakte to, že vo finále v roku 1980 v Cup Winners' Cup sme prehrali na pokutové kopy s Valenciou.

Pre Vaessena ten gól v Turíne znamenal najlepšie okamihy jeho kariéry. Naneštastie Paul tragicky zomrel v auguste 2001, len ako 39-ročný.