Hodnocení hráčů – sezóna 2022-23

Jak jsem slíbil, tak jsem tu s netradičním hodnocením hráčů za celou sezónu. Oproti standardnímu hodnocení nebudu hodnotit na stupnici do 10, ale jako ve škole 1 = výborně, 5 = propadnutí. Tohle dělám poprvé, tak snad se mi to alespoň trochu povede. U jednotlivých hráčů budu dávat známku i na základě očekávání a zda bylo nebo nebylo naplněno. Takže známky nebudou standardním hodnocením a když má jeden hráč 2 a druhý 3, automaticky to neznamená, že ten se známkou 2 je lepší. Je to hodně subjektivní, takže to prosím nikdo neberte osobně, pokud máte jiný názor. Ale konstruktivní diskuzi na toto téma samozřejmě uvítám.

TÝM CELKOVĚ

Celkově považuji tuto sezónu za úspěšnou, dokonce za velice úspěšnou. Samozřejmě tomu chybí ta třešnička na dortu v podobě titulu v lize a také v pohárech jsme mohli dojít daleko dál. Ale na druhou stranu je v týmu patrný naprosto jasný a velký progres. Většinu sezóny jsme hráli krásný a útočný fotbal, dali jsme spoustu nádherných gólů. Otočili nebo udrželi jsme několik zápasů, které jsme v předchozích sezónách při podobném průběhu prohrávali nebo zbytečně remizovali.

BRANKÁŘI

Aaron Ramsdale – známka 1

Navázal na svou solidní první sezónu u nás a v této sezóně byl jednoznačně lepší, než minulou. Určitě se našlo několik chyb a nepovedených zápasů, ale celkově byl Aaron jasnou oporou a jistotou v brance. Předvedl spoustu úžasných zákroků, hrál dobře i nohama a byl velice platný i v rozehrávce. Dle mého názoru i dobře komunikuje (většinou) s obranou a dodává celé obraně řád a klid. Podepsal novou dlouhodobou smlouvu, což je skvělé. Vypadá to, že z něj roste i lídr do kabiny.

Matt Turner – známka 3

Odehrál pouze 7 zápasů v EL a FA cupu. Nechytal špatně, ale Aaron byl jasně lepší. Líbili se mi jeho výkony na MS za repre. Myslím, že příští sezónu bude v Lize Mistrů chytat Aaron a zbydou na něj jen anglické poháry. Je otázka jestli mu to bude stačit a nebude chtít odejít už v tomto přestupovém období. Asi bych mu to nevyčítal, protože kvalitu na to hrát víc podle mě má.

OBRANA

Ben White – známka 1

Myslím, že nikdo (stejně jako já) neočekávál, že se pravé strany obrany ujme takovým způsobem. Hrál, jako by na pravé obraně trénoval celý život. Jeho výkony byly až na pár výjimek perfektní a jeho souhra se Sakou a Odegardem byla klíčová pro naši hru. V lize odehrál všechny zápasy, dal 2 góly a má 5 asistencí. Tenhle kluk si mě získává čím dál víc. Jediné, co mi na něm vadí jsou občas zákeřné fauly na brankáře hostí, když rozehráváme roh nebo standardku. Má to asi naordinované od Mikela, asi je to součástí taktiky. Ale celkově – výborná sezóna pro Bena.

Takehiro Tomiyasu – známka 2-

Je to už dlouho, co jsem ho viděl hrát, takže mě překvapilo, že celkově nastoupil k 31 zápasům. Až zpětně jsem si uvědomil, že i když to nevypadá, tak byl platným členem týmu a když nastoupil, tak nehrál špatně. Jeho zdraví je ale klíčové. Pokud bude fit, tak může být klíčovým hráčem pro šířku týmu, hlavně z hlediska kvality té šířky, protože je to nesporně kvalitní hráč. Přeju mu, aby se mu další zranění vyhýbala a těším se na něj v příští sezóně.

William Saliba – známka 1 (dvakrát podtržená)

Také Wiliho sezónu ovlivnilo zranění a odehrál 32 zápasů, tzn. o 1 zápas méně než Tomiyasu (musel jsem se do statistik podívat několikrát, ale je to tak). Před zraněním byl prostě famózní a před zraněním byla obranná dvojice Saliba – Gabriel jednoznačně nejlepší v PL. Osobně si myslím, že bychom titul získali, pokud by se Willi nezranil. Na webu se spekuluje, že nová smlouva už je dohodnutá, tak doufejme, že tomu tak je a že to brzo bude oficiální, protože tenhle hráč se bude ještě zlepšovat.

Gabriel – známka 1

Byl konzistentní a konzistentně výborný. Výborný ve vzduchu, důrazný a platný i při útočných standardkách. Navíc se musel tuto sezónu přizpůsobit tomu, že se mu levý obránce toulal úplně někde jinde, než byl dosud zvyklý. Pan spolehlivý.

Rob Holding – známka 4

V lize poprvé nastoupil až po zranění Saliby. Pár zápasů odehrál dobře, ale není překvapením, že rozdíl v kvalitě mezi ním a Salibou je nebetyčný. Čím víc toho odehrál, tím víc to bylo vidět. Je s týmem už hodně dlouho, ale vypadá to, že tým se vyvinul a Rob zůstal na své staré úrovni. Myslím, že to byla jeho poslední sezóna u nás. Promiň Robe, ale ani jako náhradníka Tě nechci.

Kieran Tierney – známka 3

Na začátku sezóny hrál, protože Zinchenko byl zraněný. Jak sezóna pokračovala, nastupoval méně a méně. Když si vzpomenu, jak byl pro tým důležitý, když přišel, tak nechápu, jak se to mohlo tak změnit. Sám nevím, zda to bylo jen tím, že se po něm chtěla hra alá Zinchenko, se kterou se neuměl ztotožnit, nebo šel celkově výkonostně dolů. Pravdou je, že když už nastoupil, tak jsem byl většinou z jeho výkonu zklamaný. Jsem přesvědčený, že odejde.

Oleksandr Zinchenko – známka 1-

Jasně, defenzivně to nebylo stoprocentní, ale všichni si musíme přiznat, že přinesl do týmu úplně novou a velice zajímavou dimenzi. Jeho zdraví je trochu problematické, odehrál 30 zápasů, tzn. nejméně z trojice Saliba, Tomiyasu, Zinchenko, ale asi se všichni shodneme, že měl na celou sezónu z této trojice největší vliv. Těším se na jeho další sezónu u nás.

Jakub Kiwior – neklasifikován

Odehrál toho málo na oznámkování, ale mám z něj pozitivní pocit a těším se na jeho další výkony.

ZÁLOHA

Thomas Partey – známka 2

První 3/4 sezóny byl excelentní, zbytek byl ale hodně špatný. Dá se říct, že tato definice se dá použít i na celý tým, ale nemyslím si, že Thomasovo špatné výkony stáhly celý tým. Spíš bych to viděl na dominový efekt po zranění Saliby. V každém případě, Thomasova ne-forma na konci sezóny byla vykřičníkem pro další sezóny. Uvidíme, jak se s tím realizační tým popere v přestupovém okně.

Granit Xhaka – známka 1

9 gólů a 7 asistencí – super sezóna pro Granita. Vypadá to na loučení ve stylu „from hero to zero and from zero to hero“ – prostě námět na hollywodský biják. Bude mi chybět, ten kluk ušatá.

Mohamed Elneny – neklasifikován

Sezóna naprosto zničená zraněními. Pokud je zdravý, tak je platným hráčem širšího kádru, ale takhle nám není k ničemu. Snad se dá do kupy.

Martin Odegaard – známka 1 (třikrát podtržená) POS – PLAYER OF THE SEASON

Zakončil sezónu s 15 góly a 8 asistencemi. To je velký pokrok oproti minulé sezóně. Zvládl výborně i roli kapitána. Je neúnavný bojovník s vytříbenou technikou a fotbalovým myšlením. Na jeho hru je radost pohledět. Určitě on sám ví, že jsou věci, které ještě může zlepšit, ale jeho vývoj je v plném proudu a v jeho 24 letech od něj čekám ještě lepší sezóny. Tak ať drží zdraví a těším se na další sezóny.

Emile Smith Rowe – neklasifikován

Skoro nic neodehrál a všichni jen kroutíme hlavami, kde je ten hráč, který dostal dres s číslem 10 a měl být budoucí hvězdou týmu. Když už nastoupil, tak to bylo velké zklamání. Píše se, že ho prodat nechceme. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne.

Bukayo Saka – známka 1 (podtržená)

Náš stále vybroušenější diamant. Hraje s konzistencí starého harcovníka, na hřišti je okopávaný, zdvojovaný, ztrojovaný a stejně má na kontě 15 gólů and 11 asistencí. A to je upgrade oproti 12 + 7 z minulé sezóny. Podepsal novou dlouhodobou smlouvu. Prostě rodinné stříbro, které bychom si měli chránit a hýčkat. Možná i tím, že mu pořídíme solidního náhradníka/konkurenta na jeho pozici.

Jorginho – známka 1-

Vůbec jsem nebyl nadšený, že podepisujeme dalšího 30+ hráče z Chelsea, ale byl velmi dobrý. Nehrál možná tolik, kolik by měl – a to je ten nejlepší kompliment, který mu můžu složit.

Fabio Vieira známka 4-

Pro mě největší zklamání. Přicházel s výbornou reputací za velký balík peněz. Zatím je to ale hodně za očekáváním. Fyzická hra mu dělá opravdu velký problém a pokud na tom nezamaká, tak nemá v PL šanci. V jeho hře jsou vidět náznaky geniálního fotbalového myšlení, ale pokud bude odpadávat po každém souboji nebo dokonce i když kolem něho jenom někdo proběhne a pokud bude vyklusávat po ztrátě míče, tak to vše byly vyhozené peníze. V době příchodu byl zraněný, takže neabsolvoval přípravu a musel si zvykat na PL, což trvá. Takže ho nechci zatracovat a doufám, že nám všem v příští sezóně vytře zrak.

ÚTOK

Gabriel Jesus – známka 1-

Před zraněním výborný, po zranění průměrný. Přestože nedával tolik gólů, byl pro tým nesmírně užitečný. Jeho sezónu značně poznamenalo vážné zranění uprostřed sezóny. Po zranění se do své počáteční formy bohužel nedostal. Jeho 11 gólů a 8 asistencí není něco, nad čím bychom měli ohrnovat nos, ale má na víc. Doufám, že nám to předvede příští sezónu.

Gabriel Martinelli – známka 1 (podtržená)

Stejně jako Saka je i Martinelli naším diamantem, který se ještě vybrušuje a bude se zlepšovat – tedy všichni v to doufáme. 15 gólů a 6 asistencí je v jeho věku vynikající výsledek. Je to taky velký sympaťák a těším se na další jeho progres.

Eddie Nketiah – známka 3

Vstřelil 9 gólů ve všech soutěžích, včetně vítězného proti Man Utd, ale nevyužil plně šanci, kterou měl, když se Jesus zranil. Jeho vlastní zranění mu moc nepomohlo, ale je to hráč, který v podstatě skóruje, jen když hraje od začátku. A to není ideální pro hráče, jehož místo v týmu je v podstatě jako střídající hráč.

Leandro Trossard – známka 1-

Chtěli jsme Mudryka, dostali jsme Trossarda. Na základě toho, co oba přinesli svým týmům od ledna to vypadá, že jsme udělali lepší obchod, než Chelsea. 10 asistencí za půl sezóny je vynikající výsledek. Gólů by tedy mohlo být víc než 1, ale nechci si stěžovat. Myslím, že týmu přináší víc, když hraje falešnou 9 než, když hraje na křídle. Jsem zvědavý, jak ho budeme využívat v další sezóně.

Reiss Nelson – známka 2-

Hráč, který určitě zaujal. Jeho vítězný gól v závěru proti Bournemouthu se nezapomíná. A jeho 2 góly proti Nottinghamu Forest, když byl Saka zraněný, také ne. Celkově ale odehrál pouze 201 minut v PL a 589 ve všech soutěžích. Takže celkově byl spíše okrajovým hráčem, což bude asi největší zklamání hlavně pro něj samotného. Jsem zvědavý, jestli se bude chtít ještě poprat o místo u nás, nebo bude chtít přestoupit jinam.

MANAGER

Mikel Arteta – známka 2

Mikelovi se podařilo tým úspěšně přebudovat a myslím si, že ještě to není tým, jaký by si představoval. Musel se v minulosti popasovat s omezeným rozpočtem a přeplacenými hráči a to jak to zvládl, je na pochvalu. Tým vhodně doplnil a v této sezóně jsme opravdu předváděli fotbal, na který se většinou krásně koukalo. Mikel je stále ještě začínající manager a samozřejmě dělá chyby a není perfektní. Ale myslím, že se shodneme, že jde správným směrem a i on se bude ještě zlepšovat. Vytknul bych mu střídání, mám pocit, že střídá moc pozdě a ne vždy citlivě. Vytknul bych mu i to, že podle mě nemá plán B. Plán A se Zinchenkem a Thomasem v nejlepší formě je super. Ale když plán A proti nějakému týmu nefunguje, tak mi to přijde, že ten plán B, natož plán C neexistuje. Jeho nezkušenost mohla hrát také roli v nezvládnutém závěru sezóny. Věřím ale, že se Mikel poučí a že bude pokračovat v nastoleném trendu a bude se zlepšovat společně se svým mladým týmem. Nebude to mít ale jednoduché. Liverpool, Chelsea i United budou chtít na tuto sezónu zapomenout a budou se chtít vrátit do boje o titul. Držím Mikelovi palce, aby se mu dařilo.

ZÁVĚR

Přiznám se, že hráče na hostování jsem nesledoval, takže je vůbec nehodnotím. Vypadá to ale, že Mikela ještě čeká práce, jak se zbavit Pepého, Cedrica a získat alespoň pár liber. Hlavně u Pepého to bude velký provar. Lokonga a Tavares podle mě velkou budoucnost u nás také nemají. Jsem hodně zvědavý, jak to dopadne s Balogunem. 21 gólů ve francouzské lize je pro něj užasných a určitě o něj bude velký zájem. Pokud o něj přijdeme, můžeme se utěšovat tím, že Lacazette, který u nás vypadal už za zenitem ve stejné francouzské lize dal gólů 27, takže je otázka, kolik gólů by dal Balogun v PL. Nechme se překvapit.

Jsem zvědav, jak moc se můj pohled liší od vašeho. Tak komentujte.

Jirka

Komentáře

 1. killerhammer (karma: 4640) #1

  Pozeral som si výsledky našich posledných 10 zápasov minulú sezónu a túto sezónu. Je to ako cez kopirák, úplný výbuch a zisk 15 bodov z 30 možných. Dokonca som na FB zachytil informáciu, že čo sa týka záverov sezón, je to najmenej bodov zo všetkých teamov, ktoré skončili v TOP3. Čiže v minulosti nebol team, ktorý hral o titul alebo TOP3 a ktorý by takto vybuchol v závere ligy (neviem, neoveroval som to, možno je to hoax).
  Nemyslím si ani, že to bolo spôsobené len zranením Salibu + Zinčenka.
  Podľa mňa je problém hlbší a zopakoval sa už 2x – čiže je to systémová vec a príde mi, že to súvisí skôr s únavou hráčov – fyzickou možno psychickou, stratou momentu v zápasoch v závere sezóny.
  Z tohto dôvodu som veľmi kritický voči Artetovi a Eduovi, pretože, ak sme takto vybuchli v závere minulý rok a tento rok sme v zime vlastne len kvôli tomuto doviedli skúsených hráčov ako napr. Jorginha, tak to vôbec nevyšlo. Resp. napr. Jorginho nám v závere len málo pomohol aby sme zastavili výkonnostný prepad (Známky 1 pre neho a Xhaku ani omylom, maximálne tak 2). Posledné zápasy nás prehrali v zálohe viaceré teamy, nielen city.
  Ak by platilo, že sme najviac utrpeli zranením Salibu, tak opäť musím byť kritický voči Artetovi, lebo nedoviedol v zime skúseného stopéra ale mladíka, ktorý odohral veľmi zlé prvé zápasy za nás + Holding, ktorý nám tiež nepomohol zastaviť pád.
  Ja len zopakujem, čo tu píšem asi 2 roky. Podľa mňa je problém v tom trojuholníku hráčov Partey – Xhaka – Odegaard, ktorí sú inak vynikajúci ale zahrali viaceré príšerné zápasy a Arteta nemal na lavici možnosť ako to zmeniť. A toto bola podľa mňa zásadná chyba.
  Z tohto pohľadu by som vrhol všetky peniaze do rekonštrukcie zálohy a snažil sa priviesť aj 3 hráčov, nech aj za 250M dokopy (napr. Rice, Caicedo, Mount), ktorých by som potom v sezóne rozumne rotoval. Ale to sa samozrejme nestane, už teraz je jasné, že budeme mať problém vôbec dotiahnuť Rice – a ak odíde Xhaka, tak výmena kus za kus nám nijako nepomôže.
  Čiže, ako ma už všetci poznáte, som dosť skeptický po tom čo sa stalo už 2x a nevidím zatiaľ, žeby sa Arteta poučil.
  Prepnem na optimistu len vtedy ak do zálohy prídu čo najskôr kvalitní hráči, minimálne dvaja!

 2. PolisLBC (karma: 876) #1

  Díky za hodnocení, se spoustou souhlasím… Jen bych změnil známky Jesus a Nketiah… GJ na začátku skvělý, po MS a zranění už to taková sláva nebyla, dal bych mu 2… Eddie jak píšeš z lavice 3 (i když není jeho rozhodnutí, že chodí do zápasu na pár minut, které mu ne úplně vychází), ale jeho záskok za zraněného Jesuse byl výborný a tam jsme body neztráceli, v tom období pro mě 1. Celkem mi to vychází na 2, nebyl bych k němu tedy tak kritický..

 3. Garry1429 (karma: 50) #1

  Já bych klidně Pepemu dal šanci, když přišel tak byl pro nás docela důležitý a hlavně ve chvíli kdy byl Jesus minus tak byl jen bidny Eddie…
  Jinak vcelku souhlasím. Možná jen Nelson se mi docela líbil a dal bych mu lepší známku. Taky měl hrát rozhodně víc, zvlášť když to pak ke konci už tolik nelepilo Sakovi (mohl dát Nelsona od začátku a dát tomu impuls v průběhu Sakou)
  Závěrem, doufám že toto nebyla výjimečná sezóna ale náš nový standard…

 4. traged (karma: 4625) #1

  Dobrý hodnocení, pro mě je celkově sezóna strašný zklamání který pořád bolí – mít skoro 8 bodů náskok a totálně ho prodrbat (např doma s posledním zachránit remízu v poslední minutě..) to se nedá jenom tak přejít. Bohužel jsme ale narazili na momentálně jednoznačně nejsilnější tým světa, kterej má v každým zápase na lavičce 5 superhvězd, což si žádnej jinej tým planety teď nemůže dovolit. Se známkama hráčů souhlasím, snad jenom ten Eddie nás při zranění Jesuse přeci jenom držel, dal bych mu něco lepšího…

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.