Hodnocení hráčů

Crystal Palace 0:2 Arsenal

Je to tady! Den, na který jsme všichni netrpělivě čekali. Arsenal zápasem s Crystal Palace odstartoval novou sezonu a i když to nebyl výkon z říše snů, odvážíme z jihu Londýna plný počet bodů. Navíc s čistým kontem a dobrými výkony nových hráčů. Jak se tedy svěřencům Mikela Artety (ne)dařilo?

Brankář

• Aaron Ramsdale

8,0

MAN OF THE MATCH

Když pominu jeho dnešní mizernou rozehrávku, jenž dokonce vyústila v pořádnou minelu, která jen se štěstím neskončila gólem, byl jeho výkon pro výsledek zápasu tím nejdůležitějším. Hráči Crystal Palace vyprodukovali na bránu pouze dvě střely, které však byly v podobě stoprocentních gólových šancí. Aaron nejprve ve 42. minutě vychytal Edouarda, který hlavičkoval míč na bránu z bezprostřední blízkosti, a následně o 10 minut později i Ezeho. Nebýt těchto světových zákroků, pravděpodobně bychom si ze Selhurst Parku body neodvezli. Proto volím mužem zápasu právě jeho. Doufám, že v dalších zápasech získá více jistoty s míčem u nohy, protože vytahovat parádní zákroky na prahu nové sezony rozhodně nezapomněl.

Obrana

• Ben White

6,0

Dnešní zápas ukázal, že je Ben na pravém beku jen nouzovým řešením při absenci Takehira a že nebude tím pravým brusičem pravé lajny. Směrem dozadu si až překvapivě dobře poradil se Zahou (nutno říct, že mu občas velmi dobře vypomohl Saka), ale směrem do ofenzivy nepředvedl téměř nic. Jednou se ocitl na vápně s balonem v rámci jedné z útočných akcí a bylo jasně vidět, že vůbec neví, co s tím míčem má dělat. Ani rozehrávku neměl přesnou a zkazil každý čtvrtý míč, což je na defenzivního pravého beka celkem dost – nejvýrazněji zaváhal právě při výše zmiňované druhé gólové šanci, kdy na levé straně hřiště (co tam vlastně pohledával…?) ztratil hloupě míč a následně chyběl u Ezeho, který naštěstí našeho gólmana neprostřelil.

• William Saliba

8,0

Tohle byla jízda! Mladý Francouz se při svém prvním pořádném zápase v našem dresu uvedl skvělým výkonem. Ve 21 letech má neskutečný přehled, čte hru, je důrazný a klidný na balonu. Též předvedl spolehlivou rozehrávku s úspěšností 94%. V naší obranné řadě byl tím nejdominantnějším členem a svou hrou určitě překvapil nejednoho fanouška. William si za dnešní výkon též určitě zaslouží MOTM (tuším, že byl i oficiálně vyhlášený), ale u mě u chlup zvítězil Aaron.

• Gabriel Magalhães

5,5

Jasně, čisté konto jsme udrželi, ale právě od Gabriela bych očekával klidnější a zkušenější výkon (zkrátka takový, který předvedl jeho francouzský kolega). Po Aaronově kiksu ztratil hloupě balon i on a nabídl tak šanci soupeři. A nebyla to jediná špatně vyřešená situace. Často byl daleko při bránění útočících hráčů soupeře a dával jim možná až moc prostoru. Doufám, že se zvedne, protože jako levák by právě on mohl být tím, kdo doplní ve stoperské dvojici Williama Salibu.

• Oleksander Zinchenko

6,5

Naše nová posila předvedla docela rozporuplný výkon. Oleksandr trochu potvrdil zvěsti o jeho ne zcela kvalitní defenzivní hře, protože ve hře dozadu nebyl vůbec na levé straně jistý. Soupeřům dával až moc velký prostor a ti neměli žádnou větší práci přes něj přejít. Naopak směrem dopředu velmi dobře doplňoval útok, kvalitně kombinoval a svůj velmi dobrý ofenzivní výkon (alespoň v první půli) korunoval asistencí na veledůležitý první gól, kdy si při rohu naběhl do volného prostoru na míč od Saky, který důrazně poslal hlavou do malého vápna, odkud skóroval Martinelli. Velmi se mi též líbilo, jakým způsobem se od první minuty switchovali s Granitem – jakmile měl míč soupeř, Zinch se stáhnul na RB a Xhaka doplnil Thomase na CM/DM, naopak při zisku míče se s Granitem často prohazovali, přičemž se mladý Ukrajinec dostával hlouběji do pole, kde byl velmi platný. Osobně bych zkusil postavit kreativního Oleksandra do středu zálohy vedle Thomase (tedy na pozici, kterou hrál dříve a kterou hraje aktuálně v národním týmu) a na levou stranu obrany Kierana Tierneyho, se kterým by naše obrana mohla být kompaktnější a pevnější. Nicméně velmi dobrý debut a hodně kvalitní hráč do naší sestavy.

Záloha

• Thomas Partey

6,0

Velmi nenápadný výkon ghanského reprezentanta, který ve středu pole poctivě pracoval, narušoval útoky domácích a snažil se dostávat míč na ofenzivní hráče, což se ne však úplně dobře dařilo kvůli důrazné práci hráčů soupeře. Spolu s Granitem to našim ofenzivním esům bohužel nikterak neulehčovali a hráči jako Odegaard či Saka byli tak velkou část zápasu odříznuti od herního dění. Thomas to pravděpodobně navíc nebude mít v sezoně jednoduché ani mimo hřiště, kde má na krku známou kauzu, ani na hřišti, kde mu to bučící fanoušci dají sežrat. Nicméně to dnes nebyl vůbec špatný výkon.

• Martin Ødegaard

6,0

V prvních 15 minutách to byl z naší strany krásný ofenzivní fotbal, v jehož středu byl právě náš mladý Nor, který ukazoval svůj přehled, cit pro hru a velmi kvalitní přihrávky. Někdy to bohužel s těmi kombinacemi až přehání, což dnes ukázal ve vyložené šanci, kdy Gabriel Jesus krásně obral míč soupeře a předložil Martinovi do vyložené šance. Ten však chtěl ještě akci vyšperkovat patičkou na Martinelliho, která se mu bohužel nepovedla. Zkrátka měl zavřít oči a poslat míč na bránu, dovednosti na to má. Ve zbytku zápasu spadl však do průměru, do kterého se dostal celý tým po urputném výkonu domácích hráčů.

• 5,5

Nová sezona, stejný Granit Xhaka. Ani on si neodpustil velmi hloupou ztrátu při jednoduché přihrávce, kterou poslal do šance protihráče, a taktéž přišla i hloupá žlutá karta za filmování (kterou však měli dostat i dva hráči na druhé straně, což bylo bohužel v rámci zápasu zahrané). Několikrát se pokusil o překvapivou průnikovou přihrávku a na můj vkus se objevoval až moc často vysoko v rámci ofenzivy. Upřímně jsem v zápase neviděl jeho výraznější přínos pro tým, což mě přivedlo právě k myšlence jeho nahrazení na CM Oleksandrem Zinchenkem. Je však pravdou, že to byl první match a po vyhraném zápase není asi zcela nutné dělat radikální změny, uvidíme dál.

Útok

• Bukayo Saka

7,0

Je vidět, že jeho výkonnost stále roste a že Bukayo zraje. Dnes se bohužel moc do hry nedostal zásluhou velmi dobrého výkonu soupeře, který ho odřízl od jeho útočné práce. Ocenit musím jeho poctivou hru směrem dozadu, kdy několikrát velmi dobře pomohl Benovi u pravé lajny a též za ten svižný míč do vápna soupeře, který si do vlastní branky srazil domácí Guéhi. Také byl u naší první branky, kdy z rohu našel Zinchenka, který následně asistoval Gabimu, a v prvním poločase se objevil i v dalších několika dobrých pozicích.

• Gabriel Jesus

6,5

Velká škoda, že nepřetavil náš počáteční tlak ve svůj první ligový gól v červenobílém dresu. Jeho kličkovaná, po které trefil pouze protihráče, byla opravdu top. V útočných situacích byl rozhodně výraznou postavou a je jen otázkou času, kdy se zapíše na score-sheet. Ke konci první půle už tak moc vidět nebyl a ve druhé půli se vytratil úplně.

• Gabriel Martinelli

7,0

Po spálené šanci, kdy po akci Jesuse netrefil v nadějné pozici branku, si po rohu Saky našel míč hlavičkovaný do ohně Zinchenkem a skóroval (pro něj celkem netradičně) hlavou první gól Arsenalu v letošní sezoně. Gabi byl asi naším nejnebezpečnějším hráčem, neustále se snažil tahat útoky, což se mu dařilo (stejně jako celému týmu) hlavně v první půli. Útok ve složení Gabi-Jesus-Saka s podporou Odegaarda vypadala moc pěkně, tak snad se kluci sehrají k dokonalosti.

Střídající

• Kieran Tierney

-

Na hřiště se dostal na posledních 10 minut a uklidnil levou část obrany několika dobrými zákroky.

• Edward Nketiah

-

Též byl na hřišti 10 minut, nicméně si nic speciálního nevybavuji.

• -

Za těch pár sekund byl na něj jeden faul a jednou úspěšně přihrál.

Sestřih zápasu pro ty, kteří zápas neviděli, je ZDE.

S ohledem na to, jak se nám proti CP v posledních zápasech nedařilo, mají tři body z venkovního utkání vysokou hodnotu. Noví hráči se uvedli ve velmi dobrém světle a rozhodně je na čem stavět.

Příští sobotu hostíme nepříjemný Leicester.