Hráč sezóny 2018/19

Fanoušci Arsenalu hlasovali o nejlepšího hráče za sezónu 2018/19. Kdo si toto ocenění odnesl? Pro většinu z nás to jistě překvapení nebude.

Se ziskem 35 procent hlasů ovládl tuto anketu Alexandre Lacazette, který zažil opravdu skvělou sezónu, když úřadoval v útoku spolu se svým kamarádem, Pierre-Emerickem Aubameyangem.

Góly, asistence, oslavy a vše okolo. Pro Alexe Lacazetta to byla opravdu povedená sezóna.

Pokud se elitní útočník pozná podle toho, že udělá v zápase rozdíl právě ve chvíli, kdy to jeho tým potřebuje, tak bychom se měli rychle podívat na Lacovu sezónu.

Branky proti Liverpoolu, Tottenhamu, Chelsea a Valencii vypráví pouze polovinu příběhu, stejně jako jeho asistence proti ManU doma i venku.

Zatímco jeho branky a asistence podtrhují jeho status hráče velkých utkání, možná by bylo více vypovídající, kdybychom se podívali na to, kdy většinu svých branek dal, abychom porozuměli, jak důležitý jeho příspěvek byl.

Jako příklad si můžeme uvést jeho první branku v sezóně venku proti Cardiffu. Posledních 10 minut zápasu, Arsenal se trápí s nováčkem ligy. Náhle se v šanci objevil Laca a nemýlil se. Horní růžek branky. Tři body. Hotovo.

Jeho následující branka, doma proti Evertonu, byla stejně důležitá. Urputný soupeř držel Arsenal zkrátka do doby, než Lacazette získal míč na hranici vápna a zatočil svou střelu do vzdáleného horního rohu. Jeho oslavný taneček zaujal mnoho lidí a nebyl zdaleka poslední. Tímto si také získal srdce fanoušků Arsenalu.

Z jeho 19 branek nás celkem 11 poslalo v zápase do vedení a deset z těchto zápasů jsme i nakonec vyhráli. Výjimkou byla domácí remíze s Liverpoolem v listopadu, kdy nám jeho houževnatost, rozvaha a přesné zakončení zajistila tvrdě vydřený bod.

Ocenění pro hráče sezóny mu však nezajistili pouze výkony před brankou soupeře.

Je to také díky jeho osobnosti, schopnosti pozvednout výkon celého týmu, rozproudit fanoušky jednoduchým sprintem do obrany a získaným míčem, dlouhým úprkem na bránu nebo milimetrově přesným pasem. Nebo také prostě faktem, že si užívám hodně zábavy, ať už procvičováním střelby v tréninkovém centru nebo při UnClassic Commentary s Aubou.

Fotbal je možná vážný bussiness, ale to ještě neznamená, že si při něm nemůžete užít srandu. A tu si Laca užívá a moc – ale stále zůstává seriózní a zasloužil si cenu pro nejlepšího hráče sezóny 2018/19.

Co o něm řekli spoluhráči?

„Mesut a Laca jsou úžasní hráči a lidé. Do týmu přináší velkou kvalitu, kterou tým potřebuje. Diktují tempo hry v každém zápase. Laca má skvělou střeleckou formu, což je pro nás velmi důležité.“
Lucas Torreira

„Na přímých kopech pracuje neustále, je to hráč, který chce makat a chce vítězit. Pořád chce vítězit, je velmi vášnivý ohledně fotbalu a můžete vidět, co pro něj góly znamenají.“
Ainsley Maitland-Niles o Lacově přímém kopu proti Neapoli

Nejlepší momenty

Arsenal 1-1 Liverpool
PL, 3. listopadu 2018

V jednom z nejintenzivnějších a energicky nejnáročnějších zápasů sezóny. Doráželi jsme na Liverpool a do konce utkání chybělo pouhých 7 minut. Na Iwobiho průnikovou přihrávku si do vápna naběhl Alex a obstřelil Allisona. Napoprvé byl úhel na střelu hodně ostrý, Laca ale zachoval klid, udělal pár kroků, vylepšil si střeleckou pozici a krásně zatočil míč do vzdáleného rohu, čímž nám zajistil důležitý bod.

Arsenal 4-2 Tottenham
PL, 2. prosince 2018

Přesto, že většinu titulků po zápase zaplnil Pierre-Emerick Aubameyang díky dvěma brankám, byl to právě zásah Lacazetta, který otočil průběh tohoto derby. Jeho parťák z útoku vyrovnal brilantní střelou z první, Alex nám pak zajistil vedení svým typickým náběhem a střelou. Ano, Eric Dier střelu tečoval a ta pak doputovala do spodního rohu, ale způsob, kterým si Laca našel místo na střelu jen podtrhuje jeho kvality.

Neapol 0-1 Arsenal
EL, 18. dubna 2019

S vítězstvím 2-0 z domácího zápasu cestoval Arsenal na Stadio San Paolo. Předpověď byla taková, že první branka zápasu výrazně ovlivní celý dvojzápas. Pak přišla 36. minuta a přímý kop, k němuž se postavil Lacazette a krásně zatočil střelu z 30 yardů do horního růžku. Pro nás velmi cenný venkovní gól, který Neapol takřka vyřadil ze hry a nám zajistil místo ve finále.

A co o zisku této ceny řekl sám Alex?

„V této sezóně jsem předváděl nejlepší fotbal za celou svou kariéru, ne díky gólům, které jsem dal, ale díky předvedené hře – opravdu jsem se zlepšil.“

„Pomoct týmu i bez střílení branek je velmi důležité. Pro mě je to taky tak, užívám si výpomoc svým spoluhráčům, protože vím, že to pak pro ně bude jednodušší.“

„V minulosti jsem se naučil, že když budete pomáhat jim, tak vám míč rychle vrátí, a proto jsem šťastný, že jim můžu pomoci.“

„Individuální ocenění nejsou příliš důležitá. Je to samozřejmě vždy potěšující získat takovou cenu, ale není to první věc, na kterou myslím, když hraji fotbal. Chci získávat tituly, jako je Evropská Liga.“

„Vždy se snažím na hřišti odvést nejlepší možný výkon, i když se mi někdy nedaří – vždy se ale snažím být nejlepší. Bojuji za klub, za sebe, za své spoluhráče, za trenéra, svou rodinu a za všechny.“

„Chci prostě vyhrát a všichni mě budou podporovat. Všichni stojí za mnou, takže samozřejmě, budu za ně taky bojovat.“

/arsenal.com, youtube.com/