Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš

alt

aneb Jak Arséne Wenger kupoval v lednu útočníka……..

Už něco přes tři měsíce si všichni fanoušci Gunners a široká fotbalová veřejnost klade hamletovskou otázku: Koupí nebo nekoupí v lednu Wenger nového útočníka? Podle průběhu posledních týdnu to spíše vypadá, že Arséne se zhlédl v refrénu pecky Dalibora Jandy: „Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš. Kamaráde, já jsem vyhrával

Ale měli bychom začít od začátku. V listopadu se zranil v bezvýznamném přátelském utkání klíčový útočník Robin van Persie a přidal se tak k Nicklasovi Bendtnerovi a občasným marodům Eduardovi s Theo Walcottem. Do toho přišla porážka od Chelski v poměru 0-3 a ztráta 11 bodů na čelo tabulky. Fanoušci, fotbaloví odborníci a novináři tlačí Wengera k posílení ofenzivní fáze a k nákupu nového útočníka. Boss na předzápasové tiskovce vydá pamětné prohlášení: „V lednu přivedu do Arsenalu nového útočníka.“ Fanoušci se uklidnili, sportovní novináři, zabývající se spekulacemi, opět získali práci a mohli naplno rozvinout svou fantazii.

Ale týden na to Wenger své prohlášení lehce koriguje: „Ano, koupíme útočníka, který bude světové kvality, ale v letošní sezóně nehrál Ligu Mistrů.“ Rovněž popřel zájem o Džeka, Balloteliho a Chamakha.

Novináři se samozřejmě nenechali odradit a vytáhli nové adepty: Gignac, Bellamy a Jones.
Wenger ve svém stylu reaguje: „Mám je všechny rád, ale první je příliš drahý, druhého nepustí klub a o třetího se nezajímáme.“ K tomu dodává, že by zrušil lednový přestupový termín: „Leden nemám vůbec rád, protože manažeři finančně zajištěných klubu dostávají další příležitost, jak napravit chyby, které udělali v létě. Mají tak výhodu nad kluby, které nejsou tak bohaté.“

O Vánocích se Arséne rozhodne poprosit Dědu Mráze, Santa Clause nebo Ježíška, aby mu pod stromeček nadělil vysněnou posilu, a poprosí novináře, když on teda není schopen najít vhodného hráče pro Arsenal, aby mu nějakého našli. Ale: „Musí to být hráč světové extratřídy, nehrál CHL, Evropský pohár, nebude drahý, klub ho prodá, bude chtít přestoupit do Arsenalu, nejede na Africký pohár národů, bude blonďák, zelené oči, 188 cm a kopačky číslo 9.“  Jen tak mimochodem se zmíní o Aršavinovi, jak skvělé zvládá post středního útočníka.

Novináři sice ideálního útočníka pro Wengera nenašli, ale nechtějí se nechat odradit a vytahují další těžký kalibr v podobě Huntelaara, Agbonlahora a opět Chamakha. Odpověď je však stále stejná: „Ne, ne a ne.“ Ale Wenger dodává, že k návratu má velmi blízko Nicklas Bendtner a Eduardo se vrací do špičkové formy, jen potřebuje větší počet odehraných zápas, což vzhledem k marodce mu manažer je schopen zajistit.

Novináři tahají z rukávu poslední možnosti: Gignac, zraněný Carlton Cole, neznámý Traore, mladíček z Crystal Palace Viktor Mores nebo po stopadesáté osmé Chamakh, ale Wenger všechny s díky odmítne. Zmíní se o návratu Bendtnera, doufám, že už i ti největší idealisté ví,  že v lednovém přestupovém termínu nikdo nepřijde. Čeká nás zápas proti Evertonu a Boltonu, který odehrají Eduardo, Aršavin a Nasri, zaskočit můžou Vela s Rosickým a za 14 dní proti Stoke se do sestavy vrátí „Super“ Nick a možná i Walcott. Pokud dají nějaký ten gól a postoupíme, Wenger prohlásí proč kupovat útočníka, když máme Bendtnera, Eduarda, Walcotta, Aršavina, Velu, Watta, Sunua…Kdyby to náhodou nevyšlo, přečteme si prohlášení, že právě vracející se marodi potřebují několik zápasů, aby se vrátili do pravidelného zápasového rytmu.

Wenger, mimo své bezmezné důvěry ve svůj tým, se rozhodl riskovat a zatím se musí přiznat, že mu risk částečně vychází.

1. Snížili jsme náskok na Chelski na 3 body.

2. Dali jsme i bez naších ostrostřelců nejvíc gólu v lize – 53.

Ale na druhou stranu zápasy proti Sunderlandu, Burnley nebo včerejší proti Evertonu nám potvrdily, že potřebujeme urostlého útočníka, který bude schopen v ofenzívě udržet míč, vyhrávat osobní souboje a přidat nějaký ten gól. To všechno může Bendtner splňovat, ale kdoví, v jaké formě se po čtyřměsíční absenci vrátí. Na přelomu ledna a února nás čekají nejspíš rozhodující souboje o mistrovský titul, proto potřebujeme hráče, kteří budou stoprocentně připraveni.

Nám obyčejným fanouškům nezbývá než polknout slinu a nechat si zajít chuť na všechny ty vymyšlené posily a věřit, že Arséne Wenger ví, co dělá. Soudit jeho činy budeme až v květnu.

DAN