Je čas udělat Titimu pápá – Hans‘ Diary No. 16

Původně jsem chtěl psát o DVD Young Guns a tom co jsem si z něj odnesl, ale události mne předběhly. Jeden ze závěrů, který jsem při sledování review 2006/07 pro sebe učinil a chtěl prezentovat i v HD byl: "neprodávat Henryho!" Thierry totiž i přesto, že odehrál bídných 26 zápasů a formu měl nejhorší od dob v Juventusu, tak byl stále druhým nejlepším střelcem klubu. A nejen to. I v tak bídné sezóně dokázal rozdat spoustu fotbalové radosti. Pokud bude příští sezónu 100% zdravý, tak jsem se zase mohli těšit. Ale bude z toho…

 

HOVNO!

Nepřál bych vám vidět jakým způsobem vznikal tenhle díl deníku. Já snad ten šestnáctý díl budu muset přeskočit! Mastím to tu už od pátku a furt z toho nechce vylézt něco s čím bych byl alespoň trochu spokojený. Pokud jste se zrovna neprobrali zkomatu , tak nemůžete nevědět, že fotbalový přestup roku už máme za sebou. Z Arsenalu odešla legenda a fanoušci jsou smutní. Nebo ožralí. Nebo oboje. Chtělo by se mi raději napsat "jdeme dál" a naThierryho se vykašlat. Ale to by nebylo fér. Měl jsem ho rád. Ne, nebojte nebudu to tady znova omílat a nebudu se rozepisovat o každém aspektuThierryho odchodu, přečtěte si DANovu reakci . Tímto se jemu i všem ostatním zároveň omlouvám za neopodstatněný optimismus, který jsem šířil, aniž bych sám byl nějak významně nakažen. Ale alespoň pár výkřiků, které se mi honí hlavou, si dovolím.

Podívejme se na to třeba takhle:

Nejlepší Henryho léta jsme si užili my, gooneři. Měli jsme tu čest zažít na vlastní kůži jednu z legend Arsenalu, v jejím vrcholném období. To nám nikdo nevezme. Osobně nevěřím, že v Barce znovu rozkvete doThierryho, kterého jsme znali ještě předloni. Věk nikdo nezastaví, k tomu patří větší pravděpodobnost zranění a určitě mu bude chvíli trvat, než si zvykne na nové mužstvo, spoluhráče a trochu odlišný styl. Navíc konkurence jakou bude mít v Barceloně není v žádném jiném kubu na světě. Arsenal byl klub pro něj a Thierry v repre byl vždy poloviční. Tak to bude asi i v Barce.

Nám už loňská sezóna ukázala, že umíme hrát i bez Henryho. Mladým hráčům může naopak jeho absence pomoct v tom, že dostanou na hřišti více místa, více příležitostí, více důvěry. Jsem přesvědčený, že ji unesou a bude se jim v mnoha směrech hrát lehčeji. Doteď se hrálo stylem všechno na Henryho, dokonce i v zápasech kdy na hřišti nebyl.

Základní problém proč je většina fanoušků zmatená, je že nikdo nemá dostatek informací. To nicméně nebrání některým odborníkům a novinářům nás seznámit s tím v jaké jsme prdeli. Třeba na PL.cz. Už jen ten titulek "Arsenal (už) není Arsenal". A co asi tak je? Tottenham? No, to by byla teprve katastrofa! Proti tomu by byl odchod Henryho jen takové lehké jarní nachlazení. Můžeme se jenom dohadovat, proč se Thierry opravdu rozhodl odejít, jestli byl opravdu důvodem odchod DD z výboru klubu a nejistá budoucnost AW. Nebo jestli se rozhodl na "stará kolena" přijmout výzvu v podobě Barcy? Je částka 16 milionů opravdu pravdivá? A pokud ano, proč tak málo? Je to málo? Jak na to zareagují ostatní hráči? Sesypou se z té zodpovědnosti zajistit góly, kterými nás dosud zásobovalThierry? Nebo se jim naopak uleví a využijí větší prostor, který se jim jistě otevře? Koho přivede Wenger na jeho místo? A přivede vůbec někoho? Jedno je jisté. Víme hovno a teprve čas nám odhalí alespoň část pravdy. Něco se nedozvíme nikdy. Jenže, není to vlastně jedno? Bez informací jsme žili doteď tak proč najednou potřebujeme všecko vědět o Henrym? Na fotbale, mimo jiné, miluju právě tu nejistotu co jej obklopuje. Proč brečet za Henrym, když za dveřma třeba stojí někdo ještě lepší. Co Van Persie? Walcott? Bendtner? Nebo někdo úplně jiný…

Thierryho jsem měl rád. Který gooner taky neměl? Ale rád jsem měl i Pirese, Edua, Adamse, Bergkampa. i Cygana.  Rád mám Fabregase, Gilberta. Rád mám totiž každého hráče, který kdy na sebe ten červený dres s bílými rukávy navlékl. Cashley Hole je čestná výjimka (a zmrd!). Henry díky svému stylu hry a hromadě gólů, které nastřílel jistě té fanouškovské lásky ukořistil o něco více než ostatní, ale teď je v tahu a nezbývá než uvolněné místo v srdci goonera nabídnout někomu jinému. On ho brzo někdo ukořistí.

Díky Thierry Henry za těch neuvěřitelných osm let. Ještě vnuci mi to budou závidět, jako já závidím těm, kteří zažili 1971 a Charlieho George. Je možné, jakkoli pesimisticky to zní, že v dresu Arsenalu se už lepšího hráče nedožijeme. Nastavil svým pokračovatelům laťku tak vysoko, že se bojím, že už nebude někdo o kom budu moct říct: "sakra tenhle je ještě lepší než byl tenkrát Henry". Ale tituly a poháry se vyhrávají i bez ikon tohoto kalibru.

Užij si to v Barceloně.

Co teď? Já osobně si naleju panáka (od pátku kolikátého už?), pustím nějakou pořádnou muziku, vemu si do ruku Fever Pitch a nalistuju kapitolu o přestupu Liama Bradyho. Zkuste to taky. Koneckonců mohlo by se vám stát něco mnohem horšího. Třeba byste umřeli v polovině sezóny.

Nebo můžete spekulovat o náhradách: Tevez, Anelka, Babel,Trezeguet, Martins, Owen… osobně si tipnu, že to nebude ani jeden z nich.

CU v sobotu, Hans