Je Manuel opravdu tak slabý brankář?

 

Po utkání v Birminghamu a na SHL se Sp*ds opětovně zesílila kritika naší brankářské jedničky s tím, že její výkony nesnesou srovnání s evropskou brankářskou špičkou a neodpovídají vysokým ambicím Arsenalu na ostrovech a v Evropě.

 

 

Boss kontroval nasazením Lukasze Fabianského v zápase s Latics, ale polský reprezentant se zřejmě ještě nevymanil z psychické „deky“ po zápasu v Portu a i přes několik dobrých zákroků opětovně prokázal, že jeho největším problémem je nedostatek praxe a neschopnost vyrovnat se s tlakem, který je na něj v pozici jedničky v brance Arsenalu vyvíjen.

 

O problému brankářů v Arsenalu jsem se zamýšlel již ZDE, dnes bych chtěl rozebrat několik základních statistických údajů o Manuelovi, konfrontovat ho se zbytkem brankářů v EPL a a pokusit se odpovědět na otázku : Je Manuel opravdu tak slabý brankář?

 

Nejprve celkový pohled na Almuniu řečí čísel. Odehrál celkem 29 zápasů, ve kterých obdržel 31 branku. Soupeři ve směru na jeho branku vystřelili 253x, z toho 92 střel šlo mezi tyče a Manuel byl 61x úspěšný.

 

Podívejme se teď na výkony Manuela z pohledu počtu obdržených branek v sezóně. Almunia ve stávajícím ročníku obdržel 31 branku a je tak z 26 brankářů, kteří odehráli více jak sedm utkání na 15. místě. Na čele této tabulky jsou brankáři jako Kuszczak či Cudicini, kteří dostali jenom několik branek, ale to proto, že odehráli málo utkání. Z brankářů, kteří odehráli podobnou porci zápasů jako Almunia (Gomes, Čech, Reina, Sorensen, Friedel, Schwarzer) na tom není Manuel tak špatně, méně branek obdržel pouze Čech (28) a Gomes (23).  Dalo by se říci, máme vynikajícího brankáře, vždyť před ním jsou jenom dva z celé EPL, ale chyba lávky, tento pohled je velice silně jednostranný.

 

Podívejme se na Almuniu z pohledu poměru celkového počtu střel mířících mezi tři tyče (92) a střel, které Manuel chytil (61). Zjistíme, že Almunia byl ve svých zásazích úspěšný v 66,3%. Na první pohled slušný výsledek, ale skutečně jenom na první. Při analýze úspěšnosti všech 20 brankářských jedniček v EPL zjistíme, že to stačí na 4.místo, ale bohužel odzadu. Za Almuniou jsou již jen Brian Jensen z Burnley, Chris Kirkland z Wiganu a David James z Portsmouthu. Tristní. Na druhém konci pomyslné tabulky jsou pak jména jako van der Sar  81,8% (ManU), Marcus Hahneman  80,6% (Wolves), Joe Hart 79,5%  (Birmingham), Gomes 79,1% (To**enham), Brad Friedel 78,9% (Aston Villa), Thomas Sorensen 77,7% (Stoke), …. . Pro zajímavost, Petr Čech má „koeficient“ 71,1% a Shay Given 69,8%.

 

Manuel je podle této statistiky čtvrtým nejhorším brankářem EPL, a tak se sám sebe ptám, je vůbec možné, že jsme ještě před několika dny byli ve hře o titul?  To je neuvěřitelné!

 

Při hledání pravdy ale pojďme rychle dál, podívejme se na činnost obrany z pohledu počtu střel, které obrana pustila směrem na branku, vždyť od činnosti obrany je výkon brankáře tak závislý, za děravou obranou se nedá slušně chytat. Zjistíme, že naše defenzíva dovolila soupeřům vyslat směrem na naši branku celkem 253 střel.  Porovnáním s ostatními celky zjistíme, že to je nejméně z celé ligy!  Van der Sar má sice lepší ukazatel, 196 střel, ale odehrál o 11 zápasů méně, takže je nepravděpodobné, že by Manuela (spíše však naši obranu) předstihl. Z ostatních celků EPL vybírám….. na posledním místě je s počtem propuštěných střel – 549 – Birmingham, z našich konkurentů v tabulce by nás mohla zajímat Chelsea – 295 střel, To**enham – 313 střel, Citizens – 426 střel.

 

Naše obrana vynikla i z jiného pohledu. Z celkového počtu propuštěných 253 střel, jich šlo na Almuniovu svatyni pouze 92, tedy 36%. Lepší obranu má už jen Chelsea, která dovolila soupeřům ohrozit přímo Petra Čecha 90x, nejhůře si pak v této statistice vede Burnley (213x) a Bolton (196x).

 

Je tedy nesporné, že naše obrana, respektive celá defenzivní činnost týmu, patří mezi nejlepší v lize, minimálně z hlediska počtu střel, které obrana pustí směrem na naši branku. Alespoň jedna potěšitelná informace v jinak dost smutném přehledu.

 

V úvodu zamyšlení jsem si položil otázku „Je Manuel opravdu tak slabý brankář?“, kterou jsem z počátku chtěl ponechat jako řečnickou, tedy bez odpovědi. Nyní však cítím potřebu na ni odpovědět, protože jinak by veškerá řeč čísel pozbyla smyslu. Takže ANO, Manuel je opravdu slabý brankář, který má však štěstí, že hraje (hrál) za jednou z nejlepších defenziv v Premier League. Nejlepší defenzivou ne z pohledu počtu obdržených branek, protože na tomto ukazateli se podepisuje i brankář, ale nejlepší defenzivou z pohledu blokovaných či ubráněných střeleckých pokusů. A to vše bez ohledu na častá zranění nejen obránců, ale i záložníků.  Manuel byl v letošní sezóně úspěšný v 66,3% zásahů, což ho řadí mezi nejhorší brankáře ligy.

 

Nechce se mi ani počítat, jak úspěšný by byl letos Arsenal, pokud by v jeho brance stál brankář s vyšší úspěšností. Třeba o 10 či 15%. A nemusel by to být van der Sar, stačil by Marcus Hahneman, Joe Hart, Brad Friedel či Thomas Sorensen. Možná, že by ani nemuselo být nutné se po budoucí brankářské (předražené) jedničce rozhlížet na kontinentu, ale třeba nedaleko ve Stoke…..

 

Patrick

(článek vyjadřuje osobní názor autora)