Každé Mikelovo slovo z pozápasové tiskové konference na Tottenhamu

Do hodiny od závěrečného hvizdu, při výhře 0-2 nad Tottenhamem, byl Mikel Arteta před médii v domově našich sousedů a diskutoval o zápase.

Přítomní novináři mu naservírovali spoustu otázek, mimo jiné i ohledně nálady v šatně, náskoku osmi bodů na špici tabulky a rozdíl mezi tímto a posledním výjezdem na stadion Tottenhamu Hotspur.

O výsledku…

Jsem velmi šťastný ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že jsem viděl tým s velkou odvahou, odhodláním a kvalitou, a dnes si to tohle opravdu žádalo, abychom zde mohli vyhrát. A ten druhý je, že máme práci, kde jsme opravdu privilegovaní, že můžeme udělat radost spoustě lidí, a když máte tuto příležitost, musíte se o to pokusit. Takže mám radost ze sdílení vítězství s fanoušky, byl to skvělý pocit. Pak všechno, co děláme, všechno to utrpení, hodiny práce, všechno to dává smysl, když máte takovéto momenty.

O tom, jak hráči reagovali na výhru…

Je to skvělé, v šatně je cítit ta radost a pospolitost kolem týmu a moc to pro mě znamená. Je to zvláštní a víme, že jsme tam kde jsme kvůli tomu, jak hrajeme, jak se chováme, jací jsme a jak spolu žijeme. Nesmíme na to tedy zapomínat, protože zítra se musíme pokusit o totéž, abychom mohli pokračovat v podobě, kterou v tuto chvíli máme.

O incidentu okolo Aarona Ramsdalea na konci zápasu…

Nic jsem neviděl. To, co jsem viděl, byla krásná fotbalová hra.

O tom, jak Aaron vypadal…

Aaron měl pár skvělých zákroků, a to se mi líbí, protože tohle potřebuješ, abys tady vyhrál.

O výkonu Martina Odegaarda…

Ohromný. Myslím si, že hlavně v první půli byl neuvěřitelný. On opravdu ukazuje jiný druh přítomnosti, způsob, jakým ovlivňuje hru, to cítění, způsob, jakým se pohybuje, co přináší na hřiště je něco jiného, a dnes to přesně dělal, za to mu patří velké uznání.

O tom, zda jej znepokojuje incident s Aaronem na konci…

S tím se vypořádáme. Není nic, co bychom s tím teď mohli udělat. Nechci, aby nám to vzalo nějakou radost nebo uspokojení, které v tuto chvíli máme, budeme se tím zabývat zítra.

O tom, jak je na tom Aaron po incidentu…

Je v pořádku, ano.

O tom, zda má toto vítězství větší hodnotu, než tři body…

Psychologicky a emocionálně ano. Má to velkou citovou vazbu, protože mezi oběma kluby je velká historie a to, že jsme tento zápas vyhráli, znamená pro nás a naše lidi moc.

O náskoku osmi bodů…

Je skvělé být v této pozici, užijeme si každičký moment a soustředíme se dál.

O tom, že Mudryk odešel do Chelsea…

Máme výborné hráče. Chceme zlepšit naše družstvo v tomto přestupovém okně a když říkám my, tak jsem to já, trenérský štáb, personál, hráči, představenstvo a majitelé. Jsme v tom všichni společně, ale budeme dělat dohody, které můžeme dělat a o kterých jsme přesvědčeni, že jsou pro fotbalový klub správné.

O rozdílu mezi dnešním a loňským zápasem na stadionu Tottenhamu Hotspur…

Myslím, že věci se mění, samozřejmě i hráči. Hrálo se jinak, ať už hrajeme i s jedenácti hráči, což je ve fotbale dost důležité. Ten den byl těžký a poučili jsme se. Klub se tím dal ještě více dohromady, takže bylo asi nutné mít radost, kterou dnes máme.

O tom, že si při zápase ukazoval na hlavu…

Mít v těchto zápasech emoční kontrolu je nesmírně důležité a je to něco, o čem jsme v týdnu diskutovali. Jsou mladí, ale začínají stále více věřit a začínají mít tyto zkušenosti. Není nic lepšího jak zkušenost, kdy sem přijedete, vyhrajete a hrajete tak, jak hráli oni.

O tom, že je třeba vypnout a přinutit hráče hrát…

Jediné, co můžeme udělat, je snažit se hrát lépe a soustředit se na věci, které děláme dobře. Tým je tady venku a nevidíme to nijak šedivě, ale je spousta věcí, které je třeba zlepšit. To víme, jsme si toho vědomi a budeme pracovat pořád stejně.

O nutnosti získat přes 90 bodů k vítězství v lize…

Na sto procent ano, je to tak. Nechci dělat příliš mnoho propočtů. Teď se připravíme na zápas proti Manchesteru United, získáme další tři body, budeme hrát dobře a zasloužíme si vyhrát. Ptáte se mě na body, ale stalo se to v posledních čtyřech nebo pěti sezónách, takže to bude vyžadovat téměř dokonalost.

/arsenal.com/