Klub nakupil tlak na hráče, aby souhlasili se snížením platu

Dnes ráno (článek zveřejněn 21. dubna, pozn. překl.) se objevily rozporuplné zprávy ohledně smluv hráčů Arsenalu a je málo pravděpodobné, že se někdy dozvíme pravdu. Ale otevřelo se tu mnoho prostoru k diskusím pro ty, kteří rádi diskutují. Zdá se, že i když teď „nemáme žádný fotbal, pořád máme fotbal“. I když je to jen fotbalová telenovela.

Novinář Athleticu Raphael Honigstein mluvil s Mesutovým agentem doktorem Erkutem Sogutem o vyjednávání s klubem a několika dalších problémech na svém podcastu Steilcast. A je to parádní díl. Ačkoliv je Sogut Ozilovým agentem, nemluví o podrobnostech Mesutovy smlouvy. Namísto toho vnáší perspektivu, která vyrovnává celou aféru, vyhýbá se jednotlivostem, ale předkládá několik velmi důležitých argumentů.

Prvním z nich je, že v těchto jednáních musí být klub transparentní. Proč konkrétně klub potřebuje, aby jim hráči darovali peníze? To je otázka, kterou jsem zde už několikrát vznesl a zdá se být menšinovým pohledem. Převažuje názor, že hráči jsou chamtiví, a že je nezajímá dobro klubu.

Erkut říká, že hráči i management si pro klub přejí to nejlepší, ale hráči mají právo na informované rozhodnutí a informovanou dohodu. Kolik do klubu vkládá majitel? Za co se budou tyto peníze utrácet? Bude limit pro přestupy? Budou platy pro nové hráče taky limitované, aby se stejná situace neopakovala za 6 měsíců?

Pro mě je ještě důležitější, že doktor Sogut vyzdvihl problém nátlaku a donucování. Nejsem si jistý, jak je to v anglickém právu. Sogut ale zmínil, že tím, že vedení věc řešilo skrze Artetu, který měl hráče ke snížení přesvědčit, mohl se proces (vyjednávání) trochu zakalit. Jak mohou mladí hráči jako Saka nebo Guendouzi takový návrh odmítnout, když je o to prosí jejich manažer? Koneckonců, je to právě on, kdo rozhoduje, kdo bude hrát, a kdo ne. Nepochybuji, že to Arteta zvládl dobře, ale Erkut naznačuje, že takové dohody nemusí být (podle anglického práva) legálně zavazující.

Honigstein Soguta pobídl, aby situaci komentoval v kontrastu k tomu, co se děje v Německu, kde se hráči s kluby dohodli na prodloužení splatnosti. Fakt, který snížení platu činí v Arsenalu tak podivným, je, že klub si přeje trvalé snížení platu. Ale my skutečně nevíme, jak na tom klub v budoucnu finančně bude. Klub si klidně může za půl roku sednout s hráči za vyjednávací stůl, otevřít účetní knihy a seznat, že si vzal příliš mnoho, nebo příliš málo, a hráči můžou část peněz získat zpět, nebo naopak zaplatit ještě více – na základě nových poznatků.

Ale to poslední slovo je v tomto případě naprosto klíčové: na základě poznatků. Klub musí být transparentní. Je to právě klub, který žádá hráče, aby v podstatě zaplatili majitelům miliony dolarů, aby jejich byznys zůstal nadále výdělečný. Hráči si zaslouží vědět, kam přesně tyhle peníze půjdou, kolik do klubu vloží sám majitel (nikoliv pouze v úvěrových garancích), jestli si platy sníží i vedení a případně kolik a tak dále.

A vraťme se na chvíli k problému nátlaku. Přijde mi podivné, že z ničeho nic jméno Mesuta Ozila prosáklo k Johnu Crossovi (známý sportovní novinář z bulváru The Mirror pozn. překl.). Zdá se, že se klub snaží na Mesuta tlačit pomocí veřejného mínění. A jde to ruku v ruce s několikaletou komplikací, která začala tím, že klub nabídl Mesutovi smlouvu s obrovským platem. Zdá se, že se klub snaží Mesuta vyhnat už pár sezón a postupně na něj navyšuje tlak.

Nevíme, proč se Mesut chová tak liknavě. Podle rozhovoru s jeho agentem bych řekl, že je to kvůli nedostatečné transparentnosti klubu, který jedná s hráči pomocí pohrůžek. Ale možná má ještě jiné důvody. Jednoduše je ale nefér, abychom usuzovali, že je prostě chamtivý. Ozil bezpochyby vydělává hodně peněz, ale není jenom privátní osobou, je korporací. Má povinnosti vůči jiným (lidem/zaměstnancům). Má vyhodit některé z lidí, kteří pracují pro jeho charity, aby mohl dát 2,25 milionu liber Stanu Kroenkemu?

Ale jako ještě větší problém se zdá, že se klub snaží prosadit trvalé snížení všech hráčských platů. Něco, o co se dle Joshe Kroenkeho snažil klub v minulém roce. A proto mám silný pocit, že se klub snaží zneužít hrůzostrašně situace (epidemie Covid-19), aby vyřešil některé z pochybení minulosti.

Ale opět. Možná nic z toho není pravda. Možná je Ozil skutečně pouhým chamtivcem a možná John Cross prostě odhadnul Mesutovo jméno (četl jsem i tuto domněnku). Možná je klub neuvěřitelně milý a štědrý a vlastně i všichni hráči s výjimkou Ozila a dvou dalších jsou jenom neuvěřitelně štědří.

Původní článek na blogu 7AM Kickoff

Podcast

https://theathletic.com/podcast/163-steilcast/

Překlad:

bflmpsvz

(Aby nedošlo k mýlce: text mi připadá podnětný, avšak neznamená to, že se s ním automaticky plně ztotožňuji. Bezprostředně reaguje na rozhovor s Mesutovým agentem, což je v tomto případě „jedna strana sporu“. Podivný mi ale skutečně taky připadá fakt, že klub pomocí nátlaku usiloval/usiluje o trvalé snížení platů a že v tom kontextu to skutečně působí (nejen, ale také) jako zneužití situace vedením. Ostatně Raúl dle kuloárů přišel z Barcelony s pošramoceným renomé i kvůli metodám nátlaku a nevybíravým způsobům na hraně legality – v případě přestupu Neymara dokonce za hranou legality.)

Komentáře

 1. Dřívko
  Random Vandal (karma: 690) #1

  Mě by zajímalo, jak to vlastně fotbalisti mají teď s platy? Vzhledem k tomu, že nehrají, asi nemají plný plat jako běžně. Pokud ano, tak požadavek na snížení platů celkem chápu. Na druhou stranu hráči zase za vzniklou situaci nemůžou, ale to se dá říct i o ostatních lidech, kteří podnikají a nemůžou vykonávat svoji práci, tudíž jsou prakticky bez platu.

   • bflmpsvz (karma: 2414) #3

    Je to logické. V tomto má klub trochu „smůlu“, protože hráči nejsou „zbytnými“ jako třeba zaměstnanci jiného velkého korporátu (což Arsenal je), který přestane vyrábět a prodávat své hodnoty (v tomto případě ty zápasy). Nemůžou jednoduše osekat zaměstnance a vzhledem k tomu, že jsou luxusní pracovníci, podobně luxusní jsou i jejich smlouvy. Jednostranně nemůže klub udělat nic. Na druhou stranu ale jak jsem psal v tom doslovu překladu, je fakt podivné, že chce klub snížit platy trvale a plošně, to košer úplně není. Chápal bych třeba dočasné – nebo jako v Německu ten odklad s tím, že se počká na finanční dopady. Ten argument netransparentnosti je podle mě teda dost legitimní.

 2. Feri (karma: 2438) #4

  Tenhle článek je založený na slovech ozilova tureckeho agenta doktora co mu vyjednal krásný židovský plat který si zaslouží tak maximálně Messi. Pokud to bylo komunikováno zkrze Artetu tak jemu věřím mnohem více než tureckému doktoru agentovi. Jinak hodně lidí nechápe že nejde jen o ušetření bohatému majiteli (ač ten může mít taky náklady to už se samozřejmě neřeší) ale jde o nějakou soběstačnost klubu, může pak hrát roli i fair play pravidla a hlavně hráči nehrají a dolů by šlo jen 12.5% což bych řekl je fér od klubu víc než dost a není třeba řešit kokotiny typu že chci teď přesný rozpis všech finanční kam co půjde, logicky klub má obrovské ztráty a přijmout 12.5% snížení platu je sakra fér a kdyby to všichni přijali není co řešit toť můj názor a zřejmě většiny hráčů taky když to přijali, nejsou rozhodně hloupí a každý má rodinu, povinnosti a agenta….

  • bflmpsvz (karma: 2414) #6

   To si taky myslím a upozorňuji na to v tom doslovu (ta jednostrannost přes Soguta). Na druhou stranu je fakt, že podivná je ta trvalost toho požadavku (a i přes lásku ke klubu, hráči by přece neměli být zodpovědní za chybu vedení v hospodaření – vysoké platy a špatné nákupy – a ztráty majitele). Oni nejsou podílníci, akcionáří, dostávají své peníze ze smlouvy, ale ze zisku či hodnoty majetku nemají nic. Nemyslím si, že je tady nějaký přirozený nárok – i když určitě morální apel tam je (s tím souhlasím). Mimochodem, nedávno si Kroenke koupil kus Texasu v hodnotě asi 16 miliard korun (nákupní cena prý mohla být i vyšší) a navíc si myslím, že za této situace budou FFP neudržitelné, a že tam alespoň na tuhle sezonu bude výjimka (jistotu samo sebou nemáme). Mě ty nároky na vedení nepřijdou tak mimo. Je možné podporovat klub uměřeně i v rámci FFP, Kroenke to ale nedělá vůbec.

   Mimochodem první návrh tým jako celek odmítl – taky kvůli netransparentnosti a nedostatečným zárukám. Vedení to navíc komunikovalo přes Bellerína (resp. Bellerín řekl vedení, že to hráči odmítají). Proč to nebyl Auba, nevím. Ale dlouhodobě se netajím nedůvěrou vůči Raúlovi. Nepochybuji o tom, že je skvělý obchodník a loktař, ale přijde mi dost odkloněný od hodnot klubu. Ale možná léčbu ďáblem nakonec po dlouhém období stagnace potřebujeme, nevím, následující roky ukážou.

 3. killerhammer (karma: 2348) #5

  Ahojte !
  Určite je neštastné, že Arsenal si opäť urobil po svojom, keďže v ostatných kluboch sa platy znižujú cca o 30% ale len po dobu výluky.
  Takže ten návrh 15% na celý rok smrdí tým, že klub si chce výrazne znížiť náklady na platy, lebo sa asi pripravuje na kompletnú rekonštrukciu kádra (s čím ja nemám v zásade problém).
  Je mi tiež jasné, že v tomto zámere ihneď narazili na Ozila, ktorý náš klub posledné roky využíva už len na naplnenie svojej peňaženky.
  Neviem, kedy sa to u neho definitívne zlomilo ale už po podpise tej šialenej zmluvy jeho výkony išli dole a po incidente s tureckým prezidentom prakticky úplne prestal riešiť futbal.
  Preto sa vôbec nedivím, že nesúhlasil so znížením 😉
  Dovolím si predpovedať, že takto o 2 roky nebude v našom teame žiadny hráč, ktorý tu je dnes a má 27 alebo viac rokov.

 4. Branovojt (karma: 109) #7

  Chapem aj klub aj Ozila.Vedenie klubu velmi dobre vie ,ze niektore zmluvy su velmi nevyhodne (hlavne Ozilova) vzhladom na to ake vykony hraci podavaju a hraci ktori ich maju nikde neodidu ,ale nechaju zmluvy dojst do konca .Klub asi chce vyuzit situaciu okolo korony a zmluvy trochu skresat a ja to chapem ved tolko darmozracov co beru tazke prachy a hovno hraju nemaju asi nikde.Na druhej strane Ozil aj s agentom velmi dobre vedia ,ze Ozil uz taku zmluvu ako u nas nedostane a dovolim si tvrdit ze v Europe nedostane uz ani polovicnu.Ozil sa venuje charite a ostatnym veciam ,ale asi sa zabudol venovat tomu co ho zivi =futbalu.

     • mc1897 (karma: 1885) #15

      Ja som reagoval na toto: „take kontrakty ake sa podpisovali sa nebudu podpisovat“. Buduci rok podla mna budu. A stale sa bavime komu kolko. Ozilovi 350kE/w je nezmysel. Ale na druhej strane ak by bola moznost zobrat povedzme Mbappeho za 150M a dat mu 350kE/W na 5 rokov, okamzite by som to urobil.
      Dalsi faktor je dopyt po kvalite, zober si ze sa tlaci do PL dalsi ropny chujecek – do Newcastlu, a teraz je otazka ci to vezme ako majitelia PSG, City, Chelski alebo skor ako Leicester, Hull.

      |
 5. jakub
  jakub (karma: 4275) #9

  Arsenal players will be allowed to return to London Colney next week, there will be strict limitations on where and when they can go, for instance buildings will be closed.
  Club have 10 unused pitches at Colney, it is deemed a safer place for squad to exercise than parks etc.
  Zdroj James Benge.
  V článku tam píše, že dosud trénovali třeba jógu přes videokonference. Neznamená to, že bude trénovat celý tým společně, asi to budou menší skupinky. Každopádně jedna trochu pozitivnější zpráva, zítra jsme měli hrát derby se slepicema s Mourkem na lavičce ta představa bolí.

 6. Kozlik89 (karma: 1178) #16

  Trvale snižování platu je naprostá kravina, a není to košer vůči hráčům. Ale absolutně nechápu, jak se tu někdo z vás, může zastávat hráčů kteří berou miliony tydne a odmítají snížit svůj plat o debilnich 20-30 procent. Polovina světa dřepy doma bez práce nebo za 60% či 80% svého platu. Lidé v Čechách kteří berou 20 měsíčně musí sedět doma za 15 tis. A nikdo se jich na nic neptal. Me by bylo trapne brát 5 milionu tydne a nenechat si třeba na pul roku snížit plat. To jako myslíte že když nějaký fotbalista bude brát pul roku místo 5 mega 4 mwga tydne ze přijde na buben?. Vážně nechápu tu logiku některých lidí tady. Většina těchto kralovsky placených fotbalistů už jsou dávno zajisteni až do smrti pokud nejsou úplně blbý. A de facto do práce nechodí takže nevím za co by měli pobírat plnou mzdu.

  Kluby budou muset vracet peníze za vstupenky přijdou o peníze za tel práva atd. Tak nevím proč by měli fotbalisti pobírat 100% platu. Tohle je prostě jen a jen nenazranost.

  • jakub
   jakub (karma: 4275) #17

   Je to pár let zpět, co se zveřejňovala statistika, kde vyhlásí osobní bankrot do pěti let po konci s fotbalem 3 z 5 hráčů v Anglii. To samé třeba NBA má 60% hráčů do pěti let vyhlásí bankrot, u NFL je to 78 %. hráčů. U nás třeba Eboue měl velké finanční problémy po konci kariéry. Tím samozřejmě nechci ospravedlňovat jejich platy, to rozhodně ne, ale oni moc nemají ponětí jaké je to brát 20 000 Kč za měsíc. Jsou to fotbalisti, čest vyjímkám ale nejsou to inženýři nebo profesorové. Tím je nechci obhajovat, jen velká část těch hráčů ty peníze prostě rozhází.

  • Rypi
   Rypi (karma: 1306) #18

   Jak jsi přišel na to, že?:
   1) …, polovina světa dřepy (skutečně jsi napsal „Y“) doma bez práce nebo za 60% či 80% (správně je to: „60 %, či 80 %“) svého platu?
   2) …, že Lidé v Čechách kteří berou 20 měsíčně musí sedět doma za 15. A nikdo se jich na nic neptal. ?

   Obecně doporučuji přečíst některé komentáře z předchozího příspěvku. Nechci to tu zahltit, ale naprosto sem sedí tento můj komentář: https://www.gunners.cz/prohlaseni-klubu-odmitnuti-ozila/#comment-243211 . Ale pokud je tvé smýšlení opravdu natolik levicově zaměřené, tak možná se podobné argumenty minou účinkem.

   Tady vůbec nejde o cifry a řády jejich platu, nebo o to, že by snad měli najednou hluboko do kapsy. Jde o to, že zaměstnavatel možná „nutí“ své zaměstnance ke škrtům pod rouškou krize a ještě možná nechutným způsobem očerňuje ty, kteří kladou odpor. Tady jde prostě o princip a zaměstnanecká práva. Pokud by klub a jeho majitelé šli příkladem, případně podložili všechny důvody a plány, co se s těmi penězi bude dít, pochybuju, že by někdo v této době protestoval.

   P.S.: zopakuj si gramatiku, prosím. Některé hrubky jsou opravdu poměrně trapné, a to opravdu v dobrém.

     • jakub
      jakub (karma: 4275) #22

      Já to myslel spíš tak, že výplaty od klubu jim normálně jako u nás chodily na účet už zdaněné, že se o to staral klub, jako u nás když jsi zaměstnanec, daně za tebe odvádí zaměstnavatel, možná se pletu. Oni nezdaňovali příjmy třeba z reklam a podobně, že to šlo přes daňové ráje a tyhle peníze nedanili ve Španělsku. Ale je fakt, že o tomhle vím hodně málo.

      |
 7. railgun (karma: 172) #23

  Ozil je obyčejný žoldák, je to vidět na jeho zaujetí prohru a tímto u mě skončil úplně. Předvedené výkony nic moc, v platech snad v TOP FIVE v PL a ještě toto. Toho hráče už nebudou chtít ani v Německu po tom co se fotil s Erdoganem, mozna ho vezmou někde v Číně, tam mu ten plat dají. Ten poslední kontrakt od Wengera byl největší fail. Sbohem Lazy Ozil

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.