Lady Bracewell-Smith zvažuje prodej svých akcií

Bývalá členka správní rady Arsenalu, Lady Nina Bracewell–Smith, uvažuje o prodeji svého akciového podílu v klubu. Nutno dodat, že je majitelkou významné části akcií, 16%. K výběru má dvě nabídky, jedna z nich je od Alishera Usmanova.

 

Rodina Bracewell-Smith je spojena s Arsenalem více než 70 let a jako jediná z akcionářů má aristokratické kořeny. Spolu s rodinami Carr a Hill-Wood je jedním z nejstarších vlastníků. Celou dobu vlastnictví akcií zasedali členové této rodiny ve správní radě Arsenalu. Situace se změnila v prosinci loňského roku, kdy Lady Bracewell-Smith byla vyhoštěna ze správní rady předsedou představenstva klubu Peterem Hill-Woodem a Danny Fiszmanem.  Zdroje blízké klubu tvrdí, že možnost prodeje jejího podílu je nyní pravděpodobnější než kdykoli dříve.

 

Podíl Lady Bracewell-Smith má hodnotu okolo 100 milionů liber a jeho prodej může mít destabilizující vliv na klub.  V důsledku prodeje podílu, který Lady Nina vlastní spolu s manželem Sirem Charlesem, se může opětovně rozhořet válka nejsilnějších akcionářů o ovládnutí Arsenalu, tedy mezi Kroenkem na straně jedné a Usmanovem na straně druhé.

 

Američan je nyní největší akcionář s 28,3% akcií, první akcie ve výši 12% koupil v roce 2007 od Davida Deina a zasedl v představenstvu klubu.

 

Dein se po té rozhodl po 24 letech rezignovat na své akcionářské podíly v klubu a prodal 14,5% akcií  Usmanovi, který je kontroluje pomocí Red & White Holdings. Od té doby Kroenke a Usmanov závodí mezi sebou v odkupování akcií, aby lehce překonali hranici 30%, která je nutná k převzetí klubu.

 

Zatímco Usmanov operuje mimo klub, Kroenke byl vedením vřele přijat. Fizsman, bývalý největší akcionář klubu, spojil své zájmy s Kroenkem a rozdělili rodinný holding Bracewell-Smith /Carr, aby jeho odkoupením zabránili Usmanovi  ve sformování rozhodujícího akciového bloku.

 

Rodinný holding byl posledním pozůstatkem aristokratických vlastníků Arsenalu, s Lady Bracewell-Smith a příbuznými jejího manžela Richardem Carrem, Clive Carrem a Lady Phipps-Bagge, kteří kontrolovali téměř 24% akcií.

 

Od minulého prosince však Kroenke koupil 8% akcií od rodiny Carr´s, stejně jako 8% Fizsmanových akcií a tím Lady Bracewell-Smith izoloval.

 

Její další kroky mohou být rozhodující pro klub v závislosti na tom, kdo koupí její podíl. Pokud Kroenke a Fizsman budou schopni dohodnout se s novým vlastníkem, Usmanovovy naděje na převzetí klubu skončí. Pokud se nový vlastník dohodne s Red & White Holdings, může to vést k rozsáhlým změnám v klubu.  Pokud Lady Bracewell-Smith akceptuje nabídky od ruských kupců, jejich šance na získání rozhodujícího podílu rapidně vzrostou.

 

Kdo je akcionářem Arsenalu?

 

Akcionáři ve správní radě klubu

Stan Kroenke 28%
Danny Fiszman 16%
Peter Hill-Wood, chairman 1%

 

Akcionáři mimo správní radu klubu

Red & White Holdings (Alisher Usmanov and Farhad Moshiri) 25%
Lady Bracewell-Smith 16%

 

 

/telegraph.co.uk/