SUNDERLAND 2:0 ARSENAL FC : FT

 Sunderland 2:0 Arsenal

Jestli jsem před utkáním s Blackburnem (ZDE) hovořil o nutnosti podívat se do historie, semknout se, zmobilizovat všechny síly a vyhrát, tak po středeční blamáži na San Siru to platí mnohonásobně. Z Blanických rytířů Henry-Pires-Bergkamp, jejichž dresy vidíte na dnes už historické fotce ze šatny Highbury, už u nás není nikdo, kdo by nás zachránil. Henry se vrátil do Newarku, na Dennise je ještě příliš brzy. A Robert? Ten po dohnání fyzické přípravy v Colney brzy zamíří směr indická dvouměsíční liga, škoda. Takže nyní zbývá vše už jen na nás, žádný rytíř už ze žádné hory nevyjede a spásu gólem v nastavení nepřinese. Přesto, nebo právě proto, by se měl tým semknout, nespoléhat na báje a dokázat, že umí hrát fotbal a vítězit sám. Doufejme.  

Arsenal má před sebou další oříšek. Před týdnem Boss říkal, že tento týden je snad nejvíc rozhodující z celé sezóny. Měli jsme před sebou ligový duel na Sunderlandu, kde jsme bojovali o udržení se na dohled k B4 (a jsme na 4.místě), zápas na San Siru (z LM jsme vlastně vypadli) a máme před sebou opět duel s černými kočkami, tentokrát v FA Cupu. Někdy si říkám, čert vem všechny ty soutěže, pojďme se raději věnovat jen té Premier League, ale v LM jsou zakopané zlaťáky a FA Cup je prestiž nejvyšší, takže nedá se nic dělat a musí se bojovat dál.

Demoralizovaný Arsenal po výprasku na San Siru a po čtvrtečních kapkách od Bosse by měl dnes dokázat, že je velkým týmem a že ho nějaké zaváhání nemůže rozházet. Každý tým si prochází období slávy a období, na které se fanoušci i klub snaží nejraději hned zapomenout. A Arsenal není výjimkou, i když si to někteří diskutující, nepamatující ani položení základního kamene na Ashburton Grove, natož příchod AW či jeho první double, nechtějí připustit. Jistě, tým je v krizi, je „na kolenou“, ale není právě proto teď ta nejlepší doba ukázat, že jsme skutečně opravdoví fanoušci a nejen nákupčí za cizí a ještě k tomu virtuální peníze? Nechme už pro jednou všech těch Goetzů, Hazardů a podobných, kteří k nám stejně nikdy nepřestoupí, nechme všech těch spekulací, nadávek, vzájemných hádek a pojďme raději fandit našemu klubu. Chápu frustraci, mě osobně také není nejlépe, ale věčným nadáváním a kritizováním ještě nikdo nic (a nejen ve fotbale) nespravil. Negativismus se šíří jako mor, a moderní komunikační prostředky tomu výrazně napomáhají, bohužel.

Vzpomínám na 90. léta, kdy byl Arsenal na kolenou, tedy v druhé desítce v tabulce, a já se zprávy o jeho „úspěchách“ dozvídal s několikadenním zpožděním. Jednoduché, ČR ještě nebyla připojená k internetu, ale on by to ten můj 286 na stole stejně nezvládl. Přesto jsem ale na dálku a se zpožděním stále věřil, že se musí vše zlepšit, že se vrátí osmdesátýdevátý nebo devadesátýprvní a duch z Anfieldu zase zvítězí. Věděl jsem prostě, že Arsenal to dokáže. A dokázal. Sice až po několika letech a pod novým managerem, ale dokázal.  Ne vždy tomu však tak bylo, před Anfieldem čekal klub na titul dlouhých 18 let. Možná právě proto jsem mu v dávných dobách začal fandit, že v té tabulce na zadní straně čsSportu byl vždy až někde dole. A sice ne hned, ale až po letech se mi to vyplatilo. Tím chci říct všem těm nedočkavým, že i když nám moderní komunikační prostředky svět strašně urychlují, tak že přesto ten fotbalový čas běží  stále stejně. A doba The Gunners jednou opět přijde. Když ne letos nebo za rok či dva, jednou určitě.

Jistě, doba je dnes úplně jiná, tehdy v devadesátých nebyli v EPL žádní ropní magnáti, více záleželo na srdíčku a bojovnosti, liga byla více vyrovnaná. Ale přeci i dnes týmy s mizivým nebo nižším rozpočtem dokáží smést finanční giganty ze hřiště jak nic. Arsenal nikdy nebyl, není a nebude velkoklubem, jakým jsou Barca, United, Real, Bayern či AC. Přesto však rozumnou finanční politikou dokázal bez cizích peněz něco, co se nikomu za poslední 3 dekády nepovedlo. Postavit stadion, tréninkové středisko, kompletní zázemí klubu na několik desítek let dopředu, zachovat si zdravé finance a při tom zůstat alespoň nadohled evropské špičce. A hlavně, z průměrného anglického klubu udělat klub, ze kterého musí mít všichni respekt. Chápu, že se do mě někteří pustí, že po debaklu na San Siru to nesedí, ale já si na svém trvám. 13 let v Lize Mistrů, to si myslím hovoří za vše. Double, Unbeaten, poháry FA Cupu, finále LM, to vše hovoří za nás, za náš klub, za managera. Tak to nyní kvůli několika nevydařených měsícům či rokům, prosím, nepoplivejme a nezostuďme. Vždyť jde přeci o náš milovaný Arsenal, který tu je už 125 let a dalších 125 určitě bude. Na rozdíl od nás…

Ale k zápasu… kočky budou určitě pěkně škrábat a kousat, inu mají pár dní odpočinku navíc a především jim chybí ten záživný trip do Milána. Ale nešť, zvládli jsme už horší věci. Krtek v křišťálové kouli, zatemněné milánským kouřem, uviděl sestavu Lukasz, Gibbs, Vermaelen, Djourou, Sagna, Coquelin, Arteta, Rosický, AOC, Chamakh a Arshavin, a já nemám sebemenší důvod mu nedat za pravdu. TH14 je už v Newarku a tak nám nezbude než máknout pěkně od samého počátku, protože to prostě za nás nikdo v závěru z lavičky nevyřeší. Tedy vyjma Robina, ale ten si myslím spolu se Songem ani do Sunderlandu neodjede, přeci jen, pipiny jsou již za týden a mají trochu lehčího soupeře v Cupu než my a tak každý den odpočinku je ku prospěchu.  

Předpokládám, že se budeme snažit na oraništi made in Light rozhodnout utkání již v úvodu a nedat soupeři šanci. Tomu by nasvědčovalo i to, že přeci jen náš tým je unavenější a vedení třeba 2-0 v poločase by umožnilo trochu pošetřit síly. V úvahu by také připadal v našem podání taktický beton s cílem hrát na brejky či případnou remízu, i když opakování zápasu (?) před away zápasem s Liverpoolem by nikoho nepotěšilo.  Ale kdo ví…

Injury od DANa máte klasicky TADY, nejsou tam žádné radosti, Per je po operaci a je tak asi do konce sezóny out, k Jackovi nic nového, Koscielny snad bude včas zpět, aby mohl rozhazovat  příští neděli zrní. Vrací se nám Gervinho a na lavičce bude čekat na to, zda se Andrei dobře či špatně vyspí. Ach jo…

Preview psal tentokráte krtek, takže koukněte SEM. A předzápasovou tiskovku od Markuse pro změnu ZDE

Sestavy jsou vždy v diskuzích dříve, než je chytnu někde na oficiálkách, takže se už snad ani nebudu snažit :-). Ale pokud je najdu, dám je sem.

ARSENAL  Fabianski, Sagna, Djourou, Vermaelen, Coquelin, Arteta, Song, Ramsey, Oxlade-Chamberlain, Gervinho, Van Persie

Subs. Szczesny , Squillaci , Rosicky , Walcott , Arshavin , Benayoun , Chamakh

 

SUNDERLAND  Mignolet , Bardsley , Turner , Richardson , O’Shea , Cattermole , Larsson , Gardner , Colback , McClean , Sessegnon

 

Můj tip : ZDE, a away si určitě dnes v podvečer už zkusí jako rozcvičku zazpívat ….

 

Come on Arsenal!!!

 

/Patrick, foto s laskavým svolením Harba, Highbury, červenec 2003/