Mesut Özil exkluzivně: „Snížení platů bylo uspěchané, tak jsem udělal to, co jsem považoval za správné“ (část 1/2)

Mesut Özil se rozhodl ukončit spekulace o své budoucnosti potvrzením toho, že zůstane v Arsenalu až do konce své smlouvy, která vyprší příští léto, přičemž je německý hráč odhodlán hodit těžké období za hlavu a ukončit osmiletou kariéru v severním Londýně na vysoké úrovni.

V exkluzivním rozhovoru pro The Athletic Özil odmítl jakoukoliv představu, že by opustil Emirates Stadium, než mu v červnu vyprší smlouva na 350 000 liber týdně, a zavázal se, že dokáže, že může být stále cenným přínosem, pokud mu hlavní trenér Mikel Arteta dá příležitost.

„Můj postoj je jasný.“ Říká 31-letý Özil. „Jsem tu až do posledního dne naší dohody a dám tomuto klubu všechno, co mám. Situace jako je tato mě nikdy nezlomí, jen posílí. V minulosti jsem předvedl, že se můžu vrátit do týmu a ukážu to znovu.“

 Özil také poprvé promluvil o odmítnutí snížení platu během odstávky COVID-19 a připustil, že to možná přispělo k jeho nedostatku herního času od restartu Premier League, ale za tímto rozhodnutím si stojí.

Dopředu se také zabýval kontroverzí, která následovala po jeho příspěvku na sociálních sítích, který zveřejnil v prosinci a který odsuzoval čínské zacházení s ujgurskými muslimy a reakci muslimů.

V rozsáhlém rozhovoru pro The Athletic loni v říjnu Özil vyjádřil záměr zůstat v Arsenalu nejméně do roku 2021, navzdory tomu, že propadl v nemilost tehdejšího hlavního trenéra Unaie Emeryho.

Emery byl později propuštěn a Özil se vrátil do sestavy pod prozatimním trenérem Freddiem Ljungbergem, předtím, než odehrál všech svých deset zápasů Mikel Arteta a než byl v březnu přerušen veškerý sport.

Po červnovém obnovení soutěže však neodehrál ani minutu ze třinácti zápasů Arsenalu ve všech soutěžích. Arteta odmítl záležitost Özilovi nepřítomnosti dlouze rozebírat s odvoláním na „čistě fotbalové důvody“.

Přestože bývalou hvězdu Realu Madrid vyřadili na krátkou dobu problémy se zády a byl dvakrát jmenován mezi náhradníky, na hřiště se nedostal a dostal povolení začít letní přestávku dřív, než se Arsenal připravil na finálové vítězství v FA Cupu nad Chelsea.

To vedlo k novým spekulacím, že by mohl být Özil na cestě z klubu, a některé zprávy naznačovaly, že by se dokonce mohli podívat na zaplacení zbytku jeho smlouvy, aby vyřešili prekérní situaci a uvolnili finanční prostředky na pomoc při přestavbě, kterou doufají provést v současném přestupním okně.

„Já rozhodnu, kdy půjdu, ne někdo jiný.“ Kontruje Özil, který přišel do Arsenalu z Realu Madrid v roce 2013 za 42,5 milionu liber a zajistil si čtyřletou smlouvu v hodnotě 350 000 liber týdně, která se stala takovým předmětem sváru v roce 2018.

„Nepodepsal jsem dva nebo tři roky, podepsal jsem čtyři a všichni by to měli respektovat. Bylo to samozřejmě těžké, ale miluji Arsenal, rám tam pracuji, miluji lidi v klubu – skutečné lidi, ty, se kterými jsem už dlouho – a miluji Londýn, to je můj domov.“

„Ať se v posledních dvou sezónách stalo cokoliv, jsem šťastný a duševně velmi silný. Nikdy se ničeho nevzdám. Chci pomoct svému týmu a budu o to bojovat. Když budu fit, vím, co na hřišti dokážu.“

Fyzická kondice byla považována za faktor, kvůli kterému nebyl Özil po znovuotevření soutěže nominován k žádnému zápasu, i když Artetovy veřejné komentáře se spíše zaměřovaly na „chtění hráčů, kteří jsou na palubě“ – vysvětlil, že to znamená, že existuje soubor hodnot a chování, které očekává, že bude jeho tým denně předvádět.

„Nemůžu mluvit o svých soukromých rozhovorech s trenérem.“ Říká Özil. „Ale můžu vám říct, že své tělo znám dobře. Byl jsem dost fit na to, abych hrál každý zápas před přestávkou, a kromě malého zranění tomu tak bylo i potom. Narodila se mi dcera, zatímco jsme byli pryč, takže jsem možná úplně nespal, ale to je normální. Vlastně jsem měl kvůli ní více energie a vzrušení na hraní.“

„Jako hráč máte někdy špatné dny a nemůžete být vždy šťastní, zejména pokud nehrajete. Když víte, jak jste dobří a víte, že nebudete vybráni, je těžké být stoprocentní a samozřejmě můžete být zklamaní. Tohle je moje profese, to je to, co miluji: být na hřišti, hrát zápasy, ukazovat to lidem, pomáhat klubu a svému týmu.“

„Rozhodnutí trenéra plně respektuji, ale věřím, že o těchto věcech by se mělo rozhodovat hlavně na hřišti. Po restartu jsem nedostal šanci ukázat co umím. Deset zápasů v řadě nehrajete kvůli tomu, pokud jste nezpůsobilí, ne dost dobří, nebo se nechováte dobře. Kdybych tyto zápasy hrál špatně a byl pak z tohoto důvodu úplně vynechán, možná bych to pochopil, ale nebylo tomu tak.“

Epidemie koronaviru vyústila ve fotbalovou přestávku a mnoho klubů se snažilo zmírnit finanční dopad pandemie tím, že žádaly některé zaměstnance, aby přijmuli úpravy platů.

Profesionální asociace fotbalistů – hráčská unie – radila svým členům, aby uvažovali o odkladech mezd namísto škrtů, dokud nebude lépe znám rozsah krize. Návrh Arsenalu pro A-tým ve výši 12,5 procenta na 12 měsíců byl původně odmítnut.

Arteta zasáhl. Prosil své hráče, aby přijali žádost klubu. Nakonec se tak stali prvním a zatím jediným klubem Premier League, který úspěšně zavedl snížení platů.

(druhou část pro vás přeloží Kusuki – již brzy)

/theathletic.com/

Tags:

Komentáře

 1. mc1897 (karma: 179) #1

  Na rozdiel od ostatnych si nemyslim ze by nehraval kvoli nedostatku charakteru, peniazom, nechuti podriadit sa pokynom MA, behania, alebo podobnym veciam.
  Verim MA ked vravi, ze ide cisto o futbalovu zalezitost.
  Osobne si myslim, ze najvacsi jeho problem su paradoxne situacie 1 na 1.
  Proste AFC teraz hrava takym stylom ze sa casto dostava do fyzickych subojov v strede pola a tie prehrava, a hrozia z toho brejky, To iste Torr – ten suboje ktore nevie vyhrat riesi padmi, ktore nie vzdy sa piskaju.

 2. Feri (karma: 6533) #1

  Ozil je opravdu magor. Přesně jsem si byl jistý že on nepřistoupil jako jeden ze 3 na to snížení platu. Opakuje nějaký blbosti že má rád klub a je připraven. Pokud má rád klub a ten mu říká že s ním nepočíta a kvůli jeho platu nemá na další hráče a bude sedět na tribuně – tak to je teda hezká ukázka jak má rád klub a fotbal. Ještě má v hlavě nějaký nesmysly asi od agenta nebo koho že nehraje kvůli všemožnym věcem ale sám je v top formě – hovno, on není schopný absolutně bránit nebo do někoho zajet. Gól dá leda jednou za rok ač je to podhrot a asistence už taky moc nesbírá. Za mě řešení dát ho trénovat za juniorku a tam z něj dřít kůži,nevydávat o něm žádný články na Arsenal oficiálnim webu a nějak to rok překonat a zapomenout na hráče co byl zázrak že přišel, podával top výkony a pak se to s ním vše posralo…

  • Luhla (karma: 1520) #1

   Mně se to „vyštvávání“ hráčů klubem vůbec nelíbí. Stejně jako nadávám na hráče, který si chce vydupat přestup, i když má ještě platnou smlouvu, tak budu nadávat na klub, který dobrovolně podepsal s nějakým hráčem smlouvu na nějakou dobu a za nějaké peníze, a pak se snaží hráče donutit k jejímu ukončení (ať už přestupem nebo dohodou o ukončení).
   Korektní je říct hráči „hele, nezapadáš mi do sestavy, nebudeš hrát“ nebo „máme napjatý rozpočet a hodně by nám pomohlo, kdybys šel jinam“. Ale stejně tak jako na uzavření smlouvy, i na její změnu či zrušení musejí být dva. A pokud jeden z nich (hráč) nechce, pak ten druhý (klub) může leda tak skřípat zubama a mlátit hlavou o zeď, že byl blbej, když to tenkrát podepsal, a pro příště se z toho poučit. S rizikem, že si hráč neudrží výkonnost nebo že nebude zapadat do koncepce novému trenérovi, má klub počítat a zohlednit ho ve smlouvě.
   Pokud se jednou k něčemu zavážeme, tak je přece snad normální to dodržet, i když se nám to nehodí. Každá ze stran musí dodržet svůj závazek ze smlouvy, pokud se dobrovolně nedohodou jinak nebo pokud druhá strana smlouvu neporuší. Jakmile bychom přistoupili na myšlenku, že dohody se dodržovat nemusí, tak podkopáváme základní principy, na kterých funguje naše společnost.
   Do hlavy nikomu nevidím. Nevím, jestli se Özil skutečně snaží, co to jde, dostat se do sestavy, nebo jestli se smířil s tím, že si zbytek kontraktu odsedí na lavičce. Özil není mým oblíbencem a byl bych raději, kdyby v klubu skončil, ale nemohu ho nenávidět za to, že chce dodržet smlouvu, kterou jsme s ním dobrovolně uzavřeli.
   Rozhodně odmítám jakékoliv (polo)mafiánské praktiky, které by měly hráče z klubu vyštvat (nebo v jiných případech donutít podepsat prodloužení). To je u mě na stejné úrovni jako prodávání zápasů nebo uplácení rozhodčích. Za takový klub bych se musel stydět. Proto doufám, že se s Mesutem dohodneme na ukončení kontraktu, a pokud ne (a ono to vypadá, že to tak dopadne), tak že svou část smlouvy dodržíme a nesnížíme se k žádným špinavostem.

   • Rypi (karma: 3163) #1

    Konečně rozumný příspěvek k Ozilovi. Ten hromadný linč mě abnormálně vytáčí a znechucuje. Osobně si myslím, že nehraje z velké části kvůli smlouvě, kt mu předchozí vedení nabídlo a která se prostě neodmítá. Věřím, že pokud skutečně má tolik rád Arsenal, přijal by i „normální“ prodloužení smlouvy. Ale pokud je momentálně trestán za chyby předchozího managementu , tak mi to přijde opravdu dosti nespravedlivé a postvavani fanoušků proti vlastnímu hráči, který na svuj klub a tedy svého zaměstnavatele i přesto neřekl nikdy křivé slovo, mi přijde dost nechutné a nemorální. Tím vůbec nepopírám fakt, že ta jeho smlouva je šílenost a zátěž pro klub, zároveň ani nepopírám, že v určitých herních věcech už prostě Artetuv styl není pro něj, ale kolik zápasu (poločasu) jsme odehráli bez kohokoliv kreativního? Kolikrát přišel Willock a najednou jsme hráli jak v 10 lidech? Ať se to někomu líbí nebo ne, tak Ozil měl dost často nabehano nejvíc z týmu, takže nevěřím, že by nedokázal hrát vysoký pressing, kde stejně na útočné polovině k fyzickým soubojům dochází zřídka. Proti hluboko branicim muztsvum je to porad top hrac (pro zakoncovatele typu Auba) jehoz kvalitami plytvame ze zahadnych duvodu i v situaci, kdy krome Sokratise dostali sanci snad vsichni vcetne Luize!, ktery nam ztratil X bodu a Xhaky, kt ukazal neuctu fanouskum jakou nepamatuju

    • OuTu (karma: 319) #1

     Já mám problém jen s tím výrokem „…Ať se to někomu líbí nebo ne, tak Ozil měl dost často nabehano nejvíc z týmu, takže nevěřím, že by nedokázal hrát vysoký pressing, kde stejně na útočné polovině k fyzickým soubojům dochází zřídka.“ Ono je „naběháno“ a NABĚHÁNO … kolik toho bylo ve sprintu? Fotbal jak ho známe dnes, je založený na krátkých rychlých sprintech, ne na vytrvalosti. Všeobecně se ten sport posunul do této úrovně – výbušnost. Pass-sprint-pass. To Mesut (při vší úctě) nesplňuje pár let dozadu. Nyní to akorát bije víc do očí.

     • Rypi (karma: 3163) #1

      Ano, nepopírám, že ta jeho hra navenek působí, že se většinu času plouží a pokud to klub měří a kvůli tomu nehraje, tak ok, nemám s tím problém. Ale jak jsem psal výše, výkonu některých jiných hráčů byly často velmi žalostné a přesto dostali další šanci a upřímně nevím, zda měl Ozil tak otřesné výkony před Covidem, že už neodehrál nic, nepříjde mi. Osobně si stále myslím, že má ve smlouvě klauzuli o odehraných minutách, asistencích apod., proto nehrál ani minutu v tom nabitém programu. Ale to je jen můj nepodložený názor.

      |
   • Feri (karma: 6533) #1

    Já prostě nesouhlasím s tím co píšeš. Jak klub může počítat s tím že když hráči co je klíčový v týmu prodlouží smlouvu že se na to vysere a stane se přítěží za plat 3 hráčů ? To prostě nejde. Stejně tak smlouva má nějaká jasná pravidla to souhlasím ale ty nezohledňujes nějakou férovost vůči klubu od hráče… Klub mu nabídl ranec peněz a za to očekával stejné výkony ale okamžitě to padlo protože se evidentně na to vysral a vzal to jako doživotní peníze a fotbal ho nezajímá a netvrd mi že ne – kdo by doprdele když můžeme po 3 letech mít trofej nepřijel ani se podívat na finále a byl v Turecku ??? Tímhle výrokem ve článku se chrání aby nemohl být žádný disciplinární řízení. Ano on trénuje, ano on by rád hrál protože fotbal má taky rád ale mnohem radši než klub a fotbal má peníze a to vyjadřuje jeho výrok že jo nezajímá když se s ním nepočíta že si prostě ten rok vysedi peníze ikdyby měl být má tribuně. Z právního hlediska v pohodě samozřejmě a klub s tím nic neudělá ale z morálního hlediska pro mě s tímto přístupem že sere na to jestli hraje a sere na to co klub chce prostě skončil. On ani nepřipouští diskuzi. Stejně s tím platem, prostě klub má šílený ztráty, nikdo s tím nemohl počítat a fotbal se nehraje a on prostě ani posranych 12% z platu si nenechá vzít, pro mě je tohle prostě neskutečné chování…

    • FildaGooner (karma: 4586) #1

     Nejsem si jistý, že se na to vysral po podpisu smlouvy. Už chvilku po tom, co k nám přišel bylo jasně řečeno, že Ozil je „psychicky zvláštní“ člověk, že potřebuje cítit důvěru trenéra a asi potřebuje trochu speciální zacházení. Wenger mu evidentně věřil a pracoval s ním správně, proto pod ním hral výborně. Další věc je, ze Wenger hrál fotbal, který je na Ozila jak dělaný, Emery hrál úplně jiný fotbal, ve kterem je hráč typu Ozila naprosto zbytečný. Arteta po tom co přišel, tak hrál Ozil podle me dobře, měl i skvělé zápasy. Po pauze se nedostal ani v jednom zápase ani na lavičku, co za tím je se můžeme dohadovat, bylo mi jasné, proč nehraje v momentě, kdy jsme zacali hrát 3-4-3 bez klasického CAM s dvěma CM, tam by byl k ničemu, ale je jasné, že vhledem k tomu, ze ho nebral ani na lavičku za tím stojí něco jiného. Třeba se někdy dozvíme, co to bylo.

 3. Gunner_Pav (karma: 10601) #1

  Cela saga s Mesutem je extremne nestatna pro vsechny zucastnene. Chyb ta bylo spousty, at uz od vedeni, nebo od Mesuta a ted se zda, ze uz neni rozumneho reseni, protoze jsou obe strany zatvrzene a neochotne i vubec jen jednat.
  Prvni chyba byla samozrejme nabidnout Mesutovi tak silenou smlouvu. Uz v te dobe se vedelo, ze je sice genialni fotbalista, ale taky dost nevyrovnany. Udelat z nej nejlepe placeneho hrace tymu by asi nebyl problem, kdyby ta nabidka byla nekde kolem 180-200K tydne, ale uletnout na 350K tydne byla od Gazidise silenost. Privest pak nasledne UE, do jehoz stylu Mesut absolutne nepasoval, to byl od Gazidise hezky darek na rozloucenou.
  Bohuzel i Mesut neni uplne bez chyby. Neprijde mi, ze by se o tu sanci rval tak, jak rika. Kdyby to tak bylo, tak by aspon u jednoho z treneru uspel. Chapu, ze mu styl UE nesedel a ze se obecne citi lip v tymu, ktery vic drzi balon a kontroluje hru. Pokud ale vidi, a ja si myslim, ze neni hloupy a vidi to, ze tady proste takovy styl hrat nebudeme, davalo by smysl se sejit s vedenim a pokusit se najit rozumne reseni. Takhle on prichazi o moznost hrat fotbal, my o penize a je to proste klasicka lose-lose situace.

 4. Mandinho44 (karma: 632) #1

  Dovolím si zde nastínit svůj pohled na věc. Já jsem v naší firmě šel dolů s platem o cca 23%, několik mých kolegů bylo vyhozeno a to i ti, se kterými byl člověk zvyklý spolupracovat. Nenapadlo mě, že kvůli tomu si dám nějaký požadavek, prostě jsem zaklekl do práce a jel jak šroubek. Teď se nám začínají platy narovnávat, pomalu, ale lepší než drátem do oka. Od Ozila já osobně nic nečekám. Nečekám, že odejde, nečekám, že se do sestavy probojuje, nečekám nic, jen stagnaci. Budu rád když se budu mýlit, ale skákat radostí kvůli tomu nebudu. Je zaměstnanec a čeká se od něj určitý přístup. Jestli si klade jisté podmínky, už to není košér, ne pokud k fotbalu přistupuje určitým způsobem (o to jsem se ho většinou zastával).
  A ještě jedna věc, upozorňuji ty z vás, kdo mu věří líbivé řeči, nebo že mluví rozumně. Já viděl říkat čestné lidi takové lži a přetvářku, že mnohdy kdekterý prosťák je čestnější než oni. Takže na to pozor. Jak říkám, čas ukáže, jak to Ozil vážně myslí…

 5. orek (karma: 15552) #1

  Nevím mě třeba přijde divne to že když Arteta přicházel,tak ihned Mesuta chválil za jeho přístup v trenicich,ač ho tu měl každýho za to že to jen fláká. Hrál snad ve všech zápasech do té pauzy? Pak odmítl snížení platu s dalšími hráči a najednou nehraje že ty tréninky zase fláká?Není to trošku divné??? A i přesto za celou sezonu vytvořil nejvíce sanci..Což je dost smutné..

 6. Romik10 (karma: 371) #1

  Když se nad tím zamyslím, tak vlastně ani nevím, co se Ozilovi vyčítá. Že má plat, jaký má? V první řadě mu tu smlouvu s takovým platem musel někdo nabídnout a on to jen podepsal, což by ruku na srdce, udělala celá řada z nás. Že to v zápasech fláká a proto přestal nastupovat? Nevím, ale přišlo mi, že bylo x dalších, kterým se v zápasech slušně řečeno nedařilo a stejně dostávali další šance. Že odmítl jít s platem dolů a chtěl vědět, kam ty peníze půjdou? A co je na tom vlastně špatně? Nezapomeňte že snížení platů u hráčů mělo zajistit setrvání zaměstnanců v klubu, což se stejně nestalo, jak víme. Tak fakt vlastně nechápu ten hate na něj a tím spíš, jestli je pravda ten plat 220 tisíc u Williana..

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.