Mesut Özil: kariéra dvou poločasů

Podle posledních spekulací a příspěvků Mesuta Özila na sociálních sítích je přestup německého záložníka do Fenerbahce téměř hotovou záležitostí a je to jenom dobře.

Dobře pro klub, protože celá situace okolo hráče byla velkým problémem už nějakou dobu. Když nemáte v sestavě hráče, který bere 350 tisíc liber týdně, otázky nikdy neustanou. I když není co dodat, jeho přítomnost, jeho formát, jeho hvězdná reputace z toho dohromady tvořili nekončící problém.

Je to dobře pro hráče, který teď dostane šanci hrát. Možná se někdy dozvíme pravdu o tom, co se stalo ale předpokládám, že součástí dohody bude doložka o mlčenlivosti. Na čem ale záleží je fakt, že profesionální fotbalista neodehrál za posledních dvanáct měsíců ani minutu soutěžního fotbalu a to pro něj dobré nebylo.

Je škoda, že jeho konec u nás je plný frustrace a hořkosti, protože je snadné si vzpomenout na nadšení a radost, kterou nám jeho příchod přinesl. Rok před tím, než jsme se tzv. postavili finančně opět na nohy, jsme přivedli za rekordní sumu hráče světového kalibru a kterému fanouškovi se to nemohlo líbit? Součástí nadšení byl i fakt, že jsme podobný přestup dokázali zopakovat i o rok později příchodem Alexise Sancheze a budoucnost vypadala tehdy optimisticky.

Pak ale nastalo léto 2015, které aspoň pro mě zůstane nezapomenutelným přestupovým oknem v naší historii. Nevím, jestli to Arsene Wenger pořádně vysvětlil ve své knize, protože já jsem jí nemohl dočíst – a přál bych si, aby si na pomoc najal služby Amy nebo Phillipa, aby s ním na knize spolupracovali – ale jediným přestupem tohoto léta byl Petr Čech, což byl fotbalový ekvivalent najetí auta do cihlové zdi. Je to ještě víc bolestivé, když si člověk vzpomene na to, co se stalo v této sezóně, ale na tom již nesejde. Faktem je, že jsme mohli stavět na hráčích světové třídy jako Özil a Alexis a nevyužili jsme toho.

Myslím, že existuje paralela mezi stráveným časem Özila a Wengera v Arsenalu. Byla to éra dvou poločasů podobně jako u Wengera, kterou můžete rozdělit na část před podpisem druhé smlouvy a po ní. Jedna byla mnohem více úspěšnější než druhá.

Dohromady Özil odehrál 254 zápasů za Arsenal, ve kterých skóroval 44 gólů a přihrál na dalších 77.

Před podpisem smlouvy 31. ledna 2018

Zápasy– 183 : Góly – 37 : Assistence – 64

Po podpisu smlouvy 31. ledna 2018

Zápasy– 71 : Góly – 7 : Assistence – 13

Myslím, že je až příliš snadné říct, že za to mohla jen smlouva. Tehdy jsem byl rád, že v klubu zůstal, vzhledem k chaosu, který vznikl okolo Alexise. Myšlenka, že Özil bude vytvářet šance pro útočníka jako Pierre-Emerick Aubameyang byla lákavá a nejsem si jistý, zda by někdo předpokládal, že nakonec přihraje jednomu z nejlepších útočníků v Evropě jen na jediný gól. Po bitvě je každý generál a je jasné, že jeho obrovský plat a ostrý pokles ve výkonnosti se stal velikým problémem. Nepamatuji si, že by ale někdo protestoval při podpisu nové smlouvy.

Zřejmým problémem se stal odchod Wengera. Všechno co o Özilovi za ta léta víme, je fakt, že je to fotbalista, který potřebuje podporu. Přes všechny klady a zápory, to je to co potřebuje a co mu Wenger dával a to skončilo v momentě, kdy opustil klub. Můžete namítat, že je to problém následných manažerů, že měli dělat totéž, ale není to tak jednoduché.

Když přijdete do klubu a chcete si získat autoritu před novými hráči, musíte se ke všem chovat stejně. Emery se snažil, nešlo to, tak vzal Özila na milost, podlomil si tím autoritu a nakonec ztratil práci (tím ovšem nenaznačuji, že za to jeho propuštění mohl Özil, mohlo za to více faktorů).

Rozumím fanouškům, kteří chtěli více kreativity v týmu, že kritizovali Artetu za to, že Özila úplně vyřadil z kádru. Řekl bych, že Arteta se nevzdal a nestal se jen dalším manažerem, kterého hráč vidí odcházet. Taky ani na vteřinu nemůžu uvěřit, že bývalý spoluhráč který ví, co může Özil v dobrém rozpoložení přinést do týmu, by ho nevyužil jen tak pro nic za nic. Myslím si, že se toho na pozadí dělo mnohem víc, o čem jsme vůbec nevěděli a možná se to ani nikdy nedovíme. Možná se dozvíme jen jeden úhel pohledu, ale obecně vzato jsem nikdy neviděl tak neuvěřitelný pokles hráče s tak obrovským talentem.

Když měl den, byl to úžasný fotbalista. Dokázal věci, které zvládlo jen pár hráčů na světě a byly chvíle a výkony, které budou dlouho žít v paměti fanoušků Arsenalu. Bylo by moc snadné, abychom zapomněli na to, co předváděl dvě sezony nazpět. Přitom není dohad o tom, že poté to přestalo fungovat a je škoda, že se to tolik probíralo na veřejnosti a vedlo to k ostudnému konci. Myslím si, že ani sám Özil v tomhle ohledu nebude úplné neviňátko.

Nicméně mu přeji hodně štěstí. Snad se mu bude v Turecku dařit a znovu v sobě najde zápal pro hru a užije si poslední roky své kariéry. V určitém ohledu je docela trefné, že v podstatě jeho poslední dotek s míčem pro klub skončil asistencí. Je jenom trochu smutné, že jich v posledních letech bylo tak málo. Snad se Arsenal dokáže během tvorby nové éry posunout, sežene náhradu (ne jedna ku jedné, ale takovou co pomůže vyřešit naše kreativní problémy v záloze) a udělá krok vpřed.

/Arseblog/

Komentáře

 1. NorthGooner (karma: 1017) #1

  Jsem rovněž zvědavý, co za tím vším poklesem formy bylo a jestli se někdy dozvíme celou pravdu. Zatím mi z toho vychází a zmiňoval se o tom Mesut několikrát, že od AW cítil obrovskou důvěru v jeho schopnosti a jak víme, Arsene ho vždy podržel a mužstvo stavěl kolem něho. To Arsene vždy uměl, někdy až moc tvrdohlavě prosazovat hráče, kterým věřil. S jeho odchodem začínali všichni od nuly a jak Emery, tak i Arteta měli jiné představy o Mesutově roli, kterou on nepřijal a jak to bylo dál, to už víme. To je ale dle mě jen kousíček té puzzle.

 2. Igor (karma: 3538) #1

  Tak o tom vsetkom sa popisalo vela. Ja som si viac prial aby ostal AS, ako MO aj ked som bol rad, ze ostal aspon jeden, aj ked trpkou prichutou na jazyku z vysky noveho kontraktu. Samozrejme som tesil, ked MO nastupil a vysiel mu zapas, zial takych zapasov bolo ako safranu. A uprimne sa vobec necudujem abi UE ani MA, ze ho odpisali, ak potreboval okolo seba zlatu klietku s tym platom a ak si neplnil obranne povinnosti a tym jebal taktiku, tak maju moj respekt, pretoze na to, aby posadili najdrahsieho hraca, chce gule. Samozrejme sa mozeme iba dimyslat ako to naozaj bolo, ale ako sa hovori, v dojebanom vztahu su vzdy dve strany (manzelka a svokra), takze nikto nie je bez viny. Je dobre, ze odisiel. Skoda, ze sa tak nestalo uz minuly rok. Takze MO vsetko dobre prajem, spomienky ostanu iba tie pekne, na ktore budem rad spominat. PS: ked prisiel k nam, islo ma rozjebat od stastia!

 3. killerhammer (karma: 4360) #1

  Určite mu nepomohla ani politika: verejná podpora Erdogana a zákaz vysielania Arsenalu v Číne po jeho obrane Ujgurov (nesledoval som, či to Čínania naozaj zrealizovali, ale určite sa tým vyhrážali).
  Takisto odmietnutie zníženia platu o 10%.
  Teda, určite tam bol veľký tlak od majiteľa aby ho predali, takže Arteta to musel zobrať na zreteľ a pri tej toxickej kombinácii Ozilových nevyrovnaných výkonov a podozrenia z finančného poškodzovania klubu bola, podľa mňa, situácia úplne jasná a bol v Arsenale odpísaný.

  Jasne, nakoniec po všetkom, zostanú mi spomienky len na to pekné, čo u nás odohral.

  Sám som zvedavý a po očku do Tureckej ligy asi kuknem, ako sa mu bude dariť, či sa športovo reštartuje alebo to zabalí aj tam.
  Ale podporu od Turkov bude mať brutálnu po tom všetkom, čo navystrájal, o tom nemám pochybnosti, keďže za všetkým bolo len jeho hľadanie Tureckej identity a to oni milujú 😉

 4. smeta (karma: 199) #1

  V práci se nám naskytla možnost položit pár dotazů Jindřichovi Trpišovskému.

  Ptal jsem se ho jestli si myslí, že je v současném fotbale místo pro hráče jako je Mesut. Tak prý už asi 5 lety Trpišovský říkal, že klasičtí playmakeři postupně zmizí. O Mesutovi říkal, že si myslí, že to není vyloženě týmový hráč, který by ty ostatní hecnu a táhnul. Má podle něj super schopnosti a skilly, ale aby takový hráč mohl hrát a hrát dobře, tak se kolem něj musí postavit tým, do kterého padne 100% a ten tým za něj bude makat.

  Osobně to vidím tak, že u nás se staví tým, ale Mesut se do něj už nehodil, ale proti těm co mají zaparkovaný autobus by asi pomohl.

  Celkově Trpišovský říkal, že hráči jsou a budou stále víc atletičtí a že jakási pohybová nedostatečnost se dá omluvit u hráče, který dá za sezónu 30-40 branek za sezónu a nebo u hráče, který je opravdu tak dobrý, že se vyplatí kolem něj postavit tým, který na něj bude makat.

  Na otázku jakého hráče by chtěl do týmu bez ohledu na cokoliv, tak odpověděl, že Cristina Ronalda, že mu přijde jako komplexní hráč, který dává branky a prakticky jakkoliv. Kam přijde, tak tam jsou trofeje a i mu přijde jako týmový hráč, který ten tým chce za těmi trofejemi dotáhnout a maká co to jde.

  Brankáře vyloženě nejmenoval, říkal, že se spokojený s Kolářem ve Slávii, takže by bral jeho nebo někoho s podobným stylem.

  Zajímavé bylo téma obránce. Údajně byla Slavie ne krok, ale půl kroku od hráče Edmond Tapsoba https://www.transfermarkt.com/edmond-tapsoba/profil/spieler/564545 , ale nedomluvili se s agentem ohledně platu a bonusů. Hráč pár měsíců na to přestoupil do Bay. Leverkusenu a dle Trpišovského to je hráč, který bude za 2-3 roky hrát v Anglii v Arsenalu, Chelsea nebo podobně velkých týmech.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.