Mikel Arteta o bouři Eunice, Brentfordu a top čtyřce.

Mikel Arteta se v pátek schoval před zuřící bouří Eunice a zúčastnil se již tradiční virtuální tiskové konference.

o tom, jak ovlivnila bouře Eunice předzápasovou přípravu…
Ano, museli jsme změnit podobu tréninku. Bylo moc větrno na to, abychom jeli podle plánu, takže jsme se museli přizpůsobit a jednu část mít uvnitř a jednu venku. Byli jsme v bezpečí, což bylo nejdůležitější, podařilo se nám něco odmakat.

o novinkách v týmu před Brentfordem…
Všichni jsme v pořádku. Pochyby visely nad Tomiyasuem, který na tom není úplně perfektně, ale poslední dny s námi trénoval, je přesvědčený, takže jej můžeme využít, a to je opravdu pozitivní. Jinak je vše v pořádku, víme, že mimo hru je kvůli červené kartě Gabi, zbytek je ok.

o tom, jakou cestu urazil tým od posledního zápasu proti Brentfordu na začátku sezóny…
Chceme zítra ukázat, že jsme naprosto odlišný tým, předvedeme výkon na naprosto jiné úrovni a chceme i jiný výsledek, hrajeme doma, víme, v jaké fázi sezóny se nacházíme a jaké jsou naše cíle. Abychom je naplnili, musíme předvést dobrý výkon a hru a zápas vyhrát.

o úvodním zápasu sezóny proti Brentfordu…
Věděli jsme, jaké obtíže nás čekají v úvodním zápase v lize, který je vždy náročný, ale s počtem hráčů, které jsme měli k dispozici, s týmem, se kterým jsme hráli a nováčkem, kterému se dařilo výjimečně skvěle, tak jsem nebyl překvapený protože jsem věděl, že to bude náročné. To se nakonec i prokázalo protože každému, s kým hráli, byli nepříjemným soupeřem bez ohledu na jejich úroveň. Nebyli jsme jediní, kteří proti nim trpěli, tím jsem si jistý.

o tom, že klub zůstal klidný navzdory bezmyšlenkovité reakce na tuto porážku…
Takový je fotbal na této úrovni, takový je fotbal dnes. Odepíší vás, aniž byste měli možnost se vyjádřit a říct svůj názor. Víte, že budete terčem. Vždy říkám, že mám štěstí protože se cítím hodně podporován, pochopen a na jedné lodi se všemi v klubu. Když jsme měli nějaké špatné výslydky, klub se za nás postavil a podporoval nás, mě, hráče, zaměstnance, což je něco, co v tomto světě nemůžeme brát jako jistotu.

o potencionálním návratu Christiana Eriksena na trávník…
Bylo by to úžasné. Pamatuji si, kde jsem v tu chvíli byl a na mou reakci, bylo to hrozné. Ale je to skvělá zpráva, poděkovat musíme zaprvé doktorům a všem ze zdravotního týmu, kteří mu v ten den pravděpodobně zachránili život. Nemůžu si představit, co to pro jeho rodinu muselo znamenat, jsem si jistý, že budou nervózní, ale pro fotbal je to skvělá zpráva. V této zemi se mu dařilo neskutečně dobře, zanechal zde velkou stopu a nyní má možnost se zase vrátit.

zda mluvil s PGMOL o Martinelliho červené kartě…
Ještě ne, brzy se tak stane, ale samozřejmě jsme sdělili názor ohledně nedostatku pochopení pro toto rozhodnutí.

o jeho pohledu na tuto červenou kartu…
Nevím. Mám tolik videí, které mi lidi poslali z posledních let s různými akcemi a výsledky. Řekl jsem svůj názor na konci zápasu a tak to je, teď s tím nic udělat nemůžeme.

o našich šancích na top čtyřku…
Jdeme zápas od zápasu. Zítra musíme vyhrát a budeme našemu cíli zase blíže. Je pravda, že máme nějaké zápasy k dobru a čeká nás ještě dlouhá cesta, stane se toho ještě hodně, spousta změn a obratů. Musíme být připravení hrát za okolností, které mohou kdykoliv nastat protože je v tom zapojeno mnoho týmů.

o našich čistých kontech…
Pro nejlepší týmy v evropských ligách, které vyhrávají a do LM se kvalifikují to není nedosažitelné. Musíte se snažit, aby bylo opravdu obtížné dát vám branku, na tom pak můžete stavět. Naše kreativní a útočná hra a stále máme spoustu prostoru ke zlepšení, naše efektivita před brankou se musí zlepšit, abychom získali v zápasech větší náskok a vítězili s větším pohodlím, na tom teď pracujeme.

o zotavení Bernda Lena z covidu…
Je v pořádku. Skvěle se zotavil, neměl příliš příznaků, posledních pár dní trénoval a cítil se dobře, takže bude k dispozici.

o jeho zpětném pohledu na naše první tři zápasy sezóny…
Je to součást fotbalu, součást naší práce prohrát zápasy, bohužel je to součástí. Hodně se ale díky tomu naučíte z pohledu přípravy, výběru týmu, analyzujete co se stalo, jak se to stalo, neanalyzujete to v jiném kontextu, co se přesně stalo s hráči, které jste měli k dispozici ten den a nepřestat se soustředit na směr, kterým jdete, musíte vydržet v tom, co děláte, v co věříte, pokračovat v tom a být ohledně toho nezlomný.

zda nás naše víra dostala do dobré pozice…
Držíme se toho, co jsme si naplánovali, chápeme i negativa, které se na této cestě objevila. Už jsem kdysi řekl, že klub má jasnou představu a ví, že to nebude bezproblémová jízda, to se nestává. Když jdete od A k B nebo C díky úrovni PL to nebude rovná čára, to se nikdy nestává. Půjde to s vámi dolů a až se tam dostanete, musíte být připraveni, jinak můžete ztratit směr a budete ve velkých potížích.

zda máme náskok v boji o top čtyřku…
Jsme tam, kde jsme. Zasloužíme si to, pochvala patří hráčům, klubu a každému, hlavně fanouškům protože mluvíme o tom, že klub potřebuje podporu, myslím, že je velmi důležité, jak naši fanoušci zareagovali a jak chápou potřebu, aby stáli za těmito mladými hráči. Mentalita byla úžasná, toto potřebujeme, pokaždé, když hrajeme doma nebo venku a cítíme jejich podporu, stáváme se lepším týmem. Nyní jsme si zasloužili být tam, kde jsme a musíme jít zápas od zápasu abychom z toho vytěžili maximum. A o to se také budeme snažit.

o současném poutu mezi fanoušky a hráči…
Všiml jsem si toho rozdílu a miluji to. Musí to být jedním z největších pilířů tohoto projektu a my se toho snažíme dosáhnout, o tom nemám žádné pochyby. Už jsem to zmiňoval v době, kdy nemohli fanoušci na stadion, nejdůležitější je, že hráči toto cítí a když to cítí, hrají s většími emocemi, jsou schopní to přenést na hřiště, což je i důvod proč za nimi stojí, protože cítí, že se něco děje. Myslím, že dávají hráčům nefalšovanou podporu.

zda jsou hráči interně pokutování za červené karty a co děláme pro to, abychom to zastavili…
Pravděpodobně o tom nemluvit, protože čím více o tom mluvíme, tím to budeme dělat horší.

zda jsou zde k jeho hráčům předsudky ohledně červených karet…
Nechci nic takového říkat. Jen jsem řekl, že zde bylo několik různých důvodů a velmi odlišných ve způsobu, jak jsme červené karty dostali, nějak to musíme zastavit protože to škodí výkonům a výsledkům, to musí být naším cílem, musíme se na to zaměřit a nemůžeme se snažit za to obviňovat rozhodčí. Musíme věřit tomu, že rozhodčí dělá to, co musí a musíme věřit tomu, že my uděláme to, co musíme. Tak to je.

zda by rád viděl pozitivní přivítání pro Christiana Eriksena…
Doufám v to s ohledeme na to, co se stalo a kde byl před několika měsíci. Rád bych to viděl, je to samozřejmě něco velmi osobního, ale z mé strany bych takto zareagoval. Byl bych moc rád, kdybych ho mohl opět vidět na hřišti.

o tom, že Thierry Henry řekl, že by byl neúspěch, kdybychom neskončili v top čtyřce…
Nevím, nečetl jsem co řekl. Každý si může říkat co chce a proto může každý říct svůj názor. Zítra chceme hrát co možná nejlépe a zvítězit, to je naším cílem.

/arsenal.com/