Mikel Arteta před Man City – pokračování

to co se z velice rozsáhlé tiskovky nevešlo do první části

o projektu Big Picture
Myslím si, že prohlášení Premier League k tomuto projektu bylo velice jasné. Všichni se však musíme zamyslet nad kontextem projektu o tom, jak si můžeme navzájem pomáhat, aby byl fotbal udržitelnější. Myslím si však, že s tím musí souhlasit všichni a včerejší prohlášení bylo v tomto ohledu velmi jasné.

o tom, zda by Project Big Picture mohl poškodit náš vztah s jinými kluby …
Myslím, že ne. Myslím, že způsob jak (neslyšitelně) je Premier League celou dobu řízena je zvláštní. Ale je velice silný a jednotný a měli bychom tuto sílu a jednotu zachovat. Myslím, že obraz Premier League ve světě je opravdu velmi silný. Doufám, že to dokážeme udržet.

o principu „jeden klub = jeden hlas“…
Nevím, jak moc je to důležité. Pokud se zeptáte jednotlivě všech klubů , pravděpodobně budou mít odlišné názory. Musíme najít způsob, který bude fungovat pro všechny, který může tuto hru učinit udržitelnou a umožní nám stále se vyvíjet v kontextu, ve kterém se právě nacházíme, což je také důležité. Je to úplně jiné, než to bylo před 20 lety, takže se musíme pohnout, musíme sdílet vizi, abychom toho dosáhli, protože nakonec to bude ve prospěch každého klubu.

jestli potřebuje Premier League nějakou reformu …
Myslím si, že musíme chránit také nižší ligy, to je naše povinnost. Musíme vytvářet podhoubí a příležitost pro každého v tomto odvětví. Myslím, že je spravedlivé posoudit situaci a najít nejlepší možný způsob, jak toho dosáhnout. To je také naše odpovědnost.

o tom, zda mezinárodní přestávka působí frustraci manažerů z důvodu zranění …
Ano, ale máme i odpovědnost za rozvoj našich hráčů. Musíme jim dát příležitost hrát mezinárodní fotbal. Mezinárodní fotbal potřebuje naše hráče, bez nich by to nefungovalo. Myslím ale, že je zde prostor pro zlepšení a nápravu chyb, které se již asi staly. Vždy to s sebou ponese určitá rizika. Je potřeba, aby národní fotbalové unie a asociace přijali a vyjasnili určitá pravidla, určité protokoly a pokusili se je sjednotit, aby měli co nejlepší šanci chránit naše hráče a chránit také kluby.

o tom, zda by při podpisu Thomase Parteye byly nějaké pochybnosti …
Ano, každý přestup na poslední chvíli je rizikový. Mnoho věcí se musí stát současně a samozřejmě je třeba udělat spoustu papírování. Byla to výzva udělat to za 24 hodin, ale jsem opravdu šťastný, protože jsme to zvládli.

o tom, jestli je Atletico Madrid naštvané na to, jak se podpis odehrál …
Nevím. Je zřejmé, že když máte v nějakém kontaktu klauzuli o uvolnění, musíte předpokládat, že tato situace může kdykoliv nastat . Když je trh otevřený, je zcela legální aktivovat klauzuli. Než jsme klauzuli aktivovali, tak jsme s nimi náš zájem o Thomase komunikovali, takže doufejme, že to budou moci respektovat.

o možnosti vidět v sobotu Kevin De Bruyne vs Thomas Partey …
Uvidíme. Dnes Thomase čeká první trénink. Uvidíme, jak bude vypadat v následujících 48 hodinách a poté se rozhodneme, zda bude hrát.

o Pepovi Guardiolovi, který zatím nepodepsal novou smlouvu …
Nevím, je to na něm. Když jsem s ním naposledy slyšel rozhovor, připadal mi stále opravdu šťastný. Mluvil o budoucnosti, o některých nových hráčích, které nedávno podepsali, jsou to opravdu mladí hráči … nevím. Chci ho vidět šťastného.

o tom, jestli by oba týmy měli být v tabulce blíže k sobě …
Naší ambicí je jet na jejich stadion a pokusit se je znovu porazit. Víme, jak je to obtížné. Je to výzva. Každý detail, každý jednotlivý výkon musí být špičkový a musíme zvládnout mnoho aspektů hry. Mohou se velmi lišit od těch, které jsme museli zvládat proti Sheffieldu United, ale musíme se jako tým dokázat přizpůsobit, když čelíme tomuto typu protivníka.

o tom, zda je třeba dočasně zastavit mezinárodní fotbal …
Ne. Myslím, že mezinárodní fotbal musí pokračovat, protože se musí konat některé soutěže. Toto léto se již přineslo velké zpoždění a v rámci udržitelnosti se nesmí mezinárodní fotbal zastavit. Všichni tomu rozumíme. Žádáme ale, abychom se pokusili sjednotit protokoly a pravidla, abychom se pokusili vytvořit bezpečné prostředí pro naše hráče, ale také chránit kluby, protože je zřejmé, že dopad vyřazení několika hráčů při obnovení Premier League je opravdu obtížný.

o Eddiem Nketiahovi a o tom, zda je blízko být v základu …
Je velice blízko, již nyní o to každý týden bojuje a snaží se o to. Ať už v základu nastoupí nebo ne. Nepochybuji o něm. Jeho přístup k tréninku i jeho výkony jsou lepší a lepší každým týdnem. Jeho střelecký účet se zlepšuje. Vyvíjí se správným směrem a to je to, co potřebujeme: hráče, kteří klepají na dveře do základní sestavy.

o sledování zápasů v televizi metodou „zaplať za každý zápas, na který koukáš“ (v Anglii) a nespokojenosti fanoušků s touto situací …
Ano, zcela rozumím nespokojenosti fanoušků a vedeme další diskuse s Premier League a vysílacími společnostmi, abychom dosáhli dobrého řešení pro všechny strany. Jak jste řekl, je to bezprecedentní situace, takže si myslím, že se všichni učíme a snažíme se jí přizpůsobit a činit správná rozhodnutí. Ale ano, fotbal je založen na našich fanoušcích a divácích, které máme a musíme je respektovat a mít je – pokud je to možné – na stejné palubě, protože je opravdu potřebujeme a vidíme, jak odlišný je tento sport bez nich.

o tom, zda očekává, že některý hráč odejde na hostování …
Momentálně ne.

o tom, zda William Saliba zůstane v Arsenalu …
Ano.

o reakci na Arsena Wengera, který řekl, že by se rád vrátil povzbudit tým na stadion, až budou povoleni fanoušci na stadionu …
Rád bych ho viděl zpět na Emirates Stadium. Je pro mě obrovskou osobností a je to někdo, od koho se stále můžu naučit spoustu věcí a rád bych ho měl poblíž. Současné prostředí nám to samozřejmě neumožňuje, ale myslím si, že je to postava, která se i v přítomnosti velice odráží na tom, co zde děláme Podle mého názoru je tím, kdo měl vizi a kdo pomohl tomu klubu se vyvíjet a být tím, čím je dnes.

o tom, zda má lepší smlouvu, když se z hlavního kouče stal manažerem …
Ne. Jsme na cestě, jak upravit strukturu klubu, protože věříme, že to bude efektivnější. Udělali jsme spoustu změn a stále se přizpůsobujeme. Některé věci se budou v budoucnu dle potřeby ještě vyvíjet. Ale máme velmi jasnou představu o tom, jak bychom chtěli klub provozovat a máme správné lidi v každém oddělení, abychom se pokusili dosáhnout toho, o co se snažíme. Věříme, že to bude ta správná struktura pro naši práci a posun vpřed.

o tom, zda má nějaké plány na prodloužení smlouvy …
Nevím! Právě jsme dokončili přestupové období, ale mohu říci, že jsem v klubu opravdu šťastný, cítím se vážený, cítím se v tuto chvíli respektovaný a velmi podporovaný. Jsem plně zaneprázdněný prací na tom, abychom se jako tým zlepšovali.

o tom, zda by chtěl novou smlouvu …
Ano, ale musím si to zasloužit. Nyní si ve fotbale musíte vše zasloužit každý týden a věci se mění opravdu rychle, takže musíme být na pozoru. Je samozřejmě mojí odpovědností plánovat také střednědobě a dlouhodobě, ale bez ohledu na to jestli budoucnost bude se mnou nebo bez mě. Nakonec čas, který v tomto fotbalovém klubu budu, bude souviset s tím, jak moc mohu posunout klub vpřed, jak moc budu schopen vylepšit tým a být úspěšný na hřišti. Ale bude to také souviset s tím, jak budu naplňovat hodnoty a vizi, které chci implementovat do tohoto klubu i mimo hřiště.

/arsenal.com/