Mikel Arteta před Man City

Ve čtvrtek se konala online tisková konference, na které Mikel odpovídal na dotazy ohledně zápasu s Manchesterem City, Thomase Parteyho či Kierena Tierneyho. Více níže.

o začlenění Thomase do soupisky na zápas…
No, přijel teprve ve středu, seznamuje se se vším okolo klubu. Ve čtvrtek má první trénink, všechno je pro něj hodně narychlo. Že je fit, jsme věděli ještě předtím, než jsme ho podepsali, opravdu moc chce začít hrát, uvidíme, jak to v následujících pár dnech půjde.

o tom, jak dlouho to zabere adaptovat se na PL…
Myslím, že je to velmi individuální, záleží to na mnoha faktorech. Jak se usadí zde ve městě se svou rodinou, zda ovládají jazyk nebo ne, jestli jejich kvality sedí do týmu a PL nebo potřebují nějakou adaptaci a nějaký postup v těchto oblastech. Je to velmi specifické, vidíte hráče, kteří se adaptují opravdu rychle a jiným to zase zabere déle.

o tom, jak je nadšený z hráče, jako je Partey…
Viděl jsem ten rozruch okolo, fanoušci jsou opravdu šťastní, viděl jsem několik opravdu pozitivních reakcí poté, co jsme jej koupili, stejně tak v týmu, u hráčů i zaměstnanců. Myslím, že je to hráč, které byl v našem hledáčku dlouhou dobu a povedlo se nám jej přivést. Myslím, že bude velmi důležitým přínosem pro tým.

o sebevědomí týmu…
Věřím tomu, co děláme, je velmi brzo na to, abychom řekli, kde budeme na konci sezóny, ještě se toho stane hodně, jako tým nás čeká spousta zlepšování. Víme, co musíme udělat, víme, jaká je úroveň konkurence v lize. Jsme rádi za příchody, které se povedly udělat během přestupového okna a teď se musíme zlepšovat každý týden.

o tom, jak se Partey usazuje v týmu…
Velmi dobře. Ještě s námi netrénoval [pozn. překl. – první trénink proběhl ve čtvrtek po tiskovce], první trénink jej čeká dnes, už se ale seznámil s některými spoluhráči. Ne se všemi protože někteří se ještě nevrátili od reprezentace, dnes [ve čtvrtek] se ale všichni vrátí a bude pro něj dobré, že se potká se všemi.

o pozitivech z vítězství nad Sheffieldem United před utkáním s Man City…
Myslím, že to bude naprosto odlišný zápas. Přístup City ve vzájemném zápase vůči nám bude naprosto odlišný od Sheffieldu. Hodně odlišné požadavky na to, co musíme dělat s míčem i bez něj. Jsem opravdu rád za to, jak se nám podařilo zápas dotáhnout k vítězství, jak jsme byli trpěliví, za zlepšení proti takovýmto soupeřům oproti loňskému roku. Víme ale, že na Man City to bude mnohem těžší.

o startu City do nové sezóny…
Stále produkují neuvěřitelná čísla ve všem, co dělají. Podle mě měli prostě velkou smůlu u některých výsledků, ty zápasy měli ukončit mnohem dříve a efektivita jejich soupeřů i z těch malých šancí je stála hodně. Neviděl jsem ale žádný pokles jejich ve stylu jejich hry nebo kvality, kterou předvádí zápas co zápas. Nic z toho jsem neviděl.

o tom, že zná takticky Guardiolu lépe, než kdokoliv jiný…
Nevím jestli lépe, znám jej dobře protože jsme spolu blízce spolupracovali čtyři roky. Oba víme, jak druhý přemýšlí a jaké může udělat rozhodnutí, nakonec je to o snaze jim zabránit hrát jejich fotbal, když to je ale na hřišti ve 160 km/h, je to mnohem složitější než na taktické tabuli.

o Kieranu Tierneym…
Stává se mnohem složitější to, když hráče posíláme do zahraničí a tím samozřejmě ztrácíme kontrolu, některé země mají jiné opatření oproti těm v PL. Stále vedeme diskuzi s vrcholnými představiteli a snad budeme vědět více odpoledne.

zda byl Tierney v létě pozitivně testovaný…
Nemohu zde diskutovat individuální lékařské záležitosti.

zda by mohl Tierney o víkendu hrát…
Doufám v to.

zda bude Mesut Ozil na soupisce pro PL (deadline pro zveřejnění 20. října)…
Nebyl jediný, kdo není na soupisce pro Evropskou Ligu. Pro mě je to opravdu těžké rozhodnutí, vynechat nějakého hráče na této úrovni, když ví, že nemůžou zasáhnout, je to těžké. Vůbec se mi to nelíbí, ale to rozhodnutí muselo padnout protože máme nadbytek zahraničních hráčů. Bohužel jsme museli rozhodnout.

o tom, že Arsene Wenger prohlásil, že by měl být Mesut Ozil více zapojen…
Myslím, že se musíte snažit najít způsob, jak uspokojit každého hráče s jejich kvalitami, což je náš job. Samozřejmě se to týká všech našich hráčů.

o tom, že znovu hrajeme proti City…
Myslím, že jsme se teď viděli častokrát se City a Liverpoolem. Je to opravdu těžké, rozpis, který nás čeká v následujících týdnech bude opravdu náročný. Známe naše soupeře. Víme, na jaké úrovni musíme být individuálně i kolektivně, abychom je porazili. Neměli jsme moc času, abychom se na zápas připravili, ve čtvrtek jsme měli první společný trénink, ale pojedeme do Manchesteru a budeme se snažit ten zápas vyhrát.

zda řekl, že nejsme na takové úrovni, abychom porazili Manchester City…
Ne. Řekl jsem, že musíme být na top úrovni individuálně i kolektivně, abychom je porazili.

/arsenal.com/