Mikel Arteta před Southamptonem.

V pátek se Mikel Arteta představil před novináři a odpovídal na dotazy před sobotním zápasem se Sotonem.

o zranění Thomase Parteyho…
Ano, zprávy, kterém máme po mnoha vyšetřeních nejsou skvělé. S jeho dostupností do konce sezóny to nevypadá příliš pozitivně, ale musíme čekat a uvidíme protože se snaží vrátit co nejrychleji. V tento moment ale nejsme příliš optimističtí.

o ztrátě Thomase a Kierana ve stejnou chvíli…
Ano, v tuto chvíli to není ideální a víme, že na závěr sezóny je jedním z klíčových elementů to, abyste měl k dispozici pokud možno celý tým. Máme s nimi a s Tomim pár potíží, ale musíme nadále soupeřit s ostatními a pracovat co možná nejlépe.

zda je tlak dostat se do top 4 ještě větší díky rivalitě se Sp*rs…
Myslím, že je to spojeno s naší historií a nechceme být jen čtvrtí, ale třetí, druzí nebo první, to musíme udělat. Když se vašemu týmu daří a má větší ambice, tak každý fanoušek a každý v klubu má tendenci se nadchnout a myslím, že je to správná reakce.

zda by před sezónou bral páté místo…
Na začátku sezóny? Nemůžete brát nic protože nevíte, jak se věci budou vyvíjet. Mohli jste se mě zeptat třeba týden před sezónou nebo před dvěma týdny a možná bych vám odpověděl jinak.

o tom, proč se Lacazette neobjevil na tréninku…
Jsou zde určité osobní důvody, které nemůžu komentovat. Žádné další novinky krom probíraných hráčů už nemáme.

zda je Laca fit a k dispozici…
Uvidíme. Je velká pravděpodobnost, že to tak bude.

o nedávném rozhovoru Granita Xhaky a jeho důležitosti v týmu…
Nerad bych zabíhal do detailů v tom, co se stalo. Myslím, že důležité je to, jak se věci vyvinuly díky Granitově osobnosti a tomu, jaký prostě je. Cítil, že se musí vyjádřit, že je na to vhodná doba, ukázal svou zranitelnost, jak se cítil a mluvil o tom nahlas a otevřeně. Myslím, že je to obrovské rozhodnutí, abyste to udělal, musíte být na tom emočně opravdu dobře, musíte být na to připravený a vyspělý, abyste to udělal. Mnoho lidí toho není schopno.

o jeho komentáři o výkonu proti Palace a co je třeba, abychom se vyhli další porážce…
Řekl jsem, že výkon v prvním poločase byl nepřijatelný, protože jsem viděl něco, co jsem už dlouho neviděl. V druhém poločase jsem viděl velkou reakci, ale už jsme se zápasem nedokázali nic udělat. Proti Brightonu to bylo jiné, tam to nebylo o přístupu k zápasu, bylo to o něčem jiném. Opět jsme nebyli dost dobří a nepodali jsme výkon na požadované úrovni. Snažíme se změnit pár věcí, ale ne mnoho, protože spousta funguje dobře. Jsou zde ale detaily, které tým dostávají do kolen – není to o tom, že by na nás šlo 15 nebo 20 střel a soupeř nás přejel. Jde na nás jedna nebo dvě střely a jsme za to potrestaní, v mnoha věcech nejsme dostatečně efektivní a musíme je dělat lépe.

zda se stal Saka terčem pro obránce…
Ti nejlepší a nejtalentovanější hráči terčem budou vždy, budou si jich všímat více, budou si je držet u těla a nebudou jim dávat prostor. Bukayo si musí uvědomit, že to je i jeho případ. Stejně tak si to musí uvědomit i rozhodčí, od úvodu hry a měli by se snažit je chránit.

zda potřebuje extra ochranu…
Myslím, že potřebuje stejnou ochranu jako všichni hráči na této úrovni, nic jiného, nic speciálního.

o tom, že Granit na levém beku komplikuje situaci v týmu…
Jsem přesvědčen, že dělám vše tak, aby to bylo pro tým co nejlepší, pak se vše odvíjí od toho, jestli vyhrajete nebo ne. Problém, a to garantuji, není v tom, že by Granit hrál na levém beku.

o rozestavení 4-3-3 navzdory zraněním…
Máme různé kvality a s ohledem na to, co si žádá hra nebo prostory, kudy chcete útočit nebo kde bránit to může být větší výzva s tím, koho máme k dispozici a koho ne. Je jasné, že nenáme příliš možností na nějakou změnu.

o možnosti nasazení Smith Rowea jako falešné devítky…
Nebyl úplně fit na to, aby byl na každém tréninku a v každém zápase, ale je to možnost. Myslím, že je to pozice, kterou v budoucnu může zaplnit, ale potřebuje trénink a tuto pozici si vyzkoušet a nabrat zkušenosti.

zda by mohl hrát na hrotu Martinelli…
Máme mnoho možností, takže uvidíme v sobotu.

o důležitosti sobotního zápasu s ohledem na boj o top 4…
Každý zápas je důležitý, ale samozřejmě když prohrajete, následující zápas je o to důležitější.

o pozvánce Cedrica do portugalské reprezentace…
Jsem za něj opravdu rád protože má obrovské ambice zúčastnit se s národním týmem MS a s jeho zkušenosti a věkem ví, že to může být jedna z posledních možností. Pracoval opravdu usilovně, vždy když nehrál, byl jeho přístup excelentní, dává nám další možnosti.

/arsenal.com/