Mikel Arteta před utkáním s Liverpoolem

O víkendu nás čeká konečně zápas Arsenalu v rámci Premier League, a proto se Mikel ve čtvrtek posadil před kameru a odpovídal na dotazy novinářů ohledně zdravotního stavu některých hráčů, našeho nejbližšího soupeře či mnoho dalšího.

O situaci v týmu po reprezentační přestávce…
Spoustu hráčů jsem ještě neviděl. Uvidíme je dnes [ve čtvrtek, pozn. překl.] odpoledne a zítra je všechny prohlédneme, uvidíme, jak se všichni cítí a uděláme nějaká rozhodnutí. Prozatím ale nemáme žádné velké novinky.

O nějakých nových obavách…
Zatím žádné.

O Bukayo Sakovi…
S týmem zatím netrénoval. Pracoval individuálně. Museli jsme jej bohužel povolat zpět od národního týmu. Cítí se lépe, ale s týmem ještě netrénoval.

Zda mu přestávka dala možnost zhodnotit co se prozatím povedlo a co ne…
Ano. Samozřejmě analyzujeme různé období v sezóně a teď jsme to udělali taky protože jsme měli nějaký čas na přemýšlení, čas na reflexi a podívat se na spoustu věcí, které děláme a také se podívat směrem, kterým se chceme v budoucnu ubírat.

O hlavních oblastech, které musíme v obraně vylepšit…
Jedna z nich ej spojená s pozorností a soustředěním, které potřebujete během celého zápasu. Například druhá branka proti West Hamu toho byla ukázka, otočili jsme se zády u standardky blízko našeho vápna, toto nemůžeme dělat. Darovali jsme soupeři branku. Druhá stránka toho, což se nám líbilo, byla reakce týmu, ukázali jsme charakter a kvalitu a srovnali tří brankové manko proti opravdu dobrému soupeři.

O tom, že proti soupeři, jako je Liverpool, si nemůžeme dovolit žádný risk…
Absolutně. Proti těmto týmům, s kvalitou, jakou mají, vás potrestají za každý váš omyl. Dokonce když všechno uděláte perfektně, stále jsou schopní rozbít vaše linie, vytvořit si šance individuálně a vstřelit branku. Samozřejmě je to tým, kterému nesmíme nic darovat.

Zda hraje něco fakt, že jsme Liverpoolu blízko…
Preferuji dívat se na sebe. Je neuvěřitelné, co udělali během několika posledních let. Soupeření s Man City posílilo oba tyto týmy a myslím, že je to posunulo na jiný level, takový, jaký jsme v Premier League snad ještě neviděli. Tam se musíme dostat i my, abychom jim mohli konkurovat. Tato sezóna je jiná, konkrétně co se týká jejich zraněných hráčů. Stále jsou ale úžasní.

O Emilu Smith Roweovi…
Cítil menší problém v boku/kyčli, a proto jsme s rozhodli dát mu pauzu. Uvidíme dnes, promluvíme si s doktory a fyzioterapeuty a uvidíme, jestli bude k dispozici pro zítřejší trénink.

Zda jsou zápasy se Slávií Praha důležitější, než ty ligové…
Nejvyšší prioritou je teď zápase s Liverpoolem. Víme, že pokud se chceme dostat v tabulce výše a zajistit si Evropu skrze Premier League, musíme v posledních devíti zápasech předvést určitou konzistenci. Potřebujeme se dostat na vítěznou vlnu a jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je začít proti Liverpoolu.

O tom, co je podle něj příčinou toho, že se Liverpool tak trápí…
Nevím. Nejsem ten, kdo by měl analyzovat to, co se jim nedaří. Můžu mluvit o tom, co dokázali, co stále předvádí, což potvrdí i statistiky. Jsou, pokud ne nejlepší, tak druhým nejlepším týmem v každém ohledu, který trenéři analyzují. Ale to je prostě fotbal, míč musí skončit v brance, což vám zajistí nakonec vítězství v zápase. Potom zde máte i nějaké individuality, které určují kvalitu týmu. Někdy nemůžete předvídat spoustu věcí.

Zda je vítězství nad Liverpoolem ideální způsob, jak znovu získat sebedůvěru…
Absolutně. Získat správnou morálku, správné sebevědomí, dostat se na správnou vlnu. Čím více zápasů vyhrajeme, tím budeme v lepším rozpoložení k tomu, abychom konkurovali v další soutěži. Proto se nyní soustředím pouze na Liverpool.

Zda je vítězství v EL nejlepší způsob, jak se dostat do LM…
To je druhý způsob. Nevím, jak dopadne ta první možnost. Záleží to na našich výsledcích a výkonech, potřebujeme jít zápas od zápasu a maximalizovat naše šance v obou soutěžích.

O Eddiem Nketiahovi a Anglické U21…
V tomto věku se hledí hlavně na vývoj, ale také potřebují výsledky. Pravdou je, že U21 zásobuje seniorskou reprezentaci velmi dobře. Někteří hráči se ale potřebují adaptovat na nové prostředí, aby začali hrát tak, jako všichni ostatní hráči. Trenéři musí zajistit, aby proběhlo všechno v pořádku, což zabere čas, ale nemám ohledně toho obavy. Myslím, že vývoj Anglického fotbalu v posledních letech je opravdu pozoruhodný.

Zda budeme hrát proti Liverpoolu náš fotbal tentokrát…
Myslím, že to rozhoduje dění v zápase. Myslím, že někdy se prostě musíte přizpůsobit soupeři, protože je o dost lepší než vy, někdy přimějete adaptovat se zase soupeře. Uvidíme, záleží na tom, co budou schopni předvést oni a co my. Samozřejmě to, co chceme předvést, je odlišné od našeho loňského výkonu. Když hrajete proti nejlepším týmům, musíte se někdy přizpůsobit jejich hře, abyste získali potřebný výsledek.

Zda následuje Jűrgena Kloppa v procesu budování týmu pro zisk trofejí…
Nerad srovnávám odlišné projekty. Myslím, že to co dokázali, je obdivuhodné. Bylo to opravdu inteligentní. Způsob, jakým řídili své zdroje a jak je dokázali využít na maximum, je výjimečný. Povedlo se jim to opravdu, opravdu skvěle a nyní z toho těží. My jsme v jiné fázi, ale přesně víme, kde jsme a kde chceme být. Máme určité priority, které musíme uskutečnit, abychom vylepšili náš tým a začali konkurovat na jiné úrovni.

O zisku zdrojů na příchod nových hráčů…
Samozřejmě potřebujete podporu od všech k tomu, abyste se pokusili o to, co jsme udělili a zatím jsme tu podporu i měli. Odhodlání a vize, kterou všichni sdílíme je nezpochybnitelná, měli jsme spoustu schůzek ohledně toho, všichni jsme na stejné lodi. Víme, kde se nacházíme a jsme velmi realističtí. Věci, které jsme provedli, přinesly následky, přineslo to jistou nestabilitu, která je ke změnám zapotřebí, nyní potřebujeme ale určitou stabilitu k růstu, k vývoji. Tenhle čas je ale ošidný, protože potřebujeme i okamžitě vyhrávat.

Zda hráči, kteří byli posláni na hostování se do týmu opět i vrátí…
To je věc, kterou budeme vyhodnocovat až na konci sezóny. Poslali jsme je na hostování, protože jsme jim chtěli dopřát herní čas a vidět, jak se jim daří i jinde, než tady, je to snaha o jejich zlepšení, pak je můžeme přivést zpět a snažit se je využít. To je prvotní myšlenkou. Poté zhodnotíme, co jsme udělali, úroveň jejich výkonu, to, jak zapadají do naší hry a jakou máme k dispozici soupisku.

Zda je spokojený s výkony našich hráčů na hostování…
Jsem s některými spokojenější než s ostatními. Chcete vidět hrát své hráče pravidelně, což u některých bohužel není pravda.

o dobré formě Alexe Lacazetta…
Myslím, že je opravdu dobrý. V posledních měsících hraje v dobré formě. Udržuje si úroveň. Dává branky a také týmu dává něco jiného. Jeho pracovní nasazení je fenomenální, a to přesně chceme. Potřebujeme, aby tito hráči byli na nejlepší úrovni. Během sezóny nám chyběly branky, chyběla nám kreativita ve finální třetině hřiště a potřebujeme, aby tito hráči vystoupili do popředí a udělali ten rozdíl.

O zájmu ostatních klubů o Lacazetta…
Jsem vždy rád, když se mluví o našich hráčích a spekulují o nich. Znamená to, že se jim daří a získávají pozornost jiných klubů. Situaci s Lacou budeme řešit v létě. Promluvím s ním a navrhnu mu budoucnost, kterou si přejeme my. Teď ale chci, aby se hráči jen a pouze soustředili na výkon a dostali ze sebe jen to nejlepší.

Zda by bylo finančně rozumné dát Lacazettovi vysoký kontrakt…
Vše je propojeno. Všechno nakonec závisí na tom, kde se nacházíme, kolik toho vyhrajeme a co budeme hrát v příští sezóně. Nejsou zde žádné výjimky a všem to musí být jasné.

/arsenal.com/