Od Nortveita očekávány velké věci


První skupina hráčů se vrátí k tréninku v London Colney již v úterý a mezi nimi jistý mladý Nor předurčený k postupu do prvního týmu.

Příběh Havarda Nordtveita je vcelku podivný. Když v roce 2007 přetoupil z norského FK Haugesund, stal se hned kapitánem Rezervního týmu Neila Banfielda, který byl ohromen jeho vynikajícím čtením hry a sílou v osobních soubojích. Jeho působivý start přimněl mnohé k tomu aby ho navrhli do týmu pro Carling Cup pro sezonu 2008/09.

Klub měl však jiné plány. Nordtveit byl poslán na hostování do klubu španělského partnera Salamanca, z čehož se nakonec stalo katastrofální hostování. 
Stále více a více frustrován nedostatkem herního vytížení v prvním týmu byl Havard povolán zpět do Arsenalu a po krátkém návratu do rezervy byl poslán na hostování znovu, tentokrát domů, do norského Lillestromu.

Přes počáteční potíže s fyzickým pojetím hry nakonec zapadl dobře a skončil sezonu v dobré formě. Letos se vrátil z ročního hostování v Bundeslize z Norimberku, kde zapůsobil jak na svém přirozeném postu stopera, tak i ve středu zálohy.

Může se zdát že v minulých letech to s jeho vývojem nešlo vždy dobře a nedokázal se zlepšit tak rychle jak bylo očekáváno. Nyní se mu ovšem otevírají dokořán dveře prvního týmu. Nedostatek stoperů v týmu je nebezpečný. Phillipe Senderos se připojil k Fulhamu, zatímco Williamu Gallasovi, Solu Campbellovi a Mikaelu Silvestremu shodně končí smlouvy v úterý. To znamená, že v Arsenalu jsou jen dva stopeři prvního týmu s platnými kontrakty a to Thomas Vermaelen a Johan Djourou.

Blížícím se podpisem Laurenta Koscielneho se sice možnosti na středu obrany rozšíří, ale stále zde bude místo nejméně pro jednoho, tedy čtvrtého stopera a Nordtveit je pravděpodobným kandidátem, zvlášť při odchodu Luka Aylinga do Yeovilu a prohlášením Kylea Bartleyho, že chce jít na další hostování.

Pokud jsou poslední zprávy věrohodné, pak lze konstatovat, že Nordtveit má jisté záruky na pozici v prvním týmu pro příští sezonu. Potřebuje jen dobrý předsezoní trénink k zajištění své pozice.


Pár životopisných údajů na závěr.

Jméno: Havard Nordtveit
Datum narození: 21. června (jůna) 1990 (20 let)
Místo narození: Vats, Norsko
Výška: 187 cm
Váha: 80 kg

V mládí prošel mládežnickými celky Vats 94, Skjold Haugesund, kde se stal nejmladším hráčem v historii, který nastoupil k zápasu prvního týmu (dokonce v základní sestavě). Od reprezentace do 16 let prošel všemi mládežnickými výběry Norska až na U20. Nyní figuruje ve výběru do 21 let.

06/07 – Haugesund – 10 zápasů, 0 gólů
2007 – Arsenal – 0 zápasů, 0 gólů
2008 – Salamanca – 3 zápasy, 0 gólů
2009 – Lillestrom – 17 zápasů, 0 gólů
09/10 – Norimberk – 19 zápasů, 0 gólů

Zdroj: /arsenalyouth, jiné/