Patrickův blog : Všichni budou happy, ale co Arsenal?

Nestává se často, aby z Arsenalu odcházel starší hráč na hostování, a už vůbec ne hráč, který byl jedním z nejdražších v historii klubu.

Ale stalo se a bylo to jedním z řešení nastalé situace. Proč ta situace nastala, je skoro na diplomovou práci, ale především z oboru psychologie. Andrei přišel, rozkvetl a neuvěřitelně rychle fotbalově uvadl. Můžeme jen spekulovat, či je zatím rodina, prostředí Londýna, trenér, agent nebo samotný hráč a jeho mentalita. Já sám se bráním dělat nějaké závěry, protože pro podobný vývoj Andreie nemám vysvětlení. A navíc je to už vše prostě minulostí a možná je zbytečné se v tom vrtat. Podívejme se raději na to, co Andreie, jeho oba dva zaměstnavatele a i fanoušky vlastně v nejbližší době čeká a jaký efekt z toho kdo bude mít.

Ruský reprezentační kapitán odešel poměrně narychlo, v poslední den ruského transferového okna, na hostování do konce sezóny do týmu úřadujícího ruského mistra. Do týmu, o kterém se šušká, že jeho skutečným vládcem je Putin. Do týmu, který pod taktovkou Luciana Spallettiho šlape jako dobře seřízené hodinky. A to právě může být Andreiův problém.

Takže, co vlastně Spalletti s Arshavinem udělá? Hned v úvodu se manager nechal před ruskými novináři slyšet, že on vlastně útočníka z Arsenalu příliš nepotřebuje a to i když přišel o Dannyho, na jehož postu může Arshavin hrát. Zvláštní, že? Takže po nerudovsku, kam s ním?

Varianta číslo 1 : levá strana. Zřejmě nejpravděpodobnější řešení. V systému Zenitu něco mezi levým křídlem a středem zálohy. S úkolem po převzetí míče rozehrát na volného útočníka nebo samostatný průchod směr pokutové území soupeře. A s tím spojené „volné“ manévrování po celé šířce hřiště. Výhodou tohoto řešení je bezpochyby jeho analogie s pozicí Andreie v ruské sborné. Nevýhoda? Žádná, na tomto postu válel do zranění Danny, i když. Proti Benfice jeho absence moc viditelná nebyla.  

Varianta číslo 2. : střed. Spalleti může Arshavina využít pod hrotem. Varianta, která by se asi nejvíce líbila samotnému hráči, dala by mu možnost uplatnit jeho přednosti, o kterých asi nikdo nepochybuje, tedy herní přehled, rychlý a přesný pas. Z toho by mohl těžit Keržakov a Zenit by se stal ještě nebezpečnějším. Nevýhoda? Spalletti by musel přeskládat zřejmě skoro celý útok.

Arshavin tedy skončí na místě po Dannym a bude hrát. To je pro něj asi to nejpodstatnější. Horší samozřejmě bude, že ho všichni právě s Dannym budou srovnávat.  A navíc. Zenit roku 2012 není Zenitem z roku 2009, kdy Andrei odcházel. Tehdy celý tým hrál vlastně na svého kapitána, nyní pod Spallettim je vše trochu jinak. Ten, kdo viděl zápas s Benfikou, mi potvrdí, že Zenit jsou jako mušketýři, jeden za všechny a všichni za jednoho. A Andrei bude muset do týmu zapadnout, nebo skončí na lavičce.  

Takže, co vlastně očekávat od mise našeho AA23 v Petrohradu? To asi neví dnes nikdo, a přiznám se, že nyní ani já. A i když jsem si ze začátku myslel, že je to pro Arsenal výhodné, nyní o tom začínám pochybovat. Nebudu naivní a nebudu si myslet, že našemu vedení šlo jen o dobro hráče, aby měl šanci před Eurem hrát. Arshavin odešel vlastně „do pronájmu“, Zenit za něj zaplatil Arsenalu dopředu jeho mzdu do konce sezóny.  Nic víc a nic míň. Žádná opce, žádná ujednání o případném prodloužení. A kontrakt na Emirates končí Andreiovi stále v létě 2013. Podívejme se tedy spolu, co vlastně hostování přináší jednotlivým stranám?

Arshvain : hráč může na hostování a uvolnění „jeho“ postu díky zranění Dannyho vydělat hodně. Bude hrát a může si znovu „nakopnout“ svou kariéru a dobře se připravit na Euro, které Rusko bude hrát hodně blízko a určitě za velké podpory svých fans. Je mu však 31 let a těžko i případný úspěch zvedne jeho cenu na letním přestupovém trhu, který bude plný „rychlých“ hvězd ze skončeného mistrovství starého kontinentu.  

Zenit : aniž vydal kopějku na přestup, má „v leasingu“ náhradu za Dannyho. V nejhorším, když se hráči nebude dařit, posadí ho na lavičku a po skončení hostování nebude nic dále řešit. Prostě petrohradský klub nemůže vůbec nic ztratit, jen získat.

Ruská reprezentace :  zde je vše jasné. Jeden z klíčových hráčů a kapitán se vrátil před Eurem domů a má šanci hrát, rozhodně více, než v Londýně, kde začal ztrácet herní rytmus.

Takže všichni budou happy, ale co Arsenal? Pokud pominu refundaci výplaty hráče (ve mzdovém rozpočtu klubu  částka zanedbatelná), moc pozitiv s odstupem času nevidím. Andrei měl sice na levé straně silnou konkurenci, ale. Gervinho po návratu z APN může být, a nejen psychicky, jednou velkou neznámou. AOC se sice zjevil jako raketa, ale přeci jen, první sezóna, odehraných něco málo víc než deset utkání a věk nedávají jistotu, že nedojde k výkyvu ve formě či k její ztrátě. Prostě není zatím u něj s čím rovnávat. A Yossi moc herní praxe nemá. A nám odešel hráč, který byl sice řadě fanoušků trnem v oku, ale přeci jen hráč zralý, s životní i fotbalovou historií, hráč, který dokázal sice zklamat, ale taky překvapit. Navíc z pohledu Arsenalu hostování nic neřeší při řešení problému, co s Andreiem v létě. Hráč opakovaně řekl, že chce dodržet smlouvu na severu Londýna a potom odejít zpět do Ruska. Do Zenitu a tam ukončit kariéru. Takže bude velice složité ho „přemluvit“ k prodeji do jiného klubu, i kdyby se takový našel. Jediným kupcem tak zdá se bude Zenit, který nejen že může jeho cenu v průběhu jara zásadně ovlivnit, ale bude i vlastně jako jediný možný kupující prodejní cenu vlastně určovat. A nebude rozhodně mít zájem platit horentní sumy.

A já začínám mít obavu, že se kauza Arshavin skončí  jako přestup Cesca do Barcy, i když zde jde samozřejmě o jiné peníze. Ale tu paralelu vidím v tom jediném zájemci o hráče a v jediné a dlouho dopředu deklarované volbě hráče, kam chce jít.  A Arsenalu nezbude než čekat, kolik mu Zenit vlastně za hráče bude chtít dát. A nejhorší na tom je, že jedinou náhradní alternativou bude v létě pro vedení klubu „systém Almunia“, tedy nechat hráče někde v meziprostoru mezi Colney a lavičkou do konce vypršení smlouvy.

Arsenal se tak hostováním Arshavina zahnal vlastně sám do slepé uličky, která skončí účetním mínusem. O tom nemám pochyby. A stejně tak nemám pochyby, že kauza Arshavin a hostování, a to včetně výsledku, nebude toto léto bohužel osamoceným jevem.

 

Patrick

(blog vyjadřuje osobní názory autora)