Podrobnosti o soupiskách a věku hráčů v nové sezóně

 

Premier League příští sezónu představí limit 25-ti hráčů a kvótu pro odchovance z ostrovů. Seznamte se s dalšími podrobnostmi.

 

Boss před několika dny v rozhovoru uvedeném na oficiálních stránkách arsenal.com uvedl informace, týkající se věkového a početního omezení hráčů pro vepsání do soupisek nové sezóny EPL (psali jsme zde). Pro vyjasnění této problematiky uvádím některé další informace ze zdrojů FA. Upozorňuji, že se jedná o schválené pravidlo, které vstoupí v platnost ke dni následujícímu po ukončení sezóny 2009/2010.

 

20 klubů EPL se dohodlo na začátku sezóny 2009/2010 na uvedení pravidla o hráčích, vytrénovaných v Anglii a Walesu (home-growth rule), které vstoupí v platnost v sezóně 2010/2011.

 

Od příštího roku kluby musí mít ve své sestavě 8 hráčů s tímto statusem.

 

Jako odchovanec je definován hráč, který, bez ohledu na svoji národnost, byl registrován v kterémkoli klubu Fotbalové Asociace (FA) nebo Fotbalové Asociace Walesu, po dobu tří kompletních sezón nebo 36-ti měsíců (nemusí se jednat o nepřerušované období) do svého věku 21-ti let nebo do konce sezóny, kdy dosáhne věku 21-ti.

 

Klub může být doplněn o neomezený počet hráčů, kterým je méně jak 21 let k 1.lednu roku, ve kterém sezóna začala. (tzn. sezóna začíná na  podzim 2010, takže do 21 let k 1.1. 2010).

 

Změny v soupisce 25-ti hráčů mohou být provedeny pouze v přestupových obdobích.

 

 Výkonný ředitel (FA) Richard Scudamore potvrdil:

 

„Se startem příští sezóny, kluby budou muset jmenovat soupisku 25-ti hráčů, ve které ne více jak 17 hráčů může být nad 21 let a nebýt odchovanci z Ostrovů.“


„Definice odchovaného hráče platí, pokud je trénován po dobu tří let do věku 21-ti kýmkoli z anglických nebo waleských profesionálních klubů.“

 

„Kluby musí zveřejnit svoji „25ku“ ke konci srpna, kdy končí přestupové období a následně ke konci ledna.“

 

Fotbalové akademie Premier League mají přes 320 žáků ve věku 16 – 18 a 2486 studentů do věku 16-ti.

 

Britské občanství má 85% žáků akademií ve věku 16-18 a v kategorii do 16-ti let dokonce až 95% žáků.

 

Akademická kritéria jsou podle Ofstedu (Kancelář pro úrovně vzdělání) dobrá a prospěch mladých hráčů je prvořadý úkol Premier League a jejich klubů.

 

Scudamore věří, že Anglické týmy budou nakonec profitovat z tohoto pravidla, které je donutí „nezásobit“ se mladíky ze zbytku světa.

 

„Není v zájmu klubů hromadit hráče. Naopak nákup odchovaných talentů bude atraktivnější,“ řekl Scudamore.

 

„Nebudeme znevažovat národnosti hráčů. Pravidlo znamená, že nemůžete jen tak nakupovat od týmů ze zahraničí.“

 

„Věříme, že to dá dodatečný impuls klubům pro jejich investice do mládeže. Myslíme, že ve výsledku to pomůže anglickému (národnímu) týmu.“

 

Ministr sportu Gerry Sutcliffe přivítal nové pravidlo jako dobrý krok pro dlouhodobé zdraví fotbalu.

 

Sutcliffe řekl:

 

„Vítám představení pravidla o odchovaných hráčích v Premier League a implementaci nových, detailnějších pravidel o hlášení finanční situace klubů.“


„Tyto kroky povzbudí týmy ve vývoji mladých talentů a pomohou zaručit finanční stabilitu klubů.“

 

 

/Patrick&harb/