Pokud chcete koupit hráče jeho kvalit, musíte utratit 100 milionů liber, vyjádřil se Wenger k situaci Özila

K situaci ohledně menšího vytížení Mesuta Özila měl co říci také Arséne Wenger. Bývalý manažer Arsenalu nepřímo naznačil, že po prodloužení smlouvy se mohl Özil dostat do komfortní zóny.

„Délka kontraktu nemá nic společného s výběrem základní jedenáctky. Někdy se však zde objeví výjimečné případy,“ uvedl Wenger poté, co na Laureus World Sports Awards obdržel ocenění za celoživotní přínos.

„Většinou si myslíme, že když s hráčem podepíšeme smlouvu na pět let, tak máme zaručenou kvalitu po dobu pěti let. Nutně však nemusí znamenat, že trénují a hrají nejlépe, jak umí. Můžou se totiž nacházet ve své komfortní zóně.“

„Problém je v tom, že pokud chcete koupit hráče jeho kvalit, musíte utratit 100 milionů liber. Rozhodnutí je tedy o tom, zda prodloužíte smlouvu s hráčem, která nás nic nestojí, nebo vynaložíme peníze ke koupi nového fotbalisty?“ zakončil řečnickou otázkou.

Tags: , ,

Komentáře

 1. Cesky Lev BANNED (karma: 0) #1

  Z těchto slov jsem se vlastně nic nového nedozvěděl, ale docela rád bych se z jeho úst dozvěděl, jak je to v Arsenalu s těmi přestupy IN OUT, bo je více než jisté, že to u nás není v pořádku. Prostě bych rád slyšel, kdo za to vyloženě zodpovídá (Suarez a 40m a 1libra) a mnohem mnohem více.

 2. masly (karma: 1061) #4

  Dám tady něco z FB snad to autorovi nebude vadit:

  WENGER O ODCHODU AARONA RAMSEYHO

  “Když jsem byl v Arsenalu, nebyl žádný finanční problém a ani hráč netoužil po odchodu. Byl jsem přesvědčen, že zůstane. Co se stalo potom? To nevím, ale finanční shoda [o prodloužení stávající smlouvy] ani přání odejít v tom nebylo.”

 3. Paulus.novy (karma: 691) #8

  A proč teda takového hráče včas neprodáme, když má údajně cenu 100 mega, vyžaduje smlouvu na 350k týdně a ještě je možné, že se ocitne v „komfortní zóně“ a bude hrát kulové? 😀 Za 100 mega + zisky klubu + výdaje na Ozilův plat bychom se mohli na přestupáku činit ve velkém…
  V prvé řadě pochybuju, že by někdo vyplázl za Ozila (nebo někoho jemu podobného) 100 mega, ale ok, budu věřit AW… V druhé řadě to určitě nemuselo dojít do situace, kdy by naši dva dlouhodobě nejhodnotnější hráči (Alexis a Ozil) měli konec kontraktu a řešilo se vše za 5 minut dvanáct… Z toho pak plyne špatná vyjednávací pozice klubu a následně nesmyslná výměna Alexise za Mchitarjana a totálně nastřelená smlouva Ozilovi, přičemž jinak by oba šli za pakatel nebo zadarmo… I ten Ramsey už mohl být podepsaný dva roky zpátky…
  Celkem by mě zajímalo, co by AW dokázal říct o té naší přestupové politice celkově, to by bylo počteníčko…

  • bflmpsvz (karma: 1802) #11

   Pravdou je, že o Ramseyho kontraktu se s tímto dvouletým odstupem už jednalo, ale stále se nemohli domluvit na výši platu. K těm penězům – špatně čteš text. AW se v podstatě odvolává na svou tehdejší situaci, že kdyby chtěl koupit hráče jeho kvalit, musel by dát alespoň stovku, takže lepší pro něj bylo dát ten mega plat. Bylo to v době, kdy už Mesut mohl jednat s ostatními kluby, když podepsal (tj. mohl odejít brzy zadarmo), tak jsme jej asi nemohli střelit za stovku. Stejně tak nyní – když je Mesut starší, jeho plat odstrašuje a navíc teď mu snižuje dost cenu přístup klubu. Ale znovu, AW nikde neříká, že MÖ můžeme (nebo mohl) prodat za sto mega. To prostě z toho logicky nevyplývá.

     • Paulus.novy (karma: 691) #25

      Jinak na mě si sypte mínuska jak chcete, je mi to celkem ukradený (co mi zbejvá, když už mám -5 i u komentáře, ve kterém jsem jen někomu poděkoval 😀 ), ale proč proboha mínuskujete i Michaella? Nic špatného nenapsal…

      |
    • miezto
     miezto (karma: 494) #31

     No místo toho, aby ses nad tím zamyslel a snažil se ten text pochopit ještě odvětíš tím, že číst umíš. Tak co čekáš? =)

     Jinak teda rozveď ty souvislosti, já když trochu zavzpomínám, tak právě u Alexise nebo hodně dávno u RvP tu bylo, jak nikdo není větší než klub, a že se nenecháme vydírat. A s Ozilem to bylo tak, že podepíše, podepíše, ale furt nic, trvalo to a dopadlo to a u něj zrovna nějaké spekulace o odchodu moc váhu neměli. Takže bych řek, že se právě točíš kolem tohoto momentu – odchod Alexise, podpis Ozila.

     • Paulus.novy (karma: 691) #35

      Jestli to vyznělo blbě, tak se omlouvám :-). Jinak já se se svými nepopulárními názory ani nedivím, jen mě zarazilo, že to naprosto bezdůvodně schytal i Michaell.
      Souvislosti už jsem tu rozváděl v ostatních komentech, ale kdyby tě zajímalo něco konkrétního, tak se klidně zeptej.
      Jinak samozřejmě nikdo není větší než klub, ale právě proto, abychom se nemuseli nechat vydírat hráči, kteří s blížícím se koncem smlouvy mohou jednat čím dál více z pozice síly, je potřeba tu přestupovou politiku dělat líp, tzn. hlavně včas. Kolem toho momentu se samozřejmě točím, ale chce to vnímat v souvislosti se vším, co tomu předcházelo i tím, co to způsobilo. Podle mě je prostě hloupost ten moment vnímat tak, že se AW a vedení jako blesk z čistého nebe ocitli v situaci, kdy měli dva klíčoví hráči konec kontraktu a musela se hledat nouzová východiska – to prostě nepřijde ze dne na den.

      |
  • FildaGooner
   FildaGooner (karma: 2039) #23

   Ježiši kriste, to je pořád dokola. Já opravdu nevím, co je na tom tak těžkého. Mesut mohl jit hostovat do PSG za stejné peníze v době, kdy ho Emery ani nebral na zápasy. Nechtěl. Dejme tomu, ze někdo posle nabídku 100 za Ozila, nabídne mu 350, 400, 450k týdně, to je jedno, Mesut to nepodepíše tak kde bude? V Arsenalu. Proč? Protože bude chtít a má platnou smlouvu. Stačí sledovat jeho příspěvky na sociálních sítích a každý podprůměrně inteligentní jedinec pochopí, ze Arsenal je pro něho víc nez jen zaměstnavatel, tak to zkus pochopit uz i ty. Jinak samozřejmě nebudu nijak moc rozebírat údajnou nesmyslnou výměnu Alexise za Mkhitaryana, evidentně jsi od te doby Sancheze neviděl hrat jeste, něco tak hrozného jsem snad neviděl a to jsem se díval na Xhaku v jeho „nejlepším“ období.

   • Paulus.novy (karma: 691) #24

    Díky za reakci, aspoň někdo k tomu něco napíše, když už s tím nesouhlasí 🙂
    Mluvil jsem hlavně o tom, proč se minulé vedení nechalo zatlačit do situace, kdy dva naši nejhodnotnější hráči měli těsně před vypršením kontraktu a vyřešilo se přestřelenou smlouvou pro jednoho a nesmyslnou výměnou pro druhého. To ti přijde normální? To znamená, že jsem mluvil primárně o minulém čase!!!! O nějakém podělaném PSG a hostování Ozila v současnosti jsem se vůbec nebavil. To už je úplně jiný příběh a v současnosti je ta situace zase jiná. Samozřejmě to taky může být jen výmysl médií, že ano…
    To je prostě to naše vyjednávání smluv v praxi:
    Ozil to tu má rád, tak kejvnul na novou smlouvu, ale vyjednal si nesmyslnou částku, na kterou klub (a ve výsledku i on, protože je první na ráně) trpí. Já ho mám rád, chtěl bych aby zůstal, ale jsem zvědavý, jak zvládne podávat výkony na úrovni 350k týdně. Snad se něčeho brzy dočkáme. Wenger to v tomhle rozhovoru vlastně i nepřímo přiznal, že se do té blbé situace s Ozilovou smlouvou dostal (i když neříkám, že to byla jen jeho vina) a prostě to bylo buď nemít prachy na náhradu nebo mu dát podepsat tu hrůzu, kterou má teď. Navíc ještě dodal něco, že Ozil tím pádem mohl ztratit motivaci a být „v komfortní zóně“, což je taky dobrej pojeb pro nás (docela by to odpovídalo tomu, co prohlašoval Ornstein, že Ozil na tréninku neudělá nic navíc, atd.)… A Ozil měl evidentně podle Wengera v některém bodě svojí kariéry u nás hodnotu 100 mega – v té chvíli se měl buď rozumně podepsat nebo prodat, aby nevznikl ten paskvil, ve kterém jsme teď….
    Sanchez šel do prdele výměnou za Mchitarjana, což je hráč, který si tu vyjednal smlouvu tuším na 180k týdně (opět- stojí za to?). Nesmyslná výměna – kdybychom Sancheze včas prodali (když chtěl za každou cenu jít), dokázali bychom posílit líp, než v rámci této výměny. Jinak shazuj si Sancheze jak chceš, ale tehdy nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj stane ten flop, kterým je teďka. Vždyť prakticky v každé sezoně za nás patřil k nejlepším…

    Na závěr jsem dodal, že bych od AW rád slyšel podrobnosti o té naší smluvní a přestupové politice celkově, protože mi nepřijde podařená. Tobě snad podařená přijde?

    • masly (karma: 1061) #27

     Ty ale operuješ s tím že by Sanchez někam chtěl jít.Co když to bylo tak že vyjednával a pak v určitém bodě si řekl seru na to nechám doběhnout smlouvu.
     To není jak v Managerovi že ho dáš na přestupovou listinu a někdo ho koupí.Třeba byly nabídky,ale on si řekl že se nebude s nikým bavit.To ho pak těžko prodáš nemyslíš?

     • Paulus.novy (karma: 691) #29

      To je samozřejmě pravda, ale kluby mají svoje metody, jak ty obchody dělat. Naše přestupová a smluvní politika jsou bohužel docela o ničem, máme v tom hrozné rezervy – to už se tu taky řešilo milionkrát, není to jen Sanchez. Když to řeknu hodně zjednodušeně – proč jinde to jde a u nás ne?
      Konkrétně o Sanchezovi se spekulovalo nějakou dobu, že bude chtít přestoupit, zájem nejspíš taky byl. On sám byl v „hraničním věku“ pro úspěch na jeho pozici, takže ani pro něj logicky nemělo smysl ten přestup oddalovat. Leda by mu šlo jen a jen o peníze, ale tomu moc nevěřím.

      |
    • tron (karma: 1340) #28

     … sorry co je to ale za pitomost …. ze Mesut trpi za nesmyslnou smlouvu … smlouva je vzdy otazkou dohody obou stran a k te jednoznacne doslo a ted nemuzeme ani my ani on narikat nad timto stavem …. minuly tyden tu nekdo komentoval (uz presne nevim kdo) aktualni stav nazorem ,ze po sezone tu klidne UE nebude a Mesut tu bude hrat jeste par let … ja to klidne trochu rozsirim ,klidne tu po sezone nebude ani jeden z nich a fotbalovy zivot pujde dal ,ale nazory nekterych sahaji tak maximalne na dva tydny dopredu a hodi se spise do nejakeho PC managera nez do realneho fotbaloveho prostredi …
     P.S.
     ode mne minusko nemas ,nemam potrebu se takto vyjadrovat ,pokud chci zareagovat napisi koment

     • Paulus.novy (karma: 691) #30

      No nedostal ji v dobrém období, už jenom to by mohl být problém…
      Vezmi si, že děláš někde v práci na dílně, máš pozici, ve které jsi dobrý, ale máš rezervy v nějakých jiných podstatných činnostech. Dostaneš plat, který sis vyjednal na nadřízených – ten plat je o dost vyšší, než je obvyklé pro tvoji pozici, kvalifikaci a platovou politiku firmy.
      Pak se prostě změní vedení a nový mistr pro tebe nemá tolik využití, navíc se v novém systému víc projevují tvoje slabiny. Takových jako ty je tam víc, ale žádný nemá tak extrémní plat. Hádanka… kdo dostane černýho Petra a bude první na ráně na vyhazov? To je ten backfire, který Ozil kvůli té smlouvě schytal. Psal jsem to už několikrát a píšu to znovu – kdyby měl Ozil třeba 150-200k týdně, tak tato kauza podle mě neexistuje, minimálně ne do takové míry.
      Ještě k tomu se Ozil podle všeho prostě nepředře a to mu taky nepomáhá. Za ty prachy prostě musí podávat top výkony a makat naplno, k čemuž ho buď Emery dotlačí nebo minimálně jeden z nich půjde. Já, i když se to občas nezdá, mám Mesuta rád a furt doufám v tu první možnost.

      |
     • FildaGooner
      FildaGooner (karma: 2039) #32

      Ja souhlasím s tím, ze hráč za 350k by měl podávat v naprosté většině zápasů top výkony, jenže k tomu by tak nějak asi potřeboval být na hřišti, to je první problém, nesouhlasím s tím makat naplno a to je druhý problém, když už ho pošle na hřiště, tak mu dává nesmyslné úkoly a chce po něm věci, kterýma Ozila zatavi, jako bránění s maximálním možným usilim, vraceni se zpet v plne rychlosti, místo toho, aby měl klid a síly ve finální fázi, tak ma hrát jako nějaký box-to-box. Třetí a největší problém je Emeryho evidentní neschopnost zvladat hvězdy, že nezvládl Neymara, to uz všichni víme a na mě to působí dojmem, že si řekl možná už na začátku, ale že Mesuta z klubu dostane stůj co stůj, na začátku sehraje hezkou habaďůru se zařazením Mesuta do nějaké skupiny kapitánů, párkrát ho postaví a pak ho odstrihne a Mesut v zimě sám bude chtít jít pryč a zbaví se ho. Proč si to myslím? Protože se tak zacházelo jen s Ozilem, nebyl tam žádný rovný metr, Xhaka mohl jednu dobu dělat jednu zrůdnost za druhou a hrál vesele dál, stejně tak (tady ale správně) podržel na začátku sezóny Bellerina a stavěl ho dál a takovych bych mohl vypsat víc, ale zametl s někým stejně jako s Ozilem? Podle me by mu to ve většině případů vyšlo, ale neodhadl Ozilovu povahu a teď se to začíná otáčet proti němu, ty otřesné výkony proti tak slabým týmům jako je BATE, Huddersfield nebo Cardiff ti přijdou jako náhoda? Já si to nemyslím, kdybys byl hráč jako Auba nebo Laca, tak bys chtel cely zápas běhat jak dement, od spoluhráčů nedostal skoro žádný kloudny balon a vedel bys, ze hrac jako Ozil sedí někde doma u telky, tak by te to muselo hrozně srat. Za mě je Emery top kouč pro dobré týmy bez hvězd, na top týmy bohužel nemá koule. Na druhou stranu pokud se mu povede vystvat Ozila, nasere Lacu a Aubu tak, ze odejdou taky, tak tím slušným týmem bez hvězd budeme a bude už jako doma.

      |
     • Paulus.novy (karma: 691) #36

      K tomu Neymarovi: Já si myslím, že s Neymarem by v tu chvíli mělo problém 90% trenérů a ani se jim nedivím. Pokud vyjdu ze spekulací v novinách, tak Neymar přišel a hned se začal chovat jako hvězdička, ze které se všichni musí nutně posrat. Nedostal se do konfliktu jen s Emerym, ale i s dlouhodobými oporami jako Cavani atd., protože Neymar chtěl najednou mít všechna privilegia, která měli tito hráči (zahrávání standardek např.). Myslím, že by si Emery pořádek udělal, jenže vedení si prostě koupilo drahou hračku a chtěli mu splnit, co mu na očích viděli – to není zdravý vztah manažer-vedení-hráči. Samozřejmě pokud je pravda, co se psalo.
      K Ozilovi: To se pouštíš do hodně divokých spekulací ohledně vztahu Mesuta a Emeryho – čím to máš podložené? Většina důvěryhodných vyjádření (např. Ornstein) směřovala spíš proti chování Mesuta, než proti chování Emeryho. Jinak herně nám samozřejmě hráč jeho kvalit chybí a určitě i další hráči po něm volají. Jenže tady je další kámen úrazu – pokud by Ozil hrával a vydržel mu ten laxní přístup (však proboha i Wenger teď otevřeně přiznal, že se Ozil možná dostat do „komfortní zóny“), tak by se ti samí hráči zase ptali, proč oni musí makat navíc a Ozil, který by měl ten tým jakožto největší hvězda tahat, se nepředře a stejně ho to nic nestojí + má královský plat. Co by pak zabránilo těm hráčům, aby požadovali stejná privilegia? Ozil byl za tohle kritizovaný dlouhodobě i fanoušky, jenže na všechno tohle se dost zapomíná.
      Taky nesouhlasím s tím, že by se Ozilovi ta laxnost měla tolerovat. Jiní hráči s přehledem zvládají plnit svoje povinnosti a ještě přidat kreativitu – proč by to nezvládl Ozil? Podívej se do City nebo Live, jak absolutně top hráči makají pro tým a nevypustí nic – funguje to? Funguje…
      U Mesuta je to navíc otázka jeho potenciálu – Xhaka podle mě hraje svoje maximum, toho prostě nedonutíš hrát líp, protože na to nemá, nenaučíš betonovou zeď tancovat. Ozil má podle mě na mnohem víc, než doteď u nás předvedl, jen by k tomu musel mít přístup.
      Já jsem pro to, aby Ozil začal od nynějška nastupovat. Psal jsem už několikrát, že je nejvyšší čas ukázat výsledky toho Emeryho snažení s ním, takže taky očekávám, že dostane příležitost se ukázat. Jestli ne, budu nasranej taky.

      Trochu OT: Kdyby jste měli pocit, že se tohle děje jenom Emerymu, podívejte se, jak vypadal začátek Guardioly v Barce. Úplně odstřihl několik hráčů, včetně Samuela Eto’o, který se pak horko těžko dostával zpátky, ale nakonec to šlo … https://www.youtube.com/watch?v=YwmdqUu0uaQ
      Je to teda Samuelův jednostranný pohled, Guardiola by k tomu určitě řekl něco svého a pravda bude nejspíš někde mezi tím 😉

      |
     • Martin Chromec (karma: 49) #38

      Paulus.Novy….. Hahahaha…. to jsem se pobavil… prej kreativita v Liverpoolu…. Jedinej kreativní člověk v liverpoolu je Jurgen Klopp….. on vymyslel taktiku, kdy jeho hráči nepotřebují myslet a včera proti Bayernu to bylo krásně vidět….jediné čím se pyšní Liverpool je naprosto neomylný pressing, který vyšachovává rozehru a nutí k nákopům…. ty jsou ovšem stejně kvalitně odevzdány….. vlastně jediné na co čeká LP je chyba už v mezihře(což je někde pře půlící čarou a obranou řadou), které využijí okamžitě, protože mají 5 hráčů za půlkou a okamžitě může začít protiútok….. další kreativitu hledejte jen ve stylových pádech MAného a Salaha v brankovišti..
      o kreativitě Mcity bych se taky hádal….. Dirigent býval KDB, ale už není… teď hrává na straně a zabíhá mezi CB a FB, aby tím tvořil overlapy….. a ani když dirigoval útoky, tak nebránil a nepresoval… tak jako Mesut
      Teď jim rozehru řídí Fernandinho…. a jelikož ten je CDM, tak i brání…. ale to se od mesuta na postu CAM fakt čekat nedá
      Betonovou zeď tančit nenaučíš….. a Özila nenaučíš bránit… Neymara nenanučíš bránit…. to nejsou ti hráči a Emery to ví…. Emery ví, že na Mesutovi stavět nemůže a proto nehraje(můj názor)
      ….. a s Guardilou neměl problémy jen Etoo, ale například Yaya Touré nebo Zlatan….. ale to je způsobeno tím, že pro Guardilu je Fotbaové hřiště šachovnicí a on drží figurky…. je to jeden z posledních trenérů nemotivátorů, ale stratégů…. takže jestli je Emery taky takový, tak doufám, že s podobnou úspěšností….

      |
     • Paulus.novy (karma: 691) #40

      S (ne)kreativitou Liverpoolu částečně souhlasím, ale je to taktika jako každá jiná. Pokud tak Klopp hrát chce, tak prosím, ať si hrají jak chtějí. Finální smysl v tom, co jsem napsal, je hlavně o přístupu těch hráčů, ne o taktice jako takové a ten mají hráči v Live příkladný a pochybuji, že by Klopp někomu toleroval laxnost (ať už na jakékoliv pozici).
      Shazovat kreativitu City je docela odvážné vzhledem k tomu, že i někteří jejich obránci mají lepší techniku a fotbalové myšlení než polovina záložníku v PL 😀 (viz např. Laporte). Hrají moderní fotbal – KdB se posunul víc na křídlo právě kvůli tomu, že pozice AM začíná být v současnosti poměrně mrtvá a spousta hráčů se prostě začne orientovat víc na křídlo (což Mesut neumí) nebo víc do středu (viz např. Fabregas v Čukotce nebo Santi u nás), což by Mesut umět mohl, ale musel by změnit přístup. [Vsuvka: proč Wenger dřív dával Ozila víc na křídlo a dávali ho tam i v repre? Otázka za zlatého bludišťáka… tehdy na to všichni (včetně mě) nadávali, ale třeba taky tušili, kam se fotbal posunuje]. Posunem KdB se ovšem kreativita City nijak nesnížila, jen prostě tvoří víc po krajích a jejich střeďáci se soustředí na dominanci a kontrolu hry. Já osobně jsem KdB neviděl vypustit zápas, rozhodně ne pod Guardiolou.
      To přirovnání, že nenaučím betonovou zeď tancovat, jsi chytil za špatný konec. Hodně zjednodušeně: Ozil má talent, ale nemá snahu. Xhaka nemá takový talent, ale má větší snahu. Talent se „nenaučíš“, to je vrozené, ale snažit se přece může každý…
      Pokud není Ozil v Emeryho plánech, tak se to brzy dozvíme, možné to je, ale byla by to škoda.
      Jinak očekávání od Emeryho vzhledem k úspěchům Guardioly bych být tebou přizpůsobil podmínkám (zejména finančním), ve kterých oba pracují 😀 … ale tak třeba se taky dočkáme no

      Snad tento koment není moc velký mišmaš, je to hodně témat v jednom a těžko se to popisuje. Kdyby někdo něčemu nerozuměl, tak ať se klidně zeptá.

      |
 4. Salieri (karma: 37) #33

  Jedno OT: včera jsem sledoval zápas Liverpool – Bayern a musím přiznat, že mě hrozně bavilo sledovat Gnabryho – je mi strašně líto za jaký peníze odešel pryč.

  A teda když už jsem v tom tak včera Neuer a Alisson předváděli neskutečný věci nohama. To byla přehlídka toho jak to má vypadat když chcete hrát odzadu

 5. styfler_gunner (karma: 0) #34

  Já hlavně doufám, že se jednou, snad už v létě, dozvíme jak to teda vlastně s tím Ozilem bylo, protože takhle kauza je fakt zvláštní a já absolutně netuším co se Emerymu honí hlavou…. Ozil ho musel v něčem sakra zklamat/nasrat jestli s ním dělá to co můžeme posledních pár měsíců vidět… já bych možná chápal kdyby tohle dělal u Xhaky, nebo u Mustafiho, protože tihle dva jsou oproti Ozilovi totální břídilové. Ale dělat tohle mesutovi, který je tak či onak stále jeden z nejlepších hráčů Arsenalu mi prostě nedává smysl… Tohle by snad bylo moc i na Mourka…. No nechám se překvapit jak tahle sága Ozil dopadne a jestli vyjde pravá podstata všeho na povrch.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.