Posezónní guláš, pt. 1 – Hans‘ Diary No. 45

A je to tady zase, už nějakou dobu – období mezi sezónami. Novináři se předhánějí kdo vyplodí větší hovadinu a my jim to máme baštit. Rozumných informací je asi tolik, jako je obsáhlá Antologie německého humoru. Přesto si dovolím sesumírovat alespoň to, co momentálně víme. Není toho moc. Hleb do Realu, Hleb do Barcelony, Hleb do Interu, Hleb zůstává – klasika přestupového období. Nic jiného jsem neočekával. Ale když bych se v tom chtěl vyznat, tak selský rozum mi říká, že budu věřit spíše tomu co tvrdí hráč, než jeho vypatlaný (v tomhle případě se snad ani nemůže jednat o urážku) agent.

S kým nemůžeme počítat pro příští sezónu: Mathieu Flamini (AC Milán), Jens Lehmann (???)
Kdo naše řady rozšíří: Carlos Vela (Osasuna – návrat z hostování), Fran Merida (Real Sociedad – návrat z hostování), Francis Coquelin (Stade Lavallois)

Zatímco u Meridy a Vely se dá očekávat, že částečně zasáhnou i do prvního týmu, i když asi ne tak jak si hodně z nás představuje, Coquelin je sedmnáctiletá naděje pro budoucnost a moc bych se nedivil, kdyby skončil někde na hostování. Téměř jistým se také zdá být přestup Samira Nasriho z Marseille – v rozhovoru pro francouzské rádio RTL údajně prohlásil, že vše bude dokončeno v nejbližších dnech. Telegraph už si to dokonce dovolil otisknout. Jak vidíte, zatím je poměr příchodů/odchodů nakloněn směrem do klubu.

Podle velice dobře informovaného serveru Young Guns! se Arséne taky silně zajímá o welšského mladíčka Aarona Ramseyho. První (£1M) i druhá (£5M) nabídka byly ze strany jeho současného klubu, Cardiffu City, odmítnuty jako příliš nízké – sami si ho cení na 8 milionů. Arsenal se údajně nevzdává a připravuje další, vylepšenou nabídku. Musíme také počítat s konkurencí Liverpoolu a údajně i Slepic.

V season review jsem zapomněl, zmínit jednu věc, která si myslím, že tam zaznít měla. A to takzvaný „nejkrásnější fotbal“ nebo chcete-li Wengerball, který Arsenal hraje, ale který nepřináší trofeje. Osobně mám dojem, že jej Kanonýři dost často nepředvádějí, respektive prezentují pouze snahu o něj. Ano, když se to umí a vyjde to, pak je to pastva pro oči (Milán, WHL, Derby 🙂 …), jenže dost často zápasy, zejména proti slabším soupeřů provází křeč a z nádherných přihrávek a kombinací mnoho nezbývá. Takový ManU po fotbalové jistě není o mnoho horší, navíc dokáže, když je potřeba, vést akce mnohem přímočařeji, být prostě efektivní. A částečně i Chelski, protože o čem jiném jsou všechny tu výhry 1-0? Ale zpět k Arsenalu. Wenger jistě nebude měnit styl hry, nicméně doplnění o hodně kvalitní křídla, defenzivního záložníka a případně stopera (v případě těch druhý dvou, by ideálně aspoň jeden měl mít britský pas) by jeho stylu jistě pomohlo. O zdravé konkurenci na lavičce ani nemluvě. Já osobně v této souvislosti nejraději vzpomínám na období 2002-04, kdy jsme hráli stejně skvěle a navíc sbírali trofeje. Myslím, že za tím byla právě mnohem větší konkurence a hráči jako Campbell, Keown, Parlour nebo Seaman.

FIFA, už zase vyráží do tažení za omezení cizinců, protože panu Blatterovi se nelíbilo anglické finále Ligy Mistrů. Já bych se rád v této souvislosti zeptal na několik věcí: Kde byla FIFA když hrál finále Real Madrid s Valencií nebo Juventus s AC? Opravdu si myslí, že omezením počtu cizinců pomůže ostatním klubům v boji o titul? Není to spíše o penězích, které má Big Four k dispozici? Vidí opravdu tak velký rozdíl mezi Man United, Arsenalem, Liverpoolem na jedné straně a AC Milán, Barcelonou a Realem na straně druhé? Opravdu je tak špatné, když o titul hrají čtyři týmy? Co pak ve Francii (kde je mimochodem cizinců ani ne polovina co v Anglii), kde hraje o titul pouze Lyon, nebo Španělsku, Německu, Itálii? Už neplatí, že FIFA chce rozvíjet fotbal na všech kontinetech? Co řekne všem těm mladým Afričanů, Asiatům a Yankeeům, až se zeptají proč na ně v Evropě nezbylo místo? Že mají doma lepší soutěž? Hahaha

V téhle souvislosti vyšel na BBC zajímavý článek o klesajícím počtu Angličanů v Premier League. Je celkem jasné, že cizinci nepřispívají k rozšiřování základny anglické reprezentace. Ale jak správně poznamenává Capello, není to o kvantitě, ale o kvalitě. Osobně si myslím, že řešením je práce s mládeží – všechny ty Youth Academies, které musí mít všechny kluby hrající na nejvyšší úrovni. Kvalitního hráče „nevyrobíte“ ve věku, kdy začíná hrát Premier League. Pokud má Fotbalová asociace zájem rozšiřovat a zkvalitňovat základnu, pak by měla podle mého názoru mnohem více dohlížet, případně stanovit přísnější pravidla pro práci s mládeží. Mimochodem, když si zmíněný článek přečtete podrobně, narazíte na zajímavé zjištění, při porovnání anglické a skotské Premier League. Pouze šest týmů bylo v uplynulé sezóně schopno splnit Blatterův nápad 6+5: Aberdeen, Inverness, Kilmarnock, St Mirren, Motherwell a Rangers. Ani jeden anglický. Ono by to totiž nebylo o tom, že Arsenal by musel utrácet za ještě více předražené angličáky, utrácet by musel každý. A zatímco bohaté týmy by na to měly, tak zbytek by nakupoval „na dluh“. A mezera mezi big four a zbytkem by utěšeně rostla.

A ještě než jsem stačil tohle HD dopsat, poslala Evropská komise celý Blatterův plán do kytek.

Pro rakouskachtivé Goonery – z knihy hostů (Gästebuch) na stránkách Tirol Gooners se dá mimo jiné vyčíst i tohle:

Die Info zu den Spielen sind leider noch nicht definitiv aber trotzdem eine kleine Vorschau:

22.07. (DI) in Graz gegen Sturm (noch nicht bestätigt)

28.07. (Mo) in Ritzing gegen XXXX (Spiel bestätigt Gegner noch offen)

Do předsezónní přípravy bude pravděpodobně také doplněn zápas proti Crawley Town.

Na závěr jeden příběh, který v Arsenalu asi nezažijeme. Dean Windass je fotbalista, který se před 39 lety narodil v Hullu, naučil se tam hrát fotbal, podepsal první profesionální smlouvu a na sklonku kariéry se vrátil domů, aby pomohl s postupem do Premier League. V podstatě o něm rozhodl tímto gólem. Určitě se podívejte. Tímto gratuluji Hullu k vůbec prvnímu postupu do nejvyššího patra anglického fotbalu.

Hans