Pozápasová tisková konference Mikela Artety po drtivém vítězství nad RC Lens.

Mikel byl pochopitelně naprosto spokojen po středečním vítězství 6-0 nad RC Lens v rámci 5. kola základní skupiny Ligy Mistrů.

zda šlo o zápase jeho snů…
O tom jsem ani nesnil, měli jsme šanci se dnes kvalifikovat a zajistit si první místo ve skupině, což se nám povedlo naprosto přesvědčivým způsobem proti silnému soupeři. Náš tým ukázal hned od začátku agresivitu a odhodlání, všechno klapalo, obzvláště v prvních 30 minutách, což nám naprosto pomohlo zápas vyhrát.

o jistotě postupu s ohledem na vánoční program…
Nevím, uvidíme s čím půjdeme do toho zápasu, nyní máme hotovo, toho jsme chtěli dosáhnout, pokaždé když hrajeme, tak chceme vyhrát a pokaždé se připravujeme co nejsvědomitěji. Určitě nám to dává ale jistý prostor, abychom mohli nějaké hráče další hráče.

zda tímto výsledkem na sebe chtěli v LM upozornit…
Je skvělé, že jsme vyhráli takovým způsobem, ale konzistentně ukazujeme, že doma nedostáváme moc branek a naopak hodně jich dáváme, to je opravdu pozitivní faktor, tito hráči potřebují právě takovéto zkušenosti a víru, že tohle dokážeme i proti silným soupeřům. Nyní si počkáme koho nám los na únor přiřadí a uvidíme, jak na tom v tu chvíli budeme.

o oslavě Gabriela po skvělém obranném zákroku…
Když si takhle bude tým věřit v každém zápase, v každé akci, dobré věci přijdou a stejně jako diváci, i oni chtějí víc. Slavili s námi každý míč a když máte s fanoušky takové spojení, je to opravdu mocné, tým chce vyhrát, nechtějí nic soupeři připustit, takovou mentalitu potřebujeme, abychom byli lepší.

o rozdílu v dnešním soupeři a bránění v hlubokém bloku…
Je to jiný typ zápasu, mluvil jsem o důležitosti zápasu, což je klíčové a je pravda, že se chovali jinak než většina týmů, obzvláště během fáze výstavby hry protože jsou velmi agresivní ve hře jeden na jednoho a toho jsme opravdu dobře využili.

o tom, co by dělal, kdyby čelil dnešnímu Arsenalu…
To vám neřeknu, to je jisté.

o výkonu Tomiyasua…
Myslím, že byl excelentní, odehrál hodně minut, měli jsme teď nabitý kalendář. V obraně nám chybí pár hráčů a museli jsme využít poločasové skóre k tomu, abychom některé hráče pošetřili a některým naopak umožnili odehrát několik minut.

o tom, že Saka přidal do své hry agresivitu…
Je důležité dávat i ošklivé branky, dostat se do takové akce a vytvořit výhodu pro své spoluhráče, stejně tak to dokázal i proti Burnley, kdy vyhrál hlavičkový souboj pro Lea, je to jiný typ agresivity, která je v zápase pozitivní a je dobré to vidět.

jak takový výsledek může ovlivnit sebedůvěru…
Každému to pomůže, nejen Sakovi. Gabriel Jesus má také úžasnou formu v rámci LM, dnes se o branky podělilo šest různých střelců, je skvělé, že tým má takovou kapacitu. Kai dal dvě branky ve dvou zápasech, to je také skvělé pro sebevědomí hráčů.

o tom, že Havertz dal gól ve dvou zápasech po sobě…
Ano, dává branky, hraje dobře, má podíl na výhrách, to jsou samá pozitiva. Viděli jste, jak to berou jeho spoluhráči, fanoušci skandují jeho jméno a stojí za ním v každé akci. Tohle všechno mu pomůže v tom, aby ukázal, jak úžasný hráč to je.

zda tato záložní trojice je jeho ideální první volba…
No, myslím, že máme různé možnosti a záleží také na soupeři, kterému čelíme. Dnes jsme měli ofenzivní sestavu protože jsme hráli i s Alexem v obraně, potřebovali jsme to, abychom mohli k zápasu přistoupit tak, abychom jej vyhráli. Chtěli jsme být velmi dominantní hned od začátku, myslím, že se nám to povedlo.

o tom, jak se Declan Rice usadil v týmu…
Dnes byl opět skvělý. Ta konzistence, kterou ukazuje, chápání hry, schopnost rozhodnout se a pak jednat. Od jeho načasování, aby opět získal míč až po umění dát průnikovou přihrávku skrze linie soupeře, s jakou rychlostí hraje, když se kolem něj objeví míč, myslím, že je opravdu dobrý.

o reakci týmu po prvním výsledku proti RC Lens…
Bylo to o poučení z předchozí porážky. Díky porážkám máte o čem přemýšlet a musíte se z toho poučit. Zaslouží si uznání, jsou dobrým týmem, dobře vedený tým, který vám to umí opravdu ztížit, ale dnes jsme byli velmi efektivní.

o tom, že nevystřídal Martina Odegaarda…
Máme pět střídání a na určitých pozicích máme málo hráčů, museli jsme si určit priority v tom, kdo si odpočine a on za posledních šest nebo sedm týdnů neodehrál tolik minut jako ostatní. Ptali jsme se jej, zda je v pořádku a řekl, že ano. V druhém poločase se už trochu více hlídal.