Preview: Arsenal FC – Tottenham Hotspurs FC

Letos v prosinci to bude 115 let od prvního ligového severolondýnského derby. Oba týmy se potkaly v soutěžních zápasech celkem 178x, naposledy letos březnu. Vynechám mé oblíbené historické okénko (ctrl-c + ctrl-v) a tentokrát si to dáme řečí čísel.

Takže nejprve bilance těch 178 zápasů z pohledu Kanonýrů – W77 D47 L54 při skóre 281:237. S oblibou jsou počítány statistiky týkající se pouze Premier League. Od roku 1992 jsme vyhráli 18 z 44 zápasů, jen osmkrát jsme odcházeli ze hřiště poraženi. Z 22 sezón jsme jen dvakrát skončili v konečné tabulce níže než náš soupeř. O divácké atraktivitě svědčí i to, že vzájemné zápasy Arsenalu a Tottenhamu jsou gólově nejbohatším soubojem v historii PL, celkem v těch zmíněných 44 utkáních padlo 126 gólů. I historicky je tohle derby bohaté na branky, celkově se průměr branek na zápas drží těsně pod 3 góly a Arsenal dělá v posledních letech vše pro to, aby byl ještě vyšší.

Nejlepším střelcem vzájemných soubojů je Emmanuel Adebayor, který patří mezi pouhých deset hráčů, kteří nastoupili v tomto derby v obou dresech a mezi pouhé dva, kteří skórovali za obě strany. Při dnešní „mobilitě“ hráčů je s podivem, že jen patnáct hráčů v historii hrálo za oba týmy, v historii Premier League jich z toho bylo jen pět. Čtyři z nich zamířili z Arsenalu do Tottenhamu (i když David Bentley to vzal oklikou přes Blackburn), v opačném směru putoval jen Soll Campbell. Nejvíc NLD odehrál za svých osmnáct let v drese Kanonýrů David OLeary – 35.

A pokud ještě nemáte dost čísel, přidám jich ještě pár – z osmi zápasů na Emirates Stadium jsme prohráli jediný, jednou jsme remizovali. Soupeři jsme nastříleli 25 branek, 12 jsme jich inkasovali.

Zápas bude řídit Michael Oliver, na čarách budou pánové Burt a Brooks, čtvrtým rozhodčím je Craig Pawson. Michael Oliver řídil loni naše domácí utkání se Spurs, které jsme vyhráli 1:0.

(Zdroj: převážně wiki, něco málo football-lineups.com a vlastní paměť)

Všechny zaměstnance CC, takže ano – odebrat smlouvy SLEČNY Stloukalové, SLEČNY Dopitové a PANÍ Albrechtové.