Proč může Arsenal vyhrát titul

<b>Arsene Wenger</b>

Článek z blogu ArseNole mě zaujal a zdůvodňuje nejen proč máme šanci uspět, ale obhajuje i tolik diskutovanou politiku klubu.

Naše demolice Burgenlandu neměla v tisku moc velkou odezvu, ale to nikomu nevadí. Zato Cesc se výrazně opřel do médií, kde si novináři vymysleli neskutečnou blbost, že ho jednou klidně může zlákat Real Madrid, čemuž někteří malověrní uvěřili. Fabregas ovšem všechno popřel a posměváčky od Spurs, kteří by nám jeho odchod jistě přáli, důkladně umlčel, za což mu i já děkuji. Zdá se, že ten kluk je prakticky bezchybný a ve všem si vede dobře – fotbal, jednání s tiskem, nová bradka… 

 

Tady ale budeme řešit něco úplně jiného, shrneme si totiž, proč můžeme vyhrát titul. Někteří nás opět pasují na vypadnutí z Big four, což vidím jako nesmysl. 

 

Fotbal je těžká hra. A Premier League je těžká liga. Je zde dvacet týmů a nezáleží na tom, jak hrají, jen jeden na konci sezony získá trofej. Přes 38 zápasů v roce musíte být nejlepším týmem s nejstabilnější formou. Takže se musíte sami sebe zeptat, zda je Arsenal připraven držet krok či dokonce předběhnout Chelsea a Manchester United? Myslím, že může. Nikdy nebudeme jako Chelsea, která utrácí nehorázné částky za hráče, kteří měli dobrou sezonu nebo mají za sebou nějaký úspěch. Nebudeme jednat ani jako Manchester, který utrácí přestože ví, že navyšuje svoje dluhy. Máme totiž manažera, který ctí ekonomiku, jeho prací je totiž nechat loď plout, zatímco se stará o tým. Arsenal utrácí nejméně z celé Big four, byly bychom vůbec schopni být předurčeni pro nějaký úspěch? Liverpool nevyhrál titul od roku 1990 a Chelsea začala vyhrávat až po příchodu Abramoviče. Přestupní trh se změnil, ale Arsenal jako takový ne. Můžeme se vykašlat na rozhazovače peněz, my se zaměřujeme na budoucnost a mládí. Nebylo to náhodou úspěšné už v minulosti? Tony Adams byl nejmladším kapitánem historie, ve svých jednadvaceti letech, řekl o něm někdo, že je příliš mladý a nezkušený k tomu, aby vyhrál titul? Cesc je ve stejném věku, možná on je ten pravý, kdo by nás mohl vést stejnou cestou. 

 

Opravdu potřebujeme „velká jména“ k tomu, abychom vyhráli nějakou trofej? Byli by Miguel Veloso nebo Gareth Barry opravdu lepší, než Abou Diaby? Momentálně jsou možná lepší než on, ale při Wengerově schopnosti vytáhnout z hráče to nejlepší, by při pravidelném hraní snadno dosáhl na stejnou úroveň, ne-li vyšší. 

 

Jsme v krizi poté, co jsme přišli o Gilberta, Flaminiho a Hleba? Ne. Nasri bude nová a doufejme lepší verze Hleba, Diaby bude pro Cesca vhodným partnerem ve středu pole a Flamini? Kdo by si na začátku minulé sezony pomyslel, že bude jedním z nejdůležitějších hráčů sestavy? Nikdo, většina si myslela, že odejde do Birminghamu za několik stovek tisíc liber, a teď hraje v Miláně. To jen ukazuje, co dovede pravidelné hraní a bossovo vedení. 

 

Proč takový shon ohledně Almunii? Denně čtu spostu komentářů, jaký je hrozný brankář a že potřebujeme někoho jiného, ale kdy udělal všechny ty hrozné chyby, ze kterých je obviněn? Na vrub každého brankaře jdou nějaké góly, ale ve více zápasech nás podržel, než nám prohrál. Nepředhazujte mi Buffona, Casillase, nebo Čecha…Máme solidního brankáře, na kterého je obrovský tlak, až je mi z toho špatně. Jen odveď dobrou práci, Manueli. 

 

Adebayor nejspíše zůstává, poté, co si poškodil svoji reputaci. Pro náš tým je ovšem dobře, že zůstává. Pokud budou hrát společně s Van Persiem, máme jednu z nejlepších ofenziv v lize, možná i na světě. Můžete Adeho nenávidět, ale je to dobrý hráč. Často slyším „lepší útočník by dal za sezonu 60 gólu při našem stylu hry“. Pamatujte, že často byl na to vepředu sám a dal skoro tolik gólů jako Fernando Torres, který je uctíván jako bůh. Dal mnoho důležitých gólů, takže nevím, proč je označován za špatného hráče. Dost mluví, ale špatný hráč není. 

 

To, k čemu chci dospět je, že nechci aby Arsenal utrácel za hráče obrovské částky jako Chelsea, Manchester nebo Liverpool. Chci, aby můj a váš klub měl, to, co je pro něj tolik příznačné, inteligence, chtíč a schopnost se obětovat. Dejte Arsenovi šanci rozběhnout tým na plné obrátky. Vyhrál spoustu trofejí už předtím a dokáže to znovu. 

 

Pamatujte na Eduarda, Rosického a van Persieho, kteří byli povětšinu minulého roku zranění a kteří rozhodně do áčka patří, žádní hráči na lavičku. Pokud se nám tito hráči vrátí a budou zdraví, je to jakoby přišli dvě a půl nové posily, které jsme bohužel nemohli využít právě v době, kdy jsme útočili na titul. Nejsme v krizi, jen jdeme proti proudu a zaběhnutým pořádkům. Jsme Arsenal a tohle je způsob, jakým pracujeme.  


/The ArseNole/ 

 

Pozn. překladatele: Tohle je odpověď pro všechny, kteří mají pochybnosti o vedení klubu, nebudu jmenovat, ovšem je vás hodně. Jediné, v čem snad v článku nesouhlasím, je otázka Almunii, svým způsobem má autor pravdu, očividné chyby nedělá, ale mnohokrát měl podle mě štěstí, za všechno špatné vyběhnutí v Bukurešti, které hasil Kolo…možná se mýlím.