První letní posilou se stává Kai Havertz

Veškeré smlouvy by měly být podepsané od pondělí, na internetu již kolují první fotky i rozhovor a čeká se pouze na oficiální přivítání ze strany Arsenalu – což většinou docela trvá, takže předběhneme klubové prohlášení a vítáme do našeho kádru první letní posilu, kterou se stává Kai Lukas Havertz. Čerstvě 24letý německý reprezentant se po 3 letech v dresu Chelsea přesouvá na sever Londýna za přibližně £65m, čímž se stává druhou nejdražší posilou v historii klubu – pravděpodobně pouze na pár dnů než klesne v tomto žebříčku na místo třetí, doufejme! Smlouvu měl podepsat na 5 let a bude nosit číslo 29. Vítej mezi námi a přejeme ti mnoho úspěchů!

Leverkusen

Kai vstoupil do velkého fotbalového světa v sezóně 2016/2017 v dresu Bayeru 04 Leverkusen. Začínal spíše na pozici pravého křídla, ale hned od další sezóny se zabydlel na pozici ofenzivního středopolaře. V ligovém ročníku 18/19 dovedl svůj tým se 17 trefami a 4 asistencemi (další 3+3 v EL) až na pozice zaručující Ligu mistrů a na své výkony navázal také v sezóné následující, kdy si připsal ve všech soutěžích 18 branek a 9 asistencí.

Teprve koncem této sezóny (19/20) se začal poprvé objevovat také na pozici středního útočníka a v 8 utkáních si připsal stejný počet branek a jednu asistenci. Za svého čtyřletého působení v Bayeru chyběl necelé 3 týdny kvůli poranění stehna (2017), dva týdny kvůli poranění kolena (2018) a dohromady necelý měsíc kvůli svalovým zraněním v letech 2019-2020.

Chelsea

Po velmi povedeném působení v Leverkusenu ho do svého týmu přivedla Chelsea za zhruba £71m. Ve své první sezóně odehrál celkem 2500 minut a zaznamenal 9 branek a 8 asistencí. Následující rok strávil na hřišti přes 3200 minut, vstřelil 14 gólů a na dalších 6 přihrál. Pokud jeho produktivitu přepočítáme na odehrané minuty, pak potřeboval 162 minut na zápis do statistik, zatímco v předcházející sezóně to bylo pouze 148 minut (poslední dvě sezóny v Leverkusenu pak 141 a 130 minut). Paradoxem je, že právě v této sezóně (21/22) začal nastupovat převážně na pozici útočníka.

Minulý ligový ročník došlo k největšímu výkonostnímu propadu, kdy si za 3250 minut na hřišti připsal jen 9 branek a 1 nahrávku, takže na gól nebo asistenci potřeboval více než 3,5 zápasu! Nicméně si musíme také říct, že i přesto má podíl na pětině všech branek, které Chelsea letos vstřelila a stal se tak spolu se Sterlingem jejím nejlepším střelcem. Zároveň byl nejvytíženějším hráčem z pole a chyběl pouze 2 týdny kvůli poranění kolena.

Co může přinést Arsenalu?

Mikel v rozhovoru pro deník Marca uvedl, že v Arsenalu máme vždy zájem o mladé zkušené hráče a Kai ve svých 24 letech má za sebou už vítězství v Lize mistrů. Zároveň je to univerzální hráč, který zvládne nastoupit na křídle, na hrotu, v záloze a všichni víme, jak tato všestrannost Mikela přitahuje. V neposlední řadě bych zde také rád zmínil Havertzovu výšku, kdy s jeho 193 cm bude naším nejvyšším hráčem, což nám opět rozšíří herní možnosti, které nám v uplynulé sezóně občas chyběly.

Jen lehké srovnání – Havertz v minulé sezóně vyhrál 2,3 vzdušných soubojů na zápas, zatímco v našem týmu ve vzduchu kralovala stoperská dvojice Gabriel (2,6) a Saliba (2,0). Z ofenzivních hráčů měl nejvíce Jesus (1,7), můžeme asi zmínit také Xhaku (1,0), ale trio Saka, Martinelli, Ødegaard vyhráli shodně pouze 0,4 vzdušných soubojů za zápas. Samozřejmě zde hraje velkou roli způsob hry obou týmů a pozice útočníka, na které Havertz nastupoval převážně, nicméně jeho síla ve vzduchu je nezpochybnitelná.

Vedle hlavičkových soubojů by podle serveru whoscored.com k jeho dalším silným stránkám měly patřit přihrávky, držení míče a podíl na defenzivních činnostech, naopak lehké problémy mu dělá udržení ofsajdové linie. Výhodou pak může být také jeho zdraví – od sezóny 18/19 nebyl k dispozici v součtu pouze 110 dnů a nikdy to nebylo déle jak 19 dnů (covid a otřesení).

Porovnání s Jesusem a Xhakou za loňskou sezónu PL
Kai HavertzGabriel JesusGranit Xhaka
Minutes played258020753004
Goals + Assists7 + 111 + 67 + 7
xGoals + xAssists12,78 + 3,5716,17 + 4,245,79 + 4,8
Dribbles p.g. (per game)0,51,70,4
Key passes p.g.1,11,21,3
Success passes (%)82,481,586,5
Aerials won p.g.2,31,71
Tackles p.g.11,30,9
Interceptions p.g.0,20,40,4
Fouls p.g.1,71,70,7

Vstříc k lepším zítřkům?

Uvidíme, jakou kapitolu své kariéry začne Kai psát s kanónem na hrudi. Nevýrazné výkony v Chelsea mu těžko může někdo vyčítat, protože kdo z jejich hráčů snese za minulý ročník nějaké přísnější měřítko? V Anglii tedy prozatím zůstává svými výkony za očekáváním a vzhledem k poměrně vysoké přestupové částce se tato očekávání o moc nesnižují ani v táboře našich fanoušků a Havertzovy výkony tak budou nadále pod drobnohledem.

Nicméně osobně vnímám výraznou náladovou změnu zde v diskuzích, co se týká jeho příchodu do Arsenalu. Dal bych ruku do ohně za to, že ještě před dvěma roky (neberme v potaz, že by byl Kai tou dobou v Anglii první rok), by měla velká část fanoušků už nyní jasno v tom, jaká je to chyba, že se vedení zbláznilo a Kai by byl po prvním nepovedeném zápase propouštěn i s vedením.

I zde na webu je ale vidět, jaký má práce Mikela a spol. přesah. Jak lidé začínají věřit, dívají se na věci optimisticky a po zkušenostech s Aaronem, Benem, Jorginhem, Granitem a dalšími chtějí počkat s nějakými soudy a dát každému šanci. Je to příjemná změna a já věřím, že bude nadále pokračovat – i proto, že Kai v sobě opět probudí to zvíře z Bayeru a bude dalším dílkem skládačky, díky které se budeme týden co týden skvěle bavit a odhodlaně bojovat o ty největší trofeje.