Roční kalendář podle Steve Braddocka

 

Péče o trávník je úplná alchymie, zkuste si to na zahradě o rozměrech 105 x 68 metrů podle následujícího návodu …

V předchozím článku ZDE  jsme se seznámili s pojmem „groundsman“, s jejich historiíí u Arsenalu, jejich významem, práci spojenou s péčí o trávník jsme však jenom nakousli. Pojďme se podívat, jak takový rok špičkového groundsmana a jeho týmu na Highbury vypadal a vlastně i dnes na Emirates Stadium vypadá, jakými se řídí postupy a jak jde jejich práce měsíc po měsíci, již dlouhá léta.

 

 

Základy tohoto „kalendáře“ položil již v polovině 90. let Steve Braddock. Steve byl perfekcionista, neměl rád konfrontaci s hráči, kteří nešetří stížnostmi, není-li trávník podle jejich představ po celou sezónu. Jeho každoročním přáním tedy bylo, aby travní pokryvnost hřiště na konci sezóny byla stejná jako na začátku. Tomu odpovídal i rozsah prací, ostatně posuďte sami.

 

 

Leden

„Dejte mi pevné hřiště, které není zmrzlé a pod vodou a já začnu na Nový rok s verti-draining,“ těmito slovy začínal Steve každý rok. Na Emirates je 30cm pod povrchem položené topení, a tak hroty verti-drainingu jsou seřízeny pouze do hloubky 22,5 cm, středy vpichů od sebe 5cm. Na převážně pískovém hřišti doplňuje tým groundsmana  brankoviště zeminou, aby tak získal poněkud pevnější povrch. Zemina však může omezit propustnost horizontu, což se řeší nasypáním vyschlého písku do otvorů po verti-drainu. K tomu se používají kropicí konve bez rozety. Všechen písek musí zaplnit štěrbiny, neboť by se riskovalo vytvoření koruny v brankovišti ( pozn. zvýšení středu ). Dlouhodobé předpovědi počasí jsou pro groundsmany důležité, protože hlásí-li předpověď sněžení na den zápasu, tak se musí zapnout vyhřívání tři dny předem. Systém se totiž tak často nevyužívá a je nutné mít čas na řešení případných problémů. Vytápěné hřiště má své výhody, ale způsobuje vysoušení půdy. Po každém použití je nutné zapnout závlahu na dvě hodiny před zápasem, nebo i o několik hodin dříve čeká-li se mráz.

 

 

Únor

Při silném vytížení hřiště není příliš těžké, aby se povrch narušil a stal nerovným, navíc v zimních měsících, kdy regenerace trávy probíhá pomaleji. Řešení a obnovu hledají groundsmani v propichování hřiště pevnými hroty. Provádí to však pouze v minimálních intervalech tří týdnů, aby zabránili destabilizaci povrchu zvedáním trávníku, vyrovná to však celé hřiště. V této době si groundsmani přejí pěkné počasí a žádný fotbal uprostřed týdne, aby mohli vyměnit porušené části travního koberce, případně i dosít. Nebylo tomu tak vždy, ještě v 90. letech se na vyšlapaná místa muselo vysít předklíčené osivo. K předklíčení používal Steve Braddock v dobách začátků na Highbury obyčejný kbelík, …„do kterého udělám hřebíkem otvory. Osivo dobře namočím a počkám, až voda z kbelíku vyteče, pak jej přikryji mokrým pytlem a uložím do kotelny. Každý den pak osivo obracím. Asi za tři dny začne klíčit“. Trávník v únoru moc neroste, je nutné si pomáhat trvale umělým osvětlením a tak se groundsmani na místo sekání mohou věnovat okolí hřiště – úpravě okrajů a vzhledu plochy. Je také vhodný čas na plánování závěrečné renovace, která začne hned po skončení sezóny.

 

 

Březen

V tomto období je pokryvnost hřiště nejhorší. Dragmatting pomůže vyžehlit některé nerovnosti – vytrhne zbytky odumřelé trávy a pozvedne ji ke kosení. Zametač ( motorové koště SISIS ) posbírá všechny zbytky z trávníku a zkrášlí povrch. Je nutné také za pomoci tlakové lajnovačky obnovovat značení, aby bylo jasné a ostré. Vlastně tým groundsmanů neustále vyplňuje díry, hned po zápase vracením divotů, poté dosypáváním. Na to se ještě od dob Highbury používá 60/40 směs písku a zeminy. I když někteří odborníci jsou toho názoru, že písčité hřiště by mělo normálně dostat 100% písku, Steve Braddock přišel na to, že nejvhodnější ke stabilizování zaplněných otvorů je zemina.

Duben

Aprílové počasí si s groundsmany může pěkně zahrát, ale pokud je trochu tepleji, je nutné posílit po zimě unavenou trávu hnojením rozpustným hnojivem. Tráva se běžně kosí na výšce 2,5 cm, avšak speciálně v tomto měsíci se snižuje výška na 2 cm, aby se hřiště připravilo na závěrečnou renovaci. Pro nejlepší povrch trávníku se používají vřetenové sekačky. Aby se předešlo zhutnění ( zvláště když je travní porost řídký ), používají se rotační sekačky s lehkým válcem. V této době je také nezbytné dělat půdní rozbor. Steve Braddock měl rád jistotu a tak odesílal vzorky nejméně do dvou laboratoří. Rozbor je v té době skutečně důležitý, na základě těchto zjištění je nutné vhodně kombinovat hnojiva s různým obsahem živin, protože je nutné nastartovat rychlý a vyvážený růst trávy, aby byla připravená na květnovou závěrečnou renovaci. Pravidelná a vydatná závlaha se stává důležitou nejen pro život travního porostu, ale i pro udržení dobrého rovného povrchu, bez ohledu na již vyšlapanou plochu.

Květen

Konec sezóny je čas pro renovaci. Nejdříve se provede skarifikace hřiště, tedy odstranění odumřelé trávy a co nejvíce Lipnice roční – je sice mělce zakořeněná, ale dokáže být dominantní, když se jí to dovolí. Začíná být také čas na top-dressing hřiště pískem ( na Emirates se používá až 40tun ), poté následuje aerifikace dutými hroty s cílem zvýšit množství vzduchu v půdě. Vytažené „špunty“ na povrchu zaschnou a v pravé chvíli, když se začínají sypat, se vracejí zpátky do povrchu použitím zatahovací rohože ( dragmatting ). Nenechávají se vysychat příliš dlouho, aby nebyly příliš tvrdé. Další úkol pro groundsmany je verti-draining ( hloubkové provzdušnění trávníku s  unikátním zdvihem celého povrchu ) do hloubky 22,5 cm. Středy vpichů jsou blízko u sebe, ale tak daleko, aby vytvořili čistě ohraničený otvor. Následuje další aplikace písku, v peci vysušeného, až 20 tun, který je ručně rozhozen po celé ploše. Nakonec následuje dosetí. Naši groundsmani používají diskovou sečku v šesti směrech, přesto, pokud se jim řádky zdají příliš daleko od sebe, dá se dílo dokončit menší ježkovou sečkou SISIS. Podle počasí nebo jiných okolností se dá použít předklíčené osivo a nespoléhat na přírodu. Oseté plochy se na maximálně týden pak přikrývají klíčící folií. Samozřejmostí je pravidelná a vydatná závlaha. Větší poškozené plochy se neosévají, ale celé mění.

Červen

Červen je měsícem péče o novou trávu. Zalévá se ráno, v poledne a v noci, když přijde suché a horké počasí, ale stačí pouze udržovat vlhký povrch, aby mohl pokračovat proces klíčení. Dva týdny po vzklíčení je nutné hřiště sestřihnout rotační sekačkou, aby se podpořilo odnožování. Sekačka musí být ostrá jako břitva. Mladé rostlinky nesmějí být stresovány příliš nízkým kosením, ne více než 1/4 výšky rostliny, jenom to nejmenší sestřihnutí, to je vše, co je zapotřebí. První střih signalizuje potřebu hnojení, aplikuje se rychle rozpustné jarní hnojivo. Jakmile živiny přijdou do půdy, růst se značně urychlí a teprve tehdy začíná program přesného kosení. Kosí se denně po celý týden, potom každé dva dny po celý druhý týden, a nakonec každý třetí den po celý třetí týden.

 

 

Červenec

Minulý měsíc se zalévalo málo a často, aby se tak podporovalo klíčení travního semene. Nyní, když je již tráva vzrostlá, se hřiště kropí mohutněji a ve větších intervalech, aby se tak podpořil růst kořenů do větší hloubky a tím i jejich zesílení. Steve vždy nechával hřiště vyschnout do okamžiku, kdy se začnou objevovat drenážní pásy, aby tak přinutil kořeny porostu hledat vlhkost ve větší hloubce. Takovéto drastické způsoby však mohl aplikovat pouze v červenci, protože jakmile začne sezóna, hráči požadují měkčí povrch a to znamená závlahu ( hřiště musí přijmout špunty kopaček ). Ale mladá tráva se musí hlídat – jestliže se stres začne ukazovat svou modro-zelenou šedí, začíná se opět zavlažovat, promočením do nejméně 15cm. Plevel, který se začíná objevovat, je nutné místně postříkat selektivním herbicidem, který je nejdříve vyzkoušen na mladé trávě mimo hřiště, aby byla jistota, že nedojde k poškození mladého porostu. Tento měsíc, kdy se kosí třikrát týdně, je výška kosení seřízena mezi 20-25mm a kosí se alternativně ve třech směrech.

Srpen

Od tohoto měsíce, kdy se otevírá nová sezóna, to jde s hřištěm s kopce. Ale je ctí groundsmanů udělat na začátku pěkný dojem. Čerstvějšího vzhledu trávy se dosahuje aplikací letního hnojiva a když je sucho, je nutné často zapínat postřikovače, aby se zabránilo popálení trávy rychlou reakcí hnojiva. Program kosení pro tento měsíc počítá již s tradiční vřetenovou sekačkou, která je seřízena na výšce 25 mm. Řada konkurenčních groundsmanů, včetně těch z předních klubů, se domnívá, že daná výška je pro fotbal trochu nízká, ale naši hráči požadují právě toto. Tráva se dá zkrátit ještě i opticky, když se kartáčuje a zametá stejným směrem. Po každém zápase je první a nejdůležitější úkol vrácení vykopnutých drnů, tzv. divotů. Je to nesmírně důležitá akce, protože zanedbání vede k nerovnému povrchu hřiště a možnému zranění hráčů a samozřejmě k nekvalitnímu hracímu povrchu. Z pohledu logistiky je už v průběhu srpna nutné se začít připravovat na zimu.

Září

V září je většinou pěkné počasí a tak je čas pro přípravu hřiště na zimu. Nejlepší akcí je verti-draining, které připraví hřiště na mokré zimní měsíce. Říjen je také celkem ještě mírný, a tak lze v září aplikovat poslední dávku letního hnojiva ( před příchodem studeného podzimního počasí v listopadu se hnojivo spotřebuje a tráva již nebude vykazovat slabý a náchylný stav ). Po zápasech se je nutné věnovat důslednému zašlapávání divotů. Takovým výrobním tajemstvím groundsmanů v Arsenalu je propichování rycími vidlemi okolí divotů a když je sucho, tak ještě lokální zakropení jak divotů, tak jejich okolí. Zároveň se rozhazuje trochu osiva v jejich okolí, aby se tím pomohlo jejich zakotvení. Poté se opět zakropí a ploška se přikryje klíčící folií. Je potřebné získat co nejvíce růstu z travního porostu v teplejším období, a je to vlastně i vhodná doba na zkoušky v místech, kde se nehraje. Groundsmani mají i čas experimentovat s nový osivem a s různými technologiemi, vše na místech mimo hřiště, i když dnes se většina experimentů odehrává na trávníku v tréninkovém centru.

Říjen

Říjen je měsícem posledního přirozeného přírůstu travního porostu, od tohoto měsíce je růst již zajišťován umělým osvětlením. Je nutné si udělat jasný obraz o stavu hřiště, aby bylo možné začít připravovat podklady pro určení stupně renovace pro příští léto. Kontroluje se stav strojů, zajišťuje jejich servis.  Steve Braddock vždy razil názor, že právě říjen je vhodný čas na dohodu s dealery, jejich pozvání k předvedení strojů a materiálů a porovnání cen, což mu pomáhalo s přípravou rozpočtu pro příští rok. Oči groundsmanů však současně pozorně prohledávají hřiště a pátrají po prvních příznacích choroby. Mezi zápasy se udržuje suchý povrch a tím je zajištěna schopnost kontroly vzniku houbovitých chorob, pro jejich eliminaci je i nutné kartáčování, každé ráno. Kartáčování je velice důležité, protože rozptýlí „žížalince“ před sekáním, což opět vede k udržování rovného povrchu, neboť „žížalince“ nebudou rozmáčknuty sekačkou, a tak nevytvoří hrbolky. Provádějí se i preventivní postřiky pro ochranu travního porostu.

 

 

Listopad

S příchodem listopadu je nutné se přesvědčit o funkčnosti vytápění hřiště. Malé využívání systému totiž může přinést problémy. Je také čas na kontrolu postřikovačů. Mnoho groundsmenů z jiných týmů si myslí, že je zbytečné provádět pravidelný servis závlahového systému. V Arsenalu tomu tak není, každý rok je závlahový systém rozebrán, vyčištěn a překontrolován. Stále je nutné pravidelně zametat a udržovat trávník čistý při povrchu půdy, což omezuje akumulaci odumřelých rostlin v období, kdy travní porost začíná svůj zimní cyklus. Hnojivo aplikované v září je ještě patrné, a tak není nutná další dávka. Steve Braddock k listopadu vždy říkal, že „zvažuji s velkou opatrností podzimní / zimní hnojiva s obsahem železa – noční mráz může vést k zčernání listů, dokonce ani naše vytápění nepomůže, protože špičky listů zůstávají zamrzlé“. Listopad zahrnuje tak jako v jiných měsících, kdy se hraje, i divoting.

Prosinec

Tento měsíc je měsícem příchodu zimy. Groundsmani musí mít především na zřeteli následky mrazů. Nesmí se pouštět těžké stroje na hřiště, je-li mokrý povrch. Stejně tak se nesmí po trávníku chodit, když je zmrzlý, to vede k jeho poškození. Pokud mrzne, zužuje se čas vhodný pro údržbu, protože vytápění není puštěné stále. Jestliže tento měsíc hodně prší, tak se může začít s propichováními zhutněných míst ( např. okolo postraních čar,kde běhá rozhodčí ). Tyto plošky by měly být propíchány rycími vidlemi. Když to dovolí situace, tak je vhodné do vzniklých otvorů zamést písek a současně ponechat část písku na povrchu.


A od ledna „Da Capo al Fine“…

Anglický slovník

Verti-draining                   –              hloubkové provzdušnění trávníku s unikátním efektem zdvihu

                                                       celého povrchu

Dragmatting                      –              rovnání povrchu ocelovou rohoží

Divot                                –             vykopnutý drn ( v golfu se nazývá „řízek“ )

 

/Patrick/