Rozhovor s fandou LiverpooluJelikož se nám blíží utkání s Liverpoolem, tak jsem pro vás udělal rozhovor s fanouškem Liverpool Tomášem.

Ahoj Tomáši. Neodpustím si klasickou otázku: Odkdy fandíš Liverpoolu a proč?

Zdravím Pavle, Liverpoolu FC fandím od roku 2005, po shlédnutí nezapomenutelného finále Ligy Mistrů v Istanbulu. Naši hráči v tomto zápasu ukázali to, co se mi na Liverpoolu nejvíce líbí – srdíčko. Avšak aktivně jsem jejich zápasy začal sledovat až v úspěšné sezoně 2008/09, kdy tým pod vedení Rafy Benitéze skončil v lize 2.

Liverpool přes léto hodně posiloval. Co říkáš na nákupy?

Jsem velmi spokojený.  Realizační a trenérský tým prošel mnohými změnami, klub koupili noví majitelé a hráčům teď šéfuje Kenny.  Jejich filozofie je založena na výběru kvalitních perspektivních hráčů, kteří chtějí za klub hrát a dostat ho do Big4 kam právem patří.  První letní koupí je Jordan Henderson ze Sunderlandu. Liverpool za něj dal částku kolem 16M, což mi připadá trochu přehnané, avšak majitel J. Henry se netají tím, že za mládí i kvalitu si rád připlatí. Jordan je univerzál a mnoho lidí v něm vidí budoucí náhradu za stárnoucího Stevie Gerrarda. Pak je zde brankář AC Řím Doni, který byl koupen podle mého názoru zbytečně. Na pozici brankáře je neotřesitelnou jedničkou Pepé Reina a v akademii je také plno skvělých mladých brankářů. Třetím nákupem byl Charlie Adam z Blackpoolu za 8M, kterého jsme potřebovali jako sůl. Je skvělý při standardních situacích a hlavně je levonohý a svými přihrávkami dost připomíná Xabi Alonsa, kterého se klub roky snaží nahradit. Za tuto částku je to pakatel. Čtvrtou posilou je Stewart  Downing, který přišel z Aston Villy za 20M, a po letech máme opět skutečného levého záložníka, který nám dodá potřebnou hru po křídle a centry do vápna. Zatím poslední nákup byl José Enrique z Newcastlu za necelým 7M. Také pakatel, vzhledem k tomu, jak si ve svém klubu minulou sezonu vedl. Myslím si, že se brzy probojuje do reprezentace Španělska, která hledá náhradu za stárnoucího Capdevillu. Liverpool tedy přivedl hráče, kteří zacelili dlouhodobé mezery v našem kádru. Osobně bych ještě uvítal nějakého stopera a mladého útočníka.

Pár hráčů i Liverpool opustilo. Nebudou týmu chybět?

Myslím, že ne. Tým nejdříve opustilo pár mladíků z akademie, ale ty si opravdu nepamatuji. Trochu větším odchodem byl Paul Konchesky, který byl po příchodu Kennyho poslán na hostování do Nottinghamu Forest a  nepočítalo se s ním. Další, kdo tým opustil byl srbský útočník Milan Jovanovič, který sice měl pár světlých okamžiků na začátku minulé sezony, ale také se neprosadil a pro klub není žádnou citelnou ztrátou. Zavedený trend tedy pokračuje, nové vedení se zaměřuje na ty hráče, kteří žijí z velkých platů a klubu už nemají co nabídnout.

Prozraď mně vaši ideální základní jedenáctku?

Reina – Johnson, Carragher, Agger, Enrique – Gerrard, Lucas, Adam (Aquilani), Downing – Suárez, Kuyt

Liverpoolu se dlouhodobě nedařilo, co by jsi udělal nebo navrhl na zlepšení?

Majitelé vlastně už většinu věcí udělali. Špatná herní i finanční situace klubu zde byla ze dvou příčin. První bylo působení amerických kovbojů Gilleta a Hickse, kteří byli našimi majiteli. Přišli se velkými sliby o koupi největších megastár a postavení nového stadionu a ani jeden slib nesplnili. Navíc otevřeně lhali fanouškům a hráčům. Druhou příčinou bylo kupování nekvalitních hráčů, kteří pobírali až moc velký plat a tudíž zadlužený klub takřka krachoval. Všechny největší problémy jsou však již odstraněny, klub vypadá zdravějším dojmem a můžu jen doufat, že jednou mužstvo dosáhne po více jak 21 letech vysněného titulu.

Sleduješ dění i v táboře soupeře? Co říkáš na odchod Fabregase, může to Arsenal oslabit?

Cesc byl pro Arsenal hodně důležitým hráčem a kapitánem, ale myslím si, že Wenger už dlouho věděl o jeho lásce ke svému mateřskému klubu Barceloně a v duchu s jeho odchodem počítal. Podle mě mohl ještě tak jednu nebo dvě sezony počkat, ale i tak má Arséne na jeho místo skvěle hrajícího mladíka Ramseyho, který se zdá být do budoucnosti velmi důležitým hráčem.

Co očekáváš od společného utkání?

Co jiného bych měl očekávat od Liverpoolu než výhru ;-)? Realisticky však očekávám celkově vyrovnaný zápas, kde bude mít Arsenal míč na nohou po většině času.  O výsledku budou rozhodovat maličkosti a verdikty rozhodčích, čehož jsme byli svědky při našem poslední vzájemném utkání na Emirates stadionu, kde padli dvě penalty a ta druhá dokonce v nějaké 114 minutě. 🙂

Hráč, na kterého by si měl Arsenal dávat pozor?

Jednoznačně Luis Suárez. Vítěz Copa Amériky a celkově nejvíce atraktivní hráč nynějšího klubu. Nikdy nevíte, co od něj můžete očekávat.

Kdo je podle tebe nejnebezpečnějším hráčem Arsenalu a proč.

Arsenal skvěle posílil, když přivedl do svých řad Gervinha. Toho jsem se nejvíce bál, avšak po minulém zápase je vykartovaný, tuším na 3 kola, tak největší problém bude někdo z dvojice Van Persie, Arshavin. Arshavin nám jednou dal 4 goly a má proti nám slušnou bilanci.

Jakého hráče bys z Liverpoolu doporučil Arsenalu a proč?

Arsenalu bych doporučil Charlieho Adama, který je dobrý typ vůdce a mohl by zaplnit místo vzniklé po Fabregasovi.

Kterého hráč bys chtěl přetáhnout z Arsenalu do Liverpoolu a proč?

Theo Wallcot. V mládí byl prý fanouškem Liverpoolu, navíc je útočné a velmi rychlé křídlo, které by se nám velmi hodilo.

Poslední otázka. Jaký je tvůj tip na výsledek?

1:1 (Kuyt, Ramsey)

 

/špíča/