Saints 1:0 Arsenal – rotace ukázala, proč někteří hráči nehrají

První ze dvou zápasů proti Souhamptonu nedopadl včera pro Arsenal dobře. Gabrielův vlastní gól stačil Saints k vítězství a naše obhajoba FA Cupu byla rázem u konce.

Protože jsem o očekávané rotaci mluvil ve svém preview, nebudu k ní přehnaně kritický. Čekal jsem, že k ní dojde a v některých případech k ní mělo dojít, ale místo toho, aby se hráči chopili šance a donutili manažera přemýšlet, ukázali proč tak často nenastupují.

Nastoupilo prostě příliš mnoho hráčů bez formy, aby to vedlo k pozitivnímu výsledku. Gabriel nastoupil ke svému prvnímu zápasu od 22 prosince a vypadal přesně jako hráč, co měsíc nehrál. Mohamed Elneny je většinou v záloze spolehlivější a člověk se může spolehnout, že si svou známku 6/10 odehraje, ale tentokrát to bylo mnohem horší. Gabriel Martinelli se na levé straně vůbec neprosadil a měl méně dotyků s míčem, než kterýkoliv jiný hráč na hřišti s výjimkou Lacazetta, který nastoupil v 71. minutě a míče se dotkl jen pětkrát (ukázka toho, jak jsme hráli).

Na pravé straně opět zklamal Nicolas Pepe. Vím, že když se podíváte na statistiky, byl pravděpodobně naší nejlepší útočnou silou, když vytvořil 5 klíčových přihrávek. Byl tam hezký volný kop na Martinelliho a dobrá přihrávka Eddimu Nketiahovi, jež útočník nevyužil, ale celkově byla jeho hra frustrující. Poté co mu poslal Hector Bellerin přihrávku do prostoru na pravé straně, ho zradil první dotyk a obránce ho doběhl. Další jednoduchá přihrávka od Bellerina na jeho nohu a míč se od něj prostě odrazil. Nevím, jestli jde o koncentraci, nedostatek sebevědomí nebo cokoliv jiného, ale má schopnost z relativně jednoduchých věcí udělat něco, co vypadá daleko složitěji.

Abych k němu byl fér, jde vidět že se snaží. Jen si myslím, že vidíme od něj stále to samé, co předvádí od svého příchodu. Ze začátku se člověk snaží najít důvody/výmluvy proč se to děje (nová liga, nový klub, nový jazyk, změna trenéra, atd.), ale po 18 měsících v klubu se musí ptát, jestli to pro něj není zkrátka typické. Pokud to tak je, je to docela alarmující.

Další hráč, co dostal šanci najít formu, jakoukoliv formu, byl Willian a zase nic nepředvedl. Jak jsem řekl ve včerejším podcastu, rozumím tomu proč byl vybrán, i když se mu to moc nelíbilo. Rozumím i tomu, proč manažer veřejně podpořil jeho i Pepeho. Ale pokud se aktivně nesnažíme najít pro něj nový klub už tohle léto (vím, jak to složité), neděláme naši práci dobře.

Všichni víme, že měl dobrý zápas proti Fulhamu v prvním zápase sezóny, ale od té doby nemá na kontě žádné góly a jen jednu asistenci (Gabriel proti Wolves). Možná to je nedostatek informací na mé straně, ale na rozdíl od Pepeho u něj občas vidím nedostatek snahy. Pokud mám být hodný, řekl bych, že vidím hráče, který je naprosto ztracený ve svém klubu, nejistý sám sebou, nejistý svou rolí, absolutně nezapadá do týmu a ještě se po něm chce, aby nastupoval v roli desítky, kde není zvyklý hrát.

Myslím, že jsme už viděli náznaky, že manažer akceptoval, že má s tímto hráčem problém. Nehrál v základní sestavě od zápasu s Evertonem 19. prosince. Když jsme potřebovali gól proti Crystal Palace, manažer ho z lavičky nepovolal. Přesunutí Saky napravo a Smith Rowa do středu zálohy odsunulo Williana mimo základní sestavu, co se týče Premier League. A potencionální příchod Martina Odegaarda nám přidává další možnost. Blbé je, že jsme tomuhle chlápkovi dali 200 tisíc týdně na tři roky. Takže sotva jsme vyřešili jeden problém se starším hráčem, který se rapidně zhoršoval a měl vysoký plat, máme tady dalšího. Je to problém, který je třeba vyřešit co nejdříve. Není žádná ostuda, když přestup nevyjde, stává se to v jednom kuse. Větší problém je, když mu dáváte šanci stále dokola a snažíte si to obhájit. Včera dostal Willian v podstatě poslední šanci se ukázat.

Teď je čas probrat Eddieho Nketiaha. Měl pár šancí, ale nevyužil z nich maximum. Jeho střela po přihrávce Pepeho vypadala více nebezpečně jen proto, že jí obránce tečoval a při své šanci v závěru zápasu svou střelu poslal mimo bránu. Vím, že útočníci závisí na šancích, ale Eddie je hráč, který je bez podpory úplně k ničemu. V šestnáctce je to predátor. Ale mimo ni umí jen běhat a presovat, ale celkově k naší hře nijak nepřispěje.

Nechci diskuzi směřovat k tomu, že máme dalšího mladého útočníka, protože si to samo o sobě zaslouží svůj prostor, ale kolikrát musíte vidět mladého hráče hrát, než si ujasníte, že na to má? Myslím si, že je na čase si to s Eddiem ujasnit. Brzy bude mít jen 12 měsíců do konce smlouvy. Zaslouží si novou smlouvu, více času a peněz? Dávali jsme mu šance, dodali jsme mu zkušenosti a zvýšili mu cenu. Působí to tak, že nastal optimální čas ho prodat.

Nakonec to byl smolný vlastní gól, co rozhodlo o tom, který tým postoupí. Oba týmy měly 11 střel, 2 na bránu, takže to nebylo tak, že by nás soupeř zcela přehrál. Jen to vypadá, že Southampton toho nemusel předvést zase tolik, aby vypadal dominantně a poradil si s naší rotovanou sestavou, která měla prostě příliš mnoho problémů, na tož aby předvedla výkon hodný vítězství.

Je škoda vypadnout takovým způsobem, ale nemyslím si, že nám to přineslo něco, co jsme už dávno nevěděli. Existuje propast mezi hráči, kteří nám můžou pomoct vyhrávat a těmi, kteří ne. Úterní zápas však s sebou nese naději, že schopní hráči se vrátí do sestavy. Možná neuvidíme v základu Pierre-Emericka Aubameyanga, který dle Artety nehrál kvůli „osobním problémům“. Doufejme, že všechno okolo něj a jeho rodiny bude v pořádku, protože je jasné, že v tomto ohledu jde fotbal stranou.

Tato porážka a tento výkon zvedá tlak před úterním zápasem na St. Mary. Doufejme, že najdeme odpověď.

/Arseblog/