Šest klíčových otázek na téma, proč by se přední Evropské kluby mohly vzbouřit

Reportér anglického The Guardian se pustil na „tenký led“ a nakousl otázku možného rozkolu ve fotbalové Evropě. Uživatel Harb pro nás tento článek přeložil. Pokud máte i Vy zájem o zveřejnění překladů článků s fotbalovou tematikou, zasílejte je na e-mail redakcegunners.cz@gmail.com.

 

Základní motto : Největší Evropské Kluby by mohly začít vlastní, odtrženou ligu v r. 2014. Majitelé klubů jsou totiž motivování možností získání více peněz.

 

Které týmy jsou zúčastněny?

Jedná se o největší jména ve fotbalovém světě. Bayern Mnichov, Real Madrid, Internazionale, Milan, Manchester United, Liverpool a Barcelona – dohromady vyhrály 36 titulů v Evropském Poháru a Lize Mistrů, což jsou téměř  2/3 všech sezón, kdy se hrálo. Kde tyto kluby hrají, tam se točí velké peníze.

A přidáme Arsenal a Chelsea, které sice nevyhrály elitní evropskou trofej, jejich široká mezinárodní fanouškovská základna by však mohla být nezanedbatelnou položkou v tržbách soutěže. Ostatní velké fotbalové týmy by taktéž dostaly pozvání: Juventus, Roma, Ajax, Porto, Marseille a pár dalších. Možná i Manchester City.

 

Co chtějí dělat?

Rychlá odpověď: peníze. Spoustu peněz. Zrodil se nový druh majitelů fotbalových klubů, kteří neberou vlastnění klubu jako benevolentní aktivitu. Lidé jako Silvio Berlusconi používá vlastnictví fotbalového klubu jako způsob dosáhnutí vlastních zájmů v populárních politických otázkách nebo Roman Abramovich ke zvýšení své reputace v zahraničí výhrou titulů. Oba jsou spokojeni s velkými ztrátami při podpoře svých klubů. Ale Američtí majitelé, bratři Glazerové, kteří vstoupili na fotbalový trh v roce 2005, když koupili Manchester United – používají klub k tvorbě zisku ve vlastních sportovních frančízách. Glazerové mají za neuvěřitelné, že téměř každá věc / objekt v nejpopulárnějším světovém sportu „generuje“ peníze.

Jak by se odtrhnutí ve skutečnosti realizovalo?

Právně by mohlo k oddělení od současných fotbalových struktur dojít v r. 2014, kdy jejich aktuální smlouvy mezi kluby a Uefou, která vede nejpopulárnější klubovou soutěž – Ligu Mistrů, vyprší.

Fotbalové oči sledují Lionela Messiho, Wayna Rooneyho a Fernanda Torrese kamkoli se pohnou. A se zájmem fanoušků přicházejí peníze od sponzorů a televizních stanic – jak FIFA zjistila během ohromného nárůstu příjmů za posledních 15 let.

V roce 1997 byl roční příjem FIFA $22.5m; v r. 2009, jeden rok před Mistrovstvím světa, to byla 1 miliarda dolarů. S takovým množstvím peněz, rozděleným mezi kluby, vše je možné.

 

Jak by odtrhnutí fungovalo?

Pro maximalizování příjmů a zajištění bezpečnosti by vstup do soutěže byl velmi pravděpodobně omezený. Avšak uzavřená liga by se nemusela líbit Evropským fanouškům, kteří jsou zvyklí na postupy a sestupy klubů. Z toho by se mohly kluby vyvléct jednoduchým play-off systémem o jedno místo.

Podobně jako již existující Liga Mistrů, jednalo by se o turnaj se zápasy uprostřed týdne. Real Madrid a Barcelona mají své B týmy v nižších soutěžích své země – přední světové kluby by mohly doufat ve využití podobných praktik týkajících se jejich závazků ve vlastních národních soutěžích. Tuzemští soupeři možná neuvítají odtrhnutí elitních klubů, ale sotva jim můžou zakázat hrát v tradičních soutěžích, protože většina příjmů je vázána právě na tyto silnější a slavné kluby.

Jak by to fungovalo s mezinárodním fotbalem a Mistrovstvím Světa?

Pravděpodobně největší stížnosti ve většině klubů jsou ohledně kalendáře mezinárodních zápasů. Přátelské zápasy na začátku srpna rozzlobily většinu zaměstnanců klubů, protože musí uvolnit své hráče přesně v období, kdy by chtěly organizovat své vlastní přátelské zápasy; lukrativní předsezonní zámořské cesty.

Pokud bude 20 týmů účinkovat ve stálém turnaji, včetně play-off na konci sezóny, ve stylu Amerických sportovních soutěží, nezbude žádné místo pro vrcholové hráče účastnit se mezinárodních turnajů s dvouroční periodou. To by logicky byla politicky citlivá oblast při plánování, která by se ovšem dala zjemnit uvolňováním hráčů pro vlastní, oddělený mezinárodní turnaj – bez účasti FIFA.

Proč je to tentokrát jiné?

Kluby už několikrát přemýšlely podobným způsobem, když bojovný Florentino Pérez z Realu Madrid byl předsedou G14. Strategický dokument sepsaný v r. 2007 tehdejším generálním manažerem G14, Thomasem Kurthem, pojednával o „odloučení  nejvyšší profesionální úrovně od všech nižších, pokud to bude schváleno všemi zúčastněnými kluby“.

Hrozba se vytratila poté, co UEFA slíbila, že rozdělí větší podíl z příjmů Ligy Mistrů mezi jednotlivé kluby. Avšak jelikož později litovali, že dál nejednali s Fifou v její chvíli slabosti, kluby nyní tuší novou možnost. Příchod amerických vlastníků, zavádění pravidel UEFA ohledně finanční fair play a nízká ziskovost pro kluby vytvářejí „výbušnou směs“.

 

 

/guardian.co.uk/