Situace okolo Arshavina

Se zaručenými informacemi ohledně ruského playmakera se v poslední době doslova roztrhl pytel…

Včera ráno obletěla internet zpráva, že Zenit odmítl nabídku Arsenalu v hodnotě 10 miliónů liber, což komentoval i mluvčí ruského klubu:

„Mohu oficiálně potvrdit, že Zenit dostal od Arsenalu nabídku na Arshavina. Naše vedení jí ale považuje za nedostatečnou. Londýnský klub nabízel částku okolo 10 miliónů liber. Od té doby žádnou další nabídku nepodali. V současnosti je Arsenal jediným klubem, který se o Arshavina zajímá.“

Je otázkou, jestli tato nabídka byla a nebo naopak nebyla v této přestupní sáze první, a zda-li se Arsenal rozhodne svou nabídku zvýšit. Názory v anglickém tisku se různí – Daily Mail tvrdí, že Kanonýři vyrukují s nabídkou okolo 12 miliónů liber, zatímco The Mirror si myslí, že hráče ukořistí za 18 miliónů liber Manchester City. Je těžké říct, jaké zprávě bychom měli věřit, ale já bych řekl toto:

– Pochybuji o tom, že by těsně po páteční tiskové konferenci Wengera, na které odmítl popřít, že by se o hráče přestal zajímat, Zenit nepřijal nabídku Arsenalu.
– Noviny, které hlásají, že Arshavin je na cestě k Citizens mají velmi podobný text, jako na začátku minulého týdne, kdy pod titulkem “Exkluzivně“ tvrdily, že ruský záložník jisto jistě putuje do Arsenalu. 

Pokud se ale o hráče skutečně zajímá City, pak se v Zenitu určitě tetelí blahem. Jejich jediným důvodem, proč s těmito prohlášeními vyrukovaly do novin, bylo, aby upoutaly pozornost jiných klubů o jejich klenot. Tottenham už zdá se po letním odmítnutí z ruské strany nemá zájem, a tak je konkurence pro Gunners jasná – Manchester City. Tenhle tým potřebuje kvalitní hráče jako sůl, navíc má dostatek peněz, aby upoutal pozornost jak Zenitu, tak i Arshavina samotného.

Ať už jsou Citizens ve hře o tohoto hráče, či nikoli, je důležité, aby se vedení nebálo zvýšit nabídku, i kdyby s tou svou vyrukoval Manchester City. Sám hráč už během léta a i zimy prohlásil, že by rád do Arsenalu zamířil, a to by mohlo hrát v náš prospěch, i když, jak se ukázalo v případě Robinha, peníze někdy dělají divy. Ale pokud byla naše 10-miliónová nabídka odmítnuta, bylo by záhodno jí zvyšovat na 12 miliónů, a pokud to nepůjde jinak, klidně i na 15.

10 miliónů za Arshavina podle mě není realistická cena. Tento hráč byl před několika týdny oceněn coby 6. nejlepší hráč Evropy. Hráči před ním budí opravdu respekt – Xavi, Casillas, Torres, Messi, no a pak vítěz, tedy Ronaldo. Pod ním se pak umístili David Villa, Ibrahimovič a Steven Gerrard. Ruský klenot je tak ve velmi lukrativní společnosti – každý z těchto fotbalistů by vyšel minimálně na 30 miliónů liber. Upřímně doufám, že i Wenger ví, že takovýto hráč má vyšší cenu, než nabízených 10 miliónů – vždyť takový Alexandr Hleb stál 12 miliónů…

Snad je tato nabídka pouze takovou úvodní a “seznamovací“, a snad si vedení uvědomuje, že aby tohoto hráče získalo, musí podat nabídku vyšší. Arséne před nedávnem řekl:

„Chci někoho, kdo by naší hře něco přidal, hráče výjimečné kvality.“

Nicméně, nemůže přece počítat s tím, že dostane hráče výjimečné kvality s výjimečnou slevou. Všichni máme ještě v paměti, že vedení odmítlo Liverpoolu zaplatit o 2 milióny liber více za Xabiho Alonsa, a toto rozhodnutí nás možná stálo spoustu bodů. 

Ještě před několika týdny jsem si myslel že máme velmi slabou sestavu, a že příchod jakéhokoli nového hráče bych uvítal s otevřenou náručí. Posily typu Jimmyho Bullarda či Marka Nobla by byli pro hru náš klub rozhodně větším přínosem, než Diaby či Song. Ale teď už je jasné, že naše utrácení za nové hráče bude velmi limitované, a není moc pravděpodobné, že bychom nakupovali velké množství hráčů, je to dokonce nemožné. Souhlasím s Wengerem v tom, že pokud už má do našeho týmu dojít nový hráč, ať je to hráč výjimečné kvality, který našemu týmu přinese něco navíc. 

Na fotbalových trávnících nepobíhá moc hráčů, kteří by ihned zapadli do našeho stylu hry, ale podle mého je Arshavin jedním z nich. Je tu i spousta argumentů proti jeho příchodu, ale ty podle mě nejsou příliš přesvědčivé:

– ruská fotbalová liga je velmi fyzicky náročná, a víc jak půlka sezóny se odehraje ve velmi studeném počasí, takže by měl být mnohem více přizpůsobivější anglickému stylu fotbalu, než hráči z fotbalových týmů západní Evropy.
– možná, že už mu je 27 let, ale je třeba si uvědomit, že mentalita lidí z východní Evropy se od té západní hodně liší, tudíž jeho věk nic moc neznamená. Angličtinářům se doporučuji podívat na TENTO dokument, aby pochopili, proč chce Arshavin tak rychle z Ruska pryč. 

Kolik hráčů v naší sestavě dovedlo svými výkony tým k nějaké trofeji, jako Arshavin Zenit k zisku Poháru UEFA? O kolika hráčích z naší sestavy se kdy hovořilo jako o jednom z nejlepších hráčů jednoho z nejlepších a nejkvalitnějších fotbalových turnajů, s čestnou výjimkou Cesca Fabregase? Kolik ofenzivních hráčů Arsenalů má takové fotbalové dovednosti, fotbalovou invenci, a je tak rychlých, jako právě Arshavin?

{youtube}8OYXsIyheec{/youtube}