Tisková konference Mikela Artety po Brightonu

Poté, co nás Brighton vyřadil z Carabao Cupu výsledkem 3-1, čelil Mikel Arteta médiím na pozápasové tiskové konferenci.

Probral zde řadu témat, včetně debutu Karla Heina, jeho pocity při vyřazení ze soutěže a také šířku kádru.

O výkonu a výsledku…

Pohled je takový, že výsledek ve skutečnosti neodráží to, co se dělo na hřišti. Myslím, že je to jasné, ale ve výsledku jsou to dvě věci: a to je počínání v pokutovém území. Byli mnohem výkonnější než my, a to je celý rozdíl, protože v momentě, kdy jsme měli jasně navrch, kdy jsme měli šanci dostat hru někam jinam, jsme obdrželi branku, a to změnilo hru.

O tom, zda je zklamán z vyřazení…

Prohra je zklamání, ale způsob, jakým se kluci snažili a hráli, a množství změn, které jsme museli udělat kvůli přetížení. Musíme chránit hráče a dávat jiným šanci. Jsem s tím opravdu spokojený, ale samozřejmě jsme chtěli v soutěži pokračovat a bohužel končíme.

O tom, proč byl Karl Hein vybrán před Mattem Turnerem…

Myslím, že si tu šanci zasloužil. Je to první brankář národního týmu jeho věku a myslím, že je to něco neobvyklého. Svou šanci si naprosto zaslouží, a kdybych měl zítra zase hrát, hrál bych s ním znovu, protože zkušenosti získáváte jen tehdy, když hrajete fotbalové zápasy. Karl to tak má a chyby k fotbalu patří.

O tom, zda porážka ukázala, že potřebujeme posílit naše družstvo…

Je to družstvo, které máme a musíme ho využít tím nejlepším možným způsobem. Dnes jsme přišli zkrátka, zejména proto, že jsme neudělali to, co musíme udělat v obou pokutových územích, abychom vyhráli fotbalový zápas, a zaplatili jsme za to.

O tom, zda bude potřebovat širší kádr, aby udržel dynamiku…

Víme, kde jsme. Stejně dobře víme o momentu, kdy jsme měli určitá zranění, a že je družstvo už teď velmi úzké, a snažili jsme se to zvládnout co nejlépe. Ale to samé platí i když vyhrajeme fotbalový zápas, takže žádné výmluvy.

O Karl Heinovi a o tom, zda s ním po zápase mluvil v šatně…

Ne, všichni ho hned potom podporovali. Všichni děláme chyby. Já v první řadě. Hráči po celou dobu, protože je to součást hry. Musí v tom pokračovat. Je to o tom, jak zareagujete, když takovou chybu uděláte. Nejde o chybu samotnou. Tohle se v jeho kariéře stane, a stalo se to dnes, bohužel.

O tom, jak postupuje při budování tréninkových jednotek v rámci družstva…

Je to spousta různých věcí. Je zřejmé, že budování vztahu na hřišti, chemie a porozumění je opravdu něco důležitého. Každý trénink a vše, co děláme, s tím souvisí.

O tom, zda jsou někteří hráči zapojeni do více jednotek…

Jsou hráči, kteří se vejdou do různých rolí a mohou pojmout různé prostory. To si myslím že je něco velmi pozitivního.

O Fabiu Vieirovi…

Myslím, že před brankou neměl trochu štěstí, protože poslední dva zápasy mohl dát pár gólů. Každý nový hráč potřebuje čas na adaptaci a na hru. Je zřejmé, že když hrál proti Brightonu venku, a byl obklopen hráči, které více zná je to pro něj o něco jednodušší. Požádali jsme ho, aby hrál i na různých pozicích kvůli potřebám, které v týmu máme. Vůbec se nebojím.

O tom, jak se Vieira v prvních šesti měsících přizpůsobil a zda se opravdu zabydlel…

No, vynechal velkou část, protože přišel a byl dva a půl měsíce zraněný. Takže vynechal celé přípravné období a myslím, že přestávka v období při Mistrovství světa pro něj bude velmi dobrá.

O oznámení brazilského národního týmu a jak se s ním vypořádal Gabriel…

Celý tým ho velmi podporoval. Myslím, že Gabi měl tuhle možnost také v hlavě a věděl, že není jednoduché, aby ho vybrali s týmem, jaký mají. Očividně v to doufal, ale rozhodnutí přijal v opravdu dobrém slova smyslu.

O tom, zda se k našemu družstvu v lednu někdo přidá…

Je to stejné družstvo, jako když vyhrajeme. Vždycky jsem od prvního dne říkal, že máme užší kádr, protože jsme na konci nechali nějaké hráče jít, a také pokud jsou všichni k dispozici a každý může odehrát nějaké minuty, je to v pořádku, ale v tuto chvíli máme nějaká zranění. Víme oč se jedná, ale není to nic nového. Řekl jsem to první den po přestupovém okně.

O tom, zda bude v lednu měnit naše družstvo…

No, je to okno, které je otevřené a já budu muset diskutovat o možnostech, které máme, kapacity, které musíme udělat těmito změnami a být na trhu pro jakoukoliv příležitost. Nevíme, co se bude dít – všechny naše možnosti jsou otevřené.

/arsenal.com/