Tisková konference Mikela Artety před Leedsem.

Dnes se opět konala již tradičně virtuální tisková konference. Mikel odpovídal na dotazy ohledně zraněných hráčů, Nicolase Pepého či Folarina Baloguna.

zda jsou nějaké novinky ohledně zraněných…
Moc ne, více budeme vědět v následujících dvou dnech, jak se vyvíjí a zda budou k dispozici na neděli či další zápas. Buďte trpěliví protože to vypadá, že problémy má spousta hráčů.

na jak dlouho bude Partey mimo hru…
To je těžké, během zápasu něco ucítil, ale nemysleli jsme si, že to bude tak špatné. Po skenu to vypadalo hůře. Nebude proti Leedsu k dispozici a uvidíme, jak se to během dvou dnů vyvine, je to ale svalový problém.

o tom, jak je to pro něj frustrující…
Byl zničený, my všichni jsme, protože víme, jak je pro nás důležitý. Nemohli jsme jej využít od jeho příchodu, nebyl k dispozici tři zápasy v řadě. Myslím, že celých 90 minut odehrál od svého návratu po zranění snad jednou. Je to pro nás velká rána, ale adaptuje se na ligu, měl velkou smůlu, je velmi frustrovaný, protože je to soutěživý typ, chce se cítit důležitý a být důležitým pro tým, což se mu v posledních zápasech kvůli zraněním nedaří.

o boji o pozici jedničky mezi Lenem a Ryanem…
Myslím, že Mat odchytal opravdu dobrý zápas, jako první zápas po pár trénincích to bylo od něj opravdu dobré. Byl jsem opravdu rád za jeho reakci, dostat branku tak rychle při svém debutu a i tak ukázal skvělou reakci a svůj charakter. Proto jsme jej přivedli, musí pro nás být možností a na Berdna musí tlačit.

o týdnu na tréninkovém hřišti…
Některé dny jsme kvůli sněhu a podmínkám na hřišti nemohli trénovat, ale mít týden na přípravu pro nás bylo neobvyklé. Zhodnotili jsme si hromadu věcí, které jsme za poslední týdny udělali, důvody, proč jsme hodně zápasů vyhráli a některé zase prohráli zvláštním způsobem, který jsme si nezasloužili. Je to vyloženě na nás a musíme být v tomto lepší.

o tom, co si myslí o Leedsu…
Jsou opravdu stateční, dynamičtí a útoční. Jsou opravdu zajímavým týmem, mají skvělého trenéra a celý trenérský tým, hráče, kteří jsou stoprocentně oddaní a jdou do každého zápasu se stejnou energií a entuziasmem získat tři body. Myslím, že si zaslouží více bodů, než kolik jich teď v tabulce mají.

o Kieranu Tierneym…
Uvidíme, jak jeho koleno zareaguje až jej začne trochu zatěžovat. Moc mu toho nezbývá, ale je velmi pozitivní, je v dobré náladě a dychtivý po návratu do týmu. Uvidíme během pár dní až začne trénovat s týmem, jak se bude cítit a jak bude reagovat.

o frustraci, kterou cítí, protože jej nemá k dispozici…
Abych byl fér, tak si na to zvykáme, protože nám chybí neustále tolik hráčů, nepamatuji si, kdy jsme měli všechny k dispozici, kdy jsme měli dva nebo tři zápasy po sobě stejnou základní jedenáctku. Tak to prostě je. Hráči mají obrovský vliv, dokonce i ti zranění, kteří se chtěji vrátit do hry, to po nich i požadujeme, hráči na hřišti zase musí odvést to nejlepší a musí jim návrat do základu ztížit. To se snažíme dělat.

o tom, co více ještě můžeme čekat od Nicolase Pepého…
To, že může udržet tuto úroveň měsíce, nejen týdny. Myslím, že se mu daří mnohem lépe. Myslím, že u něj došlo ke změně, dokonce v jeho mentalitě, jak přistupuje ke každé tréninkové jednotce, důležitosti každé jednotlivé akce v zápase a jak udržuje soustředění a odhodlání během zápasů. Opravdu se mi jeho přístup líbí. To, co udělal v několika posledních týdnech, je opravdu mnohem lepší. Má stále spoustu prostoru na zlepšení a k růstu, má na to vůli, takže očekávám, že se brzy posune na další úroveň.

o výhružkách na sociálních médiích vůči hráčům…
Samozřejmě jsme interně mluvili s hráči a snažili jsme jim dát nějaké rady, snažili jsme se je co nejvíce chránit. Incident, který se před pár dny stal s Mikem Deanem je naprosto nepřijatelný a myslím, že bychom měli všichni stát za Mikem a podpořit jej, stejně tak komunitu rozhodčích. Mají v lize v tuto chvíli neskutečně náročnou roli, se spoustou klíčových rozhodnutí, které ovlivňují týmy a ligu jedním nebo druhým způsobem, snaží se dělat samozřejmě jen to nejlepší. Připravují se jak nejlépe mohou, každý dělá chyby a myslím, že my je musíme podporovat.

zda se výhružky na sociálních sítích stávají horší…
Myslím, že kdybychom si přečetli všechno, co o nás bylo napsáno, museli bychom několik dní zůstat ležet v posteli. Je to součást toho, myslím, že je skvělé, že lidé mohou komunikovat na tolika platformách a vyjádřit svůj názor. Jedinou věc, kterou žádám, je respekt, víte? Dělejte to s respektem, nemusíte nikoho urážet nebo se snažit někoho ranit. Prostě vyjádřete svůj názor s nejlepším úmyslem a když je konstruktivní, myslím, že každý dokáže přijmout kritiku. Je součást naší práce se na to podívat, promyslet a reflektovat na to, ale když má někdo v úmyslu někoho jen ranit, tak v tom okamžiku se to dle mého názoru stává trochu hloupé. Je to o nalezení rovnováhy. Je zde mnoho pozitivního, ale stejně tak toho spoustu můžeme dělat lépe.

zda se očekávalo, že bude Kieran tak dlouho mimo hru…
No, nevěděli jsme to. Když cítíte nějakou bolest a ste jako Kieran, který jde do všeho naprosto naplno, musíte být opravdu v pořádku. Když někdo jako on řekne, že se necítí v pořádku, něco je v nepořádku, tak máte obavy, protože víte, jak moc chce hrát. Je na tom teď mnohem lépe, v posledních dnech se cítí lépe, trénuje, je pozitivní, chce se vrátit brzy a pomoct týmu, doufejme, že jej budeme mít brzy zpět.

zda může naši pozici v tabulce vysvětlit počet hráčů, kteří nám v této sezóně již chyběli…
Nevím. Nemám rád výmluvy. Tak to je. Musíme se přizpůsobit, máme jiné hráče, kteří se snaží odvést svou práci, v jistých momentech ale potřebujete nějakou jednotnost, potřebujete tým, který spolu hraje, vidíte všechny ty úspěšné týmy, potřebujete konzistentní základní jedenáctku a chemii v týmu, jednotu, soudržnost, to se nám nedařilo. Jde i o okolnosti, současnou situaci, covid, jde o zvláštní sezónu bez přípravy, je zde mnoho faktorů, ale stále si myslím, že bychom mohli být v lepší pozici, musíme se podívat, co jsme udělali v zápasech a co jsme zahodili.

o Bielsovém ‚murderballu‘ na tréninku…
Ano, slyšel jsem o tom. Viděl jsem to. Marcelo má neuvěřitelné metody. Musíte vidět, jak tým hraje, některé věci dělají neustále, některé návyky zavedly do hry s takovým sebevědomím. Je zde spousta věcí, které se mladí trenéři jako já, mohou učit od lidí, jako je on. Kteří jsou zde již dlouho a jsou opravdu úspěšní.

zda mu někdo na sítích vyhrožoval…
Radši bych o tom nemluvil, ale myslím, že tomu jsme v tomto odvětví vystaveni všichni. Proto to radši nečtu, ovlivnilo by mě to osobně mnohem více, kdyby někdo vyhrožoval mé rodině. Stalo se to, klub si toho byl vědom a snažili jsme se s tím něco dělat. Tak to je. Musíme s tím žít. Nepřestane to zítra, to víme, ale můžeme s tím něco dělat dlouhodobě? O to se snažím.

zda bychom měli mít letos kvůli zraněním širší soupisku…
Mohli bychom a myslím, že jsme měli. Museli jsme najít v týmu rovnováhu, proporce na jednotlivých pozicích, aby se všichni cítili zapojení, důležití, dostali nějaké minuty. Kdybychom hráli čtyři soutěže, tak možná, ale jsme ve dvou a nemyslím, že by to dávalo nějaký smysl. Nikdy nevíte. Je to nepředvídatelné, hráče můžete ztratit každý týden. Jak budeme vypadat v květnu, to teď nemůžeme vědět. Měli jsme teď týden čas a mohli jsme trénovat hodně tvrdě, protože to bylo po dlouhé době, ale hráči také potřebují regenerovat, potřebují nabrat síly. Teď jsme zpět a následujících šest nebo osm týdnů bude absolutně šílených, takže jsme potřebovali najít také nějakou rovnováhu.

o tom, že Leeds považuje za nejlepší obranu útok…
Když se podíváte na zápasy, které prohráli a jak je prohráli, je to celkem neuvěřitelné. Možná si ty porážky ani nezasloužili. Trestali je ze standardek, což je klíčová oblast. Když srovnáme, co celkově vytvořili z otevřené hry oproti soupeři, najdeme málo her, kde toho vytvořili méně.

zda je Bielsův následovník…
Ne, nejsem, protože jej tak dobře neznám. Pep jej zná mnohem lépe než já, ale samozřejmě se snažíte učit, vyzdvihnout nějaké věci z jiných týmů. Zajímá mě, jak se vyvíjí jejich tým, jejich charakter, způsob hry. Na Marcelovi je monoho pozitiv, které můžeme sledovat.

zda bude nyní priorita Evropská Liga…
Prioritou je Leeds, pak hrajeme zase v Evropě. Samozřejmě je to soutěž, která nás může dostat tam, kam chceme. Čeká nás ale dlouhá cesta, zvláštní rok s ohledem na místa, kde budeme hrát tyto zápasy. Pojďme krok za krokem.

zda je pro Mikela prioritou chránit lidi kolem sebe…
Absolutně, máme ale i to štěstí, že klub je v tomto velmi podporující. Děláme, co musíme, když se něco takového stane. Nestane se to zítra, ale chceme chránit všechny, kteří jsou součástí hry, můžeme s tím něco dělat ze středně či dlouhodobého hlediska, možná se to děje i v jiných odvětvích.

o tom, proč Martinelli nenastupuje ve většině zápasech…
No, vrátil se do týmu a opravdu se mu dařilo, potom se ale opět zranil. Chvíli mu to pak trvalo, teď je to o tom, aby se znova dostal do správného rytmu a získal si místo v týmu tak, jako všichni ostatní. Nezapomínejte, že nastoupil proti Manchesteru United, dostal přednost před několika dalšími hráči, takže to není tak, že by nedostával příležitosti. Víme, že má obrovský potenciál a předvedl několik skvělých věcí od svého návratu. Ve své hře ještě má co zlepšovat, což je ale v jeho věku normální. Přišel zde z jiné ligy, po fyzické stránce je to tady velmi náročnější oproti španělské lize. Zranil se, chtěl se vrátit, vrátil se a znovu se zranil, takže vypadl z rytmu. Neměl předsezónní přípravu, což je po takové změně zapotřebí. Možná je zde i trochu obava, chce, aby se mu dařilo, chce se cítiti důležitý protože přišel jako velký příslib. To se vše nahromadí a opět jej to skolilo, musíme být tedy trpěliví, potřebuje se řádně zotavit protože pro nás bude klíčový.

zda Balogun na konci sezóny odejde…
Ne, jsem stále pozitivní v tom, že Flo s námi zůstane, o což se jako klub snažíme a o co se snažím i já, jako manažer. Co vím, tak hráč zde chce také zůstat, takže jsem pozitivní. Myslím, že v posledních měsících udělat velký pokrok.

/arsenal.com/