Tisková konference Mikela Artety před zápasem s Crystal Palace.

V pondělí večer nás čeká první venkovní výjezd nové sezóny. Daleká cesta nás však nečeká protože nás přivítá v londýnském Selhurst Parku domácí Eagles. Ve čtvrtek ráno se tedy konala tradiční tisková konference, na které probíral Mikel téma jako zranění Jurriena Timbera, zisk Davida Rayi či samotný výjezd do Selhurst Parku.

o zranění Jurriena Timbera…
Je to pro nás velká rána, i pro něj protože zrovna se k nám připojil. Je to pro něj velké zklamání. Pro tým je to taky čára přes rozpočet, přivedli jsme ho s jasnými úmysly. Bylo naprosto jasné, co týmu přináší a teď se bez něj musíme obejít pomalu celou sezónu. Musíme se přizpůsobit, takové věci se bohužel stávají, musíme se přes to přenést.

o reakci Jurriena na jeho zranění…
Abych byl upřímný, nese to dobře, má výjimečný charakter, to ví. Myslím, že si začíná uvědomovat rozsah svého zranění a čas, jaký bude mimo hru. Chceme mu maximálně pomoci, jsme mu nablízko, ale bude to dlouhá cesta.

zda to změní jeho přístup na přestupovém trhu…
Spíš přemýšlím o tom, co máme v týmu, abychom pokračovali v práci, kterou chceme dělat. Je pravda, že nám dával naprosto jiné možnosti v tom, co bychom mohli předvádět na obou stranách hřiště, ale znovu, takové věci se stávají a musíme se na to připravit.

zda je to příležitost pro Kierana Tierneyho…
Je to příležitost pro každého. Budeme potřebovat každého a každý bude důležitý. Počty hráčů v týmu na této pozici jsou nyní omezené, takže každý musí být připravený.

zda je Tierney stále součástí jeho plánů…
No, hrál Community Shield, ne? Takže hráč, který hrál 5 dní předtím ve finále je součástí plánu, to je jisté.

zda byl Kieran zklamaný, že se proti Forestu nedostal na hřiště…
Doufám, že ano.

o tom, co přinese do týmu David Raya…
Lepší kvality pro náš herní model, to je jednoduché. Chceme na pozici dva hráče, kteří to dokáží a viděli jste, co se stalo Jurrienovi, může se to stát i našemu brankáři, stalo se to i Courtoisovi. Musíte být připraven na otázky typu ‚Co to je? Dva brankáři takové velikosti?‘ Kdyby se pak Aaron zranil a utrpěl vážné zranění, co pak řeknete? Potom změníte všechno. Takže musíme být připravení, musíme být proaktivní a nyní máme dva excelentní brankáře, kteří perfektně zapadají do našeho modelu, takže jsem velmi šťastný.

zda máme ‚číslo 1’…
Na jakékoliv pozici? Ne. Devítka, sedmička, 11, šestka, brankář – ne, není.

o zdravotním stavu Oleksandra Zinchenka…
Alex je na tom velmi dobře, trénoval s námi a snad jej budeme mít k dispozici velmi, velmi brzo.

o dalších novinkách v týmu…
Žádné nové obavy, ne po zápase. Gabriel Jesus stále není k dispozici a není fit, ale zbytek je v pořádku.

o začátku kariéry Kaie Havertze v dresu Arsenalu…
Opravdu dobře zapadl. Myslím, že proti City odehrál velmi dobrý zápas, měl dvě velké příležitosti se prosadit, ale nedal, takže kromě tohohle byl naprosto excelentní. Pak hrál v zápase na dvou různým pozicích, jednou jako 8, pak jako 10. Jsem opravdu spokojený s tím, co týmu přináší, jeho intenzita, pohyblivost, hrozba, porozumění hře a jak si dokáže najít tu správnou mezeru. Skvěle si s kluky sedli, takže jsem za něj opravdu rád.

zda je spokojený se sílou naší obrany i přes zranění Timbera…
S takovým zraněním jsme nepočítali, takže musíme nyní vyhodnotit naše možnosti a najít způsob, jak z hráčů dostat to nejlepší. Nemůžu mít pod kontrolou naprosto vše. Jsme otevření všemu a musíme být, abychom mohli reagovat, když se něco stane. Nejen kvůli zranění ale i kvůli situaci na trhu, a to právě děláme.

o pozitivech vítězství nad Forestem…
Dominance ve hře, kolikrát jsme hráli v prostorech, kde chceme, množství šancí, které jsme si vytvořili a to málo, co jsme jim umožnili. Měli šanci v prvním poločase hned po zisku odraženého míče. Poté se dostali k protiútoku po odkopu jejich brankáře a našem rohu, ale nic víc. V zápase jsme dominovali, ale nedokázali jsme si dát dostatečně dobrou finální přihrávku a zakončit naše akce lépe. Tohle musíme zlepšit.

o tom, že musíme být více přesní…
Musíme. Když hrajete tento typ zápasu, musí to skončit tři, čtyři nebo pět. My jsme to však nedokázali a když dáte soupeři v Premier League takovou příležitost, vždy vás čeká nervózní konec.

o vývoji Bukayo Saky…
Myslím, že roste rok za rokem, dáváme mu nové cíle a on si stanovuje i své vlastní, nové požadavky a vypadá to, že je plní. Je extrémně hladový a chce se učit, zlepšovat a být lepším hráčem, který rozhoduje zápasy každé tři dny. To mu jde vidět na očích. Je velmi soustředěný a dělá vše pro to – způsob, jakým trénuje, jak se připravuje, jaký život žije. Jsem velmi šťastný a musí pokračovat v tom, co dělá.

o situaci s brankáři…
Když jsme měli dva odlišné gólmany, stejně tady ta otázka byla. Mít dvě skvělé brankáře je úžasné – není na tom nic špatného. Máme dva skvělé levé křídelníky, dva skvělé útočníky a dva skvělé ‚holding‘ záložníky. Máme Jorginha, Thomase a Declana, a to problém není a ani by neměl být. Chceme být lepší každým dnem, chceme zlepšit prostředí v klubu. Snažíme se pořád být na určité úrovni protože je to pro nás přirozené – když změníte prostředí, které navíc bude každým dnem stoprocentní, věřte mi, zvýší se i úroveň. Viděl jsem to u hráčů, kteří jsou zde a se situací před dvěma roky. Jestli chceme být lepší, musíme vytvořit takové prostředí.

zda věří, že naši útočníci můžou v sezóně dát 20 branek…
Neměli jsme takového hráče, ale byli jsme konkurenceschopní i bez něj. Znamená to, že o branky se musí podělit více hráčů, ale nikdo nemůže podepsat kus papíru s tím, že tuto sezónu dá nějaký hráč 20, 25 nebo 30 branek. Nevíme to a jestli to někdo ví, ať zvedne ruku! Martin Odegaard dal loni 15 branek a předtím byl zvyklý na tři nebo čtyři. Snažíme se co nejlépe podporovat tyto hráče, pracujeme na tom, aby pochopili, že není žádný limit, můžou být tak dobří, jak je to jen možné a jsem si jistý, že máme hráče, kteří těch 20 branek za sezónu jsou schopní vstřelit.

koho bude podporovat ve finále ženského MS…
Fandím celému MS obecně a očividně jsou mi oba týmy blízké. Je to fenomenální. Hlavně pro Anglii, co dokázali ve dvou turnajích po sobě, je to pozoruhodné. Ve Španělsku jsou také všichni šťastní, v týmu bylo několik obtíží za poslední rok a stalo se hodně věcí. Je to skvělý způsob, jak vyjádřit ducha a charakter lidí ve Španělsku a říct: ‚OK, i přes nepřízeň osudu jsme ve finále MS.‘ Opravdu si to užívám. Chci si ten zápas vychutnat.

zda byl ujištěn, že do týmu může přivést nové hráče…
Nikdy to nebylo jen mé rozhodnutí. Je to rozhodnutí, které děláme jako klub, je tam zahrnuto spoustu lidí. Záleží na více faktorech, já se ale soustředím hlavně na to, abych dostal to nejlepší z hráčů, která máme právě teď v týmu. Rozběhla se liga, jsme na trhu otevření oběma směry a stále nás čeká ještě spousta práce, možná v obou směrech. Ale to je můj cíl.

zda může říct, že nás žádný obránce neopustí…
Nemáme žádné takové plány.

zda zranění hráčů jako je Timber, de Bruyne a Mings jsou výsledkem nabitého kalendáře…
Je tady také Buendia, stalo se to Courtoisovi a Militaovi. Něco se děje. Můžete říct, že i v minulosti se hrálo dost zápasů, jezdilo se na tour, ale zápasy plus MS v prosinci plus tour plus tohle a tohle a mezinárodní zápasy – je toho hodně. Na hráče je toho moc. Na hráče to jsou neskutečné nároky. Podívejte se na kalendář v následujících 36 měsících, lepší je se však nedívat, protože je neuvěřitelné, co všechno některé hráče čeká.

Musíme se o ně postarat, ale jako klub, kdy se o ně můžete postarat? Nastavit si priority napříč různými soutěžemi, poté to půjde. Musíme se k tomu posadit, ale už je pozdě, alespoň v následujících 36 měsících. Nevím, kdo musí zvednout hlas a vystoupit, ale jsou zde obavy, velké obavy.

/arsenal.com/