TK Mikela Artety: „Nelíbilo se mi to hned od prvního hvizdu“

Mikel Arteta byl pochopitelně frustrovaný poté, co jsme byli v neděli na Emirates Stadium poraženi Aston Villou 0:3

Náš manažer převzal zodpovědnost za špatný výkon z naší strany a byl tázán na celou řadu hráčů včetně Alexandra Lacazetta, Williana a další.

Zde je to, co řekl médiím:

o výkonu…

Nemám pocit, že bychom byli tým, kterým bychom měli být, hráli jsme pod našimi standardy, našimi schopnostmi a poprvé jsem neviděl týmového ducha, kterého jsem viděl každý den v tréninku a každý den, když jsme hráli. Je to zcela moje chyba. Proto jsem tady. Jsem za to zodpovědný, musím zajistit, že tým bude každé tři dny vystupovat a soutěžit na nejvyšší úrovni. Dnes jsem to neudělal, takže je to očividně moje chyba.

o důvodech, které k tomu vedly…

Je velmi těžké najít důvody. Nemohu říct, že jsem viděl změnu nebo že bychom tento týden trénovali jinak. Lhal bych, kdybych to řekl. Ale očividně tam dnes bylo něco, co chtěla Villa mnohem víc než my, a ukázali to. Koneckonců, pokud se opozdíte s rozhodnutími, která děláte, pokud nevyhrajete dost soubojů, pokud každý druhý míč není váš, neukážete kvalitu s míčem, nedokážete ubránit své pokutové území, a když máte šanci, ani netrefíte branku, je to opravdu složitý způsob, jak vyhrát fotbalové zápasy.

o nedostatku kreativity…

To je něco, v čem se musíme zlepšit, abychom také mohli tvořit. Musíme být nemilosrdnější, ale znovu opakuji, že bych nerad ukazoval na kohokoliv – dnes nešlo o to, jak jsme se k práci postavili, kdo jsme jako tým a co jsme jako tým předváděli. Nelíbilo se mi to od prvního hvizdu, připustili jsme branku a vyvázli z toho na VAR a potom to prostě nebylo dost dobré.

o Aubovi, potřebujícím být blíže k brance…

Týmové fungování je kolektivní věc, kterou musíme dělat víc. Určitě se dostáváme do určitých situací, ale konečný produkt je něco, co musíme zlepšit a najít ho v jeho pozici a pohybu. Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, jestli je to pro něj správné nebo špatné místo, ale když věci fungovaly a on skóroval, tato debata tu nebyla. Co je jisté, že s těmito čísly, se vstřelením takového množství branek je nemožné bojovat se špičkovými týmy, pokud chceme být nároční a pokud chceme být důslední ve vyhrávání fotbalových zápasů, tak musíme udržet čísla která máme v organizaci naší defenzívy a zlepšit naše útočná čísla.

o rozsahu zranění Thomase Parteyho…

To nevíme. Zítra nebo pozítří projde scanem abychom zjistili, jak na tom je. Počkáme a uvidíme, jaký bude rozsah jeho zranění.

o tom, zda potřebuje přehodnotit naši nejlepší sestavu…

Někdy, když vidíte, jak kluci hráli před sedmi dny, ne před 70 dny, před sedmi dny, a vidíte, jak hráli dnes, je to ta krása tohoto sportu. Bohužel, nemůžete brát nic jako samozřejmost a věci se mění velmi rychle. Jsem velmi pozitivní člověk, když se něco takového stane, vezmete si z toho spoustu věcí. Učíte se a poznáte hráče a to, kde jsme, mnohem hlouběji.  Nejdříve chci vidět svoji reakci, protože je to poprvé, co jsem na vlastní oči viděl, jak si můj tým na takové úrovni vede od doby, co jsem sem přišel. Očividně to hodně bolí, ale zároveň je mou prací zajistit, aby tihle kluci po celou dobu na hřišti nějak vystupovali, také dnes, samozřejmě. To se mi ještě nepodařilo.

o tom, zda se nyní Thomas Partey vyhne mezinárodním povinnostem…

Já nevím. Jak jsem řekl, doktor se na něj bude muset podívat a pravděpodobně jej skenovat. Pak se rozhodneme, co s ním uděláme.

o tom, zda tento výsledek bude v budoucnu znamenat možnou změnu systému…

Ano, jistě. Děláme to každý týden. Víte, podívejte se, jak se můžeme dostat do nejlepších pozic v poslední třetině hřiště, s určitými čísly na pozicích, které musí být neustále obsazeny. To stejné pro to, jak kontrolujeme přechodové fáze po nedokončení této akce, když míč opustí pokutové území. Jak jsem řekl, určitě se na to znovu podíváme a pokusíme se upravit určité věci tak, abychom se pokusili zlepšit, jako vždy.

o tom, že Laca a Willian, jak se zdá, bojují o sebedůvěru…

Opět, je to moje práce, dostat z hráčů to nejlepší a dát je do co nejlepších scénářů. Pokud to nepředvádějí, pak je to proto, že jim musíme víc pomáhat.

o tom, jestli musí změnit plány s útočnou trojicí…

Tyto věci zvážíme, až se ohlédneme za všemi zápasy, které jsme hráli od poslední mezinárodní přestávky. Bude záležet na tom, kdo bude v dobré formě, kdo v dobré náladě a jak na tu porážku zareagují i kluci. Pokusíme se udělat správné úpravy.

o tom, zda měl pokušení začít dnes večer s Pepem po jeho brance v polovině týdne…

Ano, ale já osobně, víc než jen na statistiky, jsme se díval na mnoho jiných věcí. Pokud se zaměříme jen na to, samozřejmě jsou jistí hráči, kteří musí hrát. Dívali jsme se i na jiné věci, aniž bychom zapomněli na to, co jste zmínil.

o tom, co si myslel o Aston Ville…

Řekl jsem Deanu Smithovi, že jim gratuluji a patří jim velké uznání za to, jak hráli. V posledních dnech jsem je hodně sledoval, samozřejmě, a některá vystoupení, která předvedli, byla opravdu skvělá. Když se nikam neženou a tento tým je v jejich nejlepším stavu, mají kvalitní hráče, kteří vám mohou ublížit a myslím, že dnes večer byli opravdu dobří.

/arsenal.com/