TK Mikela Artety o Davidu Luizovi, Dundalku a Mustafim

Mikel Arteta se ve středu ocitl zpět před médii, když se zaměřil na náš zápas Evropské ligy proti Dundalku

Náš manažer probral celou řadu otázek, včetně naší útočné hry, zdraví Davida Luize a dalšího.

Zde je to, co řekl:

o výkonu proti Leicesteru…

Myslím, že to byly dva různé poločasy. V první půli jsme si velmi dobře vyložili, co hra potřebuje, a byli jsme velmi dominantní, velmi agresivní, vyhrávali jsme míče v opravdu dobrých oblastech a neztráceli je v žádných nebezpečných. Kromě toho jsme si vytvořili dost šancí, abychom mohli skórovat, to se nám bohužel nepodařilo, dali jsme branku, která nebyla uznána. Druhý poločas jsme začali asi trochu unavení, dělali jsme více chyb v nebezpečných oblastech a nebyli jsme tak efektivní, jak bychom měli být. Ve chvíli, kdy jsme vytvořili volný prostor, měli dobrou akci a my jsme připustili jejich branku. Prohráli jsme zápas velmi malým rozdílem a jsem zklamaný, protože jsme si tam měli vést lépe.

o nedostatku branek od Auby a Lacy…

No, od všech, protože když hrajeme doma nejsme schopni dát branku, mám z toho obavy. Mám obavy z druhého poločasu, měli jsme to udělat lépe, měli jsme šanci jen pro Hectora. Oni neměli nic, aby to bylo spravedlivé, tak do 75 nebo 80 minuty, ale stále je to něco, co musíme zlepšit v naší poslední útočné třetině, řešení, která jim musíme dát, aby lépe útočili a byli více kontinuální, aby byli schopni déle udržet útoky a dostat více míč do vápna. Pracovali jsme na tom, tak doufám, že to můžeme zlepšit.

o tom, zda je David Luiz mimo hru a zda byla Mustafimu nabídnuta nová dohoda…

K tomu prvnímu, David má v této oblasti stále nějaké potíže. Musti je zcela způsobilý k zápasu a vnitřní smluvní situace budou samozřejmě projednávány interně.

o tom, jak je s Mustafim spokojený…

Od chvíle, co jsem se připojil k týmu a co má za sebou Musti nějaké vystoupení jsem s ním opravdu spokojený. Je pravda, že měl dlouhodobé zranění, pracoval tvrdě, aby se dostal zpět do pozice, ve které je dnes. Jen chci, aby znovu ukázal důvěru, kterou v něj máme, hrál s ní a získali jsme od něj výkon, který jsme viděli v minulosti.

o jeho důvěře v Mustafiho…

Myslím, že bylo několik případů, kdy jsme se v této pozici spojili a snažili jsme se o to, abychom hráčům co nejvíce pomohli, povzbudili je, aby hráli sebevědomě a snažili se dělat správná rozhodnutí, a pak je na nich, aby svými výkony ukázali, kde se nacházejí.

o tlaku z očekávaného vítězství…

Tlak s tímhle fotbalovým klubem souvisí, musíš vyhrát každý zápas. Nevyhráli jsme proti Manchesteru nebo proti Leicesteru, oba zápasy jsme prohráli 1:0, velmi malým rozdílem. Můžete vidět požadavky, které na nás všichni kladou, což je nejlepší, protože jsme klub, který jsme, a to by se nemělo nikdy změnit.

o tom, zda má obavy z toho, že jsme neskórovali a jakou roli má Nketiah…

Je to úloha všech, především moje. Dát jim řešení a strukturu k lepšímu útoku. Je jasné, že tenhle blok a způsob, jakým jej nastavili, není vůbec jednoduché překonat, ale v první půli jsme je pětkrát nebo šestkrát otevřeli a měli dát gól. Je to něco, na co nejsme příliš zvyklí, protože jsme nečelili takovým týmům příliš pravidelně, ale myslím si, že je to opravdu dobré znamení, když Leicester přijede k vám domů a chová se takto, je to proto, že vás opravdu respektují a jsou znepokojení. Říkám vám, musíme to brát jako něco velmi pozitivního a jako výhodu, protože pokud to týmy začnou dělat, tak vyhrajeme hodně zápasů.

o síle Premier League…

Za posledních osm až deset měsíců se zlepšila kvalita organizace a způsob, jakým se soutěží… Je to největší, co jsem za poslední roky viděl. Proto můžete vidět problémy týmů, které vyhrávají velkým rozdílem. Myslím, že to není náhoda a je to vidět na každém zápase Premier League, takže si myslím, že liga je na tom momentálně skvěle.

o aktivitě Mesuta Özila na sociálních sítích během zápasů…

Nesleduji sociální média, ale vždy očekávám, že každý, kdo je zapojen do naší organizace bude podporovat tým pokaždé, když hrajeme.

o Dundalku a co od nich očekávat…

Máme tu pár irských zaměstnanců a je na nich spousta pozitivních věcí. Z toho, co jsem viděl, mají opravdu odhodlaného trenéra, který našel opravdu dobrou soudržnost s týmem. Můžete to vidět v každé reakci, jak jsou jednotní, když hrají. Jsou opravdu dobře organizovaní, dělají vám to těžké a přijdou sem s neuvěřitelnou vášní. Jsou to outsideři, a to jim dodá spoustu energie a očekávám, že zítra budou hrát na plný plyn a budou se nás snažit porazit.

o tom, zda před zápasem mluvil s Barrym Solanem (silový a kondiční trenér prvního mužstva)

Ano, a s několika dalšími.

o příběhu, který stojí za jmenováním manažera Dundalku, Filippo Giovagnolim…

Myslím, že je to skvělý příběh a propojení různých prostředí a různých zemí do této historie. Sledoval jsem s ním dlouhý rozhovor, protože jsem chtěl vědět, kdo to je, o co se snaží a co se snaží vyjádřit svým hráčům. Tady jsem zjistil, co se stalo a hned řekl, že cítí, že hráči věří v to, co dělají, což je vše, co trenér chce. Myslím, že vytvořili opravdu dobrou chemii, která jim dala velkou podporu z minulé sezóny. Za práci, kterou dělají jim patří velké zásluhy.

o tom, jaké máme zítra šance a jak je rozrušen…

Já ti nevím. Tohle je fotbal a v tomhle zápase jsem viděl spoustu věcí, takže nic neberu jako samozřejmost. Vždy očekávám, že soupeř bude v nejlepší formě. Potom se snažím přesvědčit své hráče, co musíme udělat, abychom vyhráli zápas a provedli to tím nejlepším možným způsobem. To je to, co chci, a uvidíme, co se stane zítra.

o silných a slabých stránkách Dundalku…

Jak jsem řekl, jejich silnou stránkou je jednota týmu a to, jak tvrdě pracují a jak jsou organizovaní. Je pár míst, kde v určitých kontextech vypadají opravdu nebezpečně. Proti nám je to v určitých situacích složitější, ale ano, pokud dovolíte jakémukoliv týmu čas a prostor, budou vytvářet problémy. Jsou opravdu silní ve standardních situacích a jsem si jistý, že si je na zítřek připraví. Budeme muset kontrolovat běžné aspekty, které děláme každý týden.

o tom, zda jsou zde nějací hráči, na které se budeme muset zaměřit…

Zdůrazním zde tým a ducha, který mají a jak soutěžili, a ve hře proti Molde jste mohli hned vidět, jak velkou víru mají v to, co dělají.

o tom, zda by David Luiz mohl hrát proti Dundalku…

Není zde žádná šance, že by mohl hrát proti Dundalku. Je zde velká pochybnost, že bude hrát i o víkendu.

o tom, zda je Willian k dispozici pro zítřejší výběr…

Willian s námi trénuje dva dny a zítra by se mohl v určité fázi hry zapojit…

o tom, zda bude Bukayo Saka k dispozici…

Bukayo byl nakopnutý, ale na tréninku byl v pořádku.

o tom, zda náš nadcházející zápas proti Manchesteru United ovlivní tým, který uvidíme ve čtvrtek…

No, snažíme se jít zápas od zápasu, ale samozřejmě v posledních 10 dnech jsme zachytili spoustu problémů v obraně s našimi středními obránci. Musíme být opatrní a tuto pozici musíme volit velmi opatrně, protože pokud ztratíme dalšího, budeme mít velké problémy, takže samozřejmě budeme muset sledovat, jak družstvo v příštích dvou nebo třech zápasech poskládat.

o FA Leadership Diversity Code*…

Podpoříme jakoukoliv věc, jako je tato, která přináší rovnost naší společnosti a příležitosti všem. Mluvili jsme o příležitosti s trenérem z Dundalku a můžeme otevřít dveře pro všechny. V tomto odvětví si myslím, že bychom to měli udělat a je to mnohem lepší, než to bylo před 10 nebo 15 lety, ale to neznamená, že to nemůžeme zlepšit a vyvinout. Myslím, že všechny tyto příčiny jsou pro naše životní prostředí opravdu pozitivní.

o tom, zda doufal, že dá více herního času Reiss Nelsonovi…

No, přestupové okno jsme ukončili s velkým týmem a měli jsme několik plánů pro Reisse a jedním z nich bylo poslat ho na hostování, aby dostal více minut kvůli konkurenci, kterou máme vpředu. Realita je taková, že byl opravdu dobrý v tréninku, chce tady zůstat a chce bojovat o své místo. Jde o to, co dělá a dostane šanci ve správných chvílích. Jsem spokojený s tím, jak asimiloval situaci s tím, že v prvních týdnech nehrál moc minut, ale jak všichni vidí, věci se mění velmi rychle a máme stále více zraněných kvůli rozvrhu, který máme. Dostane příležitost a pak přijde na to, jestli ji využije, nebo ne.

o tom, zda Reiss chápe, proč nezačíná…

Snažil jsem se o to. Samozřejmě porovnat věci, které se staly před osmi nebo devíti měsíci je těžké, ať už pozitivním nebo negativním způsobem, ale já se vždy snažím mít s hráči velmi otevřenou komunikaci a snažím se dostat jejich myšlenky z hlavy. Snažím se jim sdělit důvody proč hrají nebo nehrají. Většinou nedělají nic špatného, je zde pouze velká konkurence na jejich pozicích a my v tomto okamžiku upřednostňujeme jiné hráče, to je ono.

o tom, proč nešel Reiss na hostování…

Byla to souhra několika věcí. Reiss byl také opravdu přesvědčen, že chce bojovat o své místo. Když vidíte tu ochotu, vášeň a jistotu v hráči, cítíte pokušení udržet si ho, i když víte, že příležitosti budou omezené a nebude mít ve své hře velkou kontinuitu. Ale věci se mění velmi rychle a když hraje dobře a dělá to, co umí, proč ne? Proč by nemohl hrát další zápasy?

*Leadership Diversity Code – Jedná se o kodex rozmanitosti fotbalového vedení, který řeší nerovnoprávnost napříč vyššími fotbalovými pozicemi. K tomuto se zavázalo více než 40 klubů v Anglii (jako jediný z PL se nepřipojil Southampton). Kodex řeší například že – 15% nových zaměstnanců bude černošských, asijských nebo smíšených, 30% nových zaměstnanců ve vyšším vedení budou ženy, 25% nových zaměstnanců v koučování mužských profesionálních klubů budou černoši, asiaté nebo míšenci, 50% nových zaměstnanců v koučování ženských profesionálních klubů budou ženy, atd…

/arsenal.com/