TK po Crystal Palace: O Xhakovi, VAR a fanoušcích

Z šesti bodů Premier League získal Arsenal jediný. Nevydařený týden byl završený remízou proti Crystal Palace, po kterém Unai Emery odpovídal:

na výsledek…
Dobrý večer. Po devadesáti minutách je zde hodně záležitosti k debatě. Můžeme mluvit ve dvou směrech. A to o našem výkonu a také rozhodnutí rozhodčích s VAR.

Zasloužili jsme si vyhrát. Začali jsme velmi dobře, vstřelili dvě branky a v prvním poločase našemu protivníkovi nenabídli příliš šancí. Možná jsme lépe mohli kontrolovat držení míče a po vedení 2:0 se dostávat do vápna pro více příležitosti. Obvykle, když jste o dvě branky napřed, tak soupeř chce více tlačit.

S přispění VAR vstřelili branku, možná to byla penalta. Rozhodnutí musíme respektovat. Bylo ohromující tu penaltu zkontrolovat. Dobrá, je to dostatečně férové. Minulý zápas proti Bournemouthu jsme si však zasloužili jednoznačnou penaltu, která byla zřetelnější než tento večer. Situace nebyla zkontrolována. Ale dobrá, ve finále to nebylo důležité, jelikož jsme vyhráli 1:0. V Sheffieldu jsme za stavu 0:0 měli kopat jednoznačnou penaltu na Sokratise. Jednalo se o velmi důležitý okamžik, ale rozhodli se to nezkontrolovat. Respektovali jsme to, prohráli, v pořádku. Dnes jsem si myslel, že to byla penalta, ale rozhodčí se tak nerozhodl. Řekl, že Zaha simuloval. Pomyslel jsem si, v pohodě. Podle VAR to byla penalta. Dobrá, perfektní, respektovali jsme to. Ve druhém poločase jsme si zasloužili další branku. Chtěli jsme udržet náš plán a vytěžit více z odhodlání, abychom pohodlněji dosáhli na tři body. Vyrovnali, v té chvíli to bylo těžké. Naše reakce s fanoušky však byla velmi dobrá. Znovu jsme si začali vytvářet šance, získávat rohy. A třetí gól jsme vstřelili. Podle VAR to byl faul, ale situaci jsem viděl ještě jednou a jednalo se o gól. Netuším, kdo na VAR rozhoduje. Tento večer je to poprvé…takhle, VAR je užitečný a potřebujeme ho. Musíme však s ním umět zacházet. V této chvíli pro nás nepracuje dobře.
Tým si zasloužil vyhrát. Po jejich vyrovnání jsme hráli rychle. Můžu být jen trochu zklamaný, že za stavu 2:0 jsme lépe nekontrolovali zápas, abychom se ujistili, že můžeme uhrát dobrý výsledek.

na to, zda VAR potřebuje změnu…
Můžeme dělat chyby: hráči, trenéři…VAR je velmi důležitý, nad všechny rozhodčí, protože je velice nezbytné redukovat jejich chyby. VAR je v plném proudu, rozhodli jsme se pro něj z tohoto důvodu. Pokud ho rozhodčí budou vyžívat správně, tak to bude ohromující, jelikož zmenší jejich chyby.

V současnosti nekontrolujeme hodně situací, jelikož nechceme přerušovat rytmus nebo plynulost zápas. Dobrá, ale rovněž potřebujeme kontrolovat důležité situace. Například proti Bournemouthu byla penalta na Pepeho. Proti Sheffieldu na Sokratise. Jednalo se o jednoznačné situace. Dobrá, nezkontrolovali to, jelikož rozhodčí to tak nechtěli a rozhodli se tak.

Po tomto večeru, možná po tomto týdnu, to začnou kontrolovat více. Pro rozhodčí přijde hodně důležitých rozhodnutí, a budou chtít mít čas na kontrolu.

Při penaltě to bylo z mého pohledu perfektní, jelikož rozhodl, že byla. Je to parádní, protože to rozhodčímu v této situaci pomohlo. Při našem třetím gólu se však o faul nejednalo. Ten faul nebyl. Kdo je tou osobou, která to kontroluje? Kdyby rozhodčí vidět danou situaci v televizi, tak jsem si jistý, že by neodpískal faul. Netuším, kdo rozhoduje v kanceláři u televize.

na to, zda by to rozhodčí měli sledovat u hřiště…
Podle mého názoru to potřeboval vidět znovu. VAR je pozitivní a bude lepší, ale jen v případě, když s tím budeme umět lépe zacházet a rozhodovat. Osobně jsem to zhlédl v šatně po zápase.

na to, jaký byl měl být další krok VAR…
Toto je další krok. Tento večer jsme ztratili dva body. Další krok je takový, že to budeme kontrolovat. Na hřišti máme kamery, ale nepamatuji si, že by zde jakýkoliv rozhodčí kontrolovat situaci u lajny. VAR je k tomu, aby pomáhal rozhodčím, ale zároveň, aby sledoval nebo za přispění jejich oči činil nejlepší rozhodnutí.

na incident Granita Xhaky…
Chyboval. Chyboval. Nyní potřebujeme zůstat klidní a mluvit s ním interně o této reakci. Byla chybná. Společně s klubem pracujeme interně s každým hráčem, abychom zvládali hrát pod tlakem. Potřebujeme mít čistou mysl a vytvořit si návyky, aby byla jasnější. Můžeme hrát srdcem a v těžkých chvílích být rozpálení, ale naše mysl musí být čistá. Samozřejmě o tom budeme mluvit, jelikož jeho reakce byla chybná. Budeme o tom mluvit s hráči a klubem.

na to, zda je mu Xhaky líto…
Jsme tady kvůli fanouškům. Pracujeme uvnitř, ale hrajeme pro ně. Potřebujeme k nim mít hodně respektu. A to jak při aplausech, tak při kritice.

na to, zda Xhaka zůstane kapitánem…
Není to správná chvíle, abychom o tom nyní mluvili. Chci s ním mluvit, chci mluvit s klubem. Před tím, než o tom budeme mluvit, chceme zůstat klidní. Neudělal však správně.

na to, zda se setkal s podobnými situacemi jako u Xhaky…
Zažil jsem hodně situací, které jsou podobné. Je to stejné v tom, že chyboval. Fanoušky potřebujeme. Když nás kritizují, tak musíme vystoupit. Když nám aplaudují, tak potřebujeme zůstat klidní, jelikož jsou našimi fanoušky a jsou důvodem pro naši práci.
Máte to stejně. Chceme jim dát naše a vaše názory, jelikož po celém světě máme hodně sledujících. Potřebujeme, aby naši hráči zůstali klidní za každé situace, když jim fanoušci aplaudují a když je kritizují.

na to, zda je pouto s fanoušky v ohrožení…
V tento večer bylo spojení po každé situaci ohromující. Posledních dvacet minut byli úžasní, stáli za hráči a hnali je za výhrou. Spojení bylo v tento večer velmi dobré. Až na jednu malou okolnost nás celkově podporují.

/arsenal.com/